Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Áttörést jelentő, látásvesztést megelőző technológia tesztelésében vett részt a Semmelweis Egyetem

Érdekességek2025. február 10.

Áttörést jelentő, látásvesztést megelőző technológia tesztelésében vett részt a Semmelweis Egyetem - Fotó: semmelweis.hu

A Semmelweis Egyetem több munkatársa is részt vett abban a dr. György Bence és dr. Roska Botond vezette kutatásban, melynek célja a látásvesztés megelőzése az örökletes makuladegeneráció egy formájában szenvedő betegeknél. A kifejlesztett speciális génszerkesztési eljárás nemcsak a szóban forgó Stargardt-kór, hanem más genetikai retinabetegségek terápiájában is áttörést hozhat. A Semmelweis Egyetem több mint tíz éve működik együtt a világhírű Semmelweis alumnival, dr. Roska Botonddal és intézetével, a Molekuláris és Klinikai Szemészeti Intézettel (IOB), amelynek missziója a vakság gyógyítása, illetve a látás helyreállítása.

A látásvesztéshez vezető örökletes makuladegeneráció leggyakoribb formájának, a Stargardt-kórnak a kezeléséhez vezethet el az a rendkívül hatékony génszerkesztési eljárás, amelyet a bázeli Molekuláris és Klinikai Szemészeti Intézet (Institute of Molecular and Clinical Ophthalmology Basel, IOB) munkatársai fejlesztettek ki. A kutatók a Nature Medicine folyóiratban január 8-án megjelent tanulmányban részletesen bemutatják az úgynevezett bázisszerkesztésen alapuló módszer sikeres alkalmazását, amely során képesek kijavítani azt a genetikai hibát, ami a Stargardt-kórt leggyakrabban okozza.

A tanulmány szerzői között a Semmelweis Egyetem több munkatársa is megtalálható, a kísérletek egy fontos része pedig az Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet Retina Laboratóriumának speciális retinaszövet tenyészetének segítségével történt. A bázisszerkesztésen alapuló eljárást többek között humán retina tenyészeteken és humán retina pigment hámsejtekben is tesztelték. A kísérletekben használt, világviszonylatban egyedülálló eljárást – mely lehetővé teszi az elhunyt szervdonorokból kiemelt retina szövet akár 35 hetet is meghaladó túléltetését – korábban a Semmelweis Egyetemen dr. Szabó Arnold laborvezető fejlesztette ki.


dr. György Bence

Fotó forrása: RTL Praxis

A kutatást dr. György Bence vezette az IOB részéről, aki – ahogy dr. Roska Botond is – korábban a Semmelweis Egyetemen végzett, a Szemészeti Klinikával pedig már a graduális képzés óta együttműködött, és az egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézetében kezdte kutatói pályáját. Mint honlapunknak elmondta: a bázisszerkesztésnek nevezett precíziós génszerkesztési technológia során az ún. adeno-asszociált vírus (AAV), vagyis a nem kórokozó vírus vektorrendszert egyfajta trójai falóként használva, a retina alá injektálva juttatják be a bázisszerkesztő enzimet. Ez, mint egy kis „molekuláris masina” képes megtalálni, hogy a DNS 3 milliárdra tehető bázispárjából melyikben van a hiba, és kijavítani azt. „Ez a precizitás lenyűgöző és egyben elengedhetetlen egy biztonságos és hatékony terápia kifejlesztéséhez” – fogalmazott dr. György Bence, az IOB szemészeti transzlációs kutatócsapatának vezetője, aki reményei szerint néhány éven belül betegeken is megtörténhet a technológia alkalmazása.

A kutatók a sejtkultúráktól a humán retinatenyészetekig hétféle modellben tesztelték az eljárást. Egy ilyen volumenű munkához számos együttműködő partnerre van szükség, ezek egyike volt a Semmelweis Egyetem, ahol a humán retina modellben végzett vizsgálat történt.   

„A most publikált bázisszerkesztő eljárás humán modelleken, vagyis a laboratóriumban mesterségesen túléltetett emberi retina tenyészeteken végzett tesztelése során többféle kombinációban vizsgáltuk az IOB által fejlesztett vírus vektorokat, és mértük azok hatékonyságát. Az, hogy valódi emberi szövetekben is megtörténhetett a tesztelés, erős bizonyítékot nyújt a kezelés későbbi, betegekben történő alkalmazhatóságára” – emelte ki dr. Szabó Arnold, az egyetem Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézetében működő Retina Laboratórium vezetője. Hozzátette, hogy munkacsoportjából Magda Dániel és Kilin Ferenc, akik szintén társszerzői a tanulmánynak, végezték a kísérletes munka jelentős részét.

