Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A biológiai életkor meghatározásával, őssejt-stimulációval és oxigénterápiával növelhető az egészséges élettartam

Érdekességek2025. május 04.

Fotó: Influence Media

A dohányzás, a túlsúly, az alkohol, a mozgásszegény életmód és a stressz is nagy szerepet játszik az öregedésben. A modern orvostudománynak és a tudatos életmódnak köszönhetően azonban az élettartam kitolható, de nem mindegy, hogy a hosszú életet milyen minőségben éljük le. Magyarországon az egészségesen töltött évek száma a nőknél átlagosan csupán 63, a férfiaknál 61 év, míg a teljes átlagéletkor 75-84 év. A longevity abban segít, hogy az élet nagy része egészségben teljen – hangzott el az EndoLife Longevity Központ nyitóeseményén.

Longevity: hosszú, egészséges élet

A longevity a hosszú és egészséges élet tudatos megőrzésére irányuló törekvés. Nem csupán a várható élettartam meghosszabbítását jelenti, hanem a testi és szellemi frissesség megőrzését is. Az élettartam (lifespan) az ember teljes életéveinek számát jelenti, míg az egészségspan (healthspan) azoknak az éveknek az összessége, amelyeket az egyén krónikus betegségek nélkül, jó életminőségben él.

A longevity program a biológiai életkor – ami a sejtek, a szövetek és a szervek valós életkorát jelöli – meghatározásával, genetikai rizikófaktorok azonosításával, infúziós és vitamin kúrával, a sejtek regenerációját segítő kezeléssel és az őssejteket stimuláló oxigénterápiával igyekszik meghosszabbítani a várható egészséges élettartamot. A székesfehérvári Endo-Kapszula Magánorvosi Centrumban helyt kapó EndoLife Longevity Központban alkalmazott eljárásokat nemzetközi, széles körben elfogadott orvosi kutatásokra alapozzák. Az intézményt megnyitó eseménynek a Fejér Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara adott otthont, ahol gyakorló orvosok, biológusok és táplálkozáskutató szakemberek járták körül a témát.

Stressz, alkohol, traumák és a testmozgás hiánya is gyorsíthatja az öregedést

Rövidíti az életet a dohányzás, a túlsúly, a mentális stressz, és az alkoholfogyasztás. Már egy korty alkohol is bántja a mikrobiomot, ezért egészségmegőrzés szempontjából zéró alkoholtolerancia javasolt. A stressztől a szervezet kifárad, szív- és érrendszeri, valamint daganatos betegséget okozhat. A túlsúly szintén nagy probléma, a hazai lakosság mintegy 60%-a túlsúllyal él, ami a refluxtól egészen a rákos elváltozásokig számos betegség okozója. Emellett az öregedés folyamatát befolyásolhatják a különböző fertőzések is: a COVID például egyértelműen felgyorsította az érintettek biológiai óráját.


 

„A tudomány mai állása szerint az öregedés és a halál nem egy előre programozott genetikai folyamat. Bár a hosszú életnek genetikai okai is vannak, mi magunk is sokat tehetünk saját egészségünkért életmódbeli változtatásokkal. Hosszabb és egészségesebb élet érhető el mozgással, táplálkozással, időszakos böjtöléssel, azzal, hogy nem fogyasztunk alkoholt és nem dohányzunk, jól alszunk és vannak szociális interakcióink. A longevity mint tudomány nagyon sokat fejlődött az elmúlt 10 évben. Az Egyesült Államokban a legnagyobb egyetemeken biológusok kutatják és orvosok ültetik át a gyakorlatba a megszerzett ismereteket”mondta Prof. dr. Madácsy László, az Endo-Kapszula Magánorvosi Centrum vezetője.

A „kék zónákban” egészségesebben élnek

A világ „kék zónáinak” (pl. Okinawa, Szardínia, Ikaria, Loma Linda) lakói akár 30%-kal hosszabb ideig és egészségesebben élnek. A kutatások arra világítottak rá, hogy ez nem csak az adott népcsoport előnyös genetikájának, hanem a környezeti és életmódbeli hatásoknak is köszönhető. A növényi alapú étrend és mértékletes táplálkozás, a rendszeres testmozgás, a szoros közösségi, családi kapcsolatok, a spirituális hovatartozás és a természetközeli életmód jellemzi az ott élők mindennapjait.

