Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Amikor muszáj benyomni egy tábla csokit

Érdekességek2018. március 11.

Mások érdekeinek a Tied elé helyezése nem is kérdés, hiszen Te vállaltad a családot, ha a munkádban alulteljesítesz, honnan lesz bevételed, a háztartás megvár, a párod elvárja, hogy vele is töltsél időt, és igen, ezt normálisnak is érezheted. A feladatok ellátásába fektetett idő pedig annyi idődet veszi el, hogy saját magadra már szinte semmi nem jut.  

Ugyanilyen nyomasztó, amikor az ember feleslegesnek érzi magát, mert „csak” a babája szükségleteit kell kielégítenie, ami azért a nap nagy részét kitölti, de tedd a szívedre a kezedet! Nem 24 órát. És ezzel tisztában vagy Te is, ezredszerre takarítod a konyhát, a házat, majd holnap kezdesz elölről mindent. És akkor vagy amikor alszik délután a babád, vagy amikor hazaesel a munkából, remegő kézzel nyúlsz a csoki után. Muszáj megenned, nem tudsz parancsolni magadnak, lila ködben fel sem fogod, mit csinálsz. csak a fél tábla eltüntetése után kezd derengeni valami.

Joggal kérdezheted, honnan tudhatom én, aki egész életében sportolt, és kisujjában van a táplálkozás-és edzéselmélet. Onnan, hogy mindkettőt megéltem. Az ikreimmel voltam otthon, és bár én láttam el őket egyedül, férj nélkül, segítség nélkül, mégis feleslegesnek éreztem magamat, bár ők felváltva voltak ébren, úgyhogy semmit tevésre nem volt időm, de én is éreztem, hogy ez nem elég.


Most pedig az először felvázolt eset fordul elő velem elég gyakran, lévén, hogy elég maximalista vagyok minden téren. Egyedül megteremteni mindent a lányoknak, a bajnokaimnak a lehető legmagasabb színvonalú tudást nyújtani, mert mégiscsak rám bízzák magukat, nevelni a gyerekeket-bár ebben nagy segítségeimre vannak többen is szerencsére-, és a háztartás. Tényleg úgy érzem, hogy néha alig van egy percem. Hála Istennek, én nem a csoki után nyúlok, hanem edzek egyet, de az alapproblémát átérzem én is, amiből kiindul a csoki evés problematikája.

Lehet, hogy úgy érzed, ebből az ördögi körből nincs kitörési pont.

Akkor van neked egy jó hírem, mégiscsak van megoldás. Tudomásul kell venned, hogy vannak szükségleteid, amiket ha tartósan nem elégítesz ki, akkor támogatás nélkül csak ideig, óráig tudod tartani magadat. Milyen szükségleteid vannak, amiket ha nem elégítesz ki, az hiányként jelentkezhet?

Hiányként jelentkezik pl. a szeretet-, elismertség-, ingerhiány. Tudod, van egy kérdőív, amit a kezdő bajnokaimmal kitöltetetek, és abban szerepel egy kérdés, miszerint van-e feldolgozatlan lelki problémájuk.

A leggyakrabban megjelölt feldolgozatlan ok a párkapcsolat hiánya, vagy nem megfelelő minősége, a másik pedig, hogy otthon vannak gyerekekkel, takarítás, főzés, gondozás, nevelés napi mókuskerékébe, mindezt sikerélmény nélkül, és úgy érzik, semmibe veszik a munkájukat.
És akkor pár szó a párkapcsolatról: a programba jelentkezők kb. 40%-a válás közeli állapotban van, amihez bizonyos szinten közrejátszik a fogyni vágyó fél evéshez való viszonya is. A másik fél már megunta azt, hogy állandóan lelkesen támogatnia kel a partnerét, amikor bejelenti, hogy márpedig most tényleg le fog fogyni, különben óriási hiszti várható, végül pedig újabb kudarc esetén úgyis ő lesz a hibás, aki miatt a párja képtelen lefogyni. Ez ismét plusz feszültséghez vezet, ahová a falásrohamok elszenvedői az evésbe menekülnek.


Akkor mi a teendő?

