Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Segítség! Bepisil a gyerekem

Érdekességek2018. június 03.

Sok család életét nehezíti meg a gyermekek éjszakai ágybavizelése. Sokszor csendes szégyenként viselik a jelenséget mind a gyermekek, mind a szülők. A gyerekben mélységes szégyenérzet van, amiatt, hogy ő még mindig ágyba pisil, a többiek a korosztályában már régen szobatiszták. Pedig ez egy nagyon sűrűn előforduló probléma, olyannyira hogy Magyarországon gyakorlatilag ez a harmadik leggyakrabban előforduló gyermekbetegség.  

Az éjszakai ágybavizelésről (enuresis nocturna) akkor beszélünk, amikor óvodás, vagy iskolás gyermekeknél még mindig állandó vagy visszatérő rendszerességgel fennáll a hólyag éjszakai ürítése.  A jelenség időbeliségét tekintve két alapvető típusra lehet osztani a betegség et.
Az elsődleges (primer) amikor a gyermek a születése óta soha nem volt szobatiszta legalább fél éven keresztül, és a másodlagos (secunder) pedig amikor hosszabb időszak után kezd el újra bepisilni.

A megjelenő tünetek alapján pedig van egytünetű (monosymptomas )és  többtünetű (polisymptomas),  az utóbbiban különböző fertőzések, illetve székrekedés is kapcsolódhatnak.
Amikor a jelenség 5-6 éves korban még mindig fennáll, mindenképp indokolt szakorvosi vizsgálatot kérni, és felkeresni egy gyermek nefrológust.   Amennyiben az orvosi vizsgálatok mind negatív eredménnyel zárultak, úgy nagy valószínűséggel a bepisilésnek lelki okai vannak. 


Az ágybavizelés valamely korábban elszenvedett lelki traumának is lehet következménye, valamely családtag elveszítése, vagy éppen a testvér születése miatt érzett félelem, szorongás állhat, a „kicsi akarok még maradni, kisbabaként viselkedem’”mögöttes motiváció indukálhat.

A bepisilős  gyerekek vagy nagyon mélyen alszanak, vagy az ébredési küszöbük magasabb az átlagnál. Sokszor még a bepisilés érzetére sem ébrednek fel, csak reggel tudatosul a „baleset” ténye. Vannak, akik felébrednek és automatikusan cserélik az odakészített pizsamát, ágyneműt.


Hagyományosan gyakran szokták javasolni az ébresztéses módszert, ami abból áll, hogy vagy a szülő, vagy valamilyen elektromos készülék segítségével felkeltik a gyermeket az éjszaka közepén és kikísérik a vécére, de vannak olyan gyerekek, akik annyira mélyen alszanak, hogy erre sem ébrednek fel, csak kábulatban, félig alvó állapotban próbálnak szót fogadni a szülői bíztatásnak. Sajnos sok esetben ez is csak egy kényszerlépés, mint sem valódi megoldás és rendkívüli módon igénybe veszi a szülőket, hiszen ez az ő éjszakai pihenésüket is kettévágja, ami után vagy vissza tudnak aludni, vagy nem, ami hosszú távon teljes kimerültséghez vezethet. Így érdemes olyan módszert választani, amely a kialakult helyzet okát keresi meg és oldja fel.

A lelki okok kezelésére a kineziológia és a Bach virágterápia adhat megoldást. A kineziológiai oldás során megkíséreljük felderíteni, hogy a múltban mi okozhatott a gyermek lelkében traumát, mi lehet az az ok, amire ő ezt a válaszreakciót adja a környezetének. Mert ez minden esetben válasz a család arra, ami a családban történt, illetve történik.  Érzelmi válasz reakció lehet ez például a szülők között folyamatosan fennálló feszültségre, az állandósult veszekedésekre is. De kiválthatja egy nagyon erős megfelelési kényszer is, amikor a gyermek a szülők fele teljesíthetetlennek érzi  az általuk támasztott elvárásokat, betartandó szabályokat. Sokszor a közösségbe való beilleszkedés elleni tudat alatti tiltakozás jele is lehet, ha nem szeret óvodába, illetve iskolába járni.

