Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A sokszínű kisebbség: fogyatékosság és társadalmi helyzet

Érdekességek2025. január 04.

Az emberi társadalmak, jóformán korszakoktól függetlenül, mindig valamilyen egyértelműnek gondolt többségre vannak szabva, arra az „ép” vagy „normális” emberre, aki a többiekhez képest hasonló módon tud működni az élet legkülönbözőbb területein. Pedig valójában mindannyian eltérünk ettől az ideáltipikus „normalitástól” egy vagy több területen, kisebb vagy nagyobb mértékben.

Fotó: 123rf.comAlapvető meghatározása szerint a fogyatékosság olyan hosszan tartó fizikai, értelmi, pszichoszociális vagy érzékszervi károsodás, amely számos egyéb akadállyal együtt korlátozhatja egy adott személy teljes társas működését, szerepvállalását. Nem feltétlen azért, mert aki valamely képességében korlátozott, az ne lenne képes más területeken teljes értékű, akár átlag feletti teljesítményre, hanem mert az egész civilizációnk az általánosan elterjedtet tekinti (sokszor még mostanában is) normálisnak. És bár ez a leegyszerűsítés ma már megdőlni látszik.

A fogyatékkal élőkhöz a jelenben is sok tévképzet, előítélet, és az ezekből adódó társadalmi hátrány kapcsolódik.

Legyen szó fizikai vagy mentális korlátozottságról, bár, mint látni fogjuk, a fizikai-érzékszervi fogyatékok (pl. vakság, siketség, mozgáskorlátozottság) azok, melyeket a közösség elsősorban annak tekint, miközben az értelmi fogyatékosságot, vagy, mondjuk, az autizmust gyakran már kevésbé. Mintha azok már (kisebb-nagyobb részben) az egyénen múlnának…

Régen sem volt jobb

A nyugati világban már az ókorban sem tekintették a közösség teljes jogú tagjának a fogyatékkal élőket, sőt a rabszolgatartó társadalmakban gyakori volt, hogy büntetésből okoztak fizikai fogyatékokat az engedetlen rabszolgáknak, megcsonkítva vagy épp megvakítva őket.

És bár azt gondolnánk, hogy a keresztény Európában javult a helyezet, az isteni elrendelés által létrejött társadalmi rend eszméje legtöbbször oda vezetett, hogy a fogyatékosokat egyben bűnösöknek is tekintették, akikre nem véletlenül mérte ezt a sorsot a felsőbb hatalom.

A reneszánsztól kezdve aztán – bár megmaradt ez a szemlélet – a fogyatékos ember már nem mint megvetésre, inkább mint szánalomra szoruló, elesett személy jelent meg. Ez persze nem jelentett valamiféle feltétlen elfogadást, hisz az 1600-as évek elejétől megjelenő intézetek gyakran inkább a fogyatékosoknak az ép többségtől való elkülönítését szolgálták, mint (az ehhez képest másodlagos) a gondoskodást.

És ahhoz már tényleg a XX. század második fele kellett, hogy megjelenjen az ún. szociális modell (főleg angolszász területen), melynek lényege az volt, hogy a fogyatékosság olyan állapot, mely nem vagy csak részlegesen gyógyítható. Úgyhogy ne a fogyatékosok alkalmazkodjanak a többséghez, hanem fordítva, hisz az előbbiek – helyzetükből adódóan – sokkal kevésbé képesek erre az alkalmazkodásra. (Ha, mondjuk, mindenhol lépcsők vannak, egy kerekesszékes nem képes közlekedni, és nem azért, mert nem akar.) És a szociális modell már alapvetően a társadalmi szerepekről, a többség kisebbséggel szembeni felelősségvállalásáról szól.


A fogyatékosság mint társadalmi hátrány

Nyilvánvaló, hogy akár fizikai, akár szellemi fogyatékosságról (vagy ezek valamely kombinációjáról) van szó, a hátrányok elsősorban a fogyatékos egyén, illetve közvetlen környezete, elsősorban a családja számára jelentkeznek. Ám korántsem pusztán a közvetlen család és a személyes élettér szintjén, hanem a társadalom egészének oldaláról is.

A fogyatékosok egy társadalmi kisebbséget alkotnak.

Nem pusztán azért, mert számszerűen kevesebben vannak, hanem mert (Anthony Giddens brit szociológus szerint) a kisebbség az a csoport vagy réteg, ami valamely meghatározó sajátossága szerint hátrányt szenved el.

