Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Ami a világot megmentheti

Érdekességek2023. április 22.

Umbria gyöngye (Vészabó Noémi festménye)

Az április hónapban van valami megbocsátható, valami, ami különbözik az év többi hónapjától.

Tudjuk, hogy milyen szeszélyes az időjárása, hol esik, hol fúj, hol nyár van, hol visszacsúszik a téli hidegség… Mégis mindezeket elnézzük áprilisban, mert így szeretjük. Érdekes, hogy a többi hónapban jellemző az emberekre – úgy általában –, hogy panaszkodnak: nyáron túl meleg van, télen meg túl hideg, pedig ezt érdemes tisztelni, hiszen azért van nyár és tél, jó esetben. Egyébként a hónapot Mars isten kedveséről, Vénuszról nevezték el, akit Aperirének is hívnak. A neve magyarra fordítva nyitást, megnyitást jelent, és tökéletesen illik a hónaphoz az elnevezése. Ahhoz a hónaphoz, amely mindjárt a „bolondok napjával”, legalábbis a tréfák idejével indul. Kisgyerekkoromban vártuk ezt a napot és igyekeztünk valami kedves huncutságot elkövetni a többiek ellen, és persze ez mindig annak izgalmas, aki elköveti a csínyt. Aztán ahogyan múlnak az évek, a tréfálkozások ideje is lassan megszelídül, eloszlik.

Azt is mondják az áprilisról, hogy szeszélyes, éppen úgy, mint a nők! Vajon csak a nők szeszélyesek, vagy a férfiak is, csak ők nem merik beismerni? Mert, ugye, az nem lenne olyan „pasis” dolog, hogy bizony mindenkinek vannak szeszélyei, hangulatingadozásai, lent-fentjei, éppen úgy, mint az áprilisi időjárásnak: hol ragyog a nap, hol meg esik, hiszen már évezredek óta tudjuk, hogy ami fent van, az a lentihez hasonló. Ahogyan a csillagok mozgása, a mostanában gyakori és különös égi jelenségek, úgy mozdul szívünk is minden bolygóra, évszakra, és, ugye, változnak az évszakok. Az áprilisban van még valami a szabadságból is.

Mintha a márciusi hónapban nem tomboltuk volna ki magunkat rendesen, és átvisszük ezt a különös érzést az áprilisra. Az emberek mindig vágynak a szabadságra, de félnek is tőle, mert a szabadságban benne van az ismeretlen, a végtelenség, éppen ezért az emberi lelkük fél, így inkább a nyugodt rabságot választják maguknak. Pedig az ember nem pusztán szabad, hanem lehet ő maga a szabadság, a szenvedély, a ragyogás, az álom, a bőség. Mindezek ott szunnyadnak bennünk, csak befelé kell haladni, hogy tetten érjük őket.

Igen, lehet, hogy a nők szeszélyesebbek, de ezáltal bátrabbak is, hiszen mernek szenvedélyesek lenni, merik vállalni az érzelmeiket, és – valljuk be – ehhez bátorság kell. Az élethez is.

A legtöbben „leélik” az életet, pedig azt „megélni” kellene!

Az április megtaníthat erre mindenkit, hiszen csábítás is van benne, valami túlfűtött izgalom, valami megfoghatatlan érzékiség. Még nincs nyár, de már elcsomagoltuk téli kabátjainkat, megszínesedtek az utcák, nyílnak a virágok és nyílnak az emberi szívek is, vagy könnyebben éreznek áprilisban. A város kőkockái a délutáni fényben végigsiklanak az utakon és megdobbantják a szív mélyén lapuló vágyainkat, mintha azt üzennék a kövek is, hogy mindennap új élet kezdődik, és minden hajnalban újjászületik a világ, tehát van remény arra, hogy ez egyszer jól vagy jobban csináljuk, mint eddig!


Az életet kétféleképpen lehet élni: számítások szerint vagy költészet szerint. Mindenki döntse el, hogy melyik utat tudja bejárni.

A költészet szerinti élet tele van szerelemmel, repüléssel és zuhanással, van benne valami a csillagporok ködéből, az ismeretlenből, az álmok üzenetéből, játék és komolyság egyszerre van jelen.

