Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Amikor a szerető is megcsalt feleség lesz

Érdekességek2023. július 20.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Ez az írás egyszerre szól a szeretőnek és a feleségnek is. Hogy lehetséges ez? Mi lehet a közös bennük? A szerelmi háromszögekre jellemző, hogy szereplőik nem csak és kizárólag egy szerepben lehetnek bennük. Az idő múlásával felcserélődhetnek a szerepek: így lehet a megcsalt feleségből hűtlen, a szeretőből megcsalt feleség és a hűtlenből megcsalt férj is.  

A hűtlenséggel itt nem szeretnék foglalkozni, mert annak a belső mozgatói mindig ugyanazok vagy nagyon hasonlóak, mint amit már a Szerelmi háromszögben című írásban tárgyaltam.

Eljön az az idő, amikor a szeretőt is megunják, vagy megszakad a viszony, és utólag derül ki, hogy a hűtlen fél újból félrelépett. Ez az az állapot, amikor az újfent megcsalt feleség és az elhagyott szerető érzései azonosak lesznek, hiszen mindketten a megcsalt szerepbe kerülnek. Ilyenkor az elhagyott szerető hirtelen elkezd azonosulni a feleséggel, akit előzőleg még rivalizációs partnernek tartott. Ekkor már sorstársként tekint rá, és úgy érzi, akár szövetségbe is léphetnének a hűtlennel szemben. Vannak példák az életben, amikor a két megsebzett, megbántott és megalázott nő összeáll, és jól megleckézteti a harmadik felet.

De az is előfordulhat, hogy a már megcsalt feleségnél a bizalom nem áll vissza teljesen, illetve a szerető kezdi érezni, hogy valami nincs rendben a kapcsolatban. Ilyenkor sok esetben elkezdődik a nyomozás, a kukkolás, mint például a hűtlen telefonjának, levelezésének folyamatos ellenőrzése, internetes közösségi oldalakon való kutakodás, mindezt természetesen titokban, lopva csinálva. Ezekből a helyzetekből aztán a bűntudat és a szégyen érzései fakadnak, hiszen a másik privátszféráját nem tartjuk tiszteletben, és a düh, hogy miért hoz minket ilyen helyzetbe a hazudozásaival. Mindezt a megrendült bizalom következményéből fakadó bizonytalanság irányítja.

Mit lehet tenni ebben a helyzetben? Milyen pszichológiai mechanizmusok indulnak be ilyenkor?

Az alapszituáció (bár a többször megcsalt feleség némi előnnyel rendelkezik a volt szeretővel szemben) mindig a megalázás és a bizalomvesztés érzése. A megalázottság nagyon mély és fájdalmas érzés, amelyet sokszor nem tudunk egyből felismerni, megfogalmazni, tudatosítani magunkban. Az énvédő mechanizmusaink a megalázással szemben nagyon keményen és primitív szinten lépnek fel, mivel ez nagyon fájdalmasan érinti énünket. Sokszor előfordul – főleg azoknál a feleségeknél, akik többszöri megcsalásuk után is még együtt vannak férjükkel –, hogy elbagatelizálják, elfelejtik, elutasítják a történteket. Az is lehetséges, hogy értelmi szinten tudják és felfogják, mi érte őket, és hogy a megcsalás mitől is olyan fájdalmas, de érzelmi szinten nem csatlakozik hozzá maga a megalázás érzete, mivel énünk pont ettől próbálja megóvni magát. Sok időbe telik, mire felismerjük, hogy valójában miért is érint bennünket olyan fájdalmasan a megcsalás ténye.


Nagyon fontos dolog, hogy ha sokáig próbáljuk elnyomni az ezzel kapcsolatos nem kívánatos negatív érzelmeinket, mint például a fájdalmat, a szomorúságot, a dühöt, a haragot, az erős indulatokat, a megsértettséget, a megbántottságot, a szégyenérzetet stb., képesek leszünk ezeket a meg nem élt érzelmeinket nem tudatosan szomatizálni, azaz testi tüneteket és betegségeket produkálni. Ilyenkor a testünk agresszív módon próbál jelezni, hogy vegyük észre, olyan dolog történik velünk, amit nem kell elfogadnunk, nem tudjuk azt tovább meg nem történtnek tekinteni, elnyomni, elfojtani, mert már a szervezetünk is kilöki azt valamilyen betegség formájában.

