Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A nőbántalmazás pszichológiája - Mi zajlik a bántalmazó férfi lelkében?

Érdekességek2025. március 30.

Nem megérteni kell őket. De érteni érdemes, hogy szabadulni tudjunk, illetve ha esetleg kinő a lelke, akkor segíteni lehessen neki, ha akarja és hagyja. Nem, nem a társa segít, hanem megfelelő szakember. A bántalmazás a kapcsolatban, a családban súlyos trauma minden résztvevőnek.

(Mesterségesen alkotott kép)

A családon - párkapcsolaton belüli erőszak, különösen a nőbántalmazás, összetett és fájdalmas társadalmi jelenség, amely mögött mélyen gyökerező pszichológiai és szociokulturális tényezők húzódnak meg. A legtöbb figyelem az áldozatokra irányul, azonban a bántalmazók belső világának megértése is kulcsfontosságú a megelőzés és a gyógyulás szempontjából. Mi zajlik egy bántalmazó férfi pszichéjében? Hogyan alakul ki ez a viselkedés, és van-e kiút számára? Nézzük meg a lehetséges típusokat és a változás esélyeit.

A bántalmazók főbb típusai

A bántalmazók nem egy homogén csoport, hanem különböző háttérrel és pszichológiai beállítottsággal rendelkező emberek. Néhány főbb típus:
 
A hataloméhes zsarnok: Ez a típus a bántalmazást eszközként használja az uralom fenntartására. Gyakran mélyen gyökerező kisebbségi komplexus vagy bizonytalanság áll mögötte, amelyet a kontroll gyakorlásával próbál kompenzálni.
 
Az impulzív agresszor: Jellemzően robbanékony, dühkitörésekre hajlamos személyiség, aki nem képes megfelelően kezelni a frusztrációit. Gyakran saját traumái miatt nem tanulta meg az érzelmek egészséges szabályozását.
 
A narcisztikus manipulátor: Úgy érzi, joga van a másik felett állni és uralkodni. Az áldozatot saját tulajdonának tekinti, és minden határon túlmegy annak érdekében, hogy a saját világképébe illessze.
 
A sérült lélek: Maga is áldozata volt valamilyen múltbeli bántalmazásnak, és a tanult mintát viszi tovább, mert számára ez vált „normálissá”. Ez nem mentesíti a tettei alól, de rávilágít a változás lehetőségére.

Hogyan lesz valakiből bántalmazó?

A bántalmazó viselkedés több tényező összjátékából alakul ki:
 
Gyermekkori trauma: Sok esetben a bántalmazók maguk is olyan környezetben nőttek fel, ahol az erőszak jelen volt. Ha valaki azt tanulja meg, hogy a konfliktusokat agresszióval lehet „megoldani”, nagyobb eséllyel alkalmazza ezt a felnőtt életében is.
 
Társadalmi normák és férfiszerepek: Egyes kultúrákban az agressziót és az uralkodást még mindig a férfiasság jelének tekintik, ami igazolja és fenntartja a bántalmazó viselkedést.
 
Önbizalomhiány és belső frusztráció: Sok bántalmazó férfi mélyen bizonytalan önmagában, és ezt a bizonytalanságot azzal kompenzálja, hogy másokon uralkodik.
 
Függőségek és mentális betegségek: Az alkohol, a drogok vagy a kezeletlen pszichés problémák felerősíthetik az agresszív hajlamokat.

Van kiút? – A változás lehetősége

Sok bántalmazó férfi nem ismeri fel saját viselkedésének súlyosságát, vagy tagadásban él. De lehetséges-e változni?
 
Önismeret és terápia: A bántalmazóknak először is fel kell ismerniük saját felelősségüket. A pszichoterápia, különösen a dühkezelési és önismereti programok, segíthetnek a mélyben rejlő problémák felszínre hozásában.
 
Spiritualitás és belső munka: A spirituális fejlődés, például a meditáció, a belső béke keresése, vagy akár a múltbeli traumák feldolgozása segíthet abban, hogy egy bántalmazó felismerje a saját belső fájdalmát és annak hatásait.
 
Környezet és felelősségvállalás: Ha valaki felismeri a problémát, fontos, hogy támogató környezet vegye körül, amely segíthet az új minták kialakításában. Emellett a felelősségvállalás és az áldozattal való jóvátétel is része lehet a változásnak.

Miért fontos beszélni erről?

 Képforrás: Canva Pro adatbázis.

A nőbántalmazás nemcsak az áldozatok tragédiája, hanem a társadalom egészének felelőssége is. Ha jobban megértjük a bántalmazók pszichéjét, nagyobb eséllyel találhatunk hatékony megelőzési és kezelési módszereket. A változás lehetséges – de csak akkor, ha a bántalmazók is hajlandóak szembenézni önmagukkal.
 