A számítások szerinti élet nem ilyen mesebeli, de nyilván sokaknak az adja meg a biztonságot, ilyen az élet: szabad akaratot kaptunk, Isten nagy mókamester, de nem logikus, az biztos! Legalábbis nem a földi értelemben vett logikán alapul a módszere. Április 11-e nekünk, magyaroknak szinte nemzeti ünnepünk, hiszen a költészet napját, a drága József Attila születése napját is ünnepeljük. Megemlékezünk erre a költőfejedelemre, aki a világirodalom egyik legnagyobb káprázata, egy esendő angyal, aki néhány évre meglátogatta a Földet, hogy megemelje az energiánkat a verseivel, hogy megindítsa az emberi szíveket, hogy megértesse velünk, a művészet, a költészet az égiektől való csoda, mely képes arra, hogy megmentse a világot a pusztulástól és a Homo sapiens ármányaitól.

Mert József Attila a Homo ludens, a játékos embertípusba tartozott, aki nem számítások szerint élt, hanem költészetből, a költészetért, és milyen kitüntetés, hogy éppen Magyarországra küldte őt a Teremtő, mert magyar nyelven írt és gondolkodott, magyar szívvel szenvedett és szeretett, magyar szomorúsággal halt meg, de rövid élete alatt is megteremtette a legszebb remekműveket. Amíg ember él a Földön és ért magyarul, megőrzi üzeneteit a szívében, és talán meg is érti azokat a hátrahagyott lélekszaggató gondolatokat, amiket ez az esendő és mégis kőszikla költő nekünk áthozott az ősemlékezetből… Mert megőrizzük örökké, mint igazi lelkünket, fehér ingeinket, melyeket az ünnepekre tartogatunk, úgy, mint „mikor az uccán átment a kedves, galambok ültek a verebekhez… és ment a kedves szépen, derűsen, karcsú szél hajlott utána hűsen…” (József Attila).

Vészabó Noémi
Leonardo da Vinci-díjas


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Fenntartható táplálkozás a dietetikai gyakorlatban

2025. június 30.

A fenntarthatóság nem csupán arról szól, hogy ne üljünk autóba, használjunk közösségi közlekedést vagy járjunk gyalog, kerékpárral. Az elfogyasztott élelmiszereink is rendelkeznek kisebb/nagyobb ökológiai lábnyommal, mellyel segíthetünk vagy árthatunk a Földünk ökológiai állapotának.
Az ökológiai lábnyom az az érték, amely azt fejezi ki, hogy adott technológiai fejlettség mellett egy emberi társadalomnak milyen mennyiségű földre és vízre van szüksége önmaga fenntartásához és a megtermelt hulladék megsemmisítéséhez, feldolgozásához. A használt föld és halászati terület alapján az ökológiai lábnyom hat tényezőből tevődik össze: szén lábnyom, legelő lábnyom, erdő és halászati lábnyom, szántó és beépített területek lábnyoma.
Az ökológiai lábnyom-érték kiszámítható a legkülönfélébb dolgokra vetítve, például: országok, csoportok, egyének, vállalatok stb.
A táplálkozásra vonatkoztatva a következőképpen számolhatjuk ki az ökológiai lábnyomot:
ökológiai lábnyom (gha) = élelmiszer-mennyiség (kg) x ökológialábnyom-intenzitás (gha/kg) (1)

Az OKOSTÁNYÉR és az ökológiai lábnyom

Vetőné Mózner Zsófia és Szűcs Zsuzsanna kutatásukban összehasonlították a hazai táplálkozás ökológiai lábnyomát az OKOSTÁNYÉR®-ban ajánlott étrendi mintázat ökológiai lábnyomával. Látható, hogy a húsok, húskészítmények, a zsiradékok és a tejtermékek adják a „lábnyom” legnagyobb részét, közel 71%-t (1. ábra).

Milyen a megfelelő napolaj?

2025. június 30.



A modern kozmetikumok korában már nem az „olaj” a használatos a nap káros hatásainak kiszűrésére, hanem különböző összetételű egyéb termékek, melyek az ultraviola A és B sugárzás korlátozott átengedése mellett még mást is nyújtanak a bőrnek: biztosítják a bőrsejtek megfelelő nedvességtartalmát (azaz kellően hidratálnak). Nyilvánvaló, hogy a készítmény allergiamentes alapanyagokból kell, hogy összeálljon, emellett nem tömítheti el a bőr pórusait.