§ El kell tudnod dönteni, hogy miért akarsz változtatni, egy mentális képet kell kialakítani, azaz az életmódváltás után hogyan fogsz kinézni, mivel és kikkel töltöd az idődet, hogy hat ki az életedre majd a későbbiekben az, hogy rendezted a testsúlyodat és az egészségedet.

§ Tudatosítanod kell előre magadban, hogy mi a teendő, amikor legközelebb tépnéd fel a hűtőt. Egyszerűen meg kell szakítanod azt a láncolatot, ami ilyenkor menetrendszerű- feszültség-csoki a kézben- lerogyunk a fotelbe.

§ Lehetőség szerint kiegyensúlyozott vércukorszintet tarts fenn, persze tudom, hogy ez nem megy mindig, nekem is előfordul, hogy este jut eszembe, hogy nem ettem még egész nap. Ilyen estek után dobozolok én is hetekig szép szorgalmasan. Neked is hasznodra válhat.

§ Mindig legyen kéznél pár olyan étel, amit bevethetsz vész esetére! Ilyen nálam a túró, amit összekeverhetek édesítővel, natúr kakaóporral, akár fehérjeporral, jobb, mint a túró rudi, vagy teszek hozzá paradicsomot, és akár fél kg-ot is megehetek belőle nyugodtan, vagy ilyenek a zabos sütik, amik legnagyobb előnye, hogy le lehet fagyasztani őket, aztán vész esetén csak előkapom, bedobom a mikroba, és már ehetem is. Ugyanez a helyzet a zabos zsemlével is. És a másik dolog, amire figyelek, hogy otthon nincs csoki-azaz nincs mit előkapni. A gyerekeknek sincs, ők játszótéren szoktak kapni hagyományos édességeket, mint jégkrém, csoki.

§ Adj meg minden tápanyagot a szervezetednek, mivel az éhséged egyik legfontosabb okozója a vér glukózszintje. Ilyenkor ha fogyókúrázol, ki kell tartani, ha nem kell fogynod, csak ezeket a falásrohamokat kell szinten tartanod, akkor egyszerű helyzetben vagy. Egyél, és helyreáll a vércukor szinted.

De azt tudnod kell, hogy ez az állapot nem csak a diétádnál léphet fel, hanem máskor is, amikor nagyobb mennyiségű szénhidrátot viszel be, például egy karácsonyi vendégségnél. Nőként a menstruációd előtt élheted át ugyanezeket a tüneteket, anélkül, hogy megszegnéd a diétádat, ennek az oka egyértelműen a hormonháztartásod működése. Ha stresszes időszakot élsz, vagy épp és szerelmi csalódás ér, nos, ezek is lehetnek az okai a farkasétvágynak. Az édességgel a boldogsághormon, a szerotonin szintedet emeled, hogy a hangulatod kicsit javítsad, ezt hívhatod bánatevésnek is, de ettől még a feneked nőni fog. És ezt kell tudatosítani magadban!

Ha csak puhatolózol, vágyakozol, és ha tényleg nem szeretnél kardinális változásokat az életedben, csak a „de jó lenne, ha megszűnne a falásroham” szinten állsz, akkor maradsz ugyanebben a csapdában. De ha most kidolgozod a stratégiádat, előkészítesz vész esetére ételeket, akkor már érdemes volt megírni ezt a cikket Neked.

Legyetek bajnokok a mindennapokban!


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

A tiszta környezet csökkenti a hiányzást és erősíti a pszichés biztonságérzetet

2025. július 05.

A munkahelyi higiénia ma már nem pusztán esztétikai kérdés, hanem a dolgozói jóllétet és a versenyképességet befolyásoló tényező. Szakértőnk szerint a rendszeres fertőtlenítés, a portalanított környezet és a rendezettség kézzelfogható hatással van a munkavállalók egészségére és pszichés biztonságérzetére. Egy tiszta irodai tér motiválólag hat, erősíti a munkáltató iránti bizalmat, és hozzájárul a cég külső jó megítéléséhez is.

„A munkahelyi higiénia ma már nem pusztán esztétikai kérdés, hanem versenyképességi szempont, dolgozói jóllétet befolyásoló tényező, sőt, sok esetben stratégiai befektetés” – véli Hidvégi Norbert, a HW Solutions ügyvezető igazgatója. Mint mondja, a pandémia után a takarítás szerepe gyökeresen átalakult: ami korábban egy csendes háttérfolyamat volt, mára a bizalom, a biztonság és a professzionalizmus szimbóluma lett.