Ezzel a problémával küzdő gyerekek szinte kivétel nélkül nagyon érzékenyek, sokszor nehezen viselik a konfliktusokat, a hangos zajokat, szorongásra hajlamosak, lehetnek befelé fordulók, és önbizalom hiányosak is.  A bepisilés tudata pedig sajnos tovább erősíti ezeket a negatív lelkiállapotokat, ami az évek múlásával előidézheti egy negatív énkép kialakulását. Az iskolai beilleszkedést is hátráltathatja, hiszen egy osztály táborozás alkalmával történt bepisilés megbélyegezheti  az osztálytársakkal való kapcsolatát. Minden esetben a gyerekek mély szégyenérzetet éreznek önmaguk és a család előtt is, hiszen kimondva – vagy kimondatlanul van egy elvárás, aminek nem tudnak megfelelni.  A kor előre haladtával ez a szégyenérzet egyre nő és mélyül, érdemes tehát minél előbb megkeresni a megoldást. Gyakran javasolják a „majd kinövi’” alternatívát is, ami sok esetben igaz is, és 7-8 éves kor körül meg is történik. A betegség kialakulásánál az is szerepet játszik, hogy a szülőknél volt-e hasonló probléma, mert a hajlam elég nagy valószínűséggel öröklődik is.

Tapasztalataim alapján, a gyermekek éjszakai bevizelésénél érdemes  tehát mind a hagyományos orvoslás módszereit, mind az alternatív természetgyógyászati , kineziológiai és Bach virágterápiás kezeléseket együttesen  igénybe venni a hatékony megoldáshoz. Így  a hozzám került  gyermekek átlagosan 6-8 héten belül szobatiszták lettek.

forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Ezekre az ételekre és italokra figyeljünk a nyári hőségben!

2025. július 06.

Ahogy megérkezik a nyári meleg, nemcsak a gardróbot, hanem az étrendet is érdemes „átöltöztetni”. A kánikula különösen megterhelő lehet a szív- és érrendszer számára, ezért fontos, hogy ne csak a folyadékpótlásra, hanem az étkezések minőségére is figyeljünk. Bakk Brigitta, a Flora dietetikusa osztja meg legfontosabb tanácsait arról, hogyan őrizhetjük meg egészségünket a meleg nyári napokon.

A hőség mindenkire hatással van

A nyári hőhullámok idején jellemző a vérnyomás csökkenése, miközben a pulzus emelkedik – ez különösen megterheli a szívet. Fokozódhatnak a migrénes tünetek, csökkenhet a koncentrációképesség, nőhet a reakcióidőnk. Előfordulhat alvászavar, kimerültség, melyek mind tovább növelhetik a különböző betegségek kockázatát. A leginkább veszélyeztetettek közé a krónikus betegségben szenvedők (például cukorbetegek, vesebetegek, magas vérnyomással élők), az idősek, kisgyermekek és a várandósok tartoznak. Ugyanakkor egészséges embereknél is előfordulhatnak a hőség miatti panaszok, még diagnosztizált szívbetegség nélkül is; ilyenkor nem kell megijedni, de érdemes odafigyelni arra, mit, mikor és mennyit viszünk be a szervezetünkbe.

Folyadékbevitel: nem csak a mennyiség, a minőség is számít

A meleg napokon mindenki számára alapvető fontosságú a megfelelő folyadékpótlás, de különösen azoknak, akik szívbetegséggel vagy magas vérnyomással élnek. Bár a régi ajánlások szerint szívbetegeknek korlátozni kellett a folyadékbevitelt, ez egy tévhit, a jelenlegi kutatások nem támasztják alá – a folyadékfogyasztás elengedhetetlen. Ami viszont valóban fontos, a sóbevitel csökkentése, hiszen az megköti a vizet, ezáltal emelheti a vérnyomást. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása napi 5 g – ez kb. egy teáskanálnyi só. Ehhez képest a magyarok átlagosan akár a 15-20 grammot is elérik naponta, melynek fő forrása nem a sószóró, hanem az ipari élelmiszerek: kenyerek, felvágottak, konzervek, sajtok. A só használatát főzéskor is egyszerűen korlátozhatjuk; sokan nem tudják, de a fűszerkeverékek is nagy százalékban tartalmaznak nátrium-kloridot, ezért használjunk inkább friss zöldfűszereket, citrusféléket. Az ásványvizek nátriumtartalma is eltérő lehet, így ellenőrizzük a címkét; 1 g nátrium kb. 2,5 g sónak felel meg. Ha sportolás vagy erős izzadás miatt izotóniás italra van szükség, kivételnek számít, de átlagos napi fogyasztásnál nem indokolt. Fontos, hogy ne várjuk meg, amíg szomjasak legyünk, a nap során legyen kiegyensúlyozott a folyadékbevitel.

Vörösbor, margarin, avokádó – tévhit vagy valóság?

