Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Ápolt lábbal nyáridőben (Gyógyító receptekkel a fájós lábra!)

Érdekességek2022. július 10.

A divatos nyári cipők – melyek többnyire műanyagból készültek és műanyag talpúak – gyakran nagyon mutatósak, ám nem biztos, hogy kellemes napi viseletnek bizonyulnak. A legtöbbünknél a szandálviselős évszak visszatérő gondja a sarkak bőrének megvastagodása, kirepedezése.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Mivel a lábfej bőrrétege nem termel zsírt, ezért nekünk kell megvédenünk a kiszáradástól. Az ápolt lábak az egészségünk védelme szempontjából sem elhanyagolhatóak.

A megvastagodott, kirepedezett sarkon, talppárnákon, ujjak alatti vastag bőrfelületeken ugyanis könnyebben megtelepedhetnek a kórokozók, de a testsúly is máshová nehezedik, ezért a járás is nehézkessé, sőt kifejezetten fájdalmassá válhat. A napi lábápolással elejét vehetjük a bőrkeményedések kialakulásának, az alkalmankénti lábfürdővel pedig a napi fáradtságtól szabadulhatunk meg.

Lábfürdő készítése:

Készítsünk tehát hetente legalább két alkalommal lábfürdőt – kézmeleg, 30-35 C°-nál nem melegebb vízben áztassuk a lábunkat, amíg a víz hűlni nem kezd (körülbelül 10 perc). A lábfejek fürdetéséhez ne használjunk semmilyen alkoholtartalmú sampont, fürdőszert. Lábmosás, -áztatás után alaposan töröljük szárazra a lábfejünket, az ujjaink közét, majd az ujjakat és a körmöket is.

3 népi recept lábfürdőhöz: 

  1. A lábfürdő vizéhez adjunk hozzá legalább 2 liter burgonya főzővizet (Amiben előzőleg megfőztük a krumplit) - a láb dagadását, vizesedését, fájdalmát csökkenti. A lábra tehetünk megtört és leforrázott képosztaleveleket is, melyek szintén a gyulladt, dagadt, vizes lábra adnak nyugtató pakolást. 

  2. A lábfürdőhöz adjunk hozzá egy dl. ecetet. Az ecet, vagy citromlevet ami segít felpuhítani a sarok bőrét és a körmöket, hogy könnyebben vághassuk őket. A citrommal átdörzsölés segít szebbé tenni a lábunkat. Ehhez használjuk a már kicsavartcitrom megmaradt héját és belsejét! 
     
  3. A lábfürdő során, az áztatás végén a talp és a sarok bőrét átdörzsölhetjük durva cukorral, vagy sóval, ami segít az elhalt sejteket lesúrolni a lábról. A sós vizes lábfürdő erősen szárít, szóval utána mindenképp pótoljuk vissza a zsírt és a nedvességet - a vadgesztenye, árnika tartalmú, zsírosabb krémek használata jót tesz a lábunknak! 

Csak óvatosan a lábápolással!

A lábfürdőzést követően kerítsünk sort a körmök, a körömágy ápolására is. A láb körmeit mindig négyzet alakúra vágjuk, sarkait soha (kisgyerekeknél se!) kerekítsük le (ezzel elejét vehetjük a köröm benövésének, az azzal járó körömágygyulladásoknak).
A frissen vágott körmök peremét körömreszelővel finoman reszeljük át, így nem teszik tönkre a harisnyát és nem válnak szálkássá. A körömlakktól legalább hetente egyszer alaposan tisztítsuk meg a lábkörmeinket (néha „pihentessük”, azaz 1-2 hétig ne lakkozzuk).

A körömágyra ránőtt körmöt mindig puhán, finom mozdulatokkal toljuk le a körömlemezről, és soha ne vágjuk ki. A kivágás azzal a kockázattal jár, hogy a különféle kórokozók bejutnak a bőr alá, fertőzések jönnek létre.

Az ollóval formált körömágy egyébként úgyis újra és újra visszanő, s minden kivágással egyre vastagabbá és keményebbé válik! A kisebb sarok- és talpkeményedésektől a sarokpuhító krémek rendszeres használatával (ezek a készítmények általában horzsakövet tartalmaznak) könnyedén megszabadulhatunk.