De miért is érdemes többet költeni rá, miért fordítanak ma már a cégvezetők is komolyabb figyelmet a takarítás minőségére? A válasz valójában egyszerű és sokszorosan megtérül: a professzionális, rendszeres takarítás kézzelfogható hatással van a munkavégzés hatékonyságára, a dolgozók egészségi állapotára és lelki közérzetére, valamint arra az élményre is, amit az ügyfelek az irodákba belépve a céggel kapcsolatban átélnek.

A higiénia mint bizalom- és motivációépítő erő

„Egy tiszta iroda nemcsak szebb, hanem sokkal egészségesebb is. A portalanított környezet, a megfelelően tisztított szellőzőrendszerek és a gyakran fertőtlenített felületek miatt kevesebb a megbetegedés, így kevesebb a betegszabadság is. Ez pedig közvetlenül hat a produktivitásra” – magyarázta Hidvégi Norbert, a HW Solutions ügyvezetője.

A higiénia azonban nemcsak fizikai biztonságot ad. Egy rendezett, jól karbantartott munkakörnyezet pszichológiai biztonságot is nyújt. Segít a stressz csökkentésében, a kiszámíthatóság érzésének fenntartásában, és megerősíti azt a benyomást is, hogy a munkáltató törődik a kollégákkal.

„A munkavállalók sokkal motiváltabbak egy olyan környezetben, ahol látszik, hogy fontos a tisztaság. Ez nemcsak az egészségről szól, hanem arról is, hogy a munkáltató felelősséget vállal az emberekért. Ezt mindenki megérzi” – tette hozzá a szakértő.

A véradással és plazmaadással reményt adhatunk másoknak és életeket menthetünk

2025. július 05.

2004 óta minden év június 14-én tartott Világnap több nemzetközi egészségügyi szervezet, köztük az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kezdeményezésére jött létre. A Világnap tudatosítja a vér- és a plazmaadás jelentőségét. Az idei jelmondat – „Adj vért, adj reményt: együtt életeket menthetünk!” – arra hívja fel a figyelmet, hogy a vér- és plazmaadásnak köszönhetően sokan kapják vissza a reményt a gyógyulásra, a teljes életre.

A vér és a plazma elengedhetetlen a modern orvoslásban. A vér kritikus fontosságú a műtétek és a traumatológia során, míg a plazmából származó gyógyszerek életmentőek hemofíliában, immunrendszeri rendellenességekben szenvedők, transzplantált betegek és súlyos égési sérültek számára. Ezek a kezelések nemcsak gyógyítanak, hanem új esélyt kínálnak egy teljes életre.

A vér és a plazma egyedüli forrását egyaránt az önkéntes donorok jelentik. Magyarországon naponta mintegy 1600–1800 véradóra van szükség a vérellátás biztosításához1. Folyamatosan nő a plazma iránti igény is, mivel egyre több betegség kezelésében alkalmazzák. Egy felnőtt hemofíliás beteg egy évi kezeléséhez például átlagosan 1200 plazmaadás szükséges.

„Vérplazmából készült gyógyszereket nemcsak ritka betegségek kezelésénél alkalmaznak” – mondja dr. Nyerges Judit, a Magyarországon 10 modern plazmagyűjtő központot üzemeltető BioLife Plazma Hungary Kft. ügyvezetője. „Súlyos fertőzések, autoimmun kórképek, égési sérülések, szervátültetések vagy épp komplikált szülések során is létfontosságúak lehetnek. A plazmából nyert immunglobulinok és alvadási faktorok segítenek megállítani a vérzést vagy megelőzni az életveszélyes szövődményeket – segítve a betegeket, hogy visszatérhessenek a mindennapi életükhöz.”

A BioLife Europe, egy vérplazma gyűjtésére és feldolgozására szakosodott nemzetközi vállalat által 2025 elején, több mint 1800 ember bevonásával végzett felmérés kimutatta, hogy a donorok egyik legfőbb motivációja mások segítése.