A szívegészséggel kapcsolatban több táplálkozási tévhit is él. Az egyik legismertebb, hogy a vörösbor fogyasztása jót tesz a szívnek. Igaz ugyan, hogy tartalmaz rezveratrolt – egy értékes antioxidánst –, de az alkohol károsító hatása ezt bőven felülírja. Sokkal jobban járunk, ha ugyanazt a vegyületet szőlőhéjból vagy szőlőmagból nyerjük ki, alkoholmentes formában. Ugyanígy elterjedt tévhit, hogy a margarinok tele vannak transzzsírokkal – ez már rég nem igaz. A modern, jó minőségű margarinok, így a Flora original is kifejezetten a szív egészségét támogató növényi olajokból készülnek, értékes omega-3 és omega-6 zsírsavakat és vitaminokat tartalmazva. A nyári étrend tervezésekor érdemes előnyben részesíteni a káliumban és magnéziumban gazdag ételeket: például banánt, avokádót, olajos magvakat, zöldségeket. A bennük lévő ásványi anyagok fontos szerepet játszanak a szívizom működésében, a vérnyomás szabályozásában, és a szívritmus egyensúlyának fenntartásában.

Fenntarthatósági szójegyzék

2025. július 06.



Az ICDA (International Confederation of Dietetic Assotiation, Nemzetközi Dietetikusok Szövetsége) arra ösztönzi a különböző nemzeti dietetikai szövetségeket, hogy a fenntarthatóság témájával kapcsolatosan, az általuk már kidolgozott anyagokat adaptálja az adott szövetség nyelvére. Ez minden nemzet számára nagy segítséget jelent és inspirál a saját hazai fenntarthatósági szemléletünk kialakításra.

Ehhez csatlakozva az MDOSZ oldalán elérhető egy Fenntarthatósági szójegyzék, amely a témában nemzetközi viszonylatban leginkább használt fogalmak magyarázatát tartalmazza magyar nyelven. (1) Természetesen ez kiegészül a nemzetközi ajánlásokon túl a magyar viszonyoknak megfelelő kifejezésekkel is. Ez is azt mutatja, hogy a fenntarthatóság nem kizárólag globális, hanem helyi sajátosság.


Elkerülhető élelmiszerhulladék: eredendően emberi fogyasztásra alkalmas alapanyag vagy készétel, amely végül kidobásra került. Például megromlott joghurt, összefonnyadt egész gyümölcs, kidobott készétel.
Az élelmiszerhulladékoknak ezen fajtája általában emberi gondatlanság eredménye. Nevéből is adódóan (miszerint keletkezése elkerülhető lett volna) ez a tulajdonképpeni élelmiszerpazarlás.
Nem elkerülhető élelmiszerhulladék: emberi fogyasztásra nem alkalmas állati vagy növényi eredetű élelmiszerrészek. Például: tojáshéj, csontok, banánhéj. Ilyen hulladékok szükségszerűen keletkeznek az élelmiszerláncban.
Potenciálisan elkerülhető élelmiszerhulladék: emberi fogyasztásra alkalmas alapanyag vagy készétel, azonban egészségügyi okokból (például rágási képesség romlása) vagy egyéni ízlés (undor) miatt kidobásra került, például csirkebőr, kenyérhéj, almahéj.
Biohulladéknak nevezzük az összes emberi, állati vagy növényi eredetű hulladékot, amelyet a talajban található mikroorganizmusok le tudnak bontani. Magyarországon a biológiailag lebomló hulladék felhasználásáról, kezeléséről jogszabály rendelkezik. A biohulladékot külön kell gyűjteni. A nem újrafeldolgozható hulladékot rendszerint komposztálják. Az erre alkalmas biohulladékból a biogáztelepek biogázt állítanak elő, amely hő vagy áram termelésére használható. A 2012. évi CLXXXV. törvény 2. §-a szerint, a biohulladék a biológiailag lebomló, parkokból származó vagy kerti hulladék, háztartásokban, éttermekben, étkeztetőknél és kiskereskedelmi tevékenységet folytató létesítményekben képződő élelmiszer- és konyhai hulladék, valamint az ezekhez hasonló, élelmiszer-feldolgozó üzemekben képződő hulladék. Fontos hangsúlyozni, hogy a 2012. évi CLXXXV. törvény nem definiálja az élelmiszerhulladékot.

A tiszta környezet csökkenti a hiányzást és erősíti a pszichés biztonságérzetet

2025. július 05.

A munkahelyi higiénia ma már nem pusztán esztétikai kérdés, hanem a dolgozói jóllétet és a versenyképességet befolyásoló tényező. Szakértőnk szerint a rendszeres fertőtlenítés, a portalanított környezet és a rendezettség kézzelfogható hatással van a munkavállalók egészségére és pszichés biztonságérzetére. Egy tiszta irodai tér motiválólag hat, erősíti a munkáltató iránti bizalmat, és hozzájárul a cég külső jó megítéléséhez is.

„A munkahelyi higiénia ma már nem pusztán esztétikai kérdés, hanem versenyképességi szempont, dolgozói jóllétet befolyásoló tényező, sőