Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A boldogságindex nyomában

Érdekességek2025. június 14.

A boldogság kétségtelenül szubjektív kategória, igazából mindenkinek mást és mást jelenthet, ezért elsőre furcsának hathat, hogy kutatók mégis rendszeresen igyekeznek azt objektív, tudományos eszközökkel megmérni. Pedig az efféle vizsgálatoknak tényleg van alapjuk, mert bár a boldogság lehet egyéni, de társadalmi szinten már vannak benne jellegzetes, megfigyelhető mintázatok.

Fotó: adam121 © 123RF.comBoldogság alatt legáltalánosabban egy pozitív érzelmekkel jellemezhető mentális állapotot értünk, amely a megelégedettségtől az egészen intenzív örömérzésig terjedhet. Vagyis a boldogság az a létállapot, mikor alapvetően elégedettek vagyunk az életünkkel, ill. annak különböző összetevőivel.

Önmagában már ez is mérhető, nem elsősorban mennyiségi, mint inkább minőségi módszerekkel, mint amilyen pl. egy mélyinterjú. Aminek előnye, hogy valóban közel lehet férkőzni ahhoz, hogy mennyire boldog egy-egy ember, és fel lehet térképezni általa, hogy pontosan mit is jelent számára a boldogság. Érzelmi biztonságot, anyagi kiszámíthatóságot, a szorongásoktól, aggodalmaktól való mentességet, vagy épp intenzív élmények megélését?

Valószínűleg mindezeket, és még számos más elemet, melyek aránya, fontossági sorrendje jellemző lehet az egyes emberekre.

És egyik változat sem jobb vagy rosszabb a másiknál, csak más, hisz értékek, értékválasztások közt „igazságot” tenni nem lehet. (Mert mindenki csak a saját értékei alapján tud megítélni bármit, de a különböző értékvilágok felett nem létezik valamiféle „metaértékrend”.)

Öröm és elégedettség

A fentiekből is látszik, hogy a boldogságot akár a vallások vagy a filozófia, akár a tudomány minimum kétféle nézőpontból igyekszik megközelíteni:


E két megközelítés természetesen nem zárja ki egymást, a mindennapi nyelvhasználatban is előfordul mindkettő, mikor azt mondjuk, hogy boldogok vagyunk, az jelentheti egyiket vagy másikat, de akár mindkettőt is. Mert az életünkkel való tartós megelégedettség elég jó alapot teremt ahhoz, hogy egy-egy konkrét pillanatot, élményt is ennek a keretrendszerében éljünk meg. Ha, mondjuk, tényleg mély és pozitív kapcsolatok fűznek minket a családtagjainkhoz, akkor sokkal valószínűbben éljük meg igazi boldogságélményként, mondjuk, a közös ünnepeket.

Az életminőség szubjektív érzete (azaz, hogy nekem megfelel-e az, ahogyan élek, vagy csupán elszenvedem azt) és az aktuális hangulat tehát összekapcsolódhat, de nem szükségszerűen. Érezheti valaki azt, hogy ő alapvetően nem boldog (de nem is feltétlen boldogtalan), ám ettől megélheti úgy a kitüntetett pillanatokat, hogy azok igenis a „boldog” jelzővel írhatók le. Főleg sok más pillanathoz képest. Avagy a boldogság nem csak egyéni, de relatív is lehet, épp az egyén szintjén. És a kérdés innentől az, vajon hogyan férhetünk hozzá az erről való tudáshoz?

A boldogság mérhető?

Különböző tudományágak képviselői évszázadok óta próbálják mérni a boldogságot. Hogy az inkább magas-e vagy széles, esetleg fényesebb-e, mint amennyire sötét, ill. van-e íze vagy hangja? (Hisz bár életünk fontos része, de eleve nehezen definiálható, már ha egyáltalán lehet.) 1780-ban Jeremy Bentham angol filozófus azt állította, hogy a boldogság az emberek elsődleges célja, és éppen ezért kell tudnunk mérni azt, egyszerűen, hogy tudjuk, egy-egy állam, hatalom milyen jól teljesít a társadalmi hasznosság szempontjából? Képes-e, ha nem is boldoggá tenni az embereket (az nem közvetlen dolga), de legalább hozzájárulni a boldogságuk lehetőségéhez? Ebből kiindulva manapság a társadalmi szintű boldogságkutatás leginkább a jóléttel és annak mérésével foglalkozik, nagyjából három megközelítésben.