Ifj. Duda Ernő, a Magyar Biotechnológiai Szövetség elnöke hozzátette, az öregedés nem lineárisan halad előre, az emberi élet során két csúcs tapasztalható, 45 éves korban és 60-61 év körül, amikor felgyorsul a folyamat. Szintén beindítják a biológiai órát a nagy traumák, műtétek és a komoly betegségek, ilyenkor hirtelen éveket lehet öregedni. A várandósság is befolyásolja a folyamatot: általában egy nő a 9 hónapos terhesség alatt 3-4 évet öregedhet. Jó hír viszont, hogy a szülést követően az anyák egy részénél a biológiai óra visszapörög; a tapasztalatok azt mutatják, hogy a szoptatás visszatarthatja az öregedést. Emellett a testmozgás hiánya is jelentősen növelheti az öregedést, nagyobb rizikófaktor, mint a dohányzás és az elhízás. 

Őssejt-stimulációval és teljes értékű táplálkozással is javítható a biológiai életkor

Az elmúlt 10 évben drámaian megnőtt az ismeret arról, hogy mitől öregszünk. Mintegy 12 központi okra vezethető vissza, melyek között a genetikai hibák felgyülemlése, a bélflóra és a fehérjék lebontásának változása is szerepel. Idővel kevesebb lesz az őssejtünk és felszabadulnak a nem hasznos, elöregedett sejtek is. Mindegyik folyamat befolyásolható gyógyszerekkel és helyes életmóddal.

dr. Fehér Attila, a SynergoLab orvosigazgatója felhívta a figyelmet arra, hogy az ember sejtjeinek 90%-át baktériumok adják, melyek fontos szerepet játszanak többek között a tápanyagcsere irányításában, az immunreakciók szabályozásában és a vitamin termelésben is. A betegségek 90%-a kapcsolatba hozható a mikrobiom állapotával; ha egyensúlya felbomlik, akkor az folyamatos krónikus gyulladássá alakulhat át és bármelyik szervet megtámadhatja, ezáltal is előidézve a gyorsabb öregedést.

dr. Bugris Valéria vezető táplálkozáskutató, biokémikus kiemelte, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezete a 2021-2030 közötti időszakot az egészséges időskor évtizedévé nyilvánította. Ha úgy tekintünk az öregedésre, mint betegségre, akkor meg lehet nézni, hogy az hogyan gyógyítható. A helyi jellegű, teljes értékű fehérjét, zsírt, szénhidrátot és rostokat tartalmazó, természetes és kevésbé feldolgozott ételek fogyasztása hozzájárul az egészség megőrzéséhez.

„Érdemes a nulladik pontban meghatározni a genetikánkat, és személyre szabottan megnézni, hogy melyik az a szervrendszer, ami az egészséges állapotot és az életben maradást a legjobban korlátozza. Ezen ismeretekkel tudjuk célzottan befolyásolni akár gyógyszerekkel, étrendkiegészítőkkel, vagy fizikai terápiával az öregedést. Központunkban a biológiai életkor meghatározása és komplex állapotfelmérés mellett sejtregenerációs és hajszálér javító kúra, őssejtstimulációs oxigénterápia, személyre szabott táplálékkiegészítő program, infúziós kezelések és vitaminkúrák is rendelkezésre állnak. Az innovatív okosgyűrűk pedig lehetővé teszik a folyamatos egészségfigyelést” – tette hozzá Prof. dr. Madácsy László.

A longevity egy nagyon új, robbanásszerűen fejlődő tudományág. A világon rohamtempóban népszerűsödnek különböző technológiák és lehetőségek, amelyekkel különféle hatásokat és ellenhatásokat lehet elérni sejtjeink regenerációjában. Nagy szükség van az átfogó, holisztikus és tudományosan átgondolt irányításra, hiszen ezen folyamatok rendkívül komplexek és relatíve ismeretlenek az emberek többsége számára. Természetesen az életmód és a folyamatos odafigyelés alapjai nélkül – csakúgy mint az orvostudományban – nehéz érdemi javulást elérni, de a technológia fejlődési iránya rendkívül izgalmas új lehetőségeket vetít a közeljövőnkbe.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Akár génszerkesztési technológiával is kezelhetnek egy ritka betegséget

2025. június 24.