Bőrpuhító kezelés

A bőrkeményedéseknek elejét vehetjük, ha a lábfürdő után bőrpuhító, mélyhidratáló lábkrémmel, majd bőrradírral kezeljük a kissé megkeményedett bőrfelületeket. A kész bőrradír helyett megteszi az otthon készült is: keverjünk össze egy evőkanál kristálycukrot két evőkanálnyi olívaolajjal, majd nedves vattakoronggal körkörösen kenjük el a megszarusodott bőrfelületen. (A cukor igen jó hámlasztószer, mert elhanyagolható a szárító hatása, és kíméletesen puhítja fel a makacs bőrkeményedéseket is.)

A növényi olajok ugyancsak alkalmasak az elhalt és megkérgesedett szaruréteg felpuhítására. Az olaj felszívódásának időtartamára húzzunk a lábunkra zoknit. A kisebb szarusodások eltávolítására használt habkövet gyakran cseréljük (a hosszú ideig használt horzsakő különféle baktériumok, gombák gyűjtőhelyévé válhat). A fém sarokreszelőt használat után fertőtlenítsük alkohollal.

A tyúkszemek, kemény, elszíneződött, megkérgesedett, berepedezett bőrkeményedések eltávolításával ne kísérletezzünk otthon, bízzuk a kezelést inkább szakemberre.

Az otthoni kezelés ilyen esetekben nem mindig veszélytelen. A tyúkszemoldó tinktúrák például bőrkimaródásokat okozhatnak, a tyúkszemtapaszok károsíthatják a kezelt bőrfelület melletti bőrt, az e szerek impregnálására használt oldószerek pedig az arra érzékenyeknél akár bőrgyulladást is okozhatnak. Kifejezetten veszélyes és tilos a tyúkszemek és a sarkon lévő megkérgesedett bőr éles szikével történő farigcsálása!

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

Lábápolás kisgyermekkorban

A láb ápolása kisgyermekkorban a helyes körömvágási technikánál, a láb egészségének védelme pedig a boltozati hibák korrigálásánál és a megfelelő cipő kiválasztásánál kezdődik. S persze jó lenne, ha a kisgyereket megtanítanánk a lábfej játékos tornáztatására is. Ezzel sokat tehetnénk a – ma már népbetegségnek számító – harántsüllyedés ellen, amely kamasz- és felnőttkorban tartáshibához, majd az életkor előrehaladtával derék- és hátfájáshoz is vezethet.
Az újszülött és a csecsemő lába különbözik a már járó gyermek, illetve a felnőtt lábától. A láb haránt- és hosszboltozata csak a csecsemőkori zsírpárnák szerkezeti átalakulása, a járás megkezdése után, a terhelés hatására alakul ki.

A még csak tipegő, járni tanuló kisgyerek lábát ne kényszerítsük cipőbe. A lakásban adjunk a babára vastagabb zoknit. A melegebb évszakokban engedjük, hogy a kicsi minél többet járjon mezítláb.

A már biztosan járó kisgyereknek minél hajlékonyabb talpú cipőt vásároljunk. Az újonnan vásárolt cipő csúszós talpára ragasszunk ragtapaszt. Az új cipők talpát tapadóssá lehet tenni azzal is, hogy egy smirglivel átdörzsöljük. Ha pici gyereknek veszünk cipőt, megspórolhatjuk a gyerekkel boltból boltba való járkálást, ha kemény kartonpapírra állítva körberajzoljuk a lábát, majd a karton lábnyomot becsúsztatjuk a megvásárolni szándékozott cipőbe. A kicsi gyerekeknek mindig olyan fűzős cipőt vásároljunk, amely tartja a bokáját.

A kisgyerekes szülők között igen gyakori a ruhák továbbadása, csereberélése. Más kinőtt cipójét soha ne adjuk a gyerekünkre, s a testvér kinőtt csizmáját, papucsát se örökítsük át a kisebb csemeténkre.