A nemzetközi boldogságindex

Az ENSZ minden évben elvégeztet egy felmérést a boldogság témájában, melyet aztán World Happiness Report (kb. Világboldogsági kimutatás) címmel jelentet meg a világ országairól. Ez a vizsgálat az emberek boldogságának felmérésében több szempontot vesz figyelembe, amelyből látható, hogy az anyagi jólét, az egészség, a szabadság és a szolidaritás a legfontosabb dimenziók. Ez a négy – nyilván különböző mértékben, de – egyénileg is fontos lehet mindenki számára, ugyanakkor pedig ezek mérésére eleve vannak jól kidolgozott társadalomtudományi módszerek (pl. kérdőíves kutatások). Így láthatóvá válhatnak egyrészt a társadalmi szintű tendenciák (mely dimenziók fontosabbak a többség számára, és milyen mértékben), másrészt pedig ezek mentén összehasonlíthatóvá válnak a különböző országok.

Világboldogsági kimutatás szempontjai 
•	Az anyagi jólét az egy főre eső bruttó hazai termék (GDP) alapján. 
•	Az egyének mekkora társadalmi támogatásra számíthatnak, ha bajba kerülnek? 
•	A születéskor várható egészséges élettartam hossza. 
•	Az egyének mekkora szabadságot élveznek életük fontos döntéseiben? 
•	Az egyének nagylelkűségének mértéke. 
•	A korrupció elterjedtsége a társadalomban.

Az ENSZ-felmérés egyik értelme pedig épp ez utóbbi. Hisz a világméretű kutatás nyomán évről évre összeáll az országok boldogságindex szerinti listája, mely legalábbis nagyjából objektív rangsornak tekinthető. (Az érdekesség kedvéért: van olyan ország, konkrétan Bhután, ahol eleve nem bruttó hazai termékben mérik a gazdaság teljesítményét sem, hanem bruttó hazai boldogságban. Amit azért – innen, Európából nézve – csak korlátozottan lehet komolyan venni.)

A lista és tanulságai

A jelentést az ENSZ, a Gallup Intézet és az Oxfordi Egyetem teszi közzé minden évben, így a legfrissebb, 2024-es lista viszonylag kevés meglepetéssel szolgál. Számunkra talán evidens, hogy a boldogságindex rangsorának élén európai országok állnak, ezen belül is dominál Skandinávia. Magyarország a korábbihoz képest öt helyet visszaesve, a szerénynek mondható 56. helyen végzett. (Ami persze nem meglepő, mi sajnos az alkoholizmusban meg az öngyilkosságban állunk „jól”, amik viszont nagyon nem az általános boldogság indikátorai.)

A skandináv országok előkelő helyezései ugyanakkor érthetőek. A kutatók szerint ebben nagy szerepe lehet annak, hogy ezek az országok már több generáció óta vagy jóléti államok, kiterjedt szociális rendszerrel és minőségi oktatással, vagy legalábbis egyértelműen erre törekszenek. (Ez amúgy igaz Svájcra vagy Luxemburgra is.)

A sorrend 
1. Finnország, 2. Dánia, 3. Izland, 4. Svédország, 5. Izrael, 6. Hollandia, 7. Norvégia, 8. Luxemburg, 9. Svájc, 10. Ausztrália. 

Másrészt pedig a skandináv kultúrkörre mindig is jellemző volt, hogy pl. a mediterrán országokhoz képest, történelmi léptékben is, nehezített körülmények közt kellett túlélniük. Azaz a több generáción átörökített szerényebb igények találkoztak a jóléttel és a (korábban említett négy tényező közül) szolidaritással és az egészséges élet lehetőségével, miközben utóbbi kettő egyaránt kötődött egyfajta környezettudatossághoz, az élhetőbb élet esélyéhez. Ez persze önmagában nem okoz társadalmi szintű boldogságot (olyan valószínűleg nincs is), de az egyének számára legalábbis megteremti egy boldog, tartósan elégedettséget okozó élet kereteit.

Egyén és társadalom

Nagy kérdés persze, hogy egy társadalmi szinten, szociológiai módszerekkel mért boldogságindex mit számít az egyéni élethelyzetek szempontjából, számít-e egyáltalán? Nos, természetesen az egyén nem attól érzi magát boldogabbnak, mert az országa jól áll egy ilyen listán, ugyanakkor a mérhető kritériumok mégiscsak arról szólnak, hogy milyen lehetőségeket biztosít egy adott társadalom a tagjai számára. Épp, mint a skandináv példánál, boldog csak az egyén képes lenni (nem függetlenül kis közösségeitől, családjától, barátaitól), de ennek feltételeit a „nagy” társadalom legalábbis segíthet előállítani. De végső soron rajtunk áll a dolog.

Bácsván László
szociológus


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Körömgomba kezelése

2025. június 21.