Vagyis a kisebbségi státusz társadalmilag független az adott csoport lélekszámától, arányától. Így a modern társadalmakban a testi és szellemi fogyatékosok (az etnikai, vallási, kulturális kisebbségek mellett) szintén ebbe a kategóriába tartoznak.

Ezért is fontosak a hozzájuk kapcsolódó sztereotípiák és előítéletek.

A fogyatékosokkal kapcsolatos előítéletek kutatása ugyanakkor viszonylag későn kezdődött meg a szociálpszichológiában, leginkább azért, mert az efféle vizsgálódások elsősorban a politikai-etnikai szférára koncentrálódtak. Azaz a más bőrszínűekkel, a bevándorlókkal, később a nőkkel kapcsolatos előítéleteket kutatták, szinte kizárólagosan. De az utóbbi évtizedekben a fogyatékkal élőkkel mint kisebbségiekkel kapcsolatos társadalmi képzetek is az érdeklődés homlokterébe kerültek.

A fogyatékosok társadalmi helyzete

A kiindulópontot olyan klasszikus elméletek alapozták meg, mint pl. Erwing Goffman amerikai pszichológus elképzelése arról, hogy a fogyatékosság egyfajta stigma, azaz jól látható sajátosság, mely lehet testi hiba, lehet „jellembeli torzulás” vagy valamely nem tolerált faji, nemzeti, vallási kisebbség kívülről is nyilvánvaló jegye.

Az ő stigmaelmélete és Gordon Allport előítélet-fogalma mentén született meg aztán az 1960-as években az ún. ATDP-skála, mely a fogyatékokhoz és a fogyatékosokhoz kapcsolódó attitűdöket, azaz beállítódásokat mérte, alapvetően kérdőíves formában.

Továbbá, szintén kérdőívekkel igyekeztek mérni, mennyire engedi közel magához a többség a fogyatékosokat. Ezt a már máshol is használt Bogardus-féle társadalmi távolságskálával vizsgálták, ahol olyan kérdésekre kellett válaszolni, hogy pl. a válaszadó lakna-e egy városban, esetleg egy utcában egy mozgássérülttel, elfogadná-e szomszédjának, munkatársának, gyermeke vagy saját házastársának? A válaszai pedig azt mutatják meg, mekkora távolságot tartana a tőle fogyatékosságában különböző másiktól, mennyire engedné őt közel magához?

Az 1970-es évektől a nemzetközi és a hazai kutatások is nagyjából arra a konklúzióra jutottak, hogy a fogyatékosság nem elsősorban az előítéletek miatt jelent hátrányt.

Egyszerűen arról van szó, hogy hiányoznak azok a közös megoldások, melyekkel ők is teljes jogú tagjai lehetnének a társadalomnak.

Nincs akadálymenetesítés (ill. sokáig nem volt), a speciális intézmények csak kizárják őket a tágabb közösségből, ily módon egyfajta párhuzamos világ jön létre a fizikai vagy az értelmi fogyatékosok igényeire szabva, akik így a többség számára gyakorlatilag „láthatatlanok” maradnak.

Vagyis társadalmi kirekesztődésük nem elsősorban a többségi előítéletek következménye, mert az önmagában nem is előítélet, ha valaki nem tudja, hogyan közelítsen meg egy vakot, egy kerekesszékest vagy egy értelmi fogyatékost. Egyszerűen csak nem találkozik velük, így nincsenek meg a kommunikációs-interakciós mintái, ezért jobb híján marad a félrenézés.

Vagyis az volt a kutatások legfontosabb következtetése, hogy a fogyatékkal élőknek először is láthatóvá kell válniuk, hogy aztán egyáltalán legyen esély a már említett szociális modell, a közösségi felelősségvállalás kialakítására.

A láthatóság fontossága

Nem véletlen, hogy a különböző típusok közül a legtöbb ember először is a testi fogyatékosságokat tekintette egyáltalán annak. A test a legmegragadhatóbb sajátossága egy ismeretlen másik embernek, persze nem csak szó szerinti, de szimbolikus értelemben is. Hiszen ha valaki mankó vagy kerekesszék segítségével közlekedik, esetleg végtaghiányos, az olyasmi, amit nem lehet nem észrevenni. Így lesz elsődleges a fogyatékosságok észlelési sorrendjében a testi korlátozottság, mely egyúttal emlékeztet is minket a saját, épebb állapotunkra. És úgyszintén a fogyatékosság lehetőségére is, ahogy Michel Foucault francia filozófus megfogalmazta: a test és a nem test különbségére.

