Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A fáradtság leküzdhető!

Érdekességek2017. március 14.

Munka özöne, lótás-futás reggeltõl estig, nem elég hosszú a nap minden teendõnk elvégzésére, az idõjárásban derûre ború - ahogy lelkiállapotunkban -, és a vakáció még messze van... Mi pedig belefáradunk az örökös "hajtásba", kimerültek vagyunk. Különösen érezzük ezt a hosszú tél után - de mit tehetünk ellene? Sokat, és a tavaszi idõszak különösen alkalmas rá. Ehhez segítünk most megoldásokat találni.


A fáradtság tünetei egyénenként változók. A rosszkedv, ingerlékenység, alvászavar vagy a koncentrációs képesség hiánya azonban mindenképp közéjük tartozik. De lássuk, hogyan elõzhetõ meg a kimerültség, illetve miképp orvosolható.


Új életritmus


Elõször is fogadjuk el: nem vagyunk csodalények, a mi teherbíró képességünk is véges. Ha reggel 6-kor kezdjük a napot, és esetleg éjfélkor fejezzük be - de akkor sem érünk a teendõink végére -, tennünk kell ellene. Ilyen esetekben egyik hatékony védekezési mód napi idõbeosztásunk teljes átalakítása és egy nyugodtabb életritmus bevezetése lehet. A dologhoz persze az is hozzátartozik, hogy könnyebb róla beszélni, mint azt megtenni! Ezért az alábbiakban néhány jó tanácsot adunk ahhoz, hogy minél több esélyünk legyen rá, és az eredmény a fáradtság leküzdése legyen.


1 - Szánjunk több idõt magunkra! Maradjon hely a napi teendõk idõtérképén olvasásra, sétára, egy jó fürdõre vagy szaunára - röviden: az ellazulásra. Ne fosszuk meg magunkat a zene élvezetétõl sem: egy karosszékben kényelmesen elhelyezkedve rendszeresen hallgassuk meg kedvenc CD-inket. Ha pedig ahhoz van kedvünk, ne rohanjunk el egy-egy szép üzlet csábító kirakata elõtt, hanem álljunk meg elõtte, és gyönyörködjünk benne! Hiszen így csökkenthetjük a felgyülemlett feszültséget és fáradtságot.


2 - Táplálkozzunk változatosan, használjuk ki az adott évszak elõnyeit - tavasszal különösen sok friss gyümölcsöt-zöldséget fogyasszunk. Ügyeljünk továbbá az étkezések rendszerességére, így ne ugorjunk át egyetlen egyet sem. A kiegyensúlyozott táplálkozás azért lényeges, mert ha szervezetünk bármilyen tápanyagban, vitaminban hiányt szenved, az óhatatlanul tartós fáradtsághoz vezet. Kerüljük az alkoholt (nagyobb mennyiségben), és ne dohányozzunk, mert mindkettõ - sok más hátránya mellett - csak energiánkból vesz el.


3 - Ha túlságosan felgyülemlettek különbözõ feladataink a nap végén, azok elvégzésére semmiképp se az alvásidõbõl vegyünk el! Szabjuk meg saját alvási ritmusunkat, és lehetõleg minden körülmények között tartsuk is magunkat hozzá. Ami az alvásidõt illeti: szükségtelen olykor 12 órákat aludnunk, hogy behozzuk a "restanciát", de ne álljunk ellent a kísértésnek, ha korán az ágyba kívánkozunk. Olyan ürügyekkel, mint hogy jó film megy a tv-ben vagy még sok az elvégzendõ dolgunk... Aludjunk annyit, hogy frissen ébredhessünk.


4 - Ne higgyük, hogy minden feladatot nekünk kell elvégeznünk - akár a munkahelyen, akár otthon. Osszuk meg a munkát, bármilyen fajtájú legyen is az, és hagyjuk, hogy mások segítségünkre legyenek... Azaz tudjunk megbízást adni! Ugyanakkor tanuljunk meg nemet mondani is! Ha mindenki "ránk támaszkodik", mások helyett elvégezzük a munkát, könnyen kihasználhatnak minket - és nem csoda, ha esténként holtfáradtan zuhanunk be az ágyba.


5 -Tanuljuk meg jól szétválogatni feladatainkat, tudjunk különbséget tenni aközött, mi elengedhetetlenül fontos arra a napra, és mi nem. És persze szervezzük ésszerûbben az életünket. Ehhez tartozik az is, hogy ne mossuk össze a munkahelyi és a magánéleti teendõket: például soha ne vigyünk haza munkát! Elég, ami a "második mûszakban" amúgy is ránk vár - de az is szervezés kérdése... Bevásárolhat a férj, élettárs, gyerek - biztosan megbirkózik a feladattal, és nem ördöngösség a többi házimunka sem...


