Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Adhatunk-e cukrot a kicsiknek?

Érdekességek2023. augusztus 01.

Fotó: 123rf.com

Az igény szerint szopó kisbaba az anyatej által megfelelő mennyiségű cukros folyadékhoz, azaz energiához jut. Ha az anya tejtermelése lassan indul be, az újszülött baba energiapótlónak szőlőcukros infúziót vagy cukros innivalót kap. Elméletileg féléves korig az anyatejes vagy tápszeres babának nincs szüksége a táplálékát kiegészítő szénhidrátbevitelre.

De a nyugtató és fájdalomcsillapító céllal adott cukros tea vagy víz a hasfájós, éjjel felriadó vigasztalhatatlan kisded számára gyakran hatásosabb, mint a ringatás vagy a cumi. Féléves kor után az egyre többet mozgó kisbabának energiatöbbletre van szüksége. A vegyes táplálkozás fedezi a szénhidrát- és energiaszükségletét, fölöslegessé válik a szomjúságoltó italok, gyümölcslevek egyszerű cukrokkal való édesítése. De a sóska, paradicsomos ételek, édes kásafélék, sütemények cukorral vagy mézzel való édesítése szükségszerű és ártalmatlan.

A méz jótékony hatású a fejlődő szervezetre. A tiszta virágméz gyógyszer, felerősíti a gyógyteák és gyümölcsök hatását, serkenti a csontképzés folyamatát.

Egyéves korig a pici babák ne kapjanak fagylaltot. A nagyobbaknak is csak otthon készült fagylaltot szabadna felkínálni. A kimért fagylaltgombócok fertőzést okozhatnak, a gyári jégkrémek adalékanyagaival, mesterséges édesítőszereivel pedig nem ajánlatos a kicsik szervezetét terhelni. Egy-két éves korig kicsinyeinket nem tanácsos a cukros nyalánkságokkal megismertetni.

Kerülni kell az iparilag előállított édességeket, üdítő- és gyümölcsitalokat, mert túl sok cukorral és a szervezet számára nemkívánatos adalékanyagok halmazával készülnek.

Ne mérgelődjünk a nagyszülők édességgel való kedveskedése miatt. Beszéljük meg velük nevelési és táplálási elveinket, azt, hogy mikor, milyen és mennyi édességet kaphatnak az unokák. Kérjük meg őket arra, hogy ne cukorkákkal, hanem a nagymama sütötte-főzte lekvárral, madártejjel, gyümölcsös gombóccal, piskótával, süteménnyel kedveskedjenek.


Fotó: pixabay.com

Fontos tudni, hogy a kisgyerek kalóriaszükségletét még sokáig főleg a szénhidrátok fedezik, és csak kisebb mennyiségben a zsírok. A sokat mozgó, majd sportoló kisgyereknél vagy az intenzív tanulás időszakában még kívánatos is a nagyobb mennyiségű cukor, de a folyamatos fogyasztás kerülendő. Ha elvonjuk a szénhidrátokat és a zsírokkal (olaj, vaj) is csínján bánunk, a szervezet energiaszükségletének fedezésére a szervezet a sejtek építőanyagát, a fehérjéket kénytelen felhasználni, annak számos kedvezőtlen következményével.

Annak ellenére, hogy a köznapi nyelven emlegetett cukor fölösleges, mert élettanilag semmi hasznosat nem tartalmaz, lelki és élvezeti értéke miatt az emberek többsége örömmel fogyasztja, és szeretteinek is szívesen kedveskedik vele (talán azért, mert az édes íz a kisdedkori biztonságot, a feltétel nélküli szeretetet idézi). Helyesebb tehát, ha teljes tiltásuk helyett (nehéz is lenne, mert a reklámok, a divat és a finomságuk miatt túl nagy a kísértés) gyermeknek, felnőttnek egyaránt a mértékletes édességfogyasztást ajánljuk.

Fotó: 123rf.com

Fontos szabály, hogy nem evés helyett, hanem csak az étkezések részeként kínáljuk, és a cukorfogyasztás után a fogakat meg kell mosni. Nem engedhető meg az egész napos nassolás, rágcsálás, és a cukros gyümölcslevek, teák, üdítők víz helyett való iszogatása, még kevésbé a cumisüvegből való szopogatása.

Amiként helytelen a gyermekeket rendszeresen édességgel tukmálni, ugyanúgy helytelen a más tápanyagokat is hordozó, összetett szénhidráttartalmú ételek tiltása is. Vonatkozik ez az étkezés részét képező tea, csokoládé, fagylalt és édességek mértékletes fogyasztására egyaránt.


Az írás Dr. Kerekes Judit: Jó étel, jó élet című könyvében található, amelyet – ide kattintva – webáruházunkban megvásárolható!


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Mire figyeljen, aki Rómába utazik a 2025-ös Szentévben?

2025. július 11.

Előzetes regisztráció és szigorúbb szabályok érvényesek a turistákra

Róma a 2025-ös katolikus Szentév és XIV. Leó pápa megválasztása miatt zarándokok millióit fogadja. A jubileumi esemény 2026. január 6-ig tart, ez idő alatt a négy pápai bazilika szent kapuin való áthaladással teljes búcsú nyerhető. A Vatikán és környéke zsúfolt, a belépés regisztrációhoz kötött, a szállások gyorsan betelnek. Nagy Szilvia, a Vár a Világ utazási iroda ügyvezetője figyelmeztet: már öt hónappal előre tervezni kell egy ilyen utazással, a biztonsági intézkedések szigorúak, a zsebtolvajok pedig aktívak. A szakemberek a hőség miatt inkább tavaszi és őszi látogatást javasolnak.

Róma különleges időszakot él meg 2025-ben, mivel jubileumi Szentévet hirdetett a katolikus egyház, és új pápát is választottak. A „Spes non confundit” – A remény nem csal meg – mottóval meghirdetett jubileumi év zarándokok millióit vonzza a városba, miközben Robert Francis Prevost bíborost májusban XIV. Leó néven pápa rangjára emelték, miután Ferenc pápa 88 éves korában elhunyt. A szent kapuk 2024 karácsonyán nyíltak meg, és a szentév 2026. január 6-án, vízkeresztkor zárul.

A szentév során azok a hívők, akik átlépnek a négy pápai bazilika – a Szent Péter-, a Lateráni Szent János-, a Santa Maria Maggiore- és a Falakon kívüli Szent Pál-bazilika – szent kapuin, teljes búcsút nyerhetnek, ha szentgyónást végeznek, áldoznak, és imádkoznak a pápa szándékaira. Ehhez kapcsolódva egész évben tematikus zarándoklatokat szerveznek különböző hivatáscsoportok és közösségek számára.

A Szentév – valamint az új pápa személye – nagymértékben megnövelte a Rómába utazók számát. Nagy Szilvia, a Vár a Világ utazási iroda ügyvezetője szerint a város turisztikai leterheltsége jelentősen megnőtt:

„Valójában azzal a várakozással indult ez az év, hogy majd olyan mennyiségű turistát kell, hogy kezeljen Róma, amit esetlegesen nem fog tudni. Aztán ez fokozódott még az új pápa személye és az e körüli eseményeknek köszönhetően. Ami biztos, hogy idén sokkal több lesz az ide zarándokló, akik a turisták mellett jelennek meg Rómában ebben az évben. A Vatikán és környéke különösen zsúfolttá vált, ez a tömeg az utazástól kezdve az étkezéseken át a szállásfoglalásig mindenre hatással van.”

Elhízással összefüggő magas vérnyomás – mit lehet tenni?

2025. július 11.

Az elhízás nem csak önálló betegség, de számos más kórkép rizikófaktora is, így például a cukorbetegségé, a szív-érrendszeri betegségeké és a magas vérnyomásé. Ugyanakkor nem lenne szabad bűnösként tekinteni a túlsúllyal küzdőkre, hiszen egyrészt nagyon komplex okai lehetnek az elhízásnak, másrészt a megbélyegzés csak további negatív hatásokat gerjeszt. Dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont – Prima Medica kardiológusa mondta el, milyen kezelési lehetőségeket érdemes megfontolni.

Az elhízás és a magas vérnyomás gyakran együtt jár

Az elhízás egy összetett probléma, ami egyre nagyobb gondot okoz a fejlett világban. Az okai közt vizsgálni kell az elfogyasztott ételek mennyiségét és minőségét, a fizikai aktivitás mennyiségét, a genetikai adottságokat, a családi hátteret és még az alvás mennyiségét és minőségét is. (Fontos megkülönböztetni a túlsúlyt az elhízástól, amelynek legismertebb – bár nem egészen pontos mutatója – a BMI, a testtömeg-index.)
Magas vérnyomásról akkor lehet beszélni, ha a normálisnál nagyobb nyomással folyik a vér az artériákon keresztül. Az önállóan és komplexitásában is kezelendő magas vérnyomás betegség olyan további kórképekhez vezethet például, mint a szívbetegségek, a stroke, a vesebetegség és bizonyos daganatok. Miközben pedig amerikai adatok szerint a felnőttek 47%-a él magas vérnyomással, egyharmaduk nem is tud róla, és csak egynegyedüknél van az orvosi kontroll alatt.
– Az elhízás talaján nagyobb eséllyel alakul ki magas vérnyomás, illetve a már meglévő betegség is romolhat a plusz kilók hatására – hangsúlyozza Jenei doktor. – Az összefüggés megértéséhez látni kell, hogy a nagyobb mennyiségű zsírszövet komplex változásokat hoz létre a szervezetben. Többek közt túlaktiválja a szimpatikus idegrendszert, stimulálja a vérnyomás szabályozásában szerepet játszó RAS rendszert, változásokat indukál a zsírszövetből származó hormonokban, inzulin rezisztenciát és leptin rezisztenciát eredményez és a vesefunkcióra is kihat. Mindezek a hatások együttesen vezetnek a magas vérnyomás kialakulásához.   

Éjszakai kéz- és lábzsibbadás? Ilyen okai lehetnek

2025. július 10.

Az éjszaka jelentkező végtagzsibbadás nagyon kellemetlen lehet, bár a legtöbb esetben egyszerű oka van, nevezetesen, hogy olyan pozícióban alszunk, ami elnyomja a kezünk vagy a lábunk vérkeringését. Ha azonban ez nem csak egyszer-egyszer fordul elő, és gyakran ébredünk zsibbadásra, érzéskiesésre, bizsergésre, fontos utánajárni a kiváltó oknak. Ebben a témában segített eligazodni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa.

Az idegek többféle ok miatt sérülhetnek

Amikor őseink kétlábra álltak, számos előnyre tettek szert azáltal, hogy a kezek szabaddá váltak a tevékenységekhez. Ez a pozíció azonban sebezhetőbbé is tett minket a gravitáció hatásaival szemben, amelyek például a csont- és izomrendszert érintik. Ez a kockázat ráadásul még alvás közben is fennáll, amikoris a vázizmok ellazulnak, és a nehézségi erő átveszi az irányítást. Ez tartós és gyakran egyenetlen nyomást gyakorol a vállak, lábak és csípők ízületeire és kötőszövetére. Az olyan változóktól függően, mint az ember életkora, súlya, csontvázszerkezete, általános egészségi állapota és fittsége, valamint a meglévő sérülései, ez káros hatással lehet az idegekre is.
Az egyik különösen érzékeny terület a nyaki gerinc, amelynek területén olyan összekapcsolódó idegköteg helyezkedik el, amely a karok, csuklók, kezek és ujjak mozgását szabályozza, érzékelésüket biztosítja. Ha ezek közül az idegek közül bármelyik összenyomódik, megsérül, vagy oxigén- és tápanyaghiány alakul ki bennük, az bizsergést, zsibbadást vagy izomgyengeséget is okozhat.
– Ez az összenyomódás, vagyis kompresszió olyan egyszerű és visszafordítható dologból is adódhat, mint a rossz testtartás. Ugyanakkor számos kórkép is állhat a háttérben, mint például a gerinccsatorna szűkülete, az ízületi gyulladás, a kéztőalagút-szindróma, a degeneratív betegségek, egyes fertőzések és a fizikai sérülések. A bizsergés és zsibbadás maguknak az idegeknek a károsodása miatt is felléphet, amit betegség és sérülés okozhat. Ezt az idegkárosodást nevezzük neuropátiának– foglalja össze Para doktor.