Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A 7 legjobb méregtelenítő étel

Érdekességek2023. január 10.

A túlsúly, fáradtság, kedvetlenség, alacsony energiaszint, petyhüdt, mitesszeres bőr, cellulitisz a méreganyagok felhalmozódásának jelei is lehetnek. A méregtelenítés minden évszakváltáskor javallott, tavasszal pedig szinte kötelező, de a karácsonyi-újévi időszak "nagy zabálásai" után is erősen megfontolandó. Van néhány olyan ételcsoport, amelyek hatékony segítséget nyújtanak a fogyókúrában és a méregtelenítésben.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Tartsd szem előtt, hogy e két folyamat kéz a kézben jár: amikor megszabadítjuk a szervezetünket a méreganyagoktól és a felhalmozódott anyagcseretermékektől, az az esetek többségében kilókban vagy centikben mérhető fogyással is jár, feltéve, hogy megfelelően végeztük.

Amit semmiképp ne csinálj: ne villámdiétáktól vagy egy ételféleségen alapuló, drasztikus fogyókúrától várd a látványos súlycsökkenést, mert ez valóban többet árt, mint használ. Az amúgy is kiürült ásványianyag- és vitaminraktárait egy ilyen ésszerűtlen módszer révén nem tudja feltölteni a szervezet, így könnyen hiánybetegségek alakulhatnak ki, a legyengült immunrendszer pedig fogékonyabb lesz a fertőzésekre.

Könnyű méregtelenítő étrend

A legjobb, amit ilyenkor tehetünk, hogy a szezonálisan beszerezhető, vitamindús ételféleségekből kímélő eljárásokkal készítünk könnyű, energetizáló fogásokat. Egy ilyen kímélő ételekből összeállított étrendet nyugodtan követhetsz egy-két hétig is, a szervezeted nagyon hálás lesz érte, hogy az emésztésen megspórolt energiát a méregtelenítésre tudja fordítani.

Az 5 legfontosabb alapszabály:

1. Egyél minél több zöldséget, gyümölcsöt nyersen!

Tévhit, hogy a nyers ételek nehezebben emészthetők, mint a főtt fogások. A nyers ételek tele vannak az emésztéshez elengedhetetlen enzimekkel és élő tápanyagokkal, amelyek a téli ínség idején kiemelten fontosak.
Iktass be minél több gyümölcsöt, vacsorára, ebédre egyél salátát idényzöldségekből.

2. Használj kímélő konyhai eljárásokat!
Vagyis a zöldségeket hosszas sütés-főzés helyett párold meg, az sem baj, ha ropogósak maradnak. A kínai konyhaművészetből ellesheted a hirtelen sütés titkát: az így készült zöldségfélékben is sokkal több az értékes anyag, és ízletesek is. Ha igazán jót akarsz magadnak, kevés hidegen sajtolt olajon süss vagy párolj!

3. Vedd kisebbre az adagokat!
A kétharmadig telt gyomor emészt a legnagyobb hatásfokon. Ezért sose edd tele magadat, és ne szedj kétszer. Jobb, ha egy-két hétig a befejező fogásként fogyasztott desszertet is kihagyod.

4. Csökkentsd a szénhidrátfogyasztást!
Jobb, ha minimális szénhidrát alapú ételféleséget, vagyis gabonafélét, burgonyát, péksüteményt fogyasztunk, elősegítve ezzel a gyorsabb bélmozgást. Nem kell őket teljesen száműzni, de a fehér lisztből készült pékárukat jobb, ha elfelejted erre az időre. Inkább válassz teljes kiőrlésű rozskenyeret a salátához, vagy készíts barnarizst, kölest, hajdinát köretként.


5. Felejtsd el a mesterséges anyagokat és ételeket!
Úgymint majonéz, ketchup, levesporok, bolti szószok, salátaöntetek, felvágottak és más húskészítmények, gyorséttermi ételek, készételek, házhoz szállított pizza és társaik – ezek általában véve sem tesznek igazán jót, de gyakran nem tudjuk vagy nem akarjuk őket teljesen kiiktatni az étkezésünkből. A méregtelenítés idejére azonban jobb, ha lemondasz róluk – összehasonlíthatatlanul hatékonyabb így a folyamat! Az sem árt, ha erre a néhány hétre a húst és a tojást is elhagyod.