6 - Ha elárasztanak minket napi teendõink, és úgy érezzük, semmi kedvünk hozzá, hogy rendszeresen tartózkodjunk a szabadban, netán még szabadtéri testmozgást is végezzünk - akkor is tegyük meg! Hiszen a gyaloglás, minden fajta fizikai tevékenység a friss levegõn (fõként, ha még sportolással is társul) a fáradtság egyik legjobb ellenszere. De lehetõleg ne a szennyezett levegõjû fõutak közelében kocogjunk, mozogjunk, hanem keressünk egy közeli parkot, teret, ahol a zöld környezetben "fellélegezhetünk"...


Energiát tablettában!


Ha megfogadjuk a fenti tanácsokat, még akkor is kiegészíthetjük a fáradtság elleni harcot olyan vitaminok és ásványi anyagok tabletta formájában történõ, koncentrált szedésével, melyek még több energiánkat adják vissza. Az alábbiakban kiemelünk néhányat közülük.


Vitaminok


A C-vitamin vagy az aszkorbinsav hiánya gyengíti a szervezet ellenállását a fertõzésekkel szemben, és rendszerint bizonyos fokú fáradtságot von maga után. A szakemberek arra is rájöttek, hogy a stressz C-vitamin veszteséget okoz szervezetünknek. E hiány enyhítésére számos, C-vitamin alapú gyógyszer "koktél" létezik - csak választanunk kel közülük. Azt is meg kell jegyeznünk, hogy elegendõ belõlük 1 gr-os adagolás naponta, amit nem érdemes túllépni. A fel nem használt felesleg úgyis távozik a szervezetbõl - nem lehet "raktározni". Energikusságunk visszanyerése szempontjából elengedhetetlenül fontos még a B-vitamin: a B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12 mind-mind hozzájárul a fáradtság megelõzéséhez.


Beszerezhetünk még vitaminokból és oligo-elemekbõl (a szervezetünkben kis mennyiségben elõforduló kémiai elemekbõl) álló "koktélokat" is, melyek lehetõvé teszik a szükségletek jó részének fedezését már napi egyszeri bevétel útján is.


Aminosavak és ásványi sók


Még ha szervezetünk képes is bizonyos mennyiséget elõállítani a fehérjék ezen építõköveibõl, kiegészítõ bevitelük jótékony hatású lehet. A kifejezetten fáradtság elleni gyógyszerek pl. tartalmaznak olyan esszenciális aminosavakat, melyeket az emberi szervezet nem képes elõállítani. (Így táplálékkal vagy tabletta formájában kell azokat bejuttatni).


Magnézium, foszfor, vas, kalcium, cink, mangán, réz... Ezen ásványi sók hiánya különbözõ negatív következményekkel jár tetterõnkre nézve, és befolyásolja szellemi teljesítõképességünket is. Az oligo-elemekkel együtt vagy külön is ajánlott õket szedni tabletta formájában - érdemes belõlük válogatni a patikában.


Élénkítõ szerek


Az olyan élénkítõ szerek, mint a koffein (erõs kávé, tea fogyasztásával a szervezetbe juttatva) vagy a nagyobb mennyiségû csokoládé, igen elterjedtek, de mindenkire másképp hatnak. Ezért nem érdemes csodát várni tõlük, ha életvitelünkön, napi idõbeosztásunkon nem változtatunk...


Mire ügyeljünk?


Amennyiben tablettában szedjük be a fent említett, fáradtság elleni szereket, vigyáznunk kell arra, hogy kúraszerûen alkalmazzuk õket. Egyetlen tabletta beszedése akkor, amikor fáradtságot érzünk, nem fog változtatni általános állapotunkon. Különösen legyünk óvatosak a vény nélkül kapható, élénkítõ hatást ígérõ gyógyszerekkel, mert nem ártalmatlanok. Vegyük figyelembe a helyes dózist, mellyel kapcsolatban minden esetben kérdezzük meg gyógyszerészünket.


De minden "ellenlépés" ellenére nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a fáradtság szervezetünk riasztó jele is lehet, és ha minden igyekezetünk ellenére nem múlik, vagy fokozódik, forduljunk orvoshoz.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Az intim területeken kínzó ekcéma is kezelhető

2025. április 30.

A nemi szervek környékén kialakuló viszketés, gyulladás sokakban a szexuális úton terjedő betegségek gyanúját veti fel, holott nem ritkán ekcéma okozza a kellemetlen tüneteket. Dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus azzal a jó hírrel szolgált, hogy bár az ekcéma krónikus bőrbetegség, de a kínzó viszketés enyhíthető, a gyulladás kezelhető.

