Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A nőbántalmazás pszichológiája - Mi zajlik a bántalmazó férfi lelkében?

Érdekességek2025. március 30.

Nem megérteni kell őket. De érteni érdemes, hogy szabadulni tudjunk, illetve ha esetleg kinő a lelke, akkor segíteni lehessen neki, ha akarja és hagyja. Nem, nem a társa segít, hanem megfelelő szakember. A bántalmazás a kapcsolatban, a családban súlyos trauma minden résztvevőnek.

(Mesterségesen alkotott kép)

A családon - párkapcsolaton belüli erőszak, különösen a nőbántalmazás, összetett és fájdalmas társadalmi jelenség, amely mögött mélyen gyökerező pszichológiai és szociokulturális tényezők húzódnak meg. A legtöbb figyelem az áldozatokra irányul, azonban a bántalmazók belső világának megértése is kulcsfontosságú a megelőzés és a gyógyulás szempontjából. Mi zajlik egy bántalmazó férfi pszichéjében? Hogyan alakul ki ez a viselkedés, és van-e kiút számára? Nézzük meg a lehetséges típusokat és a változás esélyeit.

A bántalmazók főbb típusai

A bántalmazók nem egy homogén csoport, hanem különböző háttérrel és pszichológiai beállítottsággal rendelkező emberek. Néhány főbb típus:
 
A hataloméhes zsarnok: Ez a típus a bántalmazást eszközként használja az uralom fenntartására. Gyakran mélyen gyökerező kisebbségi komplexus vagy bizonytalanság áll mögötte, amelyet a kontroll gyakorlásával próbál kompenzálni.
 
Az impulzív agresszor: Jellemzően robbanékony, dühkitörésekre hajlamos személyiség, aki nem képes megfelelően kezelni a frusztrációit. Gyakran saját traumái miatt nem tanulta meg az érzelmek egészséges szabályozását.
 
A narcisztikus manipulátor: Úgy érzi, joga van a másik felett állni és uralkodni. Az áldozatot saját tulajdonának tekinti, és minden határon túlmegy annak érdekében, hogy a saját világképébe illessze.
 
A sérült lélek: Maga is áldozata volt valamilyen múltbeli bántalmazásnak, és a tanult mintát viszi tovább, mert számára ez vált „normálissá”. Ez nem mentesíti a tettei alól, de rávilágít a változás lehetőségére.

Hogyan lesz valakiből bántalmazó?

A bántalmazó viselkedés több tényező összjátékából alakul ki:
 
Gyermekkori trauma: Sok esetben a bántalmazók maguk is olyan környezetben nőttek fel, ahol az erőszak jelen volt. Ha valaki azt tanulja meg, hogy a konfliktusokat agresszióval lehet „megoldani”, nagyobb eséllyel alkalmazza ezt a felnőtt életében is.
 
Társadalmi normák és férfiszerepek: Egyes kultúrákban az agressziót és az uralkodást még mindig a férfiasság jelének tekintik, ami igazolja és fenntartja a bántalmazó viselkedést.
 
Önbizalomhiány és belső frusztráció: Sok bántalmazó férfi mélyen bizonytalan önmagában, és ezt a bizonytalanságot azzal kompenzálja, hogy másokon uralkodik.
 
Függőségek és mentális betegségek: Az alkohol, a drogok vagy a kezeletlen pszichés problémák felerősíthetik az agresszív hajlamokat.

Van kiút? – A változás lehetősége

Sok bántalmazó férfi nem ismeri fel saját viselkedésének súlyosságát, vagy tagadásban él. De lehetséges-e változni?
 
Önismeret és terápia: A bántalmazóknak először is fel kell ismerniük saját felelősségüket. A pszichoterápia, különösen a dühkezelési és önismereti programok, segíthetnek a mélyben rejlő problémák felszínre hozásában.
 
Spiritualitás és belső munka: A spirituális fejlődés, például a meditáció, a belső béke keresése, vagy akár a múltbeli traumák feldolgozása segíthet abban, hogy egy bántalmazó felismerje a saját belső fájdalmát és annak hatásait.
 
Környezet és felelősségvállalás: Ha valaki felismeri a problémát, fontos, hogy támogató környezet vegye körül, amely segíthet az új minták kialakításában. Emellett a felelősségvállalás és az áldozattal való jóvátétel is része lehet a változásnak.

Miért fontos beszélni erről?

 Képforrás: Canva Pro adatbázis.

A nőbántalmazás nemcsak az áldozatok tragédiája, hanem a társadalom egészének felelőssége is. Ha jobban megértjük a bántalmazók pszichéjét, nagyobb eséllyel találhatunk hatékony megelőzési és kezelési módszereket. A változás lehetséges – de csak akkor, ha a bántalmazók is hajlandóak szembenézni önmagukkal.
 