A bizalomvesztés érzése ebben a helyzetben teljesen magától értetődő, mivel a megcsalt fél, ha valóban ismeri a párját és figyel rá, megérzi, hogy valami nincsen rendben. Ha mer ezzel a helyzettel konfrontálódni, és nem kap meggyőző, őszinte választ, máris csorba esik a bizalmon, és a kis résbe befészkeli magát a szorongás és a félelem érzése. Ez a két érzés együtt aztán képes megbetegíteni a testünket is.

Éppen ezért ne várjuk meg, amíg idáig eljutunk. Ha bátran, önbecsülésünk és önértékelésünk tudatában felismerjük és felvállaljuk ezeket a rossz, kellemetlen, fájó érzéseinket, nagy baj nem történhet. Ami nagyon fontos, hogy az indulatainkat megtanuljuk kezelni, és mindig a megfelelő ember felé irányítani, azaz ebben az esetben a hűtlen felé vállaljuk fel és mutassuk ki ezeket, mert a megkönnyebbülést hozzák el számunkra. Ne veszítsük el az önmagunkba vetett hitünket, és akár mantra mondat segítségével tudatosítsuk az énünkben, hogy mit gondolunk önmagunkról és az értékünkről. Ez segíthet túljutni a megalázottság és a bizalomvesztés érzésein, és abban is, hogy reálisan lássuk magunkat az adott helyzetben.

 

Ne féljünk megmutatni, kik is vagyunk, és kiállni önmagunkért! Hogy miként tesszük mindezt, személyiségtől függ, egy a fontos: MERJÜK MEGTENNI ÖNMAGUNKÉRT!

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Elhízással összefüggő magas vérnyomás – mit lehet tenni?

2025. július 11.

Az elhízás nem csak önálló betegség, de számos más kórkép rizikófaktora is, így például a cukorbetegségé, a szív-érrendszeri betegségeké és a magas vérnyomásé. Ugyanakkor nem lenne szabad bűnösként tekinteni a túlsúllyal küzdőkre, hiszen egyrészt nagyon komplex okai lehetnek az elhízásnak, másrészt a megbélyegzés csak további negatív hatásokat gerjeszt. Dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont – Prima Medica kardiológusa mondta el, milyen kezelési lehetőségeket érdemes megfontolni.

Az elhízás és a magas vérnyomás gyakran együtt jár

Az elhízás egy összetett probléma, ami egyre nagyobb gondot okoz a fejlett világban. Az okai közt vizsgálni kell az elfogyasztott ételek mennyiségét és minőségét, a fizikai aktivitás mennyiségét, a genetikai adottságokat, a családi hátteret és még az alvás mennyiségét és minőségét is. (Fontos megkülönböztetni a túlsúlyt az elhízástól, amelynek legismertebb – bár nem egészen pontos mutatója – a BMI, a testtömeg-index.)
Magas vérnyomásról akkor lehet beszélni, ha a normálisnál nagyobb nyomással folyik a vér az artériákon keresztül. Az önállóan és komplexitásában is kezelendő magas vérnyomás betegség olyan további kórképekhez vezethet például, mint a szívbetegségek, a stroke, a vesebetegség és bizonyos daganatok. Miközben pedig amerikai adatok szerint a felnőttek 47%-a él magas vérnyomással, egyharmaduk nem is tud róla, és csak egynegyedüknél van az orvosi kontroll alatt.
– Az elhízás talaján nagyobb eséllyel alakul ki magas vérnyomás, illetve a már meglévő betegség is romolhat a plusz kilók hatására – hangsúlyozza Jenei doktor. – Az összefüggés megértéséhez látni kell, hogy a nagyobb mennyiségű zsírszövet komplex változásokat hoz létre a szervezetben. Többek közt túlaktiválja a szimpatikus idegrendszert, stimulálja a vérnyomás szabályozásában szerepet játszó RAS rendszert, változásokat indukál a zsírszövetből származó hormonokban, inzulin rezisztenciát és leptin rezisztenciát eredményez és a vesefunkcióra is kihat. Mindezek a hatások együttesen vezetnek a magas vérnyomás kialakulásához.   