Ugyanakkor az érzékszervi fogyatékosság (pl. a siketség) nehezebben észlelhető, így ezek láthatósága már eleve kisebb, pont, mint, mondjuk, az enyhébb fokú értelmi fogyatékosságé. 

És mindeközben sajátos helyzet, hogy minél komolyabb mértékű valaki fogyatékossága, azaz minél láthatóbb lenne, annál nagyobb az esély arra, hogy a többség elől elzárva éljen, akár saját kis életterében, akár egy speciális intézményben.

Ha pedig az emberek nagy része nem vagy csak igen ritkán találkozik a fogyatékosság konkrét megjelenéseivel, hajlamos úgy érzékelni, hogy ez a jelenség vagy nincs, vagy elhanyagolhatóan csekély mértékű.

És amit nem látunk, arról nem kell tudomást vennünk, és pláne nem kell kapcsolódnunk hozzá. Így a kisebbségek (mint ez esetben a fogyatékkal élők) láthatósága az egyik legfontosabb lépés ahhoz, hogy valóban integráltak lehessenek a tágabb társadalomba is.

Mert a szociálpszichológia egyik legfontosabb válasza a hátrányos helyzetű csoportok integrációjának kérdésére a kontaktus-hipotézis, vagyis, hogy először is találkozni és kommunikálni kell, minden közös cselekvésnek csak ez lehet az alapja.

A láthatóságból lesz a találkozás lehetősége, és a találkozás lehetősége hozza el az elfogadás esélyét. Az elfogadás pedig az integrációét.

Nem automatikusan persze, ebben sok munka van, a fogyatékosság esetében is, de az első lépés az, hogy a többség tudomást vesz a kisebbségről (ez nálunk talán már megvan), és felelősséget érez iránta (ez is folyamatban), hogy aztán ez a felelősség forduljon át cselekvésbe. Nos, ez utóbbiban van még tennivaló, bár már nagyjából egész Európa ebbe az irányba halad. Mondjuk, hogy a nyomorékság büntetésétől a fogyatékkal élés méltósága felé.

Bácsván László


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Csökken a teljesítménye, szorít a mellkasa? Fontos a kivizsgálás!

2025. május 06.

Bizonyos mértékig természetes, hogy 40-50 felett nem ugyanolyan a teljesítőképességünk, mint 18 évesen. Az sem ritka, különösen a szellemi munkát végzőknél, hogy időnként nehezen megy a koncentráció. A testi tüneteket azonban nem lehet mindig a túlhajszoltság számlájára írni. Dr. Bőhm Tamás, a Kardioközpont belgyógyásza, kardiológus azokra a jelekre hívta fel a figyelmet, amelyek megléte esetén fontos a kardiológiai kivizsgálás.  

A teljesítménycsökkenés természetes, de csak egy bizonyos mértékig

40-50 felett, nőknél pedig különösen a menopauza után olyan biológiai folyamatok játszódnak le a szervezetben, amelyek hatására fokozatosan csökken az erő, a csontok sűrűsége, a hajlékonyság, a gyorsaság – ez a dolgok természetes rendje. Ez a folyamat azonban egy személyre szabott, hatékony életmódprogrammal azonban jó ideig megfékezhető, a teljesítménycsökkenés lassítható. Ugyanilyen szemüvegen keresztül kell tekinteni a szellemi képességeinkre, terhelhetőségünkre is. Természetes, ha 40-50 évesen nem tudunk már hónapokon át napi 10-12 órákat dolgozni, ha a munkában rendszeresen szünetre van szükségünk. Vannak azonban olyan jelek, amelyek túlmutathatnak az idősödés velejáróin, és amelyekkel érdemes orvoshoz fordulni.

Fizikai tünetek


Normálisnak tekinthető, ha futás, biciklizés vagy más intenzívebb mozgás közben és után kapkodjuk a levegőt, de az figyelemfelkeltő jel lehet, ha csökken annak a terhelésnek az ideje vagy intenzitása, ami már lihegésre késztet minket. A terheléstől függetlenül jelentkező légszomj pedig mindenképpen kivizsgálást igényel.
Gyanút keltő tünet, ha a bemelegítés nélküli végzett, hétköznapi aktivitások, mint például a lépcsőzés vagy futás a buszhoz, komoly megterhelést jelentenek. Még akkor is ajánlott orvoshoz fordulni, ha egyébként rendszeresen mozgunk.
Ha a pulzusunk jóval lassabban rendeződik az edzés után, mint korábban, azt jelezheti, hogy a szívnek több időre van szüksége az alkalmazkodáshoz.
Ajánlott utánajárni, mi okozza a lassabb regenerálódást, akár egy sérülés, akár csak komolyabb izommunka után.


Szellemi tünetek


napközben kevésbé tudunk koncentrálni, teljesíteni, de azért is, mert például az alvási apnoé betegség növeli a magasvérnyomás betegség, a szívinfarktus, a stroke és a pitvarfibrilláció kockázatát is. Szomnológus az az orvos, aki az alvászavarokat vizsgálja.
A tartós fáradtság olyan általános tünet, amelyre könnyű legyinteni, holott különösen a nők közt gyakori, hogy szokatlanul erős fáradtságot éreznek a szívinfarktus előszobájában, de a tartós kimerültség mögött is állhat kardiológiai ok, például szívelégtelenség.
Mind a tartós szorongás, mind az akut nyugtalanság olyan tünet, amelynek mindenképpen utána kell járni. A szívinfarktuson átesett betegek gyakran számolnak be arról, hogy határozottan erős nyugtalanságot tapasztaltak az esemény előtt. Természetesen ez az általános tünet nem feltétlenül utal szívbetegségre, sokszor „csak” pszichés jelzés, amelyet azonban szintén kezelni kell pszichológus, pszichiáter bevonásával. 

Hasi zsírlerakódás és puffadás jellemző a PCOS-hasra

2025. május 05.

A PCOS, vagyis a policisztás ovárium szindróma egy szerteágazó tünetekkel járó hormonális állapot, amely megnehezítheti, akár el is lehetetlenítheti a fogyást. Többek közt emiatt is alakulhat ki az úgynevezett PCOS-has, amelynek okairól és a kezelés lehetőségeiről dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt. 

A PCOS szerteágazó tüneteket okozhat

A policisztás ovárium szindróma egy viszonylag gyakori állapot, amely azonban sokszor diagnosztizálatlan marad (bár az ultrahang látható teszi a petefészek cisztákat). A szerteágazó tünetek sem könnyítik meg a felismerést, a vezető panasz azonban legtöbbször a szabálytalan vagy hiányzó menstruáció. Emellett árulkodó lehet többek közt az aknés bőr, a hajhullás, a testszőrzet erősödése, a meddőség, a hangulatváltozások és a laborvizsgálatokkal sokszor kimutatható a magas inzulinszint, valamint a férfihormonok, főként a tesztoszteron magas szintje is.  
– Ami gyakran és gyorsan feltűnik a nőknek, az a testsúlynövekedés, különösen hasi tájon és a fogyási nehézség vagy képtelenség. Akár az a kifejezés is használható erre a tünetre, hogy PCOS-has – mondja Mutnéfalvy doktor. – A PCOS-has abban különbözik más testzsíroktól, hogy nagyobb benne a belső szervekre rakódott, úgynevezett viszceláris zsírok aránya és ez a fajta súlynövekedés gyakran kapcsolatba hozható a gyulladások jelenlétével is. Többek közt ez is hozzájárul az inzulinrezisztencia kialakulásához, ami viszont stimulálja a férfihormonok termelődését, ami pedig további súlynövekedéshez vezethet. Ráadásul az inzulin egy étvágyfokozó hatással is bíró hormon, tehát minél magasabb a szintje a szervezetben, annál gyakrabban érezheti magát éhesnek az érintett. Vagyis nagyon könnyen kialakulhat egy ördögi kör.   

Hogy néz ki a PCOS-has?

