Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A csúcstechnológiás térdprotézisműtét csak a kezdet

Érdekességek2025. április 26.

Fotó: sweettomato © 123RF.com

Elindult a robotasszisztált sebészet a Budai Egészségközpontban

Lényegesen kevesebb fájdalmat, alacsonyabb szövődmény-kockázatot és még nagyobb betegelégedettséget biztosíthat a robotika, a mesterséges intelligencia alkalmazása a protézissebészetben. Az ultramodern robotrendszerek nemcsak az ízületi kopások műtéti kezelését képesek forradalmasítani a Budai Egészségközpont specialistái szerint, hamarosan nagy változást hozhatnak az ortopédsebészet egyéb területein is.

Az ízületi kopások kezelésének felépítése egy lépcsőzetes rendszer szerint történik, amelynek az utolsó állomása a protézisműtét. Mindig a legkevésbé drasztikus, de még hatékony megoldással indít a terápia során az ortopéd szakorvos, majd, ha már a gyógyszer, az injekció, a fiziko- és a lökéshullámterápia sem hoz enyhülést a panaszok kapcsán, akkor szóba kerül a sebészi beavatkozás, azaz a protézisbeültetés.

A legjobb eredmény ilyenkor úgy érhető el, ha olyan implantátumot kap a beteg, ami a saját anatómiájához, élettani mozgástengelyéhez a leginkább közelít. Értelemszerűen minél jobban hasonlít a műtét utáni állapot a korábbi ízületi működéshez, mozgásszabadsághoz, és minél kevesebb panasz jelentkezik a későbbiekben, a beteg annál elégedettebb.

Magas műtétszám Jelenleg körülbelül 12-15 ezer csípőprotézis-, és 8 ezer térdprotézisműtétet végeznek évente hazánkban. A magas szám főbb okai: a túlsúly, a mozgásszegény életmód és az idősödő társadalom.

„Mintha ez eredeti, egészséges ízületét kapná vissza”

Az egyik legjelentősebb ortopédsebészeti múltú magánegészségügyi intézményben, a Budai Egészségközpontban első lépésként térdprotézis beültetésnél alkalmazzák a robottechnológiát.


A hagyományos protézis-beültetésnél kétirányú röntgennel, esetleg MRI- vagy CT-felvétellel dolgoztunk, amelyek mind kétdimenziós képek. A robotasszisztált térdprotézisműtétnél ezzel szemben egy háromdimenziós modellt készítünk a térdről, amellyel sokkal jobban visszaadható a térd egyedisége. Figyelembe vesszük a szalagok stabilitását és a térd mozgását, majd ezek alapján alakítunk ki egy műtéti tervet, amely lehetővé teszi a maximálisan egyénre szabott implantátum-beültetést. A beavatkozás során a sebész végig kontrollálja a folyamatot, a robot az ő kezében van” – foglalja össze az eljárás újszerűségét dr. Németh Tamás ortopédsebész főorvos, a robotasszisztált műtéteket végző team tagja.

A technológia egyik hozzáadott értéke abban rejlik, hogy a robotrendszer a beteg speciális igényeire tökéletesen reagálva többféle dizájn- és tengelyállítási filozófiát képes kivitelezni 0,5 milliméter és 0,5 fok pontosággal. Ez az elképesztő precizitás és személyre szabottság a siker egyik kulcsa.

A másik forradalmi eredmény, hogy nemcsak a mechanikai tengelyeket tartjuk szem előtt, hanem a szalagok mozgásos helyzetét is. Ez alapján úgy tudjuk beültetni a protézist, hogy a szalagfeszülései megegyeznek a műtét előtti paraméterekkel. Így rekonstruálni tudjuk az egészséges, veleszületett szalagállapotot, szalagegyensúlyt” – fejti ki a másik fontos pozitívumot dr. Paukovits Tamás Mirkó PhD ortopédsebész főorvos, aki szintén része az innovatív technológiával operáló csapatnak.

Mesterséges intelligencia is segít a folyamatban. A robotrendszerrel elvégzett műtéti adatok világszinten egy közös adatbázisba kerülnek, ezek alapján a robotrendszer mesterséges intelligenciája képes tanulni, így idővel egyre jobb megoldási javaslatokkal tudja támogatni a sebészt a tervező munkában és a kivitelezésben.

Összegezve: a robottechnológia alkalmazásának köszönhetően radikálisan csökken a szövődmények esélye (nő a betegbiztonság), kevesebb fájdalommal jár a műtét, jelentősen lerövidül a felépülési időszak, és így lényegesen hamarabb térhet vissza a megszokott életviteléhez a beteg.

