Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A vakáció réme, a fülfájás

Érdekességek2018. július 12.

A meleg nyár beköszöntével azt gondolnánk, gyermekünk egy időre búcsút mondhat a betegségeknek. Sajnos azonban a fülproblémák nyaranta különösen gyakoriak a  kicsik körében.

gyerek strandBár jó idő beköszöntével elbúcsúzhatunk néhány tipikusnak mondható őszi-téli megbetegedéstől, azonban teljesen sajnos nem könnyebbülhetünk meg:  most jönnek a nyári problémák. Tipikusan nyári betegség a légkondicionáló okozta meghűlés csakúgy, mint a pollenallergia és persze a hallójárat-gyulladás…

Hallójárat-gyulladás
A hallójárat gyulladása jellemzően nyári betegség, melynek oka az, hogy a hallójáratba víz kerül. Vagyis a betegséget nem a hideg okozza, hanem hogy a hallójáratban víz hatására felázik a bőr,  így a hallójárat, ami egyébként sem túl ‘steril’ környezet, ideáli terepet jelenthet a baktériumok, gombák megtelepedésének és szaporodásának. Természetes vizeinkben fürdőzve nemcsak a gyerekek, hanem a felnőttek is ki vannak téve a kellemetlen megbetegedésnek,  melyet fájdalom, érzékenység, váladékozás,hallásromlás kíséri.

Míg a hallójárat-gyulladás tipikusan nyári betegség, a középfülgyulladás inkább telente kínozza a gyerekeket. Bár nyáron is előfordulhat, télen sokkal gyakoribb: a középfülgyulladás nem ritkán társbetegségként jelenik meg, néhány tipikusnak tekinthető, téli probléma, például mandulagyulladás mellett vagy után bukkan fel.

Kevesen tudják, hogy néha, ha középfülgyulladás gyakorivá válik, felmerülhet akár ételallergiára gyanúja is. A tejfehérje, glutén- vagy éppen tojásallergia az arra érzékenyeknél a fülben is jelentkezhet, gyulladást okozva. Egy-egy alkalommal előforduló középfülgyulladás még nem ad okot a riadalomra, de ha szinte olyan sűrűn jelentkezik, mint egy hétköznapi nátha, akkor bizony érdemes  alaposan kivizsgáltatni a problémát.


“Füldugó”

A “füldugó” nem kifejezetten betegség, azonban kellemetlen és gyakori probléma a gyerekek körében. Tulajdonképpen arról van szó, hogy valamilyen okból  túl sok zsír termelődik a fülben, ami azután egy természetes dugót képez a hallójáratban. Ez a zsírdugó kialakulhat akár megfázás vagy valamilyen külső szennyeződés következtében is. A dugó magában is gondot okoz, de gátolja azt is, hogy a továbbiakban termelődő fülzsír kiürüljön, így aztán egyre csak nő és nő, mígnem fájdalmat, vagy ideiglenes hallásromlást, viszketést okoz.

Ha biztosak vagyunk abban, hogy nem áll fenn gyulladás a háttérben, és meggyőződtünk arról, hogy valóban zsírdugó okozza a problémát, a patikákban kapható fülspray segítségével feloldva a fülzsírt segíthetjük a természetes módon történő tisztulását. Az oldatot megelőzésre is használható, mellyel – természetes módon kitisztítva a hallójáratot -megelőzhetjük az esetleges zsírdugóképződést. Önkényesen azonban soha ne diagnosztizáljunk. Ugyanis a fülfájás “nem játék”: az esetleges gyulladás minél előbb kerül felismerésre, annál kevesebb fájdalommal jár.

Az elhanyagolt fülproblémák gyógyítása elhúzódó, és a gyermekek számára egyáltalán nem túl kellemes folyamat. Épp ezért a fülfájásra panaszkodó gyermek állapotának mielőbbi felmérése és a diagnózis felállítása mindig fül-orr gégész szakorvos feladata kell, hogy legyen.


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Éjjel felerősödő asztmás tünetek? Ilyen okai lehetnek

2025. július 08.

Ha éjszaka erőteljesebb nehézlégzés, úgynevezett fulladás, köhögés jelentkezik, az asztmás betegek úgy vélhetik, súlyosbodott a betegségük. Holott ezeket a tüneteket más, akár az asztmával összefüggő betegségek is okozhatják. Ezért hívta fel dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont – Prima Medica tüdőgyógyásza, allergológus a figyelmet arra, mennyire fontos a felerősödő panaszok kivizsgálása és a helyes diagnózis felállítása.