Hatásos megoldások vény nélkül

Kit ne zavarna, ha a körmei megvastagodottak, mállóak, töredezettek és sárgás színűek? Mindez még kellemetlenebb lehet akkor, a a köröm kilátszik a papucsból, szandálból. Nyár elején sokan térnek be a patikába, és próbálnak hatásos megoldást találni a körömgombás panaszaikra.

Bár a kéz- vagy lábujjak körmein egyaránt kialakulhat gombásodás, az esztétikailag is zavaró panaszok jellemzően a lábujjak körmein fordulnak elő. A lábkörmök az évek múlásával hajlamosak megvastagodni, de ha a köröm színe megváltozik, és sárga, sötétzöldes vagy fekete lesz, az már figyelmeztető jel: általában gombásodás áll a háttérben. Emellett, a körömgomba esetén az érintett köröm körül lévő rész érintésre fájhat, a köröm egyes részei letörhetnek, leeshetnek, és a körömágy körüli bőr kipirosodhat és viszkethet.

Időskorban gyakoribb a körömgomba

A körömgomba körülbelül minden 20. embert érint. Időskorban az előfordulási gyakoriság ennél is nagyobb; a 60 év fölöttiek közül minden 5. személynek van egy vagy több gombás körme. A körömgomba-fertőzés könnyen elkapható. Edzőtermekben, sportlétesítményekben, uszodákban, strandokon, közös zuhanyozókban, egymás cipőjét, papucsát vagy körömápoló készletét használva bárki könnyen megfertőződhet. Időskorban, diabéteszeseknél, rosszindulatú daganatos betegeknél, keringési problémával küzdőknél, antibiotikumot vagy immunszuppresszív gyógyszert tartósan szedőknél a fertőzés rizikója fokozott.

Várni fölösleges, a körömgomba magától nem múlik el

Amint megjelennek a tipikus tünetek, minél hamarabb cselekedni kell. Csak így akadályozható meg az, hogy a gombás fertőzés a köröm mélyebb régióiba terjedjen, esetleg a többi körömre átterjedjen, és a későbbiekben még nehezebben lehessen megszabadulni tőle. A körömbomba kezelésére vény nélküli megoldások és – súlyosabb, kiterjedtebb esetekben – receptköteles készítmények állnak rendelkezésre.

Első lépés – vény nélkül elérhető, külsőleges kezelések

Ha a körmök érintettsége nem jelentős, vény nélkül kapható, külsőleges készítmények használata javasolható, vagyis gyógyszeres körömlakk vagy kenőcs kínálhat megoldást. A hazánkban kapható, klinikai vizsgálatokkal igazolt hatékonyságú gyógyszeres körömlakkok hatóanyaga az amorolfin, ciklopirox vagy terbinafin; a kenőcs pedig bifonazol-karbamid kombinációval „dolgozik” a gomba ellen. A körömgomba elleni külsőleges gyógyszeres kezelések amellett, hogy hatékonyak, szinte alig okoznak mellékhatásokat. A helyileg (pl. körömlakként vagy kenőcsként) alkalmazott gombaellenes hatóanyagok gyakorlatilag nem jutnak be a vérkeringésbe, nem jutnak el létfontosságú szervekbe, így az ott okozott mellékhatások is rendkívül ritkák.

Súlyosabb fokú, sok körömre kiterjedő érintettség esetén vényköteles, szájon át szedendő gyógyszert rendel az orvos.

Magas vérnyomás fiatalon – mi lehet az oka?

2025. június 21.

A magas vérnyomást általában az idősebbek betegségének gondoljuk, miközben a 20-40 éves korosztály nyolc tagja közül egy szintén ezzel a betegséggel él. De vajon mi lehet az oka annak, ha már ilyen fiatalon magas értékek alakulnak ki valakinél, és mindenképpen szükség van-e vérnyomáscsökkentőre akár már huszonévesen? Dr. Jenei Zsigmond Máté, a Kardioközpont – Prima Medica kardiológusa adott választ a kérdésekre.

Mi okozhatja a fiataloknál kialakuló magas vérnyomást?

