Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A Hellinger-féle családállítás és mellékhatásai

Érdekességek2024. október 16.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A Hellinger-féle családállítás módszerét sajnos még elég kevesen ismerik hazánkban. Amikor elmesélem, mivel foglalkozom, legtöbbször értetlenül néznek rám az emberek. Hogyan lehet egy családot "felállítani" és mi ennek az értelme? És főleg, mi közünk van olyan ismeretlen ősökhöz, akiről nem is tudjuk, hogy valaha létezett? Szóval, mire is jó nekünk ez az egész, és mi lesz a hatása életünkben?  

A családállítás módszerével néhány éve találkoztam, és az első vele kapcsolatos élményem után már tudtam, ez az a módszer, amivel foglalkoznom kell. Szinte belevarázsolódtam a hangulatába, az élményeibe.
Amikor valakinek családot állítunk, akkor az életében meglévő problémák okát keressük a családrendszerében. Napi problémáink oka legtöbbször ebben a rendszerben található, amelybe beleszülettünk. Tudattalanul kötődünk családunk tagjaihoz, fogadalmakat, sorsátvállalásokat teszünk, nem csak azokkal az emberekkel, akikkel jelen pillanatban együtt élünk, hanem azokkal is, akik már meghaltak, vagy akikről nincs is tudomásunk. A családállítások alkalmával ezek a tudatalatti kötődések láthatóvá válnak. Szó szerint láthatóvá, hiszen a családunk tagjait helyettesítő képviselők pontosan elmondják, megmutatják azt, ami a saját és családunk tagjainak lelkében zajlik.

Elmesélni nem lehet egy családállítás menetét, történéseit, mert a valóságban való megtapasztalását semmi nem helyettesíti, és szavakkal elmagyarázni nagyon nehéz. Aki egyszer részt vesz egy állításon, annak a „mező” megtapasztalása mindent elmond.

Az évek során rájöttem, bizony vannak ennek a módszernek mellékhatásai is.  Nem rossz dolgokra kell most gondolni, mellékhatásként ez idáig csak jó hatásokkal találkoztam.
Sokat beszélgetek internetes oldalakon olyan emberekkel, akik már jártak nálam állításon, vagy készülnek részt venni rajta. Azoknál, akikkel már találkoztam észrevettem, hogy ezeknek az embereknek a különböző témákhoz való hozzászólásai, a gondolkodásmódjuk, tudatosságuk, önmagukhoz és a világhoz való viszonyuk megváltozik, sokszor már egy családállítás után. Mintha a résztvevő emberek lelkében nem csak az a probléma kerülne a helyére és megoldásra, amivel hozzám érkeznek, hanem egy sokkal szerteágazóbb folyamat venné kezdetét az életükben.


Egy kliensem élete első családállítására érkezett, és amikor megláttam őt, úgy éreztem, ez a hölgy nincs „jelen”. Szinte átlibegett a szobán észrevétlenül, és a nap folyamán nem is igen „láttuk” őt. Néha kiválasztották képviselőnek, de a képviseletek alatt is alig-alig szólalt meg, és látszott rajta, hogy az életenergiája nagyon kicsi lángon pislákol.
A problémája pontosan ez volt, hogy nincs energiája, és semmi nem sikerül neki, bármibe fog. Az állítás folyamán láthatóvá vált, hogy valami folyamatosan veszi el az erejét. Végül sikerült megállítanunk ezt a folyamatot, és már az állítás után sokkal energikusabbnak látszott, mint előtte.
Egy hónap múlva találkoztam ismét a hölggyel, és amikor belépett az ajtón, mintha egy másik énjével álltam volna szembe. Kiegyensúlyozott, magabiztos, talpraesett nő látszatát keltette, és még a szépsége is sokkal jobban megmutatkozott, mint előtte.

Nem ő az egyetlen, akinél hasonló változásokat tapasztalok. Az internetes beszélgetések során látom, hogy a résztvevők magabiztosabbak lesznek, elfogadóbbá válnak embertársaikkal szemben, megszűnik az állandó küzdelem a sorsuk ellen, bármilyen is az, helyette elfogadják, és ennek az elfogadásnak a fényében próbálnak meg változtatni rajta, amennyire lehetséges. Sokkal jobban rálátnak problémáik okaira és megértik a mögöttük húzódó dinamikákat.
Képforrás: Canva Pro adatbázis.