Dr. Szabó Arnold (középen) és kollégái

Dr. Szabó Arnold (középen) és kollégái

Dr. Roska Botond kiemelte: több mint tíz éve működnek együtt a Semmelweis Egyetemmel, elsősorban dr. Nagy Zoltán Zsolttal, a Szemészeti Klinika igazgatójával, valamint dr. Szabó Arnolddal. Az a munka pedig, amely a publikációhoz vezetett, illeszkedik a 2021-ben indult NKFIH Élvonal pályázatához is, amelyet dr. Roska Botond közösen nyert el a Semmelweis Egyetem két említett kutatójával.

A most publikálthoz hasonló génszerkesztési eljárást betegeken még nem alkalmaztak, de az említett AAV vektorrendszert használó génterápiás beavatkozás már elérhető egy másik, ritka szembetegség esetén. A Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikáján – amely 2022 óta minősített szemészeti génterápiás központ – már tíz beteg kezelése megtörtént, és jók a tapasztalatok az AAV vektorok génterápiás alkalmazása kapcsán – mondta dr. Nagy Zoltán Zsolt klinikaigazgató, aki szintén a mostani tanulmány szerzői között van. Remélhetőleg hamarosan az új terápiás módszer is alkalmazható lesz betegeken, így még több szemészeti genetikai eltérés válik gyógyíthatóvá – tette hozzá.

dr. Nagy Zoltán Zsolt

Mint azt a kutatók az IOB által kiadott sajtóközleményben is hangsúlyozzák: a bázisszerkesztési megközelítésük potenciálisan alkalmazható lehet más, hasonló típusú mutációk által okozott örökletes retinabetegségek kezelésére is. Ezek az eredmények jelentős előrelépést jelentenek a szemészeti génterápia területén.

A következő feladat a további biztonsági vizsgálatok és a klinikai vizsgálatok előkészítése.

A Stargardt-kór minden 6500. embert érint, ugyanakkor a veleszületett makuladegeneráció leggyakoribb formája. Örökletes kórkép, többnyire fiatal életkorban jelentkeznek a tünetek, fokozatos látásromlással, majd végül az esetek többségében gyakorlatilag a látás elvesztésével jár.

Dobozi Pálma
Fotó: Zellei Boglárka, Kovács Attila – Semmelweis Egyetem; Ancsin Gábor, RTL Praxis


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

A fenntartható táplálkozás gyakorlati szempontjai

2025. július 02.



Nincs általános és globális fenntartható étrend. Egy étrend akkor fenntartható, ha az adott nemzet földrajzi elhelyezkedéséhez, környezeti adottságaihoz, gasztronómiai szokásaihoz, vallási előírásaihoz alkalmazkodik. Hatalmas jelentőséggel bír a fenntarthatóságon belül a reklámokból oly jól ismert „vedd a hazait!” Valóban tisztában vagyunk azzal, mikor minek van szezonja? A nagy élelmiszerláncok januártól decemberig kínálnak szinte minden zöldséget, gyümölcsöt. A szezonális termékek közti eligazodásban – az áron kívül – segítségünkre lehet az MDOSZ Terítéken az egészség FB oldala, ahol elérhető az ún. szezonális táblázat (1. táblázat).




Fenntarthatósági szempont
Tevékenység


Húsfogyasztás
Az elfogyasztott hús mennyiségének csökkentése
Heti legalább 1 húsmentes nap beiktatása Hús kiváltása egyéb teljes értékű fehérjékkel (tojás, tejtermékek)


Halfogyasztás
Heti legalább egy alkalommal fogyasszunk halat
Válasszuk az MSC jelzéssel ellátott termékeket
Fogyasszunk minél több hazai halt


Élelmiszerhulladék
Tervezzük meg előre az étrendünket Bevásárlás előtt készítsünk listát és ne menjünk éhesen vásárolni Figyeljünk a szavatossági időre és a termékek megfelelő tárolására Vigyünk magunkkal többször használatos zsákot és szatyrot a termékeknek


Globalizáció élelmiszerkilométer
Válasszunk helyi termékeket Ellenőrizzük a termék címkéjén a származási országot Fogyasszunk idényjellegű zöldségeket és gyümölcsöt


Egészséges táplálkozás
Csak annyi táplálékot vigyünk be, amennyire szervezetünknek ténylegesen szüksége van Étkezzünk rendszeresen és változatosan Ha nem szükséges, ne zárjunk ki semmit az étrendünkből Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket



Az utazási hasmenés fő tünetei

2025. július 02.