Éjszakai kéz- és lábzsibbadás? Ilyen okai lehetnek

2025. július 10.

Az éjszaka jelentkező végtagzsibbadás nagyon kellemetlen lehet, bár a legtöbb esetben egyszerű oka van, nevezetesen, hogy olyan pozícióban alszunk, ami elnyomja a kezünk vagy a lábunk vérkeringését. Ha azonban ez nem csak egyszer-egyszer fordul elő, és gyakran ébredünk zsibbadásra, érzéskiesésre, bizsergésre, fontos utánajárni a kiváltó oknak. Ebben a témában segített eligazodni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa.

Az idegek többféle ok miatt sérülhetnek

Amikor őseink kétlábra álltak, számos előnyre tettek szert azáltal, hogy a kezek szabaddá váltak a tevékenységekhez. Ez a pozíció azonban sebezhetőbbé is tett minket a gravitáció hatásaival szemben, amelyek például a csont- és izomrendszert érintik. Ez a kockázat ráadásul még alvás közben is fennáll, amikoris a vázizmok ellazulnak, és a nehézségi erő átveszi az irányítást. Ez tartós és gyakran egyenetlen nyomást gyakorol a vállak, lábak és csípők ízületeire és kötőszövetére. Az olyan változóktól függően, mint az ember életkora, súlya, csontvázszerkezete, általános egészségi állapota és fittsége, valamint a meglévő sérülései, ez káros hatással lehet az idegekre is.
Az egyik különösen érzékeny terület a nyaki gerinc, amelynek területén olyan összekapcsolódó idegköteg helyezkedik el, amely a karok, csuklók, kezek és ujjak mozgását szabályozza, érzékelésüket biztosítja. Ha ezek közül az idegek közül bármelyik összenyomódik, megsérül, vagy oxigén- és tápanyaghiány alakul ki bennük, az bizsergést, zsibbadást vagy izomgyengeséget is okozhat.
– Ez az összenyomódás, vagyis kompresszió olyan egyszerű és visszafordítható dologból is adódhat, mint a rossz testtartás. Ugyanakkor számos kórkép is állhat a háttérben, mint például a gerinccsatorna szűkülete, az ízületi gyulladás, a kéztőalagút-szindróma, a degeneratív betegségek, egyes fertőzések és a fizikai sérülések. A bizsergés és zsibbadás maguknak az idegeknek a károsodása miatt is felléphet, amit betegség és sérülés okozhat. Ezt az idegkárosodást nevezzük neuropátiának– foglalja össze Para doktor.

6+1 szokás, hogy nyáron is megőrizhessük egészségünket

2025. július 10.

Testünk és lelkünk is meghálálja a törődést

A nyár sokunk számára a felszabadulás és a felhőtlen kikapcsolódás időszaka. A megszámlálhatatlan élmény közepette azonban könnyű elveszíteni a fókuszt önmagunkról, pedig ahogy az év többi részében, úgy a meleg hónapokban is fontos tudatosan figyelnünk az egészségünkre, hiszen ilyenkor is számos tényező gyakorolhat negatív hatást rá. Az AVON az egészséges életmód elkötelezett támogatójaként arra bíztat, hogy nyáron se hanyagoljuk el testi-lelki jóllétünket. Ennek érdekében érdemes beépíteni mindennapjainkba a szépségmárka szakértői által összegyűjtött tippeket, melyek nemcsak a nyár folyamán javíthatják közérzetünket, de hosszútávon is hozzájárulhatnak egészségünk megőrzéséhez.

1. Belső hidratálás

Az év legmelegebb napjain fontos, hogy körültekintően figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra. A hidratáltság nemcsak szervezetünk kiegyensúlyozott működéséhez szükséges, hanem bőrünk egészségéhez is hozzájárul, ráadásul a jó közérzetet is elősegítheti. Egy felnőtt nő számára naponta legalább 2 liter víz elfogyasztása ajánlott[1], ez a mennyiség pedig a nyári hónapokban növekedhet. Fontos ugyanakkor arra is gondolni, hogy a cukrozott, koffeines vagy alkoholos italok nem helyettesítik a víz jótékony hatásait, így ennek tudatában alakítsuk a napi folyadékbevitelt.