Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A hőségben is legyen veled az erő!

Érdekességek2018. augusztus 25.

Nem szabad megfeledkezned arról, hogy nyáron is szükséged van az erőre, az energiáidra, hiszen nem csak a mindennapi feladatok nehezítik a napodat, hanem a hőség is könnyedén elszívja az erődet. Gondolom Te is érzed időnként, hogy a nagy melegben nehezebben veszed a levegőt, ólmosabbak a lépteid, nem megy könnyedén a koncentrálás és az erőteljesebb fizikai tevékenységhez is kisebb kedvvel látsz neki. Úgy érzed, jobban esne egy hűsítő csobbanás? Vagy egy gyöngyöző hűtött sör? Mit szólnál inkább, ha javasolnék egy alternatív megoldást ahhoz, hogy veled legyen az erő a nyári hőségben is?  

Nem csalás, nem ámítás, nem kell hozzá más, mint egy jól működő meridiánrendszer. Ez nem egy galaktikus csillagrendszer, hanem az energiapályáink összessége. Az ősi kínai gyógyászat több ezer évvel ezelőtt feltérképezte az emberi testben futó energiapályákat, s mivel nagyon hasonlítanak a földet behálózó meridiánokra (hosszúsági körökre), így azokat meridiánoknak nevezték el. Ezek a meridiánok futnak a testünkben az idegpályák mentén. S hogy mi a jelentőségük? A kínai tanítások szerint, a meridiánokban kering a chi (csi), az életenergia.

Ha a chi, azaz az életenergia bőségesen és akadálytalanul áramlik a testedben, akkor vagy igazán egészséges. Ha megbomlik valamelyik meridiánban az egyensúly, kialakulhat valamilyen tünet, betegség. Ez az egyensúlybomlás létrejöhet akár az időjárásváltozástól, stressztől, a hőségtől vagy egy rossz hangulattól is. Ezért mindig fontos odafigyelned arra, hogy egyensúlyban maradj, illetve folyamatosan figyeld tested jelzéseit, hogy mielőbb visszaállíthasd azt.


S hogy mi a titok? Hogyan lehetsz erős Jedi a mindennapokban fénykard nélkül? A segítőd nem más, mint a több ezer éves kínai akupresszúra és meridiánmasszázs!  A meridiánrendszered csatornáin lelhetők fel az ún. akupunktúrás pontok. Ezek a pontok a bőrfelületen, általában izmokban vagy az ízületekben kis mélyedésekben találhatóak, melyek ujjnyomásra gyakran érzékenyek. Helyükön általában több az idegvégződés, kisebb a bőr elektromos ellenállása, ezért alkalmasak arra, hogy rajtuk keresztül fokozottan hassunk a szervekre, az esetleges funkciózavarokra. Az akupresszúra pedig nem más, mint e pontok ingerlése, nyomkodása és masszírozása.

Az akupresszúrával a hibás útra terelődött energiáidat irányítani tudjuk, és a lefékezett energiákat pedig fel tudjuk szabadítani. Kiválósága, hogy nem a betegség tüneteit, hanem sokkal inkább a betegség okát kezelhetjük ezzel az ősi kínai gyógymóddal. Számos lehetőséget ad, hogy otthon is javíthass az egészségeden. Bizonyos akupunktúrás pontok ingerlésével képesek vagyunk az immunrendszer erősítésére, fájdalomcsillapításra, jobb közérzet kialakítására. Az akupresszúra számodra is megbízható, és mellékhatás nélküli!

A kínai akupresszúra remekül alkalmazható:

Bizonyos alapproblémák esetén otthon is kezelheted magad. Amennyiben az immunerősítő pontokat hetente 2-3 alkalommal átmasszírozod, tested és energiáid egyensúlyba kerülnek, s így erőidet koncentrálhatod, újra harmóniában leszel magaddal és a benned szunnyadó erőkkel.

Ha komolyabb problémákkal küzdesz, érdemes kipróbálnod a teljes akupresszúrás kezelést. Fontos előnye a kínai masszázsnak, hogy ruhában történik, szárazon, ellentétben a megszokott olajos masszázsokkal. A nyári melegben sok vendégem nem kívánja az olajos masszázst az izzadás miatt, így nekik mindig az akupresszúrás meridiánkezelést javaslom.  A masszázs során kényelmes pamut ruhában töltheted az 1 órát, miközben a teljes tested átmasszírozom a meridiánok mentén, koncentrálva az általad megjelölt problémákra, s a hozzá tartozó főbb akupunktúrás pontokra. A kínai kezelésnél sor kerül a végtagok, ízületek kimozgatására is, mellyel a mozgásszervi és reumatikus panaszaidat enyhítjük. Az akupunktúrás pontokon keresztül megszüntethetjük az energiablokádokat, melyek gátolják a csí (életerő) áramlását.

S mit tapasztalhatsz a meridián masszázs után?

Láthatod, nem ördöngösség újra koncentrálttá, erőssé, energikussá válni. Csak karban kell tartanod meridiánrendszeredet néhány otthoni gyakorlattal, kiegészítve a teljes meridián masszázzsal.

Sándor Szilvia
természetgyógyász, akupresszőr


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Éjszakai kéz- és lábzsibbadás? Ilyen okai lehetnek

2025. július 10.

Az éjszaka jelentkező végtagzsibbadás nagyon kellemetlen lehet, bár a legtöbb esetben egyszerű oka van, nevezetesen, hogy olyan pozícióban alszunk, ami elnyomja a kezünk vagy a lábunk vérkeringését. Ha azonban ez nem csak egyszer-egyszer fordul elő, és gyakran ébredünk zsibbadásra, érzéskiesésre, bizsergésre, fontos utánajárni a kiváltó oknak. Ebben a témában segített eligazodni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa.

