Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Az egészséges élet 9 pillére - és ami abból a 21. századra maradt

Érdekességek2018. november 12.

A mai embernek átka és szerencséje az információk azonnali hozzáférésének lehetősége. Ha valamilyen egészségügyi problémája adódik, a témát csak begépeli az egyik keresőbe, és máris "okos" megoldások százai közül válogathat a természetgyógyászat területéről is. Dől a baromság, "egyél útifüvet, a Makkoshotykai a legjobb", "kovaföld nélkül az utcára se menj", "szerezz a Bermuda háromszögből algát" "neked csak Alexej a csodalátó segíthet", stb. Ezek hatására jött az ötlet, hogy a teljesség igénye nélkül tekintsük át a hazai gyógyászat elmúlt 30 évét, nézzük meg, mi változott, mi maradt a múltból.  

Dr. Oláh Andor és a tudományos természetgyógyászat
A múlt évszázad második felében kezd lassan népszerűvé válni a természetgyógyászat, amiben jelentős szerepe van Dr. Oláh Andor orvos-természetgyógyásznak, aki összefogott és megalapozott felvilágosító munkáival próbált rendet tenni a kissé „elkoszolódott” agyakban. Ne felejtsük el, hogy abban a korszakban a betegeknek mást javasolni, mint a hivatalosan elfogadott gyógyszerközpontú szemlélet, kuruzslásnak számított! Ezért is volt hatalmas áttörés, amikor Oláh doktor rendszerezte az egészségre ártalmas tényezőket, és megoldást kínált a problémákra. Munkája az „Egészséges élet kilenc alappillére” máig alapigazságnak számít.



Méregtelenítés – ez mit jelentett?
Amint látjuk, a rendszer legelső pontja a méregtelenítés fontosságát emeli ki. Ez a gondolat a múlt század végének gyógyászai körében igen népszerű lett, aminek következtében „boldog – boldogtalant” azonnal méregteleníteni kezdtek, függetlenül a beteg problémájától. Mint mindig, az igazság persze félúton volt. Ahhoz, hogy Oláh doktor célját pontosan értelmezzük meg kell néznünk az átlag (munkásember) akkori szokásait.

A cukor, a hús és a tunyaság
Az 1970-es – 80-as években már relatív jólét volt a korábbi évtizedekhez képest. Ez konkrétan annyit jelentett, hogy az élelmiszerek nagy része hozzáférhetővé (megfizethetővé) vált. A húsfogyasztás és a cukorfogyasztás megkétszereződött, miközben főleg a városi munkásság a mai szinthez képest megdöbbentően kevés zöldség- és gyümölcsfélét fogyasztott. A televíziózás egyre népszerűbb lett, és vele arányosan csökkent a mozgásra fordított idő még azoknál is, akik egyébként felvilágosultan gondolkodtak.

Cigi – kávé – alkohol
A dohányzás, a kávé- és alkoholfogyasztás egyszerűen divat is volt. A munkahelyi értekezleteken, munkásgyűléseken, összejöveteleken dőlt a füst, és annyi ittas ember, mint egy átlag május elsején látható volt, ma már szinte elképzelhetetlen. Ezek a szokások természetesen az otthon falai között is jelen voltak. Egyszóval, ha valakinél szerettél volna eredményt elérni, akkor a meglévő beidegzésein kellett változtatni. Valószínűleg igaz az a legenda, hogy Oláh doktor úr azt monda a tanácskérőknek „Akkor tessék hozzám fordulni, ha már nem pusztítja önmagát, mert akkor tudok segíteni”.

Az új évezred változásai természetesen megkövetelik a modern természetgyógyászati gondolkodást. A MÉREGTELENÍTÉS lényege nagyban változott, még ha a régi elveket valló gyógyászok ezt strucc módjára nem is akarják észrevenni. Megjelent több új „ellenség”.

Ellenségek, amiktől Oláh doktor ma másként vélekedne!
Ma már nem a pár szál cigaretta okozza a problémát, hanem a légszennyezés. Nem a „hús zabálás” és a híg kávé tesz tönkre, hanem a mindent átható „elektroszmog”. Ez a cikk is számítógépen készül, mellettem az okos telefonom. Ülök a monitorral szemben, miközben kinn süt a nap. Vízalapú testem minden sejtje „hullámzik” a mikrorezgések viharában. 30 éve Ferencsik István - ismert természetgyógyász - még azt tanácsolta: „ha van mikrosütőd, tegyél rá halálfejet”. Ma nem kell semmilyen sütő, hogy kicsináld magad. Elég, ha a fővárosban metróra szállsz, és közben még mobiltelefonálsz is egy kicsit. Annyi energetikai inger éri tested egyszerre, mintha  valaki 50 évig káros földsugárzásban élt volna!