Lúdtalpas a gyerekünk

A lúdtalp kialakulását úgy vesszük észre a gyermekünknél, hogy a belső boka befelé dől, a lábboltozat lesüllyed, a gyerek fáradékonnyá válik, fájlalja a térdét, a lábszárát nehéznek érzi, esetleg derékpanaszai vannak. A lúdtalpas gyerekek kivagy befelé forgatott lábbal járnak. A megelőzésben 4-5 éves korig sokat segíthet a rendszeresen végzett lábtorna, a gyakori mezítláb járás egyenetlen talajon, a természetes anyagból készült cipő sarkának „megdöntése”.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

A véradással és plazmaadással reményt adhatunk másoknak és életeket menthetünk

2025. július 05.

2004 óta minden év június 14-én tartott Világnap több nemzetközi egészségügyi szervezet, köztük az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kezdeményezésére jött létre. A Világnap tudatosítja a vér- és a plazmaadás jelentőségét. Az idei jelmondat – „Adj vért, adj reményt: együtt életeket menthetünk!” – arra hívja fel a figyelmet, hogy a vér- és plazmaadásnak köszönhetően sokan kapják vissza a reményt a gyógyulásra, a teljes életre.

A vér és a plazma elengedhetetlen a modern orvoslásban. A vér kritikus fontosságú a műtétek és a traumatológia során, míg a plazmából származó gyógyszerek életmentőek hemofíliában, immunrendszeri rendellenességekben szenvedők, transzplantált betegek és súlyos égési sérültek számára. Ezek a kezelések nemcsak gyógyítanak, hanem új esélyt kínálnak egy teljes életre.

A vér és a plazma egyedüli forrását egyaránt az önkéntes donorok jelentik. Magyarországon naponta mintegy 1600–1800 véradóra van szükség a vérellátás biztosításához1. Folyamatosan nő a plazma iránti igény is, mivel egyre több betegség kezelésében alkalmazzák. Egy felnőtt hemofíliás beteg egy évi kezeléséhez például átlagosan 1200 plazmaadás szükséges.

„Vérplazmából készült gyógyszereket nemcsak ritka betegségek kezelésénél alkalmaznak” – mondja dr. Nyerges Judit, a Magyarországon 10 modern plazmagyűjtő központot üzemeltető BioLife Plazma Hungary Kft. ügyvezetője. „Súlyos fertőzések, autoimmun kórképek, égési sérülések, szervátültetések vagy épp komplikált szülések során is létfontosságúak lehetnek. A plazmából nyert immunglobulinok és alvadási faktorok segítenek megállítani a vérzést vagy megelőzni az életveszélyes szövődményeket – segítve a betegeket, hogy visszatérhessenek a mindennapi életükhöz.”

A BioLife Europe, egy vérplazma gyűjtésére és feldolgozására szakosodott nemzetközi vállalat által 2025 elején, több mint 1800 ember bevonásával végzett felmérés kimutatta, hogy a donorok egyik legfőbb motivációja mások segítése.

A nemzeti vérkészlettel való gazdálkodás szabályairól szóló 439/2015. (XII. 28.) Korm. rendelet értelmében a rendszeres plazmaadóknak évente egyszer teljes körű véradáson is részt kell venniük. A plazmaközpontok ezt külön véradási napokkal támogatják, biztosítva a folyamatos és biztonságos országos vérellátást.

A BioLife felmérése azt is megállapította, hogy egyre több ember ismeri a vér- és plazmaadás közötti különbségeket, bár sokan még mindig nem tudják, hogy plazma sokkal gyakrabban adható.

„A plazmaadás hasonló a véradáshoz” – mondja Dr. Nyerges Judit. „De a véradással ellentétben, ahol minden összetevőt levesznek, és ezek újratermelődése körülbelül 56 napot vesz igénybe, a plazmaadás során egy modern és biztonságos eszköz elválasztja a plazmát a többi vérkomponenstől, majd ez utóbbit, köztük a vörös- és fehérvérsejteket visszajuttatja a donor szervezetébe. Ezt plazmaferezisnek nevezik. Mivel a szervezet könnyebben pótolja a plazma összetevőit, ezért plazma gyakrabban adható: legalább két donációmentes napnak kell eltelnie két plazmaadás között. Azok, akik rendszeresen részt vesznek mindkét típusú donációban, jól tájékozottak a vér- és plazmaadás közötti különbségekről” – magyarázza Dr. Nyerges Judit.

