Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Anti-aging étrend, avagy ezt (t)edd, a fiatalság megőrzéséért!

Érdekességek2024. november 24.

Az öregedés “ellenszerét” mindig is kutatta az emberiség, és ugyan csodaszer nem létezik, amelytől örök életűekké válunk, az öregedés folyamatán lassíthatunk, annak jeleit pedig csökkenthetjük. Az első és legfontosabb pillér talán az, hogy elfogadjuk, az öregedés az élet természetes velejárója és felismerjük azt, hogy mi magunk vagyunk azok, akik aktívan tehetünk a vitális és életteli mindennapokért. Az anti-aging lifestyle már-már világtrend, az ún. “longevity expertek” egyre népszerűbbek, a tudomány és a technológia pedig egyre fejlettebb módszereken keresztül vértez fel minket tudással arra vonatkozólag, hogy hogyan éljünk, aludjunk, sportoljunk, étkezzünk. Íme, a Fitein szakértőjének tippjei.

Mi az anti-aging étrend?

Az anti-aging étrend egy olyan tápanyagokban gazdag táplálkozási mód, amely teljes értékű ételeken alpszik. Az ideálisan kialakított anti-aging étrend támogatja az egészséges bőrt, javítja a kognitív funkciókat, és segít az életkorral összefüggő betegségek megelőzésében, mint például a szívbetegségek és a cukorbetegség. 

“Az anti-aging étkezés nem kifejezetten a  korlátozásokon alapszik – természetesen vannak nem javallott élelmiszerek – hanem inkább arra teszi a hangsúlyt, hogy azokat a természetes, magas rosttartalmú ételeket, sovány fehérjéket és antioxidánsokat, zsírsavakat megkapja a szervezet, amikre nagy szüksége van” – mondja Szijgyártó István, a Fitein termékfejlesztője.


Így kezdj neki az anti-aging étkezésnek az őszi időszakban

Az anti-aging étrend elkezdése nem igényel drasztikus változtatásokat az étkezési szokásokban, inkább arra ösztönöz, hogy többet együnk bizonyos dolgokból. Így még a pörgős őszi időszakban is nekiállhatsz, hiszen itt nem a lemondásoké a fő fókusz, hanem a vitalitásodat és produktivitásodat előrevivő, “okos cserékről”.  Íme néhány egyszerű tipp:

  1. Több gyümölcs és zöldség: Minden étkezésnél a tányér felét tegyük színessé különféle gyümölcsökkel és zöldségekkel. Antioxidánsokban gazdag ételek, például a bogyós gyümölcsök, a zöldségek küzdenek az oxidatív stressz ellen, amely az öregedés egyik fő tényezője. Ezek az ételek megvédik a bőrt és a sejteket a károsodástól, miközben elősegítik a rugalmasságot és a támogatják az agy kognitív funkcióit. Az őszi időszak egyik sztárja a sütőtök. Nem csupán ízletes, és számtalan finomság készíthető belőle, hanem magas a c-vitamin és a beta-carotin tartalma, amitől szuper anti-inflammatory hatású zöldség.
  2. Teljes kiőrlésű gabonák a finomítottak helyett: A fehér rizs és kenyér helyett válasszuk a quinoát és a barna rizst.
  3. Figyeljünk oda az Omega-3 zsírsavakra: Fogyasszunk zsíros halakat vagy növényi alapú omega-3-forrásokat, például olíva olaj, avókádó, lenmag. Az ősz beköszöntével a dió is előtérbe kerül, így Omega-3 beviteledet diós finomságokkal is növelheted. Például megszórhatod vele reggeli Fitein rostpudingodat, és már adtál is egy extra egészséglöketet a napnak!
  4. Nassoljunk okosan: Cseréljük le a feldolgozott nassolnivalókat diófélékre, magvakra vagy gyümölcsökre az egészségesebb választás érdekében vagy válasszunk hozzáadott cukortól mentes, egészséges alternatívát.
  5. Kerüljük a finomított cukrot és a feldolgozott ételeket: Csökkentsük a cukros nassolnivalókat és feldolgozott ételeket, mivel ezek fokozhatják a gyulladást és felgyorsíthatják az öregedési folyamatot, arról nem is beszélni, hogy szabotálják a szervezetedet a kollagén természetes termelődésében.
  6. Növeljük a rostfogyasztásodat bélflórád egészsége érdekében: Kutatások szerint a rostban gazdag ételek, mint a quinoa, a zab és a zöldségek létfontosságúak az emésztés, a vércukorszint szabályozása és a gyulladások csökkentése szempontjából. Az Otago-i Egyetem kutatói kimutatták, hogy a magas rosttartalmú étrend hosszabb élettartammal és a krónikus betegségek alacsonyabb kockázatával jár.
  7. Több víz(!!!): Sokat halljuk, igen, azonban kulcsfontosságú: A hidratálásnak komoly szerepe van a fiatalos megjelenés fenntartásában. A víz és az egészséges hidratáló alternatívák, mint például a gyógynövényteák, segítenek eltávolítani a méreganyagokat a szervezetből, így a bőr rugalmas és egészséges marad. Az őszi idényben erre fokozottan érdemes figyelni, hiszen ahogy lehűl a levegő, ösztönösen megfeledkezünk az ivásról, pedig ilyenkor is nagyon fontos.