Külföldön az emberek általában szívesen próbálják ki a helyi konyhát. Vannak azonban, akiknek érzékeny a gyomruk és az idegen ételtől gyomorrontást kapnak: ennek tünetei szintén hányás, hasmenés, gyomorgörcsök. Ez azonban diéta és bő folyadékfogyasztás mellett hamar elmúlik. A komolyabb betegségről, az utazási hasmenésről akkor van szó, ha az utazónál megérkezése után három napon belül, legalább napi három alkalommal híg székletürítésre kerül sor, valamint a vezető tünetek közül (alig visszatartható székelési inger, hastáji fájdalom vagy puffadás, hasi görcsök, émelygés, láz, hányás, véres vagy nyálkás jellegű széklet) legalább három fellép.

A legfontosabb a megelőzés

A rossz hír az, hogy az alkoholfogyasztás, mely a közhiedelem szerint „fertőtleníti az emésztőcsatornát” – nem igaz. Példa rá Hemingway, aki sűrűn alkoholizált utazásai közben (is), mégis, afrikai útjáról mint „az Önök vérhasban szenvedő tudósítója” számolt be olvasóinak. A megelőzés biztos módja a biztonságos, nem fertőzött ételek és italok fogyasztása. Erről a Zsebdoktor utazóknak c. könyv „Egzotikus vidékek – egzotikus ételek” című fejezetében részletesen olvashat.

A diétás megszorításokat és a biztonságos étkezésre vonatkozó szabályokat az utazók többsége nem tartja be, az erre való törekvés mintegy két nap után lanyhul. Mivel az utazási hasmenés tipikusan az elutazás utáni harmadik napon lép fel, a kezdeti óvatosság az első két napban – úgy tűnik – meghozza a gyümölcsét. A megelőzésképpen szedett antibiotikumok – más káros mellékhatásaikon kívül – sem akadályozzák meg a hasmenés kialakulását, főleg azért, mert nem minden utazási hasmenést okozó mikroba érzékeny az adott antibiotikumra.

Ezért nehéz egyedül formába lendülni otthon

2025. július 01.

Hogyan lehet mégis tartós a fejlődés?

Sokan hajlamosak magukat okolni, ha otthon nem jönnek az edzés eredmények, pedig a valóság ennél jóval árnyaltabb. A négy fal között edzeni nemcsak kényelmes, hanem tele van nehézségekkel is: könnyű elveszíteni a lelkesedést, elcsúszni a rendszerességen, vagy épp tanácstalanul válogatni a rengeteg online videó között. Fodor Réka fitnesz szakértő szerint nem a kitartás hiánya a fő akadály, hanem az, ha nincs egy jól felépített terv, személyre szabott segítség és bátorító közösség.

A szakértő szerint a siker kulcsa a részletekben és a tudatosságban rejlik.

„Az otthoni edzés nem szükségszerűen könnyebb vagy kevésbé hatékony, mint az edzőtermi, de csak akkor hozza a kívánt formát, ha helyesen végezzük” – hívta fel a figyelmet a Barackcsapat online edzésplatform alapítója.

Túlzott lelkesedés vs. teljes rendszertelenség

Fodor Réka szerint az egyik leggyakoribb buktató a túlzott kezdeti lelkesedésből fakadó túledzés, vagy éppen ennek ellenkezője, a rendszertelenség.

„Sem a pihenőnapok nélküli, mindennapos intenzív mozgás, sem a hetekig tartó kihagyások nem vezetnek optimális eredményre. Előbbi könnyen túlterheléshez és sérüléshez, utóbbi pedig motivációvesztéshez és a fejlődés elmaradásához vezethet. A megoldást egy okosan felépített, fokozatosságot biztosító edzésterv jelentheti, amely figyelembe veszi az egyéni terhelhetőséget és biztosítja a szükséges regenerációt.” – meséli Fodor Réka.