A külső nemi szerveken jellemző a kontakt ekcéma

Az ekcéma (dermatitis) a leggyakoribb, gyulladással, szárazsággal és viszkető érzéssel járó bőrbetegség, ami testszerte bárhol megjelenhet, és bár leggyakrabban a végtagokat érinti, az intim területek bőrfelületein is kialakulhatnak a vöröses, fénylő, viszkető foltok. Az ekcémának több típusa van, de jellemzően nem mindegyik érintheti az intim testtájakat.
Az atópiás dermatitisz például általában gyerekkorban kezdődik, és tipikus megjelenési formája a száraz, kipirosodott bőr, ami viszket és gyakran be is repedezik, az akut tenyér-talpi ekcéma, vagyis a dyshidroticus ekcéma pedig a kezeken, ujjakon, lábfejen, talpon jelenik meg és típusos tünetekkel jár.
A külső nemi szerveken leginkább a kontakt ekcéma okozhat kínzó tüneteket. Az allergiás kontakt dermatitisz akkor alakul ki, ha a páciens bőre kontaktusba, kapcsolatba kerül egy olyan anyaggal, ami allergiát vált ki nála. Ez bármi lehet, gyakran valamilyen fém, virág, háztartási anyag, festék, intim területeknél gyakran ilyenek az illatosított mosakodószerek, szappanok, tusfürdők. Az így kialakult ekcémás tünetek (kivörösödő bőr, erős viszketés, duzzanat, hólyagocskák, amelyek kifakadhatnak, váladékozhatnak) nem azonnal, hanem akár napokkal később jelennek meg. Ha a tünetek, főként a duzzanat és a pirosság közvetlenül az allergénnek való érintkezés kapcsán jelennek meg, akkor csalánkiütésről lehet szó.

Így lehet kezelhető az intim részeken kialakult ekcéma

– Az ekcéma kezelésének alapja a bőr folyamatos hidratálása, az elveszített zsírok, lipidek pótlása, amely tünetmentes állapotban is fontos. A helyi gyulladáscsökkentő készítmények viszonylag rövid idő alatt szüntetik meg a gyulladást, ami gyors és jelentős megkönnyebbülést jelent a páciensnek. A tünetek enyhülésekor úgynevezett immunmoduláló helyi krémekkel, kenőcsökkel fenntartható a hosszabb tünetmentes állapot. A szakszerűn alkalmazott immunmoduláló szerek úgy akadályozzák meg a gyulladásos folyamatok kialakulását, hogy közben nem károsítják a bőr szerkezetét. Személyre szabottan más kiegészítő kezelések is szóba jöhetnek, mint bizonyos viszketéscsillapító szerek, gyógyszeres kezelés – hangsúlyozza dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.
Bőrgyógyász szakorvos javaslatára ajánlott utána járni az esetleges provokáló tényezőknek is, kontakt ekcéma esetén elsősorban a tisztálkodószereknek, a fehérnemű anyagának. A bőrszárazságra hajlamos személyeknek eleve ajánlatos illat- és színezőanyagmentes mosdótermékeket és pamut fehérneműt viselni. Emellett nem szabad megfeledkezni a stresszről sem, mint önálló rizikófaktorról, és azt is tudni kell, hogy sok esetben a gondos kivizsgálás során sem lehet a tünetekért felelős tényezőt kimutatni, a kezelés azonban ekkor is elengedhetetlen.

Elhízással küzdőknek nagy segítség a mozgásterápia a fogyáshoz

2025. április 30.



A fogyás egyik közismerten leghatékonyabb eszköze a megfelelő táplálkozási rendszert kiegészítő rendszeres mozgás. Azonban, aki túlsúlyos vagy elhízott, pontosan tudja, hogy nem könnyű megváltoztatni a korábbi ülő életmódot, különösen, ha társbetegségek is jelen vannak, és akár a saját testsúlyt mozgatni is nagy feladat. Mészáros Marcell, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája, személyi edző arról beszélt, hogyan lehet otthon elkezdeni egy mozgásprogramot és mikor, kinek ajánlott a szakértői irányítás.