A 7 legjobb méregtelenítő ételcsoport

1. Nyers gyümölcsök

Délelőtt egyél kizárólag gyümölcsöt, vagy többféle gyümölcsből készült gyümölcssalátát, esetleg igyál gyümölcsleveket – ha meg tudod oldani, a legjobb frissen préselni. Az alma és a körte remekül tisztítják az emésztőrendszert és gazdagok ásványi anyagokban és vitaminokban. A citrusfélék tele vannak zsírégető komponensekkel és C-vitaminnal.

2. Hagymafélék
A fokhagyma és a vörös-, illetve lilahagyma elsőrangú immunerősítők, baktérium- és vírusölők, remekül kipucolják a szervezetet. Érdemes minden nap nyersen is fogyasztani: a fokhagymát teljes kiőrlésű pirítóshoz vagy salátaöntetbe, a hagymát salátába karikázva. Az érzékeny gyomrúak készíthetnek belőle hagymalevest is – ez akkor is jó megoldás, ha saláta helyett inkább valami meleg fogásra vágysz.

3. Káposzta: fejes, lila, kel
Szintén tele vannak hatékony zsírégető anyagokkal és C-vitaminnal, és nagyon kevés kalóriát tartalmaznak. Eheted vékony csíkokra metélve salátaként vagy párolva köménymaggal, római köménnyel köretként.
A savanyúkáposzta igazi  áldás az emésztésnek, hatékonyan támogatja a méregtelenítő folyamatokat.

4. Gumósok: zeller, cékla, retek
Rengeteg értékes ásványi anyagot tartalmaznak – éppen azokat, amelyekre télen szüksége van a testünknek. A zeller nagyon jó vízhajtó, a cékla tele van vassal, a retek pedig erősíti a veséket és a húgyhólyagot. Készíts belőlük salátatálat – apróra reszelve vagy julienne-re vágva, fokhagymás vinaigrette-el isteni finom!

5. Frissen préselt zöldséglevek
Remek kiegészítők a méregtelenítő étrendhez, különösen, ha frissen préselt változathoz jutsz hozzá. Nagy dózisban kapjuk belőlük az ásványi anyagokat és vitaminokat. Az ízhatás kedvéért érdemes kombinálni a céklát, savanyúkáposztát, paradicsom-, zeller és uborkalevelet. Feldobhatod zúzott fokhagymával, darált petrezselyemmel és más nyers fűszernövényekkel is a koktélodat. Aki szereti, az pedig egészítse ki búzafűlével is.

6. Az emésztés őre: kefír, joghurt
A méregtelenítés folyamatához hozzátartozik a bél baktériumflórájának rendezése is, aminek legegyszerűbb módja, ha naponta, kétnaponta megeszünk egy joghurtot vagy kefírt. A legjobb, ha bio minőségű vagy házi készítésű árut tudsz beszerezni. Készíthetsz belőle salátaöntetet és sűríthetsz vele bármilyen zöldségkrémlevest is.

7. Párolt zöldségek
A kelbimbó, a brokkoli, a hagyma-, répa- és káposztafélék mind szóba jöhetnek egy ízletes vacsora elkészítéséhez. Használd a fantáziádat a fűszerezésnél, így nem lesz unalmas a párolt zöldségköret. Salátával, pirítóssal, tofuval is eheted!

 

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Tartogatott vizelet és hüvelyszárazság is hajlamosíthat hólyaghurutra

2025. június 24.



Sokan úgy kapcsolják össze az úgynevezett felfázást a hideggel, hogy úgy vélik, a hideg vízben való tartózkodás vagy akár egy hideg kövön ülés okozza a kínzó tüneteiket. Holott a hólyaghurutot vagy cisztitiszt valójában baktériumok okozzák, bár ténylegesen van néhány hajlamosító tényező, amelyeket érdemes ismerni. Ezeket mutatta be dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ – Prima Medica urológusa.

Mi okozza valójában a hólyaghurutot?