Nem árt, ha van biztos alap: többéves ortopédsebészeti háttér és motivált, jól képzett szakmai team

A Budai Egészségközpontban több évtizede végeznek műtéteket, és 5 éve létezik a privát fekvőbeteg osztály, amely több szakmával indult. Ezek közül is a legdinamikusabban az ortopédia fejlődik, amelynek mindhárom ága, az artroszkópos sportsebészet, a gerincsebészet és a protetika is évről évre organikusan növekedett.

A protetikában az egyik legjelentősebb mérföldkő a 2024-es évhez köthető, amikor megalakult a térd- és csípőprotézis fókuszú revíziós centrumunk. Ugyanebben az évben újabb fordulóponthoz érkeztünk: intézményünk beszerezte a jelenleg elérhető legmodernebb robotrendszert, a Smith&Nephew cég CORI robotját, amely egy navigációs és egyben kivitelező eszköz” – tekintett vissza dr. Hidas Péter PhD ortopéd-sportsebész főorvos, osztályvezető az elmúlt időszak fontosabb állomásaira.

A magánkórházban már 5 sebész tette le a robotasszisztált műtétek elvégzéséhez szükséges licensz vizsgát, és a jövőben további protetikai műtétet végző sebészek is a csatlakoznak majd az innovatív projekthez.

A robottechnológia térnyerése megállíthatatlan, új korszakot nyitott az ortopédsebészetben. A térprotézis-beültetés csak az első szakasz ebben a folyamatban. Idén a magánkórházban elérhető lesz a csípőprotézis-műtéteknél is a robotasszisztált eljárás, és a szoftverfejlesztések révén hamarosan többek között az elülső keresztszalagpótlásnál, a tengelykorrekciónál és a porcfelszín-kezelésekben is helyet kap. Mindemellett – az organikus fejlődés részeként – hamarosan a zászlóshajónak számító gerincsebészetben is alkalmazzák majd a specialisták az innovatív robotrendszert.

Nézze meg a videót, amelyből az operációkat végző orvosoktól megtudhatja, hogy mi a különlegessége a robotasszisztált műtétnek, hogyan teszi lehetővé az ultraprecíz rendszer az egyedi protézisbeültetést a páciens saját anatómiai adottságait alapul véve.

 

forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.

10 dolog, amitől óvd a gyereked nyáron

2025. június 26.

A nyár számtalan kalandot és izgalmat tartogat a gyerekek számára. A vakáció a strandolás, a sport és a játék ideje. Az élményekkel együtt azonban veszélyek is járnak, ezért ilyenkor nagyobb szabadság elővigyázatosságra van szükség, hogy elkerüljük az esetleges baleseteket. Összegyűjtöttük a tíz legfontosabb tudnivalót, amire figyelni kell, nehogy sérülés vagy betegség tegye tönkre a nyaralást. 

1.    Ha autóval utazunk, ügyeljünk, hogy mindegyik kisgyermek a megfelelő méretű gyermekülésben legyen bekötve! A nagyobb gyerekek és a szülők pedig feltétlenül használják a biztonsági öveket, még rövid távolságokra is! A legkisebbeket menetiránynak háttal kell bekötni, ellenkező esetben a fej előrebillenésekor eltörhet a nyaka.

2.    Ha külföldre készülünk, utasbiztosítás nélkül ne lépjük át az országhatárt! Különösen azoknak érdemes erre figyelniük, akik gyerekekkel utaznak. Egy szakosodott online kutatásából kiderült, hogy a megkérdezettek 14%-ával történt már baleset vagy megbetegedés külföldi utazás során. A családok, kisgyermekesek jellemzően a saját szervezésű utazásokat részesítik előnyben, s ilyenkor a sok tennivaló között elfelejtődhet a biztosítás. Pedig egy külföldi gyógykezelés vagy mentés akár milliókba is kerülhet.

3.    Csak úgy engedjük a gyerekeket biciklivel, görkorival vagy rolleren közúton közlekedni, ha bukósisakot visel! Ha kisgyermeket szállítunk kerékpáron, feltétlenül ültessük  megfelelően rögzített gyerekülésbe, különben leeshet vagy a lába beakadhat a küllőkbe, és nagyon súlyos sérülést szenvedhet.

4.    Nyáron sokan kerékpárra ülnek, akik egyébként ritkán bicikliznek, és nem rendelkeznek rutinnal a forgalomban. Nagy óvatosságot követel, ha gyerekeket viszünk vagy engedünk biciklizni az utakon. Tanítsuk meg nekik a legfontosabb szabályokat, mielőtt elindulnánk, és akár útközben is gyakoroljuk velük a tudnivalókat. Lehetőleg mindig legyen velük felnőtt kísérő. Autóvezetőként pedig legyünk különösen türelmesek és elővigyázatosak, ha kiskorú kerékpárosok mellett haladunk el.