A jelenlegi magyar jogrendszer sajnos nem nyújt megfelelő védelmet a családon vagy párkapcsolaton belüli erőszak áldozatai számára.
A távoltartási törvények gyengék, a kormány ezek szilárdítására irányuló kezdeményezéseket rendre eltiporja, ami emberéleteket követel. Hiába tudják a 

Az áldozat sokszor nem kérhet azonnali védekezési lehetőséget, és a hatóságok gyakran bagatellizálják az ügyeket. A rendőrség és a bíróságok gyakran hosszadalmas és bürokratikus folyamatokhoz kötik az intézkedéseket, így a bántalmazott sokszor védtelen marad. Az is előfordul, hogy a hatóságok nem veszik komolyan a bántalmazás bejelentését, vagy csak akkor lépnek közbe, ha már súlyos testi sérülés történt. A rendőrök nem ismerik az áldozatok természetrajzát, a jelzőrendszerek közt nincs kapcsolat. Az áldozatok számára sok esetben nincs megfelelő támogatási rendszer, és a társadalmi stigma is visszatartja őket attól, hogy segítséget kérjenek. Ezzel a rendszer – szándékosan, a szabályozások elégtelensége miatt – fenntartja és újratermeli a bántalmazó viselkedést.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Elhízással küzdőknek nagy segítség a mozgásterápia a fogyáshoz

2025. április 30.



A fogyás egyik közismerten leghatékonyabb eszköze a megfelelő táplálkozási rendszert kiegészítő rendszeres mozgás. Azonban, aki túlsúlyos vagy elhízott, pontosan tudja, hogy nem könnyű megváltoztatni a korábbi ülő életmódot, különösen, ha társbetegségek is jelen vannak, és akár a saját testsúlyt mozgatni is nagy feladat. Mészáros Marcell, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája, személyi edző arról beszélt, hogyan lehet otthon elkezdeni egy mozgásprogramot és mikor, kinek ajánlott a szakértői irányítás.

Általános ajánlások felnőtteknek

Az átlagosnak tekinthető felnőtteknek szükséges mozgásmennyiségre vonatkozó nemzetközi ajánlások ma már egyre szélesebb körben ismertek. Ez az alábbi heti mennyiségeket tartalmazza:
– 150 perc közepes intenzitású kardiómozgás (például intenzív gyaloglás),
– vagy 75 perc magas intenzitású kardiómozgás (például futás),
– plusz legalább 2 alkalom izomerősítő (rezisztencia) edzés súlyokkal vagy saját testsúllyal, kiegészítve nyújtó gyakorlatokkal.
Aki fogyási céllal mozog, annak szüksége van mindkét típusú aktivitásra, hiszen a legalább 30 percig végzett aerob mozgás fokozza az energiafelhasználást, az izomerősítő tréning pedig segít fenntartani az izmok mennyiségét és erejét, miközben megfelelő étrend mellett, kalóriadeficittel a fogyás csökkenti a testsúlyt.
A szakember arra hívja fel a figyelmet, hogy a mozgásnak korántsem csak fizikai hatásai vannak, sőt akár abban is segít, hogy az érintettek védelmet nyerjenek a testsúlyuk miatt érzett megbélyegzés ellen. Az pedig szintén fontos mentális trükk lehet azoknak, akik tartanak a mozgástól, hogy a tréning során próbálják meg elválasztani a fogyási célt a test mozgatásától, és csak az utóbbira fókuszáljanak. Így sokkal élvezetesebbnek érezhetik a fizikai aktivitást.

Hogyan kezdjenek el mozogni az elhízással küzdő személyek?

A legfontosabb, hogy ha nem csupán néhány kiló testsúlyfeleslegről, hanem valódi elhízásról van szó, a korábban nem mozgók vegyenek részt egy kivizsgáláson, mielőtt megváltoztatják az életmódjukat. Erre optimális lehet egy életmód orvosi fizikai állapotfelmérés. Ezek után az általános tanácsok az alábbiak:
– Kezdjünk lassan: mivel a kutatások szerint már a legkisebb aktivitás is csökkenti a szív-érrendszeri betegségek rizikóját, nem szabad és sokszor nem is lehet óriási elánnal belevágni. Eleinte már 10 perces mozgás is elég lehet.
– Igazodjunk az állapothoz: az elhízással élőknek nem szabad túl intenzív mozgásokkal kezdeni az új életmódot. Mindig az adott állapothoz, fittségi szinthez kell alkalmazkodni. Ha nem megy a gyors gyaloglás, legyen lassú! Így lesz ideje a szervezetnek adaptálódni.
– Találjunk otthoni kihívásokat: a mozgásra mindenhol lehet találni alkalmat, próbáljunk lépcsőzni, kertészkedni, intenzív házimunkát végezni, kutyát sétáltatni. Aki szereti, táncoljon a kedvenc dalaira, de ne hajtsa túl magát!

10 tipp, hogy boldog légy!

2025. április 29.

A boldogságot legtöbbször valamilyen nagy változástól, külső tényezőtől, nem várt örömforrástól várjuk. Pedig az életben számos olyan dolog van, mely képes boldoggá tenni minket. Ezek nagy része pedig már most is része a mindennapjainknak - vagy könnyen azzá tehető - csak fel kell azt ismernünk, és megtanulnunk értékelni. Fedezd fel az élet mindennapi örömforrásait, és élvezd őket! Ne feledd, a boldogság elsősorban döntés kérdése.