A PCOS-has azért nézhet ki másképp, mint a más ok miatti túlsúly, mert PCOS-nél a has nagyobbnak tűnik a test többi részéhez képest. Ezt részben a zsírtöbblet, részben a puffadás indokolja, ugyanis gyakran mindkettő jelen van. A viszceláris zsírokat pedig sokkal nehezebb leadni, mint a bőr alatti zsírréteget, vagyis még fogyókúra mellett is ez a hasi zsírtöbblet marad meg legtovább. 
– A PCOS-sel élő páciensek életében valóban nagy kihívást jelenthet a fogyás, valamint a további tünetek csökkentése, megszüntetése. Az első lépés azonban mindenképpen a diagnosztizálás, hiszen ebből lehet kiindulni. A pontos diagnózis felállításához endokrinológiai és nőgyógyászati vizsgálat is szükséges. A tünetek jellegétől függően vizsgálni lehet többek közt a szőrnövekedés, a hajhullás mértékét, a haskörfogatot, a vérnyomást, a lipidszintet és a szénhidrát anyagcserét. A betegség pontos okainak felderítése céljából a hormonértékek eltérő időszakokban történő mérésére is szükség van. A diagnózis birtokában kezdődhet a kezelés, amelynek első lépése a hormonszintek normalizálása. A terápiás mód megválasztását a panaszok és tünetek határozzák meg. Elképzelhető, hogy a beteg aktuális kezelését évekig tartó gondozás követi, amely során a terápia is módosulhat az állapot függvényében – hangsúlyozza dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista. – A gyógyszeres kezelés mellett PCOS esetében is döntő jelentőségű a helyes életmód, többek közt a testsúlycsökkentés miatt is. A megfelelő diéta és rendszeres mozgás segíti továbbá az optimális inzulinszint elérését, ami a tünetek javulását, a meddőség megszűnését, a metabolikus szindróma és a cukorbetegség kockázatának csökkenését eredményezheti.

Hogyan lehet helyreállítani a felső légutak ellenálló-képességét betegség után?

2025. május 05.

A mostani influenza szezonban akár hetekig is eltarthat, mire kijövünk a betegségből, abbamarad a köhögés vagy éppen elmúlik a rossz közérzet. De mi a helyzet akkor, ha végre magunk mögött hagytuk a megfázást, mit tehetünk a felső légutak erősítése érdekében? Ilyenkor ugyanis elengedhetetlen a nyálkahártyák ápolása, egészséges állapotának helyreállítása.

A legtöbb vírus és baktérium a felső légutak nyálkahártyáján keresztül támad. Ha éppen túl vagyunk egy légúti fertőzésen, akkor sem nyugodhatunk meg, hiszen a nyálkahártya-immunitásunk még nem állt teljesen helyre, így a kórokozók ilyenkor is veszélyt jelentenek. Ahhoz, hogy egy betegség után az immunrendszerünk újra maximálisan tudjon védekezni, a nyálkahártyának időre van szüksége a regenerációhoz. De mit is tehetünk pontosan? Abban Dr. Szabó Linda a ViroStop szakértője segít nekünk. „Minden fertőzés létrejötte, legyen az vírusos vagy bakteriális, azt jelenti, hogy immunrendszerünk nem működik 100 %-on. Vírusfertőzések esetén a vírusrészecskék bejutnak a saját sejtjeinkbe, kényszerítve őket, hogy elkezdjenek másolatokat készíteni róluk, ezt követően pedig a sejt elpusztul. A fertőzés előrehaladtával ez a folyamat ismétlődik, és a vírus másolatai egyre több sejtet támadnak meg. A bakteriális fertőzés sok esetben más egészségügyi probléma szövődménye, általában elsődleges vírusfertőzésé vagy allergiás rhinitis-é. A baktériumok többnyire az orrmelléküregekben és az orrüregekben található nyálkahártyán telepednek meg. Ez gyulladásos reakciót vált ki, amely megváltoztatja a nyálkahártyák szerkezetét és működését. Emiatt fontos a megfázásos tünetek azonnali kezelése, és az orrváladék alapos eltávolítása. A betegség kezelése attól függ, hogy vírusos vagy bakteriális fertőzéssel van dolgunk. Speciálisan az adott problémára kiválasztott terápiát be kell tartani, és nem szabad túl korán abbahagyni.”

Nyálkahártya tisztítása és gyulladáscsökkentés

Az orrváladék állagának megváltozása alapján azonnal felismerhetjük, hogy szervezetünk légúti fertőzéssel küzd. A váladék kezdetben a szokásosnál hígabb, majd besűrűsödik. Annak ellenére, hogy egy hét elteltével jelentősen jobban érezhetjük magunkat, lehetséges, hogy továbbra is zavarni fog minket a váladék és a rendszeres köhögés. A légutakat mindenképp megfelelően tisztítani kell egy fertőzés után is, és ebben mi is tudunk segíteni.A megfelelő orrhigiénia felgyorsíthatja és megkönnyítheti a teljes kezelési folyamatot. Választhatunk orröblítést, inhalálást vagy meleg, nedves levegő rendszeres belélegzését, például forró zuhany alatt.