Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A csuklás megállítása természetesen

Érdekességek2023. április 12.

A csuklás a rekesziszom akaratlan, görcsös összehúzódása. Kellemetlen, de ártalmatlan élettani jelenség, mely „enyhe módszerekkel” megállítható. Ha mégsem, és órákon át, netán napokig tart, forduljunk orvoshoz, mert betegség állhat a hátterében.

Tárkony olaj (Fotó: gettyimages.com)A csuklást (singultus) kiválthatja egy bőséges étkezés, vagy az étel túl gyorsan történő fogyasztása, szénsavas ital vagy levegőnyelés, de stressz és a rossz emésztés is.  Furcsa hang („hukk, hukk…”) kíséretében percenként többször ismétlődik, és gyors belégzést okoz. Általában igyekszünk minél előbb megszabadulni tőle, csak az a kérdés, hogyan. Íme néhány házi vagy „enyhe” módszer, melyekkel a hosszabb-rövidebb ideig tartó csuklás megszüntethető:

Tárkony esszenciális olaj

Miért hasznos? A tárkony (Artemisia dracunculus) esszenciális olaja erőteljes görcsoldó hatással rendelkezik. Amellett nyugtató és szorongásoldó tulajdonságai miatt hasznos gyógyírt jelent stressz és idegesség ellen (melyek szintén kiválthatják a csuklást).

Alkalmazás: Tegyünk 1 csepp tiszta tárkony esszenciális olajat a nyelvünk alá, vagy egy kiskanál cukorra, és hagyjuk a szájban elolvadni. Ismételjük meg 10 perccel később.

Ha nem akarjuk bevenni az olajat, lágyan masszírozzuk 2 csepp esszenciális olajjal a plexus solaris (hasi idegfonat) zónáját.

Homeopátiás golyócskák

Miért hasznosak? A hagyományos gyógyászattal szemben a homeopátia a betegséghez hasonló tüneteket képes előidézni pl. hígított alapanyagokkal. Ily módon mellékhatások nélkül van esély a baj orvoslására. Pl. a homeopátiás golyócskák igénybevétele csuklás esetén is ajánlható.

Alkalmazás A csuklás rohamszerűen is jelentkezhet, így a krízis alatt szedjünk Cuprum metallicum 5CH golyócskákból 5-öt, minden 10 percben.

Alapvetően görcsoldó kezelésre: Cuprum metallicum 5CH, 5 golyócska 3x naponta, váltakoztatva Magnesia phosphorica 6CH 5 golyócskával, 3x naponta. 


Méhfű

Miért hasznos? A méhfű szintén görcsoldó, idegrendszeri problémákat enyhítő, nyugtató hatású növény, és stresszoldó, relaxáló hatása sem elhanyagolható. 

Alkalmazás Gyógytea formájában: tegyünk egy leveseskanálnyi méhfű levelet egy csésze vízbe, főzzük 5 percig, és hagyjuk ázni 10 percen át.
Igyunk belőle 2-3 csészével naponta a tartós görcsös tünetek enyhüléséig.
A méhfű kivonat tabletta és por alakban is kapható.

Fügebimbó

Miért hasznos?

A rügyterápia keretein belül alkalmazva a fügebimbóból készült kivonat is segít, idegesség és erős stresszhatás esetén, amellett elősegíti az emésztést. Ez utóbbinak működési zavarai is okozhatnak csuklást.  Alapkezelésként alkalmazzuk, ha a csuklás gyakran visszatér.

Alkalmazás

Emésztési problémák esetén 10 csepp tinktúrát vegyünk be 2x naponta, 21 napon keresztül. Ismételjük meg ezt a 21 napos kúrát, ha szükséges, 7 napos szünetet tartva közöttük.

Jó tanácsok a csuklás megelőzésére

– Együnk lassan, minden falatot alaposan megrágva, és evés közben tartsuk magunkat egyenesen.

– Lehetőleg ne igyunk evés közben, és mellőzzünk minden szénsavas italt.

– Könnyű ételeket fogyasszunk, és táplálkozzunk változatosan, annak elkerülésére, hogy a gyomrunk nagyon kitáguljon.

– Stressz esetén relaxáljunk, vegyük igénybe a szofrológia eszközeit, jógázzunk, vagy végezzünk lassú testmozgást, pl. tai chi tornagyakorlatokat.

5 tipp csuklás ellen

1. Igyunk egy pohár hideg vizet, mivel a sűrű kortyolgatás folytán a nyelőcső ritmikus összehúzódásai elősegítik a rekeszizom görcsös összehúzódásainak megszűnését.