A közkeletű, téves megnevezéssel felfázásnak nevezett cisztitiszt általában olyan baktériumok okozzák, amelyek normálisan is jelen vannak a vastagbélben, és szükség is van rájuk. Azonban, ha a húgyutakba kerülnek és elszaporodnak, ott már kórokozókká válhatnak és nagyon fájdalmas hólyaghurutot hozhatnak létre. Az egyik leggyakoribb ilyen kórokozó az Echerichia coli (E. coli.) baktérium. De miért juthat be egy alapvetően bélben tartózkodó baktérium a húgyutakba és miért fenyegeti ez a veszély erősebben a nőket?


Több hajlamosító tényező hozzájárulhat ahhoz, hogy a bélbaktériumok a húgyutakba juthassanak, és ott elszaporodva betegséget okozzanak. A nőknek alapvetően rövidebb a húgycsöve, ami azt jelenti, hogy a baktériumoknak kevesebbet kell utaznia, hogy elérjék a húgyhólyagot, valamint a húgycső alsó harmada folyamatosan ki van téve a hüvelyből és a végbélből származó kórokozókkal való találkozásnak – ismerteti Bajor doktor. – Ezen kívül sok nő úgy tapasztalhatja, hogy szexuális aktus után jelennek meg a tünetek, és ebből tévesen arra következtethetnek, hogy esetleg nemi betegségről van szó. Holott csak az történik, hogy a nemi élettel járó mechanikai behatás elősegítheti a kórokozók bejutását a hólyagba a rövid húgycsövön keresztül. Vagyis bár az intenzív szexuális élet és gyakori partnerváltás hajlamosíthat a húgyúti fertőzésekre, azok önmagukban nem tartoznak az STD kategóriába.

Akár génszerkesztési technológiával is kezelhetnek egy ritka betegséget

2025. június 24.



A legújabb gyógyszerfejlesztéseknek köszönhetően az örökletes angioödéma, ez a nem egyszer életveszélyes állapottal járó ritka betegség akár már a közeljövőben génszerkesztési technológiával is kezelhetővé válik – mondja dr. Farkas Henriette, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászai és Hematológiai Klinika egyetemi tanára, az Országos Angioödéma Referencia és Kiválósági Központ vezetője.

Az örökletes angioödéma (Hereditary Angioedema – HAE/HANO) egy ritka betegség, ami olyan ödémás rohamokat képes okozni, amelyek életveszélyes állapotot is előidézhetnek. Az ödéma jelentkezhet kézen, lábon, arcon és a gégében, ez utóbbi fulladáshoz vezethet.

Milyen tünetekkel kell mindenképpen nőgyógyászhoz fordulni?

2025. június 23.



Egy nőnek nagyon fontos figyelnie a teste jelzéseit, és tudnia azt, mi az, ami szokásosnak, normálisnak tekinthető, és mi az, ami figyelmeztető jelnek számít, és amit mindenképpen látnia kell nőgyógyásznak is. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica szülész-nőgyógyásza, a daganatos nőgyógyászati kórképek specialistája azokra a tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyek akár (természetesen korántsem minden esetben) daganatos megbetegedésre utalhatnak, és amelyek ellenőrzése elengedhetetlenül fontos. 

A nőgyógyászati daganatok tünetei változatosak lehetnek

A nőgyógyászati jellegű daganatok – így a méhtest-, méhnyak-, petefészek-, hüvely-, szeméremtestrák – tünetei nem azonosak mindenkinél, hiszen részben az egyes típusok is különböző tüneteket adhatnak, részben pedig minden szervezet eltérően reagálhat. Mindazonáltal vannak olyan, a legtöbb esetben megjelenő panaszok, jelek, amelyek feltétlenül nőgyógyászati kivizsgálásra szorulnak. Ezek az alábbiak:  
– Rendellenes hüvelyi vérzés vagy folyás szinte minden nőgyógyászati daganat tünete lehet.
– Túl gyorsan kialakuló teltségérzet vagy étkezési nehézség, puffadás, alhasi- és/vagy derékfájdalom gyakori tünet petefészekrák esetén.
– Medencei fájdalom vagy nyomás szintén utalhat petefészek- és méhtestdaganatra.
– Gyakori, sürgető vizelési inger és/vagy szorulás jelezheti a petefészek- és hüvelyi daganat jelenlétét.
– Ha viszketés, égő érzés, fájdalom, érzékenység tapasztalható a szeméremtestben, vagy megváltozik a bőrszín vagy a bőrfelszín – sebek, hegek jelennek meg – az a szeméremtestrák tünete is lehet.