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

A leggyakoribb nőgyógyászati problémák, amelyeknek akár pár óra alatt búcsút inthetünk

2025. május 08.



A lányok és a nők többsége élete során legalább egyszer találkozik valamilyen nőgyógyászati problémával, akár serdülőkorban, gyermekvállalásnál vagy változókorban. Ezek megoldásához bizonyos esetekben kisebb műtéti beavatkozásra is szükség lehet, hogy a tünetek mérséklődjenek vagy teljesen megszűnjenek. A Budai Egészségközpontban a nőgyógyászati kezelések részeként immár húszféle egynapos nőgyógyászati kisműtét vehető igénybe, amelyek az összes nőgyógyászati műtéti típus mintegy 70 százalékát lefedik. Az intézmény ezenfelül az esetleges szövődmények ellátására a szektorban egyedülálló módon intenzív osztályos támogatást biztosít.

Gyakori nőgyógyászati elváltozások, amelyeknél műtétre lehet szükség

A nők jelentős része küzd olyan problémákkal, amelyek elhúzódó- és rendellenes vérzéshez, fogantatási nehézségekhez vagy meddőséghez, illetve akár rosszindulatú daganat kialakulásához is vezethetnek. Az egyik leggyakoribb nőgyógyászati probléma a vérzészavar, amikor a menstruáció 10 napnál tovább tart és/vagy nagyon erős, zavarja a napi tevékenységet, vagy ha 21 nap alatt egymás után többször is megjön. A vérzészavara nők 85 százalékánál jelentkezik életük során, és bár a 40-55 éves korosztálynál fordul elő leggyakrabban, nem csak a változókorba lépőket érinti. Hátterében számos tényező állhat, többek között hormonális egyensúlyzavarok – beleértve a policisztás ovárium szindrómát (PCOS) és a korai menopauzát, illetve a klimax előtti hormonális változásokat –, de okozhatják miómák és méhpolipok (együttesen méhüregi elváltozások), endometriózis és petefészekciszták is, amelyek mind a gyakori problémákhoz sorolhatók és amelyek esetén műtéti beavatkozásra lehet szükség.

A mióma (méhtesti jóindulatú daganat) és a méhpolip (a méhnyálkahártya növekedése) egyaránt eltávolíthatók hiszteroszkópos, azaz méhtükrözéses módszerrel, ami rövid ideig tartó vénás altatásban zajlik. Szintén gyakori rendellenességnek számítanak a méhnyakelváltozások (pl.: méhszájrepedés, méhszájseb, kóros hámelváltozások), amelyek akár rosszindulatú daganat, méhnyakrák kialakulásához is vezethetnek. Ilyen esetben ún. kacskonizációval, azaz hurokkimetszéssel lehet eltávolítani a daganatot.  

Azoknál a nőknél, akik nem tudnak megfoganni, a meddőség kivizsgálásának részeként a petevezeték átjárhatóságának kivizsgálása is javasolt, mely során megállapítható, hogy átjárhatóak-e a petevezetékek a spontán teherbeeséshez vagy inszeminációhoz. Amennyiben a petevezeték elzáródott, azt érdemes műtéttel eltávolítani. „A vérzészavarok egy része gyógyszeresen is kezelhető. Ez általában hormonális kezelést jelent, ami szövődménnyel járhat, és nincs szövettani eredménye. Így nem ez az elterjedt terápiás módszer, hanem a műtéti beavatkozás. Ez csak akkor nem végezhető el, ha a páciens nem altatható pl. elhízás, súlyos alapbetegségek vagy vérzékenység miatt, de ez extrém ritka. A Budai Egészségközpontban végzett kisműtétek minimálisan invazív beavatkozások, amelyek gyorsabb felépülést, kisebb fájdalmat és kevesebb komplikációt biztosítanak a páciensek számára, mivel alig vagy nincs szövődményük – mondja dr. Nagy László Zoltán, a Budai Egészségközpont nőgyógyásza.

Tavaszi–nyári testtömegcsökkentő étrend nőknek (1200 kcal/nap)

2025. május 08.



A receptek nyersanyagkiszabása 1 személyre vonatkozik.
A reggeli, illetve uzsonna zöldségei „korlátlan” mennyiségben, lemérés nélkül fogyaszthatók, mint ahogy az édesítőszerrel ízesített teák is.
A többi élelmiszernél és készételnél ügyelni kell a megadott mennyiségekre!
Az étlap nem fedezi a napi 2,5–3,0 l folyadékigényt, erről gondoskodni kell, elsősorban ásványvíz formájában! Az édes íz hiányát energiamentes édesítőszerekkel lehet pótolni!

