Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A zöld otthon csak egy újabb hóbort, vagy valóban hasznos váltanunk?

Érdekességek2022. június 20.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Manapság egyre több figyelmet kap a zöld életvitel. Mindennapi döntéseinkben is meghatároz minket: azt, hogy mit vásárolunk, mit használunk, hogy ezek zöldek, illetve fenntarthatóak-e. A természet kizsákmányolása olyan méreteket öltött, hogy csak tudatos életmóddal tudjuk fenntartani az erőforrásainkat és biztosítani a jövőt a felnövekvő generációk számára.  

A zöld életmód kialakításának szerves része otthonaink átalakítása is. Ennek azonban nemcsak a természet számára lehetnek előnyei, hanem a rezsiköltségeket is csökkenthetjük vele.

Mit jelent, hogy egy otthon zöld? 

Akár új házat építünk, akár meglévő házunkat vagy lakásunkat tennénk fenntarthatóbbá, nagyon sokféle háztípussal és megoldással találkozhatunk. A zöld otthonoknál elsődleges szempont a fenntarthatóság és a környezetvédelem.

Készházak

Ha környezettudatos döntést szeretnénk hozni, amikor új házat építünk, akkor remek választás a készház. A készházakat nem a helyszínen építik fel, hanem előregyártott modulokból állítják össze őket. A legtöbb esetben személyre tudjuk szabni a részleteket, különböző stílusokban. A készház előállítása során nem keletkezik annyi hulladék, olcsóbbak és rövid idő alatt elkészülnek.

Napelemes házak

A napelemes rendszerrel kialakított házak tetőre vagy földre szerelt napelemek használatával termelnek energiát. Ezek a rendszerek a napelemek segítségével termelnek elektromos energiát, és ebből az áramból működik az épület hálózata. Ebben az esetben a ház teljesen le tud csatlakozni a közmű áramszolgáltatásáról. Vannak olyan hibrid megoldások is, ahol vegyesen használja az épület a napelemek energiáit és a közművek elektromos hálózatát. Hosszú távon nagyon sok megtakarítást hozhat mindkét megoldás.

Biofil házak

Ezek az otthonok nem a technológiai fejlesztésre helyezik a hangsúlyt, hanem a természetes környezettel kialakított kapcsolatra, harmóniára. Olyan megoldásokra gondolhatunk itt, mint a természetes fény használata az épületen belül, az épület közelsége vízforráshoz, beltérben nagy mennyiségű növényzet telepítése, illetve a természetes szellőzés kialakítása.

Passzívházak

A passzívházak modern technológiákkal, minimális energiafelhasználással, megújuló energiaforrások használatával elkészülő épületek. A nettó nulla kibocsátással működő épületek professzionális szigetelési rendszerre, nyílászárókra, fűtési és légkondicionáló rendszerekre támaszkodva érik el céljukat.

Miért hasznos zöld otthonra váltani?

Az ökoszisztémák védelme
Bolygónk természeti erőforrásai drasztikusan kimerültek, ami nagy aggodalomra ad okot világszerte. A környezetszennyezés és a klímaváltozás mára hatalmas méreteket öltött. A zöld otthonokkal nemcsak a bolygónkon segítünk, hanem egészségesebb otthonokat is teremthetünk a benne élők számára. A megújuló energiaforrások használata csökkenti a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségünket és ezzel tisztább, fenntarthatóbb életmódot teremthetünk.
 
Szénlábnyom-csökkentés
Az épületek és az építőipar a globális szén-dioxid-kibocsátás 38%-át tettéki ki 2019-ben, ami óriási felelősséget jelent. Ezért egyre több vállalkozás nyújt zöld és fenntartható megoldásokat, pozitív fenntartható cselekvésekre ösztönözve a társadalmakat. Reménykeltő, hogy egyre többen választják a zöld megoldásokat.
 
Csökkenő rezsiköltségek, megtérülő befektetés
A zöld épületek egyik legnagyobb előnye az alacsony rezsiköltségekben rejlik, mivel segítenek csökkenteni az energia- és vízfelhasználást. Bár a kezdeti befektetés összege elég magas lehet, mégis hosszú távon a költségek exponenciálisan megtérülnek.
 
A környezetbarát életért cserébe: egészség
Sok zöld épületben arra is figyelnek, hogy ne használjanak káros vegyületeket és mérgező anyagokat. A környezetbarát alapanyagok felhasználásával az épületben élők egészsége is sokkal nagyobb biztonságban van, elkerülhetőbbek ugyanis a légzőszervi betegségek vagy az asztmás megbetegedések. 
 