1. Reggeli kényeztetés

Egy finom kávé vagy tea reggel csodákra képes.
Nem csak a testünket, hanem a lelkünket is feltölti energiával.
Engedd, hogy magával ragadjon ez az élmény. Tedd a mindennapjait részévé ezt az örömteli rituálét.
Kényeztesd magad!

2. Megjelenés

A megjelenés megtervezése számos nő számára jelent kihívást, miközben mások örömmel vetik bele magukat a feladatba.
Nézd át a ruhatáradat, válogass össze újabb és újabb darabokat, tanuld meg kombinálni őket.
Tanulmányozz divatblogokat, meríts belőlük inspirációt. Találd meg a számodra megfelelő stílus és színvilágot. Tervezd meg a megjelenésedet, leld örömödet egy-egy jól sikerült kompozícióban. Tapasztalataidat oszd meg másokkal is.

3. Esztétika

Nem csupán saját magunk, hanem a környezetünk díszítésében is örömünket lelhetjük. Nem csak a folyamat maga, hanem a végeredmény is szemet, és lelket gyönyörködtethető lehet.
Szép környezetben pedig a munka és a pihenés is sokkal jobban esik.
Ne sajnáljuk hát az időt rá! Ha utána olvasunk, kis fantáziával akár pénztárcabarát módon is újjávarázsolhatjuk a környezetünket. Leld benne örömöd!

4. Gasztronómia

A finom ízek, a jóízű beszélgetések, a társaságban elfogyasztott ételek, egy-egy új étterem, vagy kultúra konyhájába való betekintés mindig izgalmas és élvezetes időtöltést jelentenek.
Adózz a testi örömök ezen fajtájának időnként, fedezz fel új ételeket, recepteket, tapasztalj meg új élményeket, és oszd meg őket azokkal, akik közel állnak a szívedhez.
Ne feledd, a minőségi ételek nem csupán a testedet, hanem a lelkedet is táplálják!

Itt a tavasz, és a szemallergia is

2025. április 29.

A tavaszi napsütés sokak számára nem csak örömöt, hanem kellemetlenséget is hoz. A pollenszezon kezdetével milliók életét érinti a szemallergia. A pollenhelyzet súlyosbodik és egyre több ember életminőségét rontja. Az Alensa körképe szerint a szemallergia globális kihívást jelent, és a megoldás a megelőzésben rejlik.

Az allergia terjedése

Az allergének olyan külső anyagok, amelyek allergiás reakciót váltanak ki, a légzőrendszeren, emésztőrendszeren vagy a bőrön keresztül juthatnak a szervezetbe. Minden beteg egyedi küszöbértékkel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy ugyanaz a mennyiségű allergén, ami az egyik személynél tolerálható, másoknál súlyos reakciót válthat ki. Az allergiás rhinitisben szenvedő betegek gyakran tapasztalnak szemtüneteket is, mint például viszketést, irritációt, kivörösödést vagy könnyezést, ezt allergiás kötőhártya-gyulladásnak is nevezzük. Az allergiás reakció a szemhéjat is érintheti, a területén duzzadás, börpír, víszketés és ritka esetekben ekcéma is megjelenhet. A szemallergia lehet szezonális – tarthat a tavaszi, őszi időszakban, amikor a pollenek koncentrációja magasabb a levegőben, vagy lehet állandó, ha az érintett szőr és por allergiában is szenved.

A pollen-allergiában szenvedők számának növekedése világszerte megfigyelhető, különösen a fejlett országokban és a városi környezetekben élők körében. Míg az Egyesült Államokban évente körülbelül 85 millió felnőtt szenved allergiás náthában, a helyzet világszinten egyre aggasztóbb.

Itthon sem jó a helyzet

Magyarország helyzete különösen aggasztó az allergiás megbetegedések szempontjából, ugyanis hazánk Európa egyik allergizálóbb területe a parlagfű tekintetében.  A probléma súlyosságát jól mutatja, hogy a magyar lakosság közel 25%-át érinti a parlagfű-allergia. A helyzet az ország déli részén a legsúlyosabb, ahol a szezonális allergiás rhinitisben szenvedő felnőtt betegek több mint 80%-ánál mutatható ki parlagfű-érzékenység a bőrtesztek során. A parlagfű térnyerése hazánkból indult, és innen kezdte meg térhódítását Közép- és Kelet-Európában. A probléma nem csak önmagában a parlagfű jelenlétében rejlik, hanem abban is, hogy az európai pollentérkép folyamatosan változik. Sokak számára egyes fűfajták, gyomnövények és csalánfélék virágai is allergizáló lehetnek.  Ezt befolyásolják olyan kulturális tényezők is, mint például új növényfajok, mint például a nyír-, a ciprus vagy a tölgyfák  betelepítése a városi parkokban, valamint a klímaváltozás hatásai. E miatt a magyar lakosságnak nem csak a parlagfűvel kell megküzdenie, hanem egy folyamatosan bővülő allergén-palettával is, ami még inkább próbára teszi az érzékeny szemeket és légutakat.