Több, mint csupán a megjelenés

Az anti-aging étrend nemcsak a bőr egészségét javítja – erősíti a szívet, javítja az agyműködést és csökkenti a krónikus betegségek kockázatát is. Az anti-aging étrend és életstílus nem csupán receptek és étrend-tervek sokasága, hanem egy szemléletmód, vagy nevezhetjük az önszeretet egyik formájának is, mi szerint odafigyelünk testünk igényeire, és megadjuk számára azokat a dolgokat, amikre szüksége van ahhoz, hogy minél élettelibb mindennapokat élhessünk. 


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Forradalmi áttörés a szúnyogirtásban: egy környezetbarát technológiával hatékonyabban védekezhetünk

2025. május 07.

Új, az eddigieknél jóval hatékonyabb hordozóanyagot fejlesztettek ki a biológiai szúnyogirtáshoz HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) kutatói, együttműködésben az ELTE és a Bay Zoltán Kutatóintézet kutatóival. Az új anyag nemcsak az irtószerek hatékonyságát növeli, hanem környezetbarát is.

A szúnyoggyérítés kérdése egyre fontosabb téma hazánkban, és nemcsak az apró rovarok bosszantó csípései, hanem a megjelenő új, potenciálisan súlyos betegségeket terjesztő fajok miatt is.

A legismertebb irtási mód, amivel nyaranta találkozhatunk, az úgynevezett vegyszeres irtás. Az ilyenkor használt szerek azonban nemcsak a vérszívókat, hanem sok más hasznos élőlényt, például a méheket is elpusztítják, komoly ökológiai kárt okozva. Éppen ezért fontos kutatások zajlanak az olyan szelektív biológiai ágensek kifejlesztésére, amelyek kizárólag a szúnyoglárvákat pusztítják el – ezeket a módszereket ismerhetjük úgy, hogy biológiai szúnyoggyérítés.


Az elmúlt 30 év egyik legnagyobb szúnyograjzására számítanak a kutatók a Balatonnál

2024 nyarán a tartósan meleg vízhőmérséklet és fényszegény körülmények miatt megnőtt az algák mennyisége, különösen a Siófoki-medencében (ahol a tavalyinál magasabb alga mennyiséget csak 1994-ben mértek eddig). Ez kedvezett az árvaszúnyogoknak: lárváik nagy számban telepedtek meg az üledékben, így 2025 tavaszán (április-június) az elmúlt 30 év egyik legnagyobb rajzására számíthatunk – fogalmaznak friss jelentésükben a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (HUN-REN BLKI) kutatói.

A biológiai gyérítés nehézsége azonban, hogy ezeket a szereket egy jóval kisebb területre kell kijuttatni, és ezek az élőhelyek sokszor sűrű növényzettel borítottak, így komoly probléma, hogy az ide kiszórt szerek nem jutnak el a vízfelszínig, ahol a lárvák táplálkoznak, és ahol ki kéne fejteniük hatásukat.

Megoldásként ezeket a hatóanyagokat valamilyen granulátumra, például homokra, vagy műanyagra rögzítik, de ez a módszer is számos nehézségbe ütközik. A sokszor használt homokszemcsék, bár természetes anyagok, éles széleik károsíthatják a növényeket, ráadásul túl gyorsan süllyednek le az aljzatra, így az irtószer nem tud elég ideig dolgozni a felszínen. A szintén gyakran használt műanyag hordozók ugyan kiküszöbölik ez utóbbi problémát – hiszen könnyű szemcseként sokáig lebegnek a felszínen –, de a kémiai irtószerekhez hasonlóan környezetkárosítók. A speciális fehérjékből készült jégpelletek is jó megoldást jelentenek, de gyors olvadásuk korlátozza a használatukat, különösen azokon a meleg klímájú területeken, ahol jellemzően nagy a szúnyog-koncentráció.