2. Domborítsuk ki a mellet, húzzuk össze a lapockát, miközben a váll legyen maximálisan hátrahúzva. Tartsuk ezt a pozíciót néhány másodpercen át.

3. Vegyünk egy mély levegőt, és a lehető leghosszabb ideig tartsuk vissza. Ezáltal emelkedik a vér széndioxid szintje, ami megszüntetheti a csuklást.

4. Fogyasszunk el 1 kávéskanálnyi mézet ecettel összekeverve. (Csípős, savanyú ingerek hatására maradhat abba a csuklás.)

5. Furcsa megoldás, de használhat: nyújtsuk ki a nyelvünket, ameddig csak tudjuk, az állunk irányában (mintha el akarnánk érni). Ilyenkor stimuláljuk a hangszalagrést, ami enyhíti a csuklást kiváltó görcsöket.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Ilyen okai lehetnek a féloldali fejfájásnak

2025. június 28.

A féloldali fejfájás ugyanolyan kínzó lehet, mint amikor a fej más részein jelentkezik a fájdalom, ám az okok közt elsődleges és úgynevezett másodlagos fejfájást is diagnosztizálhatnak. Ezt pedig azért nagyon fontos tudni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa szerint, mert teljesen más kezelést igényelhet például a migrén, mint a gerinc probléma miatt jelentkező fejfájás.

Elsődleges fejfájások típusai

Bizonyos esetekben a fejfájás a fej egyik oldalán intenzívebben jelentkezhet, mint a másikon, de az is előfordulhat, hogy csak a fej egyik oldalán érzékelhető. Ilyen panaszt okozhat többféle elsődleges fejfájás is, mint például a migrén, a cluster fejfájás és a paroxizmális hemicrania, valamint a hemicrania continua is. Az elsődleges fejfájás (vagy primer fejfájás) önálló betegségnek tekinthető, és nincs egyetlen, minden esetben beváló gyógymódja.
Mit érdemes tudni ezekről az elsődleges fejfájástípusokról?

Migrén

Tipikusan csak az egyik oldalon, például a tarkó, halánték vagy a homlok jobb oldalán jelentkezik. Jellemzően a fej egyik oldalán jelentkezik, lüktető fájdalom formájában. 6-9 erősségű egy tízes fájdalompontozó skálán, ami órákon, vagy akár 1-2 napon át is tarthat. Jellemzője, hogy fizikai aktivitás fokozza és társul hozzá rosszullét, hányinger, fény-túlérzékenység. Ezt a gyakran aurajelenségekkel bevezetett fejfájást nők háromszor gyakrabban tapasztalják.

Cluster fejfájás

A cluster fejfájás jellemzően csak az egyik szem körüli, szem mögötti rendkívül intenzív fájdalmat vált ki, többnyire időszakosan jelentkezve. Időszakosan előfordul, hogy mindennap kialakul, jellemzően 2-3 órával a lefekvés után vagy hajnali órákban erre ébred a beteg máskor akár egy évig nem jelentkezik. Rendszeresen társul hozzá könnyezés, orrfolyás vagy dugulás, lógó szemhéjak, szemvörösség, esetleg izzadás a homlokon vagy arcon, szűk pupilla. A 30-60 perces roham nagyon erőteljes, a beteg nyugtalan, járkál, dörzsöli a fejét – ellentétben a migrénnel, ahol inkább csendet és sötétséget keres

Paroxizmális hemicrania

Ez a fejfájástípus jóval ritkább, mint az többi. A cluster fejfájáshoz hasonlóan a paroxizmális hemicrania rohamok is eltartanak egy ideig. De az időszakok rövidebbek (10-30 perc) és gyakoribbak (naponta 5-15 alkalommal). A fej egyik oldalán jelentkező szúró vagy égető fájdalom mellett influenzára hasonlító tünetek – folyó orr, verejtékezés – is előfordulhat.

Hemicrania continua

Ez egy ritka, állandó egyoldali fejfájás, amely mindig ugyanazon az oldalon jelentkezik. A fájdalom folyamatosan jelen van, naponta 24 órában, de időnként felerősödhet. Jellemző tünete, hogy a fejfájás sosem vált oldalt, tartós, tompa vagy nyomó jellegű fájdalom, időnként erősebb, szúró, lüktető rohamokkal, időnként társulhat könnyezéssel, orrdugulással, szemvörösséggel az érintett oldalon.

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.