A magas vérnyomás egyik leggyakoribb közvetlen kiváltó oka az artériák szűkülete, ami miatt a vérnek nagyobb nyomással kell áramolni, hogy eljusson mindenhová. Mivel pedig az érszűkület előfordulása az életkor előrehaladtával egyre jellemzőbb, így a magas vérnyomás kockázata is nő az idősödéssel. Ez azonban nem jelenti azt, hogy fiatalabbak nem szembesülhetnek a hipertónia diagnózisával, amelynek a genetikán kívül életmódbeli okai is lehetnek. Ezek döntően az alábbiak:
– Túlsúly, elhízás: a 25-nél magasabb BMI és a magas derék-csípő arány alapján kiszámított súlyfelesleg szinte minden betegségnél rizikófaktornak számít.
– Dohányzás: az egyik legjelentősebb, megváltoztatható kockázati tényező.
– Alkoholfogyasztás: kutatások alapján a rendszeres alkoholfogyasztás hozzájárul a magas vérnyomás kialakulásához. (Ugyancsak igaz ez az illegális drogokra.)
– Mozgásszegény életmód: heti legalább 150 perc közepes intenzitású kardio mozgás és 2 alkalom erősítő edzés lenne az a mozgásmennyiség, ami már csökkentené a magas vérnyomás kockázatát, de ez csak keveseknél teljesül.
– Só- és vörös hús fogyasztás: napi 10 grammnál több só bevitele erősen emeli a vérnyomást, korábbi tanulmányok pedig ezt igazolták a heti kettőnél több alkalom vörös hús fogyasztásnál is.
– Egyes gyógyszerek: többféle gyógyszernek is lehet vérnyomásemelő mellékhatása, így például az ösztrogén tartalmú fogamzásgátlóknak, egyes gyulladáscsökkentőknek és antidepresszánsoknak.
– Bizonyos betegségek: a vesebetegségek, a pajzsmirigy alulműködés és az alvási apnoé is hozzájárulhat a hipertónia kialakulásához.

Labor- és szűrővizsgálattal már korai fázisban kideríthetők a betegségek, szövődmények

2025. június 20.

Tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra fényt deríthet a laborvizsgálat.

Az orvostudománynak mindig is a jó egészségben eltöltött hosszú élet volt a célja, ami magában foglalja a fizikai, szellemi, érzelmi és szociális jóllétet. Úgy gondolom, hogy a longevity azért is vált felkapott trenddé, mert az elmúlt évtizedekben ugrásszerűen megnőtt a krónikus betegek száma, a szakemberek pedig igyekeznek felhívni a figyelmet a betegségek megelőzésére, korai felismerésére és a megfelelő kezelés fontosságára. régebben tünet vagy panasz esetén fordultunk csak orvoshoz, ma viszont már az a cél, hogy a legújabb diagnosztikai módszerek segítségével tünetmentes állapotban ismerjük fel a betegségeket. Az ún. nagyrutin laborvizsgálat két részből, vérvételből és vizeletvizsgálatból áll, melyhez háziorvosi beutaló szükséges. Ez megmutatja a vérsüllyedést, a máj- és vesefunkciót, a koleszterin-, a vas- és vércukorszintet, a véralvadási paramétereket és a pajzsmirigy működését. Vannak azonban olyan speciális – tumormarker, pajzsmirigy, PSA (prosztataspecifikus antigénszint) – vizsgálatok, melyekhez külön szakorvosi (pl. endokrinológus, urológus) beutalóra van szükség.

Hogyan készüljünk a laborvizsgálatra?

A laborvizsgálat előtt legalább egy órával kerülni kell a dohányzást, az alkoholfogyasztást és a fizikai aktivitást. Minden esetben éhgyomorra kell érkezni a helyszínre. A vérvétel előtt már 8–12 órával a vízen kívül semmit nem lehet fogyasztani, a kellő mennyiségű csapvíz vagy ízesítés nélküli ásványvíz azonban segíti a szervezetet a vér termelésében, ezért gyorsabban és könnyebben történik a mintavétel. A vizelet leadása steril, akár gyógyszertárban elérhető tartályban történik, de az adott helyszínen is kérhető ilyen gyűjtőtégely. Fontos, hogy a reggeli első középsugaras vizelet legyen összegyűjtve, előtte megmosakodva, hogy kórokozók ne kerülhessenek a mintába. Kellő elővigyázatossággal ez otthon is elvégezhető.

Vizsgálat, de mikor?

Fiatal nőknél és kamaszoknál a szervezet vasháztartásának ellenőrzése kiemelten fontos fáradékonyság vagy gyors testmagasság-növekedés esetén.


Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább ötévente.
Harmincéves kor alatt panaszok esetén vagy életmódváltásnál, ill. fogyókúra előtt.
Ötven év fölött emésztőrendszeri, hormonháztartást érintő panaszoknál, vastagbélrákszűrésnél székletvizsgálatra is szükség lehet.
Krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat.


A laboratóriumi vizsgálatok hozzájárulnak a betegségek korai felismeréséhez, felmérik az ember általános egészségi állapotát, segítségével a különböző kezelések nyomon követését is elősegítik.