Az idegek többféle ok miatt sérülhetnek

Amikor őseink kétlábra álltak, számos előnyre tettek szert azáltal, hogy a kezek szabaddá váltak a tevékenységekhez. Ez a pozíció azonban sebezhetőbbé is tett minket a gravitáció hatásaival szemben, amelyek például a csont- és izomrendszert érintik. Ez a kockázat ráadásul még alvás közben is fennáll, amikoris a vázizmok ellazulnak, és a nehézségi erő átveszi az irányítást. Ez tartós és gyakran egyenetlen nyomást gyakorol a vállak, lábak és csípők ízületeire és kötőszövetére. Az olyan változóktól függően, mint az ember életkora, súlya, csontvázszerkezete, általános egészségi állapota és fittsége, valamint a meglévő sérülései, ez káros hatással lehet az idegekre is.
Az egyik különösen érzékeny terület a nyaki gerinc, amelynek területén olyan összekapcsolódó idegköteg helyezkedik el, amely a karok, csuklók, kezek és ujjak mozgását szabályozza, érzékelésüket biztosítja. Ha ezek közül az idegek közül bármelyik összenyomódik, megsérül, vagy oxigén- és tápanyaghiány alakul ki bennük, az bizsergést, zsibbadást vagy izomgyengeséget is okozhat.
– Ez az összenyomódás, vagyis kompresszió olyan egyszerű és visszafordítható dologból is adódhat, mint a rossz testtartás. Ugyanakkor számos kórkép is állhat a háttérben, mint például a gerinccsatorna szűkülete, az ízületi gyulladás, a kéztőalagút-szindróma, a degeneratív betegségek, egyes fertőzések és a fizikai sérülések. A bizsergés és zsibbadás maguknak az idegeknek a károsodása miatt is felléphet, amit betegség és sérülés okozhat. Ezt az idegkárosodást nevezzük neuropátiának– foglalja össze Para doktor.

6+1 szokás, hogy nyáron is megőrizhessük egészségünket

2025. július 10.

Testünk és lelkünk is meghálálja a törődést

A nyár sokunk számára a felszabadulás és a felhőtlen kikapcsolódás időszaka. A megszámlálhatatlan élmény közepette azonban könnyű elveszíteni a fókuszt önmagunkról, pedig ahogy az év többi részében, úgy a meleg hónapokban is fontos tudatosan figyelnünk az egészségünkre, hiszen ilyenkor is számos tényező gyakorolhat negatív hatást rá. Az AVON az egészséges életmód elkötelezett támogatójaként arra bíztat, hogy nyáron se hanyagoljuk el testi-lelki jóllétünket. Ennek érdekében érdemes beépíteni mindennapjainkba a szépségmárka szakértői által összegyűjtött tippeket, melyek nemcsak a nyár folyamán javíthatják közérzetünket, de hosszútávon is hozzájárulhatnak egészségünk megőrzéséhez.

1. Belső hidratálás

Az év legmelegebb napjain fontos, hogy körültekintően figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra. A hidratáltság nemcsak szervezetünk kiegyensúlyozott működéséhez szükséges, hanem bőrünk egészségéhez is hozzájárul, ráadásul a jó közérzetet is elősegítheti. Egy felnőtt nő számára naponta legalább 2 liter víz elfogyasztása ajánlott[1], ez a mennyiség pedig a nyári hónapokban növekedhet. Fontos ugyanakkor arra is gondolni, hogy a cukrozott, koffeines vagy alkoholos italok nem helyettesítik a víz jótékony hatásait, így ennek tudatában alakítsuk a napi folyadékbevitelt.

A meleg környezet ártalmai

2025. július 09.

A napszúrás a fejet érő, intenzív, hosszan tartó napsugárzás, mely következtében mérsékelt agyi nyomásfokozódás alakul ki. Fejfájás, szédülés, fénykerülés jellemzi a tüneteket, sokszor hányinger, hányás kíséri. A beteget azonnal hűvös helyre kell vinni, hideg borogatás adható. Ha az állapot rövidesen nem javul, tanácsos az orvosi ellátás, mert a tünetek hátterében egyéb, súlyosabb betegség rejtőzhet.

A hőség okozta ájulás a már ismertetett, meleg okozta vérkeringési zavarok eredménye. A test hűtése értelemszerű tennivaló, a lábak felpolcolása pedig segít a keringő vérmennyiségnek az agyi erekbe való átterelésében. Ha a beteg ájult, nem szabad őt itatni!

A hőguta viszont már azonnali beavatkozást kívánó károsodás. Leggyakrabban magas hőmérsékleten, nagy páratartalmú helyeken (így trópusokon, szubtrópusi országokban: Egyenlítő és környéke, Dél-Amerika, Közel- és Távol-Kelet és Izrael stb.) lép fel: lényege, hogy a nagy páratartalom gátolja a szervezet természetes hűtését, az izzadást. Ha ehhez még fokozott tevékenység is járul (pl. sportolás a napon) a szervezet maga is pluszhőt termel, és a testhőmérséklet fokozatosan emelkedik, akár 40 °C-ra is.

A magas testhőmérsékletű betegnek a bőre száraz, gyakran félrebeszél, zavart. A test azonnali hűtése, és orvosi ellátás szükséges. Megelőzésképpen bő folyadékfogyasztás (ez napi 10 liter is lehet!) javasolt, akkor is, ha az illető nem érzi a szomjúságot.