Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A méréses követés jelentősége

Érdekességek2023. július 19.

A szülők gyakran mellőzik gyermekük növekedésének méréses nyomon követését. Noha a kapcsolódó problémák megoldásával együtt ez a monitorozás alapvető fontosságú a gyermek egészséges fejlődése szempontjából. Íme, 5 kulcs ahhoz, milyen módokon tanácsos figyelemmel kísérni, ha nő a gyerek.

A növekedés a gyermek egészségének tükre, ezért fontos figyelemmel kísérni ennek ütemét és mértékét – állítják a szakemberek.

A gyermek mérése

A szülők egy része nem ellenőrzi rendszeres időközönként, mennyit nőtt a gyermeke. Vagy ha mégis igyekszik nyomon követni, nem tudja, milyen gyakran kell mérni, vagy nem jegyzi le a mérési adatokat. Így csak találgatni tud csemetéje fejlődését illetően, nincs pontos összehasonlítási alapja. Fontos tehát elvégezni a méréseket:

• 2 éves korig a gyerekeket fekve,

• azután állva, mérőrudat (ami pontosabb) vagy a falon jelzést használva tegyük ezt meg. Utóbbi esetben a gyerek álljon mezítláb, egyenesen, a feje simuljon a falhoz, karjait lógassa le szorosan a teste mellett,

• később elég akár egy könyvet tenni a gyermek fejére (természetesen semmilyen sapka ne legyen rajta), és úgy jeleket húzni a mércén vagy a választott falrészen.

De milyen időközönként történjék mindez? Nincs értelme minden hónapban mérni a gyermeket, a növekedés nem lineáris.

Egyes szakemberek azt javasolják, jegyezzük le:

• 2 éves korig minden 3. hónapban,

• 2–4 év között félévenként,

• a pubertáskorig 1-2 alkalommal évente, hogy mennyit nőtt a gyerek.

Növekedési görbe használata

A növekedési görbe használata lehetővé teszi a szülőknek a gyermek növekedésének pontos ellenőrzését, ugyanakkor eszköze lehet a párbeszédnek a kezelőorvossal vagy a gyermekorvossal. A növekedési diagramokat mindig szem előtt lehet tartani, hiszen a szülők egy pillantással ellenőrizhetik, hogy a gyerek a növekedési normán belül van-e, viszonyíthat a referenciatáblázathoz, görbéhez. Ill. azt is megfigyelheti, hogy a növekedési görbéje folyamatosan emelkedő-e (nem szükséges növekedési „folyosót” váltani).

Egy gyermek 3-4 éves és 12 éves kora között 5-6 cm-t nő évente. Ha az egyik évben a növekedés csak 2 vagy 3 cm-es, ki kell vizsgáltatni az okát.

A legkisebb kétség esetén is konzultáció

Számos betegségnek tünete a növekedés visszamaradása. Ez olykor az egyetlen tünet is lehet, mely rejthet cöliákiát (lisztérzékenységet, gluténérzékenységet), vitaminhiányt, veseelégtelenséget… Ezért elsődleges fontosságú, hogy konzultáljunk a kezelő- vagy a gyermekorvossal a legkisebb kétség esetén is, ill., amint a növekedés lelassulása észlelhető (ne várjuk meg a következő mérést az orvoshoz fordulással).


A növekedés lelassulásának diagnosztizálása lehetővé teszi az ok felkutatását és a kezelés alkalmazását a növekedésre ható gyógyszer útján, ill. az agyalapi mirigy által termelt növekedési hormon hiányának azonosítását. Amikor a lelassult növekedés kezelése szükségessé válik, az idő rendkívül fontos tényező, azt a legkorábban kell elkezdeni. A növekedési hormonnal történő kezelésnek a csontérettség (a csontváz kifejlődése) befejeztével (ami a pubertáskori növekedés csúcspontja) már nincs jelentősége.