Úgy véli, felnőttként már nem lehet 1-es típusú cukorbeteg? De igen!

2025. május 07.



Az 1-es típusú cukorbetegséget sokáig fiatalkori diabétesznek hívták, hiszen döntően gyerekeknél és tinédzsereknél diagnosztizálták azt. A tévhitekkel szemben azonban felnőtteknél is kialakulhat ez a típus, ám mivel a tünetei nagyon hasonlítanak a 2-es típusú cukorbetegség tüneteihez, nem kizárt a kezdeti téves diagnózis sem. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista éppen ezért arra hívta fel a figyelmet, mennyire fontos megérteni a különbséget és megfelelő kezelést alkalmazni.

A felnőttkori 1-es típusú cukorbetegség könnyen összetéveszthető a 2-es típusúval

A felnőttkorban, tipikusan 30 év felett induló 1-es típusú cukorbetegség akkor következik be, amikor a hasnyálmirigy valamiért leáll az inzulintermeléssel, vagy legalábbis csökkenti azt – emögött általában egy autoimmun folyamat áll. Ha valóban erről van szó, akkor LADA típusú cukorbetegségről lehet beszélni (Latent Autoimmune Diabetes in Adults). Az inzulintermelés csökkenése vagy leállása azzal jár, hogyha kevés van ebből a vércukor mennyiséget szabályozó hormonból, akkor a táplálékkal bevitt cukrok a véráramban maradnak ahelyett, hogy energiává alakulnának az izmokban, zsírban, májban.
– Az egyik nagy különbség a gyermekkorban induló 1-es típusú cukorbetegség és a felnőttkori megjelenés közt, hogy míg a gyerekek általában inzulinkezelésre szorulnak, a felnőtteknek nem minden esetben szükséges azonnal elkezdni az inzulinadást, főként, ha a hasnyálmirigy még termel valamennyit. Emiatt viszont előfordulhat, hogy 2-es típusúnak diagnosztizálják a valójában 1-es típusú diabéteszt.

Milyen tünetekre kell felfigyelni?

Egyelőre nem tudjuk, mi lehet az oka annak, hogy az immunrendszer éppen a hasnyálmirigyet támadja meg, vizsgálják a vírusok, a környezeti mérgező anyagok szerepét. Az azonban biztos, hogy a genetika nem megkerülhető, ha ugyanis az egyik szülőnek van 1-es típusú cukorbetegsége, az utódnál 1-8% a kialakulás esélye, két szülő érintettsége esetén pedig már 30%. Felnőttkorban lassan, hónapok alatt alakulhat ki a diabétesz, az alábbi, fokozatosan megjelenő panaszokra kell felfigyelni:
– extrém éhség, szomjúság még akkor is, amikor eleget ettünk, ittunk,
– gyakori vizelési inger, még éjjel is,
– szokatlan fáradtság, gyengeség,
– hirtelen és szándék nélküli fogyás,
– homályos látás vagy más látászavarok,
– gombás és más jellegű gyakoribb fertőzések,
– gyümölcsös, édeskés illatú lehelet,
– légzési nehézségek,
– kézben, lábbal jelentkező zsibbadás, bizsergés,
– száraz, viszkető bőr.

Tudományosan bizonyított: a ChatGPT szinte hibátlanul felismeri a leggyakoribb bőrproblémákat

2025. május 06.



Bőrbetegségek felismerésében tesztelték a két legismertebb mesterséges intelligencia alkalmazást a Semmelweis Egyetem kutatói. A GPT-4o az esetek 93%-ában azonosította az aknét és a rosaceát, szemben a Google Gemini Flash 2.0-s modelljével, amely az esetek mindössze 21%-ában ismerte fel a kórképeket, derül ki az egyetem új klinikai kutatásából. A MI hosszú távon csökkentheti az időt, amíg a beteg ellátáshoz jut, de a végleges diagnózis felállítása szakorvosi feladat marad, hangsúlyozzák a szerzők.

A vizsgálat során a két mesterséges intelligencia modellnek olyan betegek fotóit mutatták meg, akiknél szakorvosi diagnózis igazolta az akne vagy a rosacea meglétét. A képeket ezt megelőzően két bőrgyógyász értékelte ki egymástól függetlenül, egy harmadik szakértő bevonásával, aki eltérő diagnózis esetén döntött. A végső diagnózist többségi vélemény alapján állapították meg.