Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A legtöbben nem is sejtik, hogy mennyire közeli ismerősük a reflux

Érdekességek2022. június 09.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A reflux, mint kifejezés napjainkban a köznyelv részévé vált, szinte nincs olyan, aki ne hallotta volna már. Ami ennél azonban sokkal aggasztóbb jelenség, hogy egyre többen tapasztalják meg a saját bőrükön, mit is takar ez az idegen csengésű szó. Azt sem túlzás állítani, hogy lassan népbetegséggé növi ki magát, rengeteg kellemetlenséget generálva az érintettek mindennapjaiban.  

Mi is az a reflux?

Sokan nem is sejtik, hogy ezzel a betegséggel néznek már jó ideje farkasszemet. Ezért is lényeges tisztázni, hogy konkrétan miről is van szó. A gyomor bejáratánál található egy izomgyűrű, ami optimális esetben amint az étel keresztül haladt rajta, összehúzódik és bezárul. Ha ez a záródás nem teljes, vagy ha a gyűrű túlságosan sokszor nyílik „ki”, akkor gyomorsav vándorolhat visszafelé a nyelőcsőbe, ami gyomorégéshez hasonló tüneteket okozhat. Az izomgyűrű olykor-olykor előfordulhat, hogy ilyen módon viselkedik, ez még nem számít kórosnak. De ha hetente többször is jelentkezik a probléma, esetleg minden egyes étkezés után, akkor kétségtelenül refluxbetegségről beszélhetünk.

Hogyan nyerhet bizonyítást a diagnózis?

A tünetek nagyon beszédesek, ez vitathatatlan, viszont ahhoz, hogy ténylegesen minden részlet a helyére kerülhessen, a gyomortükrözés elengedhetetlen lépés. Ekkor az is nyilvánvalóvá válhat, hogy egyrészt milyen állapotban van jelenleg a gyomor, valamint a nyelőcső, másrészt akár a reflux kiváltó oka is megmutatkozhat. Ugyan rengetegen tartanak ettől a vizsgálattól, ám ma már a kíméletesség jegyében zajlik a folyamat, ami bár némi kellemetlenséggel ugyan együtt jár, viszont nem fájdalmas és gyorsan komplex kép alkotható az aktuális állapot jellemzőiről, amikről más módszer nem nyújtana rálátást.

Mi az, ami fokozhatja a refluxos tüneteket?

Túlzott étkezés, vagy evés utáni azonnali lefekvés, esetleg éjszakai nassolás, valamint olyan ételek fogyasztása (citrusfélék, paradicsom, csokoládé, menta), amik extra irritációt generálhatnak. Ezeket tehát célszerű elkerülni!
 
Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Ökológiai lábnyom csökkentése a dietetikai gyakorlatban

2025. július 08.


A dietetikus akár beteg, akár egészséges kliensnek ad táplálkozási tanácsot élelmiszerekkel, ételekkel, receptekkel, étlaptervezéssel, adagnagyságokkal kell, hogy foglalkozzon. Figyelembe kell venni az egyéni igényeket és helyi lehetőségeket épp úgy, mint a gazdaságossági szempontokat a mennyiség tervezésénél, és a maradék felhasználást. (2) Vagyis egy étrendi körforgást kell megvalósítani, amit ma már környezettudatossági szempontok kell, hogy vezéreljenek (1. ábra). Ezek a szempontok nem bonyolultak, sőt kézenfekvőek, de tudatosítani kell az emberekben, hogy minél többször megvalósulhassanak.25.

Milyen erős a napsugárzás?

2025. július 07.

Az ultraviolasugárzás erőssége napról napra és területről területre, sőt a tengerszint feletti magasságtól függően is változik.

Az UV-sugárzás erősségét az ún. UV-index adja meg, melyet egységes elvek alapján az ENSZ Környezetvédelmi programjának keretében az Egészségügyi Világszervezet (WHO) dolgozott ki. A mérőszámok 1-25-ig emelkednek és a sugárzás erősségét mutatják. Minden nap tájékozódhat a sugárzásról az Országos Meteorológiai Intézet internetes honlapján (www.met.hu) vagy külföldön a szállásadótól, illetve a nemzetközi meteorológiai honlapokról (www.metoffice.gov.uk).

Tájékoztatásul az UV-index skálája és besorolása a következő ábrán látható (az egyes számokhoz tartozó színkódokat nemzetközi előírások rögzítik).

Milyen a jó napszemüveg?

2025. július 07.



Az UV-sugarak nagy részét a szaruhártya elnyeli, csupán 3%-uk éri el a szemfeneket. Az intenzív sugárzás hatására ezért a szem külső képletei „leéghetnek”. (Ez a jelenség okozza az ún. „hóvakságot” is – l. „A téli sportok veszélyei” című rész). A szem szárazzá válik, erezettsége megnő, fájdalmas és fényérzékeny lesz. A tüneteket sokszor heves fejfájás kíséri. Ilyenkor a kamillateás hideg borogatás, a szem lefedése és a fény kerülése jó hatású.

A szem sugárártalmainak megelőzésében fontos a jó napszemüveg. Ennek ismérve, hogy kellően sötétített, nem korlátozza a látásélességet és a színlátást, valamint 100%-os UV-védelmet biztosít. Nem elengedhetetlen kellék a szemüvegszárba épített MP3-lejátszó, de a szemüvegszár adjon oldalt és alul-felül is megfelelő takarást a szemnek. Fontos tudni, hogy a zöld színű szemüveggel a legjobb a természetes színlátás, a kék pedig a havas táj vakító fehérségét tompítja. A szürke szemüveglencse erős napfényben tökéletes, a természetes színeket adja vissza. A barna lencsén át a szem erős napfényben a mélységet, a teret jól érzékeli. Ezért kerékpározáshoz, hegymászáshoz a legideálisabb. A sárga lencse viselete gyenge fényben ajánlott, jó képélességet biztosít azáltal, hogy erősíti a kontrasztokat. Erős fényben viszont hunyorgásra késztet, akárcsak a rózsaszín üveg.

A narancs árnyalatú lencse, ugyanúgy, mint a barna, szintén jól érzékeli a mélységet, viszont nem ajánlott erős fényben. A lila lencsék kedvező tulajdonságairól (ha van) a szerző értesítést kér.

A legbiztosabb védelem a napsugárzás hatásaitól az, ha az UV-sugárzás a felsorolt védőeszközökkel mérsékelhető. Ez általában délelőtt 11 óra előtt és a délutáni órákban, 15 óra után lehetséges.