Általános ajánlások felnőtteknek

Az átlagosnak tekinthető felnőtteknek szükséges mozgásmennyiségre vonatkozó nemzetközi ajánlások ma már egyre szélesebb körben ismertek. Ez az alábbi heti mennyiségeket tartalmazza:
– 150 perc közepes intenzitású kardiómozgás (például intenzív gyaloglás),
– vagy 75 perc magas intenzitású kardiómozgás (például futás),
– plusz legalább 2 alkalom izomerősítő (rezisztencia) edzés súlyokkal vagy saját testsúllyal, kiegészítve nyújtó gyakorlatokkal.
Aki fogyási céllal mozog, annak szüksége van mindkét típusú aktivitásra, hiszen a legalább 30 percig végzett aerob mozgás fokozza az energiafelhasználást, az izomerősítő tréning pedig segít fenntartani az izmok mennyiségét és erejét, miközben megfelelő étrend mellett, kalóriadeficittel a fogyás csökkenti a testsúlyt.
A szakember arra hívja fel a figyelmet, hogy a mozgásnak korántsem csak fizikai hatásai vannak, sőt akár abban is segít, hogy az érintettek védelmet nyerjenek a testsúlyuk miatt érzett megbélyegzés ellen. Az pedig szintén fontos mentális trükk lehet azoknak, akik tartanak a mozgástól, hogy a tréning során próbálják meg elválasztani a fogyási célt a test mozgatásától, és csak az utóbbira fókuszáljanak. Így sokkal élvezetesebbnek érezhetik a fizikai aktivitást.

Hogyan kezdjenek el mozogni az elhízással küzdő személyek?

A legfontosabb, hogy ha nem csupán néhány kiló testsúlyfeleslegről, hanem valódi elhízásról van szó, a korábban nem mozgók vegyenek részt egy kivizsgáláson, mielőtt megváltoztatják az életmódjukat. Erre optimális lehet egy életmód orvosi fizikai állapotfelmérés. Ezek után az általános tanácsok az alábbiak:
– Kezdjünk lassan: mivel a kutatások szerint már a legkisebb aktivitás is csökkenti a szív-érrendszeri betegségek rizikóját, nem szabad és sokszor nem is lehet óriási elánnal belevágni. Eleinte már 10 perces mozgás is elég lehet.
– Igazodjunk az állapothoz: az elhízással élőknek nem szabad túl intenzív mozgásokkal kezdeni az új életmódot. Mindig az adott állapothoz, fittségi szinthez kell alkalmazkodni. Ha nem megy a gyors gyaloglás, legyen lassú! Így lesz ideje a szervezetnek adaptálódni.
– Találjunk otthoni kihívásokat: a mozgásra mindenhol lehet találni alkalmat, próbáljunk lépcsőzni, kertészkedni, intenzív házimunkát végezni, kutyát sétáltatni. Aki szereti, táncoljon a kedvenc dalaira, de ne hajtsa túl magát!

10 tipp, hogy boldog légy!

2025. április 29.

A boldogságot legtöbbször valamilyen nagy változástól, külső tényezőtől, nem várt örömforrástól várjuk. Pedig az életben számos olyan dolog van, mely képes boldoggá tenni minket. Ezek nagy része pedig már most is része a mindennapjainknak - vagy könnyen azzá tehető - csak fel kell azt ismernünk, és megtanulnunk értékelni. Fedezd fel az élet mindennapi örömforrásait, és élvezd őket! Ne feledd, a boldogság elsősorban döntés kérdése.

1. Reggeli kényeztetés

Egy finom kávé vagy tea reggel csodákra képes.
Nem csak a testünket, hanem a lelkünket is feltölti energiával.
Engedd, hogy magával ragadjon ez az élmény. Tedd a mindennapjait részévé ezt az örömteli rituálét.
Kényeztesd magad!

2. Megjelenés

A megjelenés megtervezése számos nő számára jelent kihívást, miközben mások örömmel vetik bele magukat a feladatba.
Nézd át a ruhatáradat, válogass össze újabb és újabb darabokat, tanuld meg kombinálni őket.
Tanulmányozz divatblogokat, meríts belőlük inspirációt. Találd meg a számodra megfelelő stílus és színvilágot. Tervezd meg a megjelenésedet, leld örömödet egy-egy jól sikerült kompozícióban. Tapasztalataidat oszd meg másokkal is.

3. Esztétika

Nem csupán saját magunk, hanem a környezetünk díszítésében is örömünket lelhetjük. Nem csak a folyamat maga, hanem a végeredmény is szemet, és lelket gyönyörködtethető lehet.
Szép környezetben pedig a munka és a pihenés is sokkal jobban esik.
Ne sajnáljuk hát az időt rá! Ha utána olvasunk, kis fantáziával akár pénztárcabarát módon is újjávarázsolhatjuk a környezetünket. Leld benne örömöd!

4. Gasztronómia

A finom ízek, a jóízű beszélgetések, a társaságban elfogyasztott ételek, egy-egy új étterem, vagy kultúra konyhájába való betekintés mindig izgalmas és élvezetes időtöltést jelentenek.
Adózz a testi örömök ezen fajtájának időnként, fedezz fel új ételeket, recepteket, tapasztalj meg új élményeket, és oszd meg őket azokkal, akik közel állnak a szívedhez.
Ne feledd, a minőségi ételek nem csupán a testedet, hanem a lelkedet is táplálják!