A lelki gyötrelem enyhítése

Nagyon gyakran a gyermekek, amikor látják, hogy az átlagosnál kisebb termetűek, lelki gyötrelmen mennek keresztül. A leggyakrabban azért, mert gúnyolódás célpontjaivá válnak az iskolában. Amikor még alsóbb osztályba járnak, ez a csúfolódás jobban érinti őket, de az is jellemző, hogy az átlagosnál nagyobb gyerekeknél kevesebb a pszichés probléma. A mindennapok is gondot okozhatnak mindkét esetben, pl. alkalmatlan iskolabútorok, nehezebb bejutás különböző helyekre stb. lehet a problémák között. Amellett egyes gyermekek, anélkül, hogy szükségszerűen bizonyított növekedési retardációt mutatnának, elképzelik azt az ideális testméretet, amely lehetővé tenné számukra egy addig vágyott sport vagy áhított foglalkozás gyakorlását. Mindez lelki szenvedést vonhat maga után.

Mi azzal segíthetünk gyermekünknek

a felmerülő lelki baj enyhítésében, hogy pl. lehetővé tesszük számára más, nem a testméretétől függő képességei kifejlesztését. Ha azonban a gyermek az önmagába való visszahúzódás, az elszi- getelődés vagy az iskolai eredmények csökkenésének jeleit mutatja, érdemes megfontolni a szakember által végzett pszichológiai nyomon követést.

A sajátosságok figyelembevétele

Egyes babák méhen belüli növekedési visszamaradással születnek, vagy terhességi méretükhöz képest kis testmérettel jönnek a világra. Ebben az esetben a növekedés monitorozása

a születéstől automatikus, még akkor is, ha a gyerekek 90%-a már az első életévben utolérik az átlagot. Továbbá a genetika is olyan elem, amelyet figyelembe kell venni a gyermek növekedésének követésekor. Különösen így van ez, ha mindkét szülő kistermetű, vagy éppen ellenkezőleg, magas. Annak a gyermeknek pl., akinek a két szülője nagyon magas, akkor is növekedési zavara lehet, ha a referenciagörbék normális értéket mutatnak. Ez az eset áll fenn, ha az ilyen szülők gyermeke lényegesen kisebb, mint a testvérei.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Elhízással összefüggő magas vérnyomás – mit lehet tenni?

2025. július 11.

Az elhízás nem csak önálló betegség, de számos más kórkép rizikófaktora is, így például a cukorbetegségé, a szív-érrendszeri betegségeké és a magas vérnyomásé. Ugyanakkor nem lenne szabad bűnösként tekinteni a túlsúllyal küzdőkre, hiszen egyrészt nagyon komplex okai lehetnek az elhízásnak, másrészt a megbélyegzés csak további negatív hatásokat gerjeszt. Dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont – Prima Medica kardiológusa mondta el, milyen kezelési lehetőségeket érdemes megfontolni.

Az elhízás és a magas vérnyomás gyakran együtt jár

Az elhízás egy összetett probléma, ami egyre nagyobb gondot okoz a fejlett világban. Az okai közt vizsgálni kell az elfogyasztott ételek mennyiségét és minőségét, a fizikai aktivitás mennyiségét, a genetikai adottságokat, a családi hátteret és még az alvás mennyiségét és minőségét is. (Fontos megkülönböztetni a túlsúlyt az elhízástól, amelynek legismertebb – bár nem egészen pontos mutatója – a BMI, a testtömeg-index.)
Magas vérnyomásról akkor lehet beszélni, ha a normálisnál nagyobb nyomással folyik a vér az artériákon keresztül. Az önállóan és komplexitásában is kezelendő magas vérnyomás betegség olyan további kórképekhez vezethet például, mint a szívbetegségek, a stroke, a vesebetegség és bizonyos daganatok. Miközben pedig amerikai adatok szerint a felnőttek 47%-a él magas vérnyomással, egyharmaduk nem is tud róla, és csak egynegyedüknél van az orvosi kontroll alatt.
– Az elhízás talaján nagyobb eséllyel alakul ki magas vérnyomás, illetve a már meglévő betegség is romolhat a plusz kilók hatására – hangsúlyozza Jenei doktor. – Az összefüggés megértéséhez látni kell, hogy a nagyobb mennyiségű zsírszövet komplex változásokat hoz létre a szervezetben. Többek közt túlaktiválja a szimpatikus idegrendszert, stimulálja a vérnyomás szabályozásában szerepet játszó RAS rendszert, változásokat indukál a zsírszövetből származó hormonokban, inzulin rezisztenciát és leptin rezisztenciát eredményez és a vesefunkcióra is kihat. Mindezek a hatások együttesen vezetnek a magas vérnyomás kialakulásához.   