Kivédhető a környezeti ártalmak minden hatása?
Ez a hatás ma már nem kivédhető. Testünk maga a csoda, teljesen alkalmazkodik. A mai fiatalok már ebbe születnek bele. Konkrét gondot a 30 év felettieknél okoz. Itt nagyon fontos az alkalmankénti sejtszintű rezgéstisztítás. Ne gondoljunk valami csodaszerre. A természet kínálja a segítséget, tehát amikor teheted, menj ki a TERMÉSZETBE. Amint az időjárás engedi, próbálj mezítláb is járni pár percet az említett szabad levegőn. Nem kell hinned benne, de simíts (ölelj) meg nagy egészséges fát-fákat. Amikor csak teheted, menj vízközelbe! Keresd, és ismerd fel a lehetőségeidet! Ha szeretnél töltődni, és megteheted, simogass állatokat! Legjobb a ló, de minden olyan lény segítségedre van, „aki” nem hord cipőt, és nem szigetelte el magát a földtől, mint a modern ember.

Ezek a tevékenységek levezetik a káros rezgések egy részét, és pozitív töltésekkel látnak el.  Ha így cselekszel, akkor megtetted az első lépést a helyes méregtelenítés felé.
Innét kövesd tovább Dr. Oláh Andor tanácsait, Hartmann Ferenc tolmácsolásában.

forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Miben más a növényi és az állati fehérje? Melyik segíti jobban a fogyást?

2025. július 17.

A fehérjediéta több szinten is hozzájárul az anyagcsere fokozásához, a zsírégetés elősegítéséhez és az izomméret megtartásához, miközben pozitív hatással van az energiaszintre és a bőr egészségére. De felmerül a dilemma: a cél, az egészséges és tartós fogyás érdekében a növényi vagy az állati fehérje fogyasztását részesítsük előnyben?

Goda Gábor, vegyészmérnököt, a Toman Diet szakértőjét kérdeztük arról, miért olyan hatékony a fehérjediéta és vajon a növényi, vagy az állati fehérje segíti jobban a fogyást?

„A fehérjediétának számos előnye van a népszerű divatdiétákkal szemben: fokozza az anyagcserét, mivel a fehérjék lebontása több energiát igényel, mint a szénhidrátoké vagy a zsíroké. Ez a magasabb termikus hatás elősegíti a kalóriák gyorsabb elégetését, ami a testsúlycsökkenést és a zsírvesztést támogathatja – feltéve, hogy a bélflóra és az enzimháztartás megfelelően működik. Kalóriadeficitben a szervezet hajlamos az energiáért az izomszövet lebontásához folyamodni. A megfelelő fehérjebevitel azonban biztosítja az izmok építőelemeit (aminosavakat), segítve így az izomtömeg megőrzését és elősegítve az előnyösebb, tónusosabb testkép kialakulását. A fehérje lassúbb emésztése miatt hosszabb teltségérzetet biztosít és stabilabb energiaszintet eredményez. Emellett nélkülözhetetlen a kollagén és elasztin termelésében, melyek a bőr rugalmasságát, szilárdságát és regenerációját támogatják, így segítve a bőr fiatalos megjelenésének elérését vagy fenntartását.”

Tehát a fogyókúra során a fehérjebevitel kulcsszerepet játszik. Az azonban, hogy az állati vagy a növényi fehérje segíti jobban a fogyást, nagyban függ az étrend többi részétől, az egyéni igényektől és a fehérjeforrás minőségétől.

„Míg az állati fehérjék általában teljes aminosav-profillal és magas biológiai értékkel rendelkeznek, addig a növényi fehérjék előnyei a rost és az antioxidáns tartalomban nyilvánulnak meg. Az egészséges étrend szempontjából a legjobb megoldás az egyensúly fenntartása és a különböző fehérjeforrások kombinálása, hogy mind az esszenciális aminosavak, mind a további tápanyagok optimálisan biztosítva legyenek.” – folytatja Goda Gábor.

Úti patika

2025. július 17.

Amikor a gyógyszer a családdal együtt utazik

Az utazás

Milyen gyógyszerekre lehet szükség, és hogyan érdemes kiválasztani, hogy melyik gyógyszer utazzon?
Az úti patika összeállításánál figyelembe kell venni azt, hogy ki(k)nél milyen panaszok orvoslására lehet szükség.

Nem mindegy, hogy hány éves, milyen alapbetegséggel küzd, milyen egyéb gyógyszereket szed az utazó.