A legújabb gyógyszerfejlesztéseknek köszönhetően az örökletes angioödéma, ez a nem egyszer életveszélyes állapottal járó ritka betegség akár már a közeljövőben génszerkesztési technológiával is kezelhetővé válik – mondja dr. Farkas Henriette, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászai és Hematológiai Klinika egyetemi tanára, az Országos Angioödéma Referencia és Kiválósági Központ vezetője.

Az örökletes angioödéma (Hereditary Angioedema – HAE/HANO) egy ritka betegség, ami olyan ödémás rohamokat képes okozni, amelyek életveszélyes állapotot is előidézhetnek. Az ödéma jelentkezhet kézen, lábon, arcon és a gégében, ez utóbbi fulladáshoz vezethet.

Milyen tünetekkel kell mindenképpen nőgyógyászhoz fordulni?

2025. június 23.



Egy nőnek nagyon fontos figyelnie a teste jelzéseit, és tudnia azt, mi az, ami szokásosnak, normálisnak tekinthető, és mi az, ami figyelmeztető jelnek számít, és amit mindenképpen látnia kell nőgyógyásznak is. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica szülész-nőgyógyásza, a daganatos nőgyógyászati kórképek specialistája azokra a tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyek akár (természetesen korántsem minden esetben) daganatos megbetegedésre utalhatnak, és amelyek ellenőrzése elengedhetetlenül fontos. 

A nőgyógyászati daganatok tünetei változatosak lehetnek

A nőgyógyászati jellegű daganatok – így a méhtest-, méhnyak-, petefészek-, hüvely-, szeméremtestrák – tünetei nem azonosak mindenkinél, hiszen részben az egyes típusok is különböző tüneteket adhatnak, részben pedig minden szervezet eltérően reagálhat. Mindazonáltal vannak olyan, a legtöbb esetben megjelenő panaszok, jelek, amelyek feltétlenül nőgyógyászati kivizsgálásra szorulnak. Ezek az alábbiak:  
– Rendellenes hüvelyi vérzés vagy folyás szinte minden nőgyógyászati daganat tünete lehet.
– Túl gyorsan kialakuló teltségérzet vagy étkezési nehézség, puffadás, alhasi- és/vagy derékfájdalom gyakori tünet petefészekrák esetén.
– Medencei fájdalom vagy nyomás szintén utalhat petefészek- és méhtestdaganatra.
– Gyakori, sürgető vizelési inger és/vagy szorulás jelezheti a petefészek- és hüvelyi daganat jelenlétét.
– Ha viszketés, égő érzés, fájdalom, érzékenység tapasztalható a szeméremtestben, vagy megváltozik a bőrszín vagy a bőrfelszín – sebek, hegek jelennek meg – az a szeméremtestrák tünete is lehet. 

Mi sül ki ebből?

2025. június 23.

Erős Antónia és Sárközi Ákos együtt!

Idén új zsűrije van a Magyarország Cukormentes Tortája versenynek, melyben a cukrász és a dietetikus tagokon kívül fitneszvilágbajnok és Michelin-csillagos séf is pontoz. A bírálók Budapesten, a Zila kávéházban rendezett elődöntőn választották ki a továbbjutókat. A hozzáadott cukrot nem tartalmazó torták között olyan alkotások is a zsűri asztalára kerültek, melyeket a cukrászok a fehér mák, a bergamott, vagy épp a kardamom felhasználásával alkottak meg. De a sláger ízeknek a „nagy klasszikusok” bizonyultak, mint a barack, a dió, a csokoládé, a fekete ribizli, a meggy. Öt torta jutott a döntőbe:


Álmodozó – Kovács Alfréd, Édes Vonal cukrászda (Vác)
Bíborköd – lawal-Papp zsófia, Papp cukrászda (Makó)
Cseppharmat – lakatos Pál és Bicsérdi Viktória, levendula és Kert cukrászda (Szigetszentmiklós)
Meggy Mandula Szimfónia – Benczur Sándor, Kovács János, Marcipán cukrászda (Hódmezővásárhely)
Nyári ébredés – Vadócz Jenő és Pethő Gábor, Promenád kávéház (Balatongyörök)