Az asztma tünetei éjjel-nappal jelentkezhetnek

Az asztma a légutak gyulladásával járó krónikus betegség, amely nem egyik napról a másikra alakul ki. Az egyik első intő jel lehet, ha nehezebben bírjuk a fizikai aktivitást és kialakul a terhelésre jelentkező nehézlégzés. A betegség gyermek- és felnőttkorban is kialakulhat, és egyik életkorban sem kell feltétlenül az állóképesség hiányára gondolni, ha már enyhe mozgásra is fújtatva vesszük a levegőt, bár tény, hogy a túlsúly és az edzetlenség szintén okozhat ilyen panaszt.
– Azok az asztmás betegek, akik már egy ideje együtt élnek a betegséggel, azt is tudják, hogy náluk milyen triggerek válthatnak ki rohamot, súlyosbíthatják a tüneteket. Gyakran ilyen lehet például a dohányfüst, a légszennyezettség, a fizikai terhelés, légúti allergia, de sok asztmás a hideg levegő belélegzésére és a stresszre is így reagál. Ha az asztmás tünetek elsősorban éjszaka erősödnek fel, fontos kivizsgálni a pácienst, hiszen ilyen jellegű panaszokat más betegségek is okozhatnak – magyarázza Potecz doktornő.

Milyen betegségek állhatnak az éjjel felerősödő asztmás tünetek mögött?

Fül-orr-gégészeti betegségek

A fekvő testhelyzettel függhet össze az éjszaka köhögés, ha mögötte úgynevezett hátsó garatfali csorgás áll. Ez gyakran a krónikus orrmelléküreg-gyulladás egyik jellegzetes tünete lehet, amikoris a garat felé csorgó váladék ingerköhögést okoz. A háttérben több kiváltó ok is állhat, amelyek felderítéséhez fontos a fül-orr-gégészeti vizsgálat.

Reflux (GERD)

Éjjelente erős tüneteket okozhat a reflux is, ugyanis fekvő helyzetben a gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó savas gyomornedv irritálja a torkot, ami köhögési ingert vált ki. Az asztma gyakran együtt jár a reflux betegséggel, a gyakori köhögés és egyes asztma gyógyszerek is felerősíthetik a reflux tüneteit. Ilyen esetben gasztroenterológus bevonásával lehet a két betegséget eredményesen kezelni.

Beltéri allergének kiváltotta allergia

Ha az asztmás tünetek éjszaka rosszabbodnak, akkor elképzelhető, hogy valamilyen allergia is áll a háttérben. A triggerek között már említettük a polleneket, ezek elsősorban a szabadban jelentenek gondot. Beltéri panaszok akkor alakulhatnak ki pollentől, ha például a hajban megmaradnak a pollenszemek, és éjjel, amikor lefekszünk, ezeket könnyebben belélegezzük. Előfordulhat azonban, hogy beltéri allergénekre alakul ki allergia, igen gyakran pl. poratka allergia. Mivel pedig a háziporatka nagyon „szeret” a hálószobában, a matracban, ágyneműben, szőnyegekben nagyobb mennyiségben megbújni, ez éjszakánként felerősítheti a nehézlégzést, a sípoló légzést, a köhögést, egyéb tüneteket.

Ökológiai lábnyom csökkentése a dietetikai gyakorlatban

2025. július 08.


A dietetikus akár beteg, akár egészséges kliensnek ad táplálkozási tanácsot élelmiszerekkel, ételekkel, receptekkel, étlaptervezéssel, adagnagyságokkal kell, hogy foglalkozzon. Figyelembe kell venni az egyéni igényeket és helyi lehetőségeket épp úgy, mint a gazdaságossági szempontokat a mennyiség tervezésénél, és a maradék felhasználást. (2) Vagyis egy étrendi körforgást kell megvalósítani, amit ma már környezettudatossági szempontok kell, hogy vezéreljenek (1. ábra). Ezek a szempontok nem bonyolultak, sőt kézenfekvőek, de tudatosítani kell az emberekben, hogy minél többször megvalósulhassanak.25.

Milyen erős a napsugárzás?

2025. július 07.

Az ultraviolasugárzás erőssége napról napra és területről területre, sőt a tengerszint feletti magasságtól függően is változik.

Az UV-sugárzás erősségét az ún. UV-index adja meg, melyet egységes elvek alapján az ENSZ Környezetvédelmi programjának keretében az Egészségügyi Világszervezet (WHO) dolgozott ki. A mérőszámok 1-25-ig emelkednek és a sugárzás erősségét mutatják. Minden nap tájékozódhat a sugárzásról az Országos Meteorológiai Intézet internetes honlapján (www.met.hu) vagy külföldön a szállásadótól, illetve a nemzetközi meteorológiai honlapokról (www.metoffice.gov.uk).

Tájékoztatásul az UV-index skálája és besorolása a következő ábrán látható (az egyes számokhoz tartozó színkódokat nemzetközi előírások rögzítik).