Az úti patika tehát egy személyre vagy családra szabott gyógyszereket, kötszereket és egyéb patikaszereket tartalmazó csomag. Az úti patikának praktikusnak, kis helyen elférőnek, ugyanakkor az esetlegesen felmerülő problémákra „elsősegélyt” nyújtónak kell lennie. Összeállításánál az úti célt is figyelembe kell venni; mert pl. egy trópusi szigetre utazáskor valószínűbb az akut hasmenés, mint egy szomszédos országban való nyaraláskor. Kanyargós utakon való buszos kiránduláskor gyakori panasz az utazási betegség. Hegyi túrák alkalmával fokozott a kockázata a rándulásoknak, ficamoknak, bőrsérüléseknek. vízparton gyakoribbak lehetnek a rovarcsípések.

Vannak olyan panaszok is, amelyek bárhol és bármikor felléphetnek; így a láz és a fájdalom. A fájdalom- és lázcsillapító gyógyszer tehát kötelező kelléke az úti patikának. Érdemes olyan gyógyszerek mellett dönteni, amelyek akár az egész család számára megoldást kínálhatnak adott probléma esetén, és „kompatibilisek” a nyaralással járó esetleges meleggel. Lehetőség szerint kerülendők a hűtőben tárolandó gyógyszerek, a magasabb hőmérsékleten megolvadó kúpok. A tablettákénál problémásabb lehet a folyadékok, kenőcsök szállítása.

Új magyar applikáció támogatja a munkavállalók mentális jóllétét

2025. július 16.

Az elmúlt években többszörösére nőtt a pszichés okokra visszavezethető táppénzes napok száma

A munkahelyi mentális egészség kérdése egyre nagyobb kihívást jelent a vállalatok számára, hiszen miközben az alapvetően meghatározza a szervezet teljesítményét, a munkaerőpiacon mind nagyobb súllyal jelenlévő Z generáció már komoly elvárásokkal fordul a cégek felé ezen a téren is. A stressz mindennapos jelenség a hazai dolgozók kétharmadánál, amely gyakran még a pihenőnapokon sem csillapodik, emellett világszerte az alkalmazottak nagyjából 50%-a küzd a rohamosan terjedő kiégéssel, ami szélesebb értelemben vett egészségügyi tüneteket is okozhat. A probléma társadalmi jelentőségét felismerve három hazai cég fogott össze, hogy megalkossa a Health check nevű digitális megoldást, amely a munkavállalók mentális és fizikai állapotát átfogóan vizsgálja, hogy értékes visszajelzésekkel szolgáljon dolgozók és vállalatok számára egyaránt.

Az Európai Unióban átlagosan 136 milliárd euró, Magyarországon pedig nagyságrendileg 440 milliárd forint veszteség keletkezik évente a nem, vagy nem megfelelően kezelt munkahelyi stressz miatt, amely a kieső munkanapok mintegy 50-60%-áért felelős. Eközben a munkavállalók is egyre jelentősebbnek érzik a problémát, ráadásul többnyire magukra hagyva küzdenek vele: 10-ből 4 dolgozó úgy véli, hogy a fokozott stresszel járó pszichoszociális kockázatokat az adott szervezeten belül nem képesek hatékonyan orvosolni. Erre a kihívásra ad innovatív választ a Health check alkalmazás, melyet a Budapest központú startup, a CHEQ munkáltatói kommunikációs rendszerébe integrálták, szakmai partnere pedig a Pro Health Consulting Group és a munkahelyi pszichológiára specializálódott Minder.

„Ma már nem kérdés, hogy a munkavállalók mentális állapota milyen jelentős mértékben támogatja vagy éppen akadályozza a cégek hétköznapjait, a feladatellátás minőségét vagy konkrétan a termelékenységet. A digitális világban olyan eszközöket kell a cégek kezébe adni, melyek segítségével hatékonyabban felismerhetik és kezelhetik a dolgozóik mentális egészségéhez kapcsolódó problémákat” – mondta el Logemann-Molnár Zsófia a MINDER alapító szakpszichológusa. Az alkalmazás anonim visszajelzéseken alapuló „hőtérképet” készít a szervezetről, így a cégvezetők és HR-szakemberek gyorsan felismerhetik, hol van szükség beavatkozásra. Az eredmények alapján újratervezhetők a munkahelyi folyamatok és a célzott egészségmegőrző programok is – ezek pedig közvetlen konkrét üzleti előnyként járulnak hozzá a munkavállalói elköteleződés növeléséhez és a fluktuáció legyőzéséhez is.