Az öngyógyítás lehetőségei utazási hasmenés esetén

2025. július 04.

Sajnos, az utazók 80%-a nem tartja be a biztonságos evés-ivás szabályait. Még a legfigyelmesebb turista is vét kisebb hibákat, melyek betegséghez vezethetnek. Mit lehet tenni, ha mégis fellép a hasmenés az utazás közben?

Az utazási hasmenés kezelésének tengelyében a folyadékpótlás áll. A többszöri hasmenés, hányás ugyanis nemcsak folyadékvesztéssel jár, hanem a szervezetből ekkor igen sok, a sejtműködéshez elengedhetetlen só is távozik. Ugyanaz a helyzet áll elő, mint amit az előző fejezetben a kiszáradásról írtam. Folyadékpótlás történhet palackozott ásványvízzel, teával, vagy házilag elkészíthető keverékkel: 4 púpozott teáskanál cukor, fél teáskanál só 1/2 liter forralt vagy palackozott (nem szénsavas) vízben feloldva. (Lásd még a kiszáradás elleni védekezésnél).

A folyadékbevitel a napi minimum 2 litert el kell, hogy érje: félóránként egy pohár folyadék, plusz minden széklet után még egy pohár ajánlott.

A nagy mennyiségű víz ivása maga is hányingert okoz, ezért előnyben kell részesíteni a teát vagy gyümölcslevet. Jómagam a gyermekbetegeimnek – azok nagy örömére – bő kólafogyasztást és ropievést javasolok: a sósrúd nemcsak szomjúságot okoz, melyre inni kell (folyadékpótlás!) hanem sóval is ellátja a szervezetet.

Székletfogók alkalmazása is indokolt. A hasmenés kezelésére enyhébb esetekben loperamid adását szokták javasolni. Saját tapasztalataim szerint az utazási hasmenésnél, előnyben kell részesíteni a vényre kapható, erősebb, hatásosabb szereket, feltéve, ha a betegnek nincs szürkehályogja. Súlyosabb esetekben jön szóba az antibiotikum adása, mely általában 24 órán belül enyhíti a tüneteket. Ezek azonban vényköteles gyógyszerek, a háziorvos írhatja fel. A rifaximin-származékokat ajánlják széles spektrumuk és bélrendszerből fel nem szívódó hatóanyaguk miatt. A rifamixin 2×200 mg dózisban három napig szedve hatásos szernek bizonyul, ugyanakkor utazóbarát adagolása még azt is eltűri, ha a beteg egy alkalommal elmulasztja a beszedését.

Kiegészítő gyógyszerek, fájdalomcsillapító és görcsoldó nyugodtan alkalmazható.

Érthetetlen módon szinte mindenki elfelejtkezik a diéta megtartásáról, pedig ez az alapja annak, hogy ne terhelje tovább az amúgy is meggyötört emésztőrendszerét.

Apa csak egy van

2025. július 04.



A PSA vizsgálat fontossága

A prosztatarák korai felismerésének leghatékonyabb eszköze a PSA (prosztata specifikus antigén) szint mérése a vérből. A PSA ugyan nem „rák-specifikus”, azaz az emelkedett szintje nem jelenti a rák diagnózisát, de mindenképp felhívja a figyelmet a daganat előfordulásának veszélyére, és további vizsgálatot, szövettani mintavételt tehet indokolttá. A PSA-t egyénre szabottan kell értékelnie a szakorvosnak: a megítélése függ a beteg életkorától, a prosztata nagyságától.

A „szervre lokalizált prosztatarák” (amikor a tumor nem terjed túl a szerv határain, nem ad áttétet nyirokcsomókba vagy távoli szervekbe) jó eséllyel gyógyítható és a beteg további életkilátásai megegyeznek a vele azonos korú és egészségi állapotú férfiakéval.

Szeretnénk kiemelten felhívni a figyelmet a szűrések fontosságára és a megelőzésre, mivel a prosztata rák tünetet csak a késői stádiumban mutat, ugyanakkor idejében felfedezve a legtöbb esetben teljes sikerrel gyógyítható!