A nemzeti vérkészlettel való gazdálkodás szabályairól szóló 439/2015. (XII. 28.) Korm. rendelet értelmében a rendszeres plazmaadóknak évente egyszer teljes körű véradáson is részt kell venniük. A plazmaközpontok ezt külön véradási napokkal támogatják, biztosítva a folyamatos és biztonságos országos vérellátást.

A BioLife felmérése azt is megállapította, hogy egyre több ember ismeri a vér- és plazmaadás közötti különbségeket, bár sokan még mindig nem tudják, hogy plazma sokkal gyakrabban adható.

„A plazmaadás hasonló a véradáshoz” – mondja Dr. Nyerges Judit. „De a véradással ellentétben, ahol minden összetevőt levesznek, és ezek újratermelődése körülbelül 56 napot vesz igénybe, a plazmaadás során egy modern és biztonságos eszköz elválasztja a plazmát a többi vérkomponenstől, majd ez utóbbit, köztük a vörös- és fehérvérsejteket visszajuttatja a donor szervezetébe. Ezt plazmaferezisnek nevezik. Mivel a szervezet könnyebben pótolja a plazma összetevőit, ezért plazma gyakrabban adható: legalább két donációmentes napnak kell eltelnie két plazmaadás között. Azok, akik rendszeresen részt vesznek mindkét típusú donációban, jól tájékozottak a vér- és plazmaadás közötti különbségekről” – magyarázza Dr. Nyerges Judit.

Az öngyógyítás lehetőségei utazási hasmenés esetén

2025. július 04.

Sajnos, az utazók 80%-a nem tartja be a biztonságos evés-ivás szabályait. Még a legfigyelmesebb turista is vét kisebb hibákat, melyek betegséghez vezethetnek. Mit lehet tenni, ha mégis fellép a hasmenés az utazás közben?

Az utazási hasmenés kezelésének tengelyében a folyadékpótlás áll. A többszöri hasmenés, hányás ugyanis nemcsak folyadékvesztéssel jár, hanem a szervezetből ekkor igen sok, a sejtműködéshez elengedhetetlen só is távozik. Ugyanaz a helyzet áll elő, mint amit az előző fejezetben a kiszáradásról írtam. Folyadékpótlás történhet palackozott ásványvízzel, teával, vagy házilag elkészíthető keverékkel: 4 púpozott teáskanál cukor, fél teáskanál só 1/2 liter forralt vagy palackozott (nem szénsavas) vízben feloldva. (Lásd még a kiszáradás elleni védekezésnél).

A folyadékbevitel a napi minimum 2 litert el kell, hogy érje: félóránként egy pohár folyadék, plusz minden széklet után még egy pohár ajánlott.

A nagy mennyiségű víz ivása maga is hányingert okoz, ezért előnyben kell részesíteni a teát vagy gyümölcslevet. Jómagam a gyermekbetegeimnek – azok nagy örömére – bő kólafogyasztást és ropievést javasolok: a sósrúd nemcsak szomjúságot okoz, melyre inni kell (folyadékpótlás!) hanem sóval is ellátja a szervezetet.

Székletfogók alkalmazása is indokolt. A hasmenés kezelésére enyhébb esetekben loperamid adását szokták javasolni. Saját tapasztalataim szerint az utazási hasmenésnél, előnyben kell részesíteni a vényre kapható, erősebb, hatásosabb szereket, feltéve, ha a betegnek nincs szürkehályogja. Súlyosabb esetekben jön szóba az antibiotikum adása, mely általában 24 órán belül enyhíti a tüneteket. Ezek azonban vényköteles gyógyszerek, a háziorvos írhatja fel. A rifaximin-származékokat ajánlják széles spektrumuk és bélrendszerből fel nem szívódó hatóanyaguk miatt. A rifamixin 2×200 mg dózisban három napig szedve hatásos szernek bizonyul, ugyanakkor utazóbarát adagolása még azt is eltűri, ha a beteg egy alkalommal elmulasztja a beszedését.

Kiegészítő gyógyszerek, fájdalomcsillapító és görcsoldó nyugodtan alkalmazható.

Érthetetlen módon szinte mindenki elfelejtkezik a diéta megtartásáról, pedig ez az alapja annak, hogy ne terhelje tovább az amúgy is meggyötört emésztőrendszerét.