Víztakarékosság: csökkentés, újrafelhasználás, pótlás
A zöld épületekben használt vízhatékonysági rendszerek és takarékos háztartási berendezések csökkentik a közös vízkészletek terhelését. Ezzel elkerülhetővé válik az egyik létfontosságú természeti erőforrásunk: a víz pazarlása.
 
Hatékony és fenntartható anyagok
A modern építészeti megoldások során a fenntartható, zöld építészeti irodák már a stratégia során figyelembe veszik a fenntarthatóságot. A kivitelezési folyamat során felhasznált természeti erőforrások használatát optimalizálják és a hulladékok termelését csökkentik. 
 
Tartós épületek
A zöld otthonok tulajdonosai tudják: a fenntartható anyagok használata, a zöld megoldások alkalmazása otthonaikban hosszútávú előnyökkel szolgál. A zöld anyagok hosszú ideig tartanak, kevesebb karbantartást igényelnek.

Hogyan kezdjünk bele? 

Érdemes először az egyszerűbb dolgokkal kezdenünk otthonunk zöldítését. Vásároljunk energiatakarékos égőket, szereljünk fel a víztakarékos csapfejeket és zuhanyfejet! Ha új háztartási gépet vásárolunk, nézzük meg víz- és energiafogyasztását, és válasszuk a zöldebb termékeket. Közben pedig kezdjünk el gondolkodni az első nagy projektünkön! Ez lehet akár egy napelemes rendszer beépítése is. Tervezzük meg a költségeket, hogy hogyan gyüjtjük össze rá a szükséges összeget, vagy milyen hitelek állnak rendelkezése ehhez a hosszú távon sokszorosan megtérülő zöld befektetéshez. 
 
A zöld fenntartható otthonok nem csak egy divathullám, hanem egy olyan életmód kialakításának része, ami mindannyiunk érdeke. Nemcsak a bolygónk természeti erőforrásainak megóvása a cél, hanem saját magunk és családunk egészségének megőrzése és egyre növekvő rezsi költségeink optimalizálása is.
 
Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Milyen erős a napsugárzás?

2025. július 07.

Az ultraviolasugárzás erőssége napról napra és területről területre, sőt a tengerszint feletti magasságtól függően is változik.

Az UV-sugárzás erősségét az ún. UV-index adja meg, melyet egységes elvek alapján az ENSZ Környezetvédelmi programjának keretében az Egészségügyi Világszervezet (WHO) dolgozott ki. A mérőszámok 1-25-ig emelkednek és a sugárzás erősségét mutatják. Minden nap tájékozódhat a sugárzásról az Országos Meteorológiai Intézet internetes honlapján (www.met.hu) vagy külföldön a szállásadótól, illetve a nemzetközi meteorológiai honlapokról (www.metoffice.gov.uk).

Tájékoztatásul az UV-index skálája és besorolása a következő ábrán látható (az egyes számokhoz tartozó színkódokat nemzetközi előírások rögzítik).

Milyen a jó napszemüveg?

2025. július 07.



Az UV-sugarak nagy részét a szaruhártya elnyeli, csupán 3%-uk éri el a szemfeneket. Az intenzív sugárzás hatására ezért a szem külső képletei „leéghetnek”. (Ez a jelenség okozza az ún. „hóvakságot” is – l. „A téli sportok veszélyei” című rész). A szem szárazzá válik, erezettsége megnő, fájdalmas és fényérzékeny lesz. A tüneteket sokszor heves fejfájás kíséri. Ilyenkor a kamillateás hideg borogatás, a szem lefedése és a fény kerülése jó hatású.

A szem sugárártalmainak megelőzésében fontos a jó napszemüveg. Ennek ismérve, hogy kellően sötétített, nem korlátozza a látásélességet és a színlátást, valamint 100%-os UV-védelmet biztosít. Nem elengedhetetlen kellék a szemüvegszárba épített MP3-lejátszó, de a szemüvegszár adjon oldalt és alul-felül is megfelelő takarást a szemnek. Fontos tudni, hogy a zöld színű szemüveggel a legjobb a természetes színlátás, a kék pedig a havas táj vakító fehérségét tompítja. A szürke szemüveglencse erős napfényben tökéletes, a természetes színeket adja vissza. A barna lencsén át a szem erős napfényben a mélységet, a teret jól érzékeli. Ezért kerékpározáshoz, hegymászáshoz a legideálisabb. A sárga lencse viselete gyenge fényben ajánlott, jó képélességet biztosít azáltal, hogy erősíti a kontrasztokat. Erős fényben viszont hunyorgásra késztet, akárcsak a rózsaszín üveg.

A narancs árnyalatú lencse, ugyanúgy, mint a barna, szintén jól érzékeli a mélységet, viszont nem ajánlott erős fényben. A lila lencsék kedvező tulajdonságairól (ha van) a szerző értesítést kér.

A legbiztosabb védelem a napsugárzás hatásaitól az, ha az UV-sugárzás a felsorolt védőeszközökkel mérsékelhető. Ez általában délelőtt 11 óra előtt és a délutáni órákban, 15 óra után lehetséges.

Ezekre az ételekre és italokra figyeljünk a nyári hőségben!

2025. július 06.

Ahogy megérkezik a nyári meleg, nemcsak a gardróbot, hanem az étrendet is érdemes „átöltöztetni”. A kánikula különösen megterhelő lehet a szív- és érrendszer számára, ezért fontos, hogy ne csak a folyadékpótlásra, hanem az étkezések minőségére is figyeljünk. Bakk Brigitta, a Flora dietetikusa osztja meg legfontosabb tanácsait arról, hogyan őrizhetjük meg egészségünket a meleg nyári napokon.

A hőség mindenkire hatással van

A nyári hőhullámok idején jellemző a vérnyomás csökkenése, miközben a pulzus emelkedik – ez különösen megterheli a szívet. Fokozódhatnak a migrénes tünetek, csökkenhet a koncentrációképesség, nőhet a reakcióidőnk. Előfordulhat alvászavar, kimerültség, melyek mind tovább növelhetik a különböző betegségek kockázatát. A leginkább veszélyeztetettek közé a krónikus betegségben szenvedők (például cukorbetegek, vesebetegek, magas vérnyomással élők), az idősek, kisgyermekek és a várandósok tartoznak. Ugyanakkor egészséges embereknél is előfordulhatnak a hőség miatti panaszok, még diagnosztizált szívbetegség nélkül is; ilyenkor nem kell megijedni, de érdemes odafigyelni arra, mit, mikor és mennyit viszünk be a szervezetünkbe.

Folyadékbevitel: nem csak a mennyiség, a minőség is számít

A meleg napokon mindenki számára alapvető fontosságú a megfelelő folyadékpótlás, de különösen azoknak, akik szívbetegséggel vagy magas vérnyomással élnek. Bár a régi ajánlások szerint szívbetegeknek korlátozni kellett a folyadékbevitelt, ez egy tévhit, a jelenlegi kutatások nem támasztják alá – a folyadékfogyasztás elengedhetetlen. Ami viszont valóban fontos, a sóbevitel csökkentése, hiszen az megköti a vizet, ezáltal emelheti a vérnyomást. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása napi 5 g – ez kb. egy teáskanálnyi só. Ehhez képest a magyarok átlagosan akár a 15-20 grammot is elérik naponta, melynek fő forrása nem a sószóró, hanem az ipari élelmiszerek: kenyerek, felvágottak, konzervek, sajtok. A só használatát főzéskor is egyszerűen korlátozhatjuk; sokan nem tudják, de a fűszerkeverékek is nagy százalékban tartalmaznak nátrium-kloridot, ezért használjunk inkább friss zöldfűszereket, citrusféléket. Az ásványvizek nátriumtartalma is eltérő lehet, így ellenőrizzük a címkét; 1 g nátrium kb. 2,5 g sónak felel meg. Ha sportolás vagy erős izzadás miatt izotóniás italra van szükség, kivételnek számít, de átlagos napi fogyasztásnál nem indokolt. Fontos, hogy ne várjuk meg, amíg szomjasak legyünk, a nap során legyen kiegyensúlyozott a folyadékbevitel.

Vörösbor, margarin, avokádó – tévhit vagy valóság?

A szívegészséggel kapcsolatban több táplálkozási tévhit is él. Az egyik legismertebb, hogy a vörösbor fogyasztása jót tesz a szívnek. Igaz ugyan, hogy tartalmaz rezveratrolt – egy értékes antioxidánst –, de az alkohol károsító hatása ezt bőven felülírja. Sokkal jobban járunk, ha ugyanazt a vegyületet szőlőhéjból vagy szőlőmagból nyerjük ki, alkoholmentes formában. Ugyanígy elterjedt tévhit, hogy a margarinok tele vannak transzzsírokkal – ez már rég nem igaz. A modern, jó minőségű margarinok, így a Flora original is kifejezetten a szív egészségét támogató növényi olajokból készülnek, értékes omega-3 és omega-6 zsírsavakat és vitaminokat tartalmazva. A nyári étrend tervezésekor érdemes előnyben részesíteni a káliumban és magnéziumban gazdag ételeket: például banánt, avokádót, olajos magvakat, zöldségeket. A bennük lévő ásványi anyagok fontos szerepet játszanak a szívizom működésében, a vérnyomás szabályozásában, és a szívritmus egyensúlyának fenntartásában.