Éjszakai kéz- és lábzsibbadás? Ilyen okai lehetnek

2025. július 10.

Az éjszaka jelentkező végtagzsibbadás nagyon kellemetlen lehet, bár a legtöbb esetben egyszerű oka van, nevezetesen, hogy olyan pozícióban alszunk, ami elnyomja a kezünk vagy a lábunk vérkeringését. Ha azonban ez nem csak egyszer-egyszer fordul elő, és gyakran ébredünk zsibbadásra, érzéskiesésre, bizsergésre, fontos utánajárni a kiváltó oknak. Ebben a témában segített eligazodni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa.

Az idegek többféle ok miatt sérülhetnek

Amikor őseink kétlábra álltak, számos előnyre tettek szert azáltal, hogy a kezek szabaddá váltak a tevékenységekhez. Ez a pozíció azonban sebezhetőbbé is tett minket a gravitáció hatásaival szemben, amelyek például a csont- és izomrendszert érintik. Ez a kockázat ráadásul még alvás közben is fennáll, amikoris a vázizmok ellazulnak, és a nehézségi erő átveszi az irányítást. Ez tartós és gyakran egyenetlen nyomást gyakorol a vállak, lábak és csípők ízületeire és kötőszövetére. Az olyan változóktól függően, mint az ember életkora, súlya, csontvázszerkezete, általános egészségi állapota és fittsége, valamint a meglévő sérülései, ez káros hatással lehet az idegekre is.
Az egyik különösen érzékeny terület a nyaki gerinc, amelynek területén olyan összekapcsolódó idegköteg helyezkedik el, amely a karok, csuklók, kezek és ujjak mozgását szabályozza, érzékelésüket biztosítja. Ha ezek közül az idegek közül bármelyik összenyomódik, megsérül, vagy oxigén- és tápanyaghiány alakul ki bennük, az bizsergést, zsibbadást vagy izomgyengeséget is okozhat.
– Ez az összenyomódás, vagyis kompresszió olyan egyszerű és visszafordítható dologból is adódhat, mint a rossz testtartás. Ugyanakkor számos kórkép is állhat a háttérben, mint például a gerinccsatorna szűkülete, az ízületi gyulladás, a kéztőalagút-szindróma, a degeneratív betegségek, egyes fertőzések és a fizikai sérülések. A bizsergés és zsibbadás maguknak az idegeknek a károsodása miatt is felléphet, amit betegség és sérülés okozhat. Ezt az idegkárosodást nevezzük neuropátiának– foglalja össze Para doktor.

6+1 szokás, hogy nyáron is megőrizhessük egészségünket

2025. július 10.

Testünk és lelkünk is meghálálja a törődést

A nyár sokunk számára a felszabadulás és a felhőtlen kikapcsolódás időszaka. A megszámlálhatatlan élmény közepette azonban könnyű elveszíteni a fókuszt önmagunkról, pedig ahogy az év többi részében, úgy a meleg hónapokban is fontos tudatosan figyelnünk az egészségünkre, hiszen ilyenkor is számos tényező gyakorolhat negatív hatást rá. Az AVON az egészséges életmód elkötelezett támogatójaként arra bíztat, hogy nyáron se hanyagoljuk el testi-lelki jóllétünket. Ennek érdekében érdemes beépíteni mindennapjainkba a szépségmárka szakértői által összegyűjtött tippeket, melyek nemcsak a nyár folyamán javíthatják közérzetünket, de hosszútávon is hozzájárulhatnak egészségünk megőrzéséhez.

1. Belső hidratálás

Az év legmelegebb napjain fontos, hogy körültekintően figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra. A hidratáltság nemcsak szervezetünk kiegyensúlyozott működéséhez szükséges, hanem bőrünk egészségéhez is hozzájárul, ráadásul a jó közérzetet is elősegítheti. Egy felnőtt nő számára naponta legalább 2 liter víz elfogyasztása ajánlott[1], ez a mennyiség pedig a nyári hónapokban növekedhet. Fontos ugyanakkor arra is gondolni, hogy a cukrozott, koffeines vagy alkoholos italok nem helyettesítik a víz jótékony hatásait, így ennek tudatában alakítsuk a napi folyadékbevitelt.