A jelenlegi magyar jogrendszer sajnos nem nyújt megfelelő védelmet a családon vagy párkapcsolaton belüli erőszak áldozatai számára.
A távoltartási törvények gyengék, a kormány ezek szilárdítására irányuló kezdeményezéseket rendre eltiporja, ami emberéleteket követel. Hiába tudják a 

Az áldozat sokszor nem kérhet azonnali védekezési lehetőséget, és a hatóságok gyakran bagatellizálják az ügyeket. A rendőrség és a bíróságok gyakran hosszadalmas és bürokratikus folyamatokhoz kötik az intézkedéseket, így a bántalmazott sokszor védtelen marad. Az is előfordul, hogy a hatóságok nem veszik komolyan a bántalmazás bejelentését, vagy csak akkor lépnek közbe, ha már súlyos testi sérülés történt. A rendőrök nem ismerik az áldozatok természetrajzát, a jelzőrendszerek közt nincs kapcsolat. Az áldozatok számára sok esetben nincs megfelelő támogatási rendszer, és a társadalmi stigma is visszatartja őket attól, hogy segítséget kérjenek. Ezzel a rendszer – szándékosan, a szabályozások elégtelensége miatt – fenntartja és újratermeli a bántalmazó viselkedést.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Ilyen okai lehetnek a féloldali fejfájásnak

2025. június 28.

A féloldali fejfájás ugyanolyan kínzó lehet, mint amikor a fej más részein jelentkezik a fájdalom, ám az okok közt elsődleges és úgynevezett másodlagos fejfájást is diagnosztizálhatnak. Ezt pedig azért nagyon fontos tudni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa szerint, mert teljesen más kezelést igényelhet például a migrén, mint a gerinc probléma miatt jelentkező fejfájás.

Elsődleges fejfájások típusai

Bizonyos esetekben a fejfájás a fej egyik oldalán intenzívebben jelentkezhet, mint a másikon, de az is előfordulhat, hogy csak a fej egyik oldalán érzékelhető. Ilyen panaszt okozhat többféle elsődleges fejfájás is, mint például a migrén, a cluster fejfájás és a paroxizmális hemicrania, valamint a hemicrania continua is. Az elsődleges fejfájás (vagy primer fejfájás) önálló betegségnek tekinthető, és nincs egyetlen, minden esetben beváló gyógymódja.
Mit érdemes tudni ezekről az elsődleges fejfájástípusokról?

Migrén

Tipikusan csak az egyik oldalon, például a tarkó, halánték vagy a homlok jobb oldalán jelentkezik. Jellemzően a fej egyik oldalán jelentkezik, lüktető fájdalom formájában. 6-9 erősségű egy tízes fájdalompontozó skálán, ami órákon, vagy akár 1-2 napon át is tarthat. Jellemzője, hogy fizikai aktivitás fokozza és társul hozzá rosszullét, hányinger, fény-túlérzékenység. Ezt a gyakran aurajelenségekkel bevezetett fejfájást nők háromszor gyakrabban tapasztalják.

Cluster fejfájás

A cluster fejfájás jellemzően csak az egyik szem körüli, szem mögötti rendkívül intenzív fájdalmat vált ki, többnyire időszakosan jelentkezve. Időszakosan előfordul, hogy mindennap kialakul, jellemzően 2-3 órával a lefekvés után vagy hajnali órákban erre ébred a beteg máskor akár egy évig nem jelentkezik. Rendszeresen társul hozzá könnyezés, orrfolyás vagy dugulás, lógó szemhéjak, szemvörösség, esetleg izzadás a homlokon vagy arcon, szűk pupilla. A 30-60 perces roham nagyon erőteljes, a beteg nyugtalan, járkál, dörzsöli a fejét – ellentétben a migrénnel, ahol inkább csendet és sötétséget keres

Paroxizmális hemicrania

Ez a fejfájástípus jóval ritkább, mint az többi. A cluster fejfájáshoz hasonlóan a paroxizmális hemicrania rohamok is eltartanak egy ideig. De az időszakok rövidebbek (10-30 perc) és gyakoribbak (naponta 5-15 alkalommal). A fej egyik oldalán jelentkező szúró vagy égető fájdalom mellett influenzára hasonlító tünetek – folyó orr, verejtékezés – is előfordulhat.

Hemicrania continua

Ez egy ritka, állandó egyoldali fejfájás, amely mindig ugyanazon az oldalon jelentkezik. A fájdalom folyamatosan jelen van, naponta 24 órában, de időnként felerősödhet. Jellemző tünete, hogy a fejfájás sosem vált oldalt, tartós, tompa vagy nyomó jellegű fájdalom, időnként erősebb, szúró, lüktető rohamokkal, időnként társulhat könnyezéssel, orrdugulással, szemvörösséggel az érintett oldalon.

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.