A termékeket különböző hangzatos nevekkel illetik (naptej, napbalzsam, napozókrém stb.). Soha ne higgye el azt az állítást, hogy egy termék 100%-ban kiszűri a sugarakat (ezeket „sunblocker” megnevezéssel dicsérik), hiszen minden készítmény kisebb-nagyobb mértékben átengedi az ultraviola sugarakat.

A napvédő készítmények nem azért vannak, hogy meghosszabbítsák a napon való tartózkodás idejét, hanem azért, hogy védelmet nyújtsanak a bőrnek a napon.

A fényvédő készítményeknél az UVB-sugárzást elnyelő képességet az SPF (az angol sun protection factor – nap ellen védő tényező rövidítése) számban, 2-100-ig terjedő tartományban adják meg. Ha egy készítmény SPF10 besorolást kap, az azt jelenti, hogy az UVB-sugárzás 90%-át elnyeli (legalábbis, míg nem szívódik fel a krém a bőrbe), tehát ennyivel csökken a sugárzás DNS-károsító hatása.

Az SPF20 felirat azt jelzi, hogy a készítmény a sugaraknak már a 95%-át kiszűri. A UVA-faktor a krém UVA-sugárzást elnyelő képességére vonatkozik, értéke 2-30-ig terjedhet. Értelemszerűen a magasabb számok a nagyobb fényvédő képességet jelzik. Tehát a jó napozókrém mindkétfajta sugárzás ellen véd, és a védelem faktorát mind a két értékre megadják.

Csak olyan készítményt vegyen, melyen a fenti értékek fel vannak tüntetve, minden más reklámszöveg mellékes! A napozást mindig a nagyobb, minimum SPF15/UVA12 faktorú fényvédő krémmel kell kezdeni. Érzékeny bőr esetén még erősebbel.

Magyar kutatók űrgeodéziai módszerekkel figyelik, hogyan mozognak a parajdi sóbánya sótömbjei

2025. június 29.

A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) kutatói több mint öt éve működtetnek nemzetközi együttműködés keretében egy korszerű űrgeodéziai megfigyelőrendszert (InSAR reflektort) a parajdi Sóháton és környékén, helyi szakértők közreműködésével. A gyűjtött adatokból nagy pontossággal lehet követni a felszíni mozgásokat, aminek köszönhetően jobban megérthetjük a mostani eseményeket.

Az elmúlt hetekben Parajdra figyel a térségünk. A turisztikailag is népszerű sóbányát be kellett zárni az áradások miatt, mivel május 29-én a turisták által látogatott 120 mélyen lévő szint is feltelt vízzel. Lezárták a sóbánya bejáratát, jelenleg fennáll a veszély, hogy a régi bányarész födémje beomlik. Miután süllyedést tapasztaltak a Dózsa-bánya fölött, elővigyázatosságból a parajdi sóbánya környéki lakosokat evakuálták. Először 10, majd 45 házból telepítették ki a lakókat, számolt be a maszol.ro.

A helyieknek a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) is segítséget ajánlott fel, valamint szakmai kérdésekkel is megkeresték őket. Kutatóintézetünk több mint öt éve vesz részt a nemzetközi Topo-Transylvania kutatási projektben, amelynek részeként egy korszerű műholdas megfigyelőrendszert telepítettek (InSAR reflektorokat) Parajd térségébe, a Sóhát és környéke felszínére is. A hálózat létrehozásának eredeti célja nem a napi rendszeres megfigyelés, hanem a sótömzs lassú mozgásának monitorozása volt. A mostani sajnálatos események rámutattak, hogy a hálózat új hasznosítási lehetőséggel is tud szolgálni és fontos szerepet kaphat az áradás utáni megfigyelőrendszerekben.

A rendszer űrgeodéziai módszereken alapul, amellyel rendkívül pontos méréseket végezhetnek a kutatók. A felszín alatti sótömbök mozgásait akár milliméteres pontossággal is észlelni tudják. A telepített reflektorok (a mellékelt fotókon) nem bocsátanak ki jelet, viszont kiválóan visszaverik a Sentinel-1 műholdak által kibocsátott mikrohullámú radarjeleit, amelyeket az Európai Unió Copernicus földmegfigyelő programja működtet. A műholdak 6-12 naponta repülnek el ugyanazon terület felett, ezért a változások napi szintű megfigyelésére nem alkalmasak. Ugyanakkor hosszabb távon, néhány hetes-hónapos időszakban megbízhatóan kimutatható, hogy a bányát ért vízbetörés előtt és után milyen felszíni mozgások történtek.