1. NAP (1221 kcal)

Reggeli
Citromos tea (édesítőszerrel)
Köményes sajt (50 g)
Korpás Abonett (2 db)
Uborka

Tízórai
Alma (1 db)

Ebéd
Csontleves zöldségbetéttel (200 ml)
Sült virsli (1 db)
Lecsós zöldbab (zöldbab 150 g, szójacsírakonzerv 30 g, étolaj 1 evőkanál, lecsó 50 g, vöröshagyma)

Uzsonna
Málnás túró (félzsíros túró 100 g, málna 50 g, mesterséges édesítőszer)

Vacsora
Joghurtos szárnyas saláta (csirkemell 100 g, zeller 100 g, ananász 50 g, sárgarépa 50 g, joghurt 50 g, édesítők ízlés szerint)
Korpás kifli (1 db)

Forradalmi áttörés a szúnyogirtásban: egy környezetbarát technológiával hatékonyabban védekezhetünk

2025. május 07.

Új, az eddigieknél jóval hatékonyabb hordozóanyagot fejlesztettek ki a biológiai szúnyogirtáshoz HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) kutatói, együttműködésben az ELTE és a Bay Zoltán Kutatóintézet kutatóival. Az új anyag nemcsak az irtószerek hatékonyságát növeli, hanem környezetbarát is.

A szúnyoggyérítés kérdése egyre fontosabb téma hazánkban, és nemcsak az apró rovarok bosszantó csípései, hanem a megjelenő új, potenciálisan súlyos betegségeket terjesztő fajok miatt is.

A legismertebb irtási mód, amivel nyaranta találkozhatunk, az úgynevezett vegyszeres irtás. Az ilyenkor használt szerek azonban nemcsak a vérszívókat, hanem sok más hasznos élőlényt, például a méheket is elpusztítják, komoly ökológiai kárt okozva. Éppen ezért fontos kutatások zajlanak az olyan szelektív biológiai ágensek kifejlesztésére, amelyek kizárólag a szúnyoglárvákat pusztítják el – ezeket a módszereket ismerhetjük úgy, hogy biológiai szúnyoggyérítés.


Az elmúlt 30 év egyik legnagyobb szúnyograjzására számítanak a kutatók a Balatonnál

2024 nyarán a tartósan meleg vízhőmérséklet és fényszegény körülmények miatt megnőtt az algák mennyisége, különösen a Siófoki-medencében (ahol a tavalyinál magasabb alga mennyiséget csak 1994-ben mértek eddig). Ez kedvezett az árvaszúnyogoknak: lárváik nagy számban telepedtek meg az üledékben, így 2025 tavaszán (április-június) az elmúlt 30 év egyik legnagyobb rajzására számíthatunk – fogalmaznak friss jelentésükben a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (HUN-REN BLKI) kutatói.

A biológiai gyérítés nehézsége azonban, hogy ezeket a szereket egy jóval kisebb területre kell kijuttatni, és ezek az élőhelyek sokszor sűrű növényzettel borítottak, így komoly probléma, hogy az ide kiszórt szerek nem jutnak el a vízfelszínig, ahol a lárvák táplálkoznak, és ahol ki kéne fejteniük hatásukat.

Megoldásként ezeket a hatóanyagokat valamilyen granulátumra, például homokra, vagy műanyagra rögzítik, de ez a módszer is számos nehézségbe ütközik. A sokszor használt homokszemcsék, bár természetes anyagok, éles széleik károsíthatják a növényeket, ráadásul túl gyorsan süllyednek le az aljzatra, így az irtószer nem tud elég ideig dolgozni a felszínen. A szintén gyakran használt műanyag hordozók ugyan kiküszöbölik ez utóbbi problémát – hiszen könnyű szemcseként sokáig lebegnek a felszínen –, de a kémiai irtószerekhez hasonlóan környezetkárosítók. A speciális fehérjékből készült jégpelletek is jó megoldást jelentenek, de gyors olvadásuk korlátozza a használatukat, különösen azokon a meleg klímájú területeken, ahol jellemzően nagy a szúnyog-koncentráció.