Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A siker kulcsa és ami mögötte van

Érdekességek2018. december 04.

Erős Antónia és Baji Balázs teljesen különböző területeken váltak eredményessé. Ami mégis közös bennük: a pontos célok meghatározása és a tervezés, valamint hogy mindketten a Scitec Institute szakembereit hívták segítségül sportcéljaik eléréséhez.

Az Institute a sportteljesítmény és az egészségfejlesztés elit intézménye, amely a magyar sportban hiánypótló és egyedülálló keretrendszert biztosít olimpikonok, élsportolók, és most már szabadidő-sportolók számára is. A teljes mértékben egyénre szabott program az egészséges életmódot rendszerben kezeli úgy, hogy közben hosszútávon betartható, élhető és megvalósítható étrendet és edzéstervet biztosít.

A céljait mindenki maga választja meg az életben, és ezek nagyon eltérőek, sokfélék lehetnek, ám a feléjük való törekvés, a siker élménye mindenki számára ugyanolyan fontos, legyen szó mindennapi kötelességeink elvégzéséről vagy világot jelentő deszkákról ‒ egyesek esetében pedig akár mindkettőről. Erős Antónia műsorvezetőnek és Baji Balázs világbajnoki bronzérmes gátfutónak is több területen kell nap mint nap helytállnia, a magánéletükben, az edzőteremben és ország-világ előtt is.
 


Erős Antóniáról köztudott, hogy komolyan veszi az egészségét és a teste fittségét. Ezzel nemcsak a környezetében élőket, de az őt nap mint nap ‒ és évről évre ‒ látó közönséget is arra inspirálja, hogy hasonlóan cselekedjenek. 25 éves kora óta cukorbeteg, és bár a diagnózis akkor nagy pofonként érte, azt mondja, az a rendszeresség és odafigyelés, amit ez a betegség megkívánt tőle, ma már az élete elemi része, aminek rengeteg mindent köszönhet.

„A híradós munka és az anyaság is egy nagyon szigorú rendszert kíván meg, hiszen nem számít, milyen nehéz napod volt, este 6-kor ott kell ülni a kamerák előtt, vagy délután 4-kor ott kell lenni az iskolánál. És ez igaz az egészséges életvitelre is, az edzésre, a megfelelő étrendre, az elegendő pihenésre: nem szabad hagyni, hogy ezekről megfeledkezzen az ember, mert akkor könnyen borulhat minden más is”‒ magyarázza Antónia. „Míg azonban a család és a munka területén magunknak kell helytállni, az egészség megőrzésében és a megfelelő étrend, edzésterv kialakításában rendkívül nagy segítségünkre lehetnek képzett szakemberek, akik közreműködése mellett a céljaink elérésére még jobban tudunk koncentrálni. Szerencsésnek tartom magam, hogy pár hónapja a Scitec Institute egyénre szabott tanácsadást nyújt számomra. A szakértők által összeállított táplálkozási terv teljes mértékig az életmódomhoz, a napi rutinomhoz és az edzéseimhez igazított. Az intézmény csapatának köszönhetően életmódot módosítottam, így még egészségesebben és hatékonyabban telnek a mindennapjaim.”

Persze van, hogy az ember feje fölött összecsapnak a hullámok, és aktuális céljai éppen kimerülnek abban, hogy időben odaérjen valahová vagy elintézze, ami a körmére ég. Ilyenkor Antónia a rendrakásban találja meg a megnyugvást, legyen szó az otthonáról vagy a filofaxáról„Olyan nincs, hogy a legrosszabb napodon nem találsz magad számára 10 percet, amikor leülsz egy kávézóban, lelassítasz, és átgondolod a teendőidet, vagy akár otthon teszel egy kis rendet magad körül. Erre mindenkinek szüksége van, hogy folytatni tudja a hétköznapok szoros menetét.”
 

Baji Balázs gátfutó, olimpikon sem szűkölködik a mindennapi célokban. Számára nyilvánvalóan a sport játssza a legfontosabb szerepet, hiszen 13 éves kora óta edz versenyszerűen, s azóta az atlétika egy töretlen, egyre komolyabb kapcsolat és szerelem az életében. De nem csak a saját egészségével foglalkozik komoly szinten nap mint nap, hiszen állatorvosként is praktizál. A reggeli vizitek, kezelések, majd operációk után kis pihenőt követően már kezdődnek is a délutáni edzések, ahol nem elég ott lennie, hanem mindig 100%-ot is kell nyújtania.

„Ahhoz, hogy minden kötelességemet el tudjam végezni, nagyon fontos számomra a tervezés. Nemcsak azért, hogy mindenhová odaérjek, hanem főként azért, hogy mindig ki tudjam pihenni magam. Úgy érzem, az a feladatom, hogy minden téren a maximumot hozzam ki magamból, ami sok küzdelemmel és lemondással jár, de boldoggá is tesz, hiszen az életemet jó és hasznos célok töltik ki, amiket képes vagyok elérni. A siker élménye nem arra ösztönöz, hogy elégedetten hátradőljek, hanem hogy fokozzam az addigi teljesítményemet, tovább feszegessem a határaimat, hiszen a kritikus pillanatban csak az tud igazán laza lenni, aki tudja, mindent megtett, hogy aznap elérje céljait.”

Az olimpikon versenyfelkészülését az intézet megnyitása óta a Scitec Institute táplálkozás-szakértői csapata támogatja, Balázs a teljes mértékben személyre szabott, szakértők által összeállított program szerint étkezik a maximális siker érdekében„A mai élsportban már nem elég, ha valaki keményen edz, a mindennapos táplálkozásban, életmódban, gondolkodásmódban is fontos, hogy kihozzuk magunkból a maximumot. Szerencsére pár hónapja a Scitec Institute egyénre szabott tanácsadást nyújt számomra. A szakértők által összeállított terv teljes mértékig az életmódomhoz, napi rutinomhoz, az edzéseimhez és a versenyeimhez igazított. Úgy gondolom, hogy kellő kitartással és egy szakértői csapat támogatásával, még egy addig tökéletesnek hitt eredmény, teljesítmény is felülmúlható.”


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Mióma a menopauza után – kell-e aggódni?

2025. július 18.

A méhmióma egy döntően jóindulatú szövetburjánzás a méhben és annak környékén, amelynek ahhoz, hogy növekedni tudjon, ösztrogénre van szüksége. Ezért tehát a menopauza után, amikor az ösztrogénszint visszaesik, jelentősen csökken a mióma kialakulásának, növekedésének esélye is. Néhány esetben azonban nem ez történik, hanem a mióma továbbra is jelen van és tüneteket is okoz. Mi lehet ennek az oka, mit lehet tenni, kell-e aggódni a jelenség miatt? Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica nőgyógyásza, sebész válaszolt meg a kérdéseket.

Mi lehet az oka annak, ha a mióma a menopauza után is tüneteket okoz?

A menopauza után az az általános megfigyelés, hogy akik korábban mióma, miómák okozta panaszokkal bajlódtak, rendszerint jobban lesznek. Ez azonban nem minden esetben van így.
– Előfordul, hogy épp a perimenopauza vagy menopauza alatt alkalmazott hormonpótló terápia az, amely a progeszteron és ösztrogén pótlással fenntartja azt az állapotot, ami miatt a mióma gondot tud okozni. A tünetek változatosak lehetnek, ahogyan a mióma mérete és száma is. Az almamag méretűtől a grapefruit nagyságúig, az egyetlen darabtól a több miómáig számos variációban felfedezhetünk ilyen képleteket. Éppen ezért a panaszok is sokrétűek:
– erős menstruációs vérzés (ha még van menstruáció a perimenopauzában),
– köztes vérzés vagy menopauza utáni vérzés,
– szex közben érzett fájdalom,
– puffadás,
– hátfájás (ha a mióma a méh hátsó részén jelentkezik, nekinyomódhat a hát alsó szakaszán lévő izmoknak és idegeknek),
– székelési, vizelési fájdalom, székrekedés, hólyag kiürítésének nehézsége (ugyanis a méh külső falán elhelyezkedő miómák nyomhatják a hólyagot, a végbelet és az idegeket).
A tünetek lehet enyhék, de akár olyan erőteljesek is, hogy nem csak a nappali közérzetet, de az éjszakai alvást is megnehezíthetik. Nagyon ritka esetben az is előfordulhat, hogy a mióma daganatos sejteket is tartalmaz.

Miben más a növényi és az állati fehérje? Melyik segíti jobban a fogyást?

2025. július 17.

A fehérjediéta több szinten is hozzájárul az anyagcsere fokozásához, a zsírégetés elősegítéséhez és az izomméret megtartásához, miközben pozitív hatással van az energiaszintre és a bőr egészségére. De felmerül a dilemma: a cél, az egészséges és tartós fogyás érdekében a növényi vagy az állati fehérje fogyasztását részesítsük előnyben?

Goda Gábor, vegyészmérnököt, a Toman Diet szakértőjét kérdeztük arról, miért olyan hatékony a fehérjediéta és vajon a növényi, vagy az állati fehérje segíti jobban a fogyást?

„A fehérjediétának számos előnye van a népszerű divatdiétákkal szemben: fokozza az anyagcserét, mivel a fehérjék lebontása több energiát igényel, mint a szénhidrátoké vagy a zsíroké. Ez a magasabb termikus hatás elősegíti a kalóriák gyorsabb elégetését, ami a testsúlycsökkenést és a zsírvesztést támogathatja – feltéve, hogy a bélflóra és az enzimháztartás megfelelően működik. Kalóriadeficitben a szervezet hajlamos az energiáért az izomszövet lebontásához folyamodni. A megfelelő fehérjebevitel azonban biztosítja az izmok építőelemeit (aminosavakat), segítve így az izomtömeg megőrzését és elősegítve az előnyösebb, tónusosabb testkép kialakulását. A fehérje lassúbb emésztése miatt hosszabb teltségérzetet biztosít és stabilabb energiaszintet eredményez. Emellett nélkülözhetetlen a kollagén és elasztin termelésében, melyek a bőr rugalmasságát, szilárdságát és regenerációját támogatják, így segítve a bőr fiatalos megjelenésének elérését vagy fenntartását.”

Tehát a fogyókúra során a fehérjebevitel kulcsszerepet játszik. Az azonban, hogy az állati vagy a növényi fehérje segíti jobban a fogyást, nagyban függ az étrend többi részétől, az egyéni igényektől és a fehérjeforrás minőségétől.

„Míg az állati fehérjék általában teljes aminosav-profillal és magas biológiai értékkel rendelkeznek, addig a növényi fehérjék előnyei a rost és az antioxidáns tartalomban nyilvánulnak meg. Az egészséges étrend szempontjából a legjobb megoldás az egyensúly fenntartása és a különböző fehérjeforrások kombinálása, hogy mind az esszenciális aminosavak, mind a további tápanyagok optimálisan biztosítva legyenek.” – folytatja Goda Gábor.

Úti patika

2025. július 17.

Amikor a gyógyszer a családdal együtt utazik

Az utazás

Milyen gyógyszerekre lehet szükség, és hogyan érdemes kiválasztani, hogy melyik gyógyszer utazzon?
Az úti patika összeállításánál figyelembe kell venni azt, hogy ki(k)nél milyen panaszok orvoslására lehet szükség.

Nem mindegy, hogy hány éves, milyen alapbetegséggel küzd, milyen egyéb gyógyszereket szed az utazó.

Az úti patika tehát egy személyre vagy családra szabott gyógyszereket, kötszereket és egyéb patikaszereket tartalmazó csomag. Az úti patikának praktikusnak, kis helyen elférőnek, ugyanakkor az esetlegesen felmerülő problémákra „elsősegélyt” nyújtónak kell lennie. Összeállításánál az úti célt is figyelembe kell venni; mert pl. egy trópusi szigetre utazáskor valószínűbb az akut hasmenés, mint egy szomszédos országban való nyaraláskor. Kanyargós utakon való buszos kiránduláskor gyakori panasz az utazási betegség. Hegyi túrák alkalmával fokozott a kockázata a rándulásoknak, ficamoknak, bőrsérüléseknek. vízparton gyakoribbak lehetnek a rovarcsípések.

Vannak olyan panaszok is, amelyek bárhol és bármikor felléphetnek; így a láz és a fájdalom. A fájdalom- és lázcsillapító gyógyszer tehát kötelező kelléke az úti patikának. Érdemes olyan gyógyszerek mellett dönteni, amelyek akár az egész család számára megoldást kínálhatnak adott probléma esetén, és „kompatibilisek” a nyaralással járó esetleges meleggel. Lehetőség szerint kerülendők a hűtőben tárolandó gyógyszerek, a magasabb hőmérsékleten megolvadó kúpok. A tablettákénál problémásabb lehet a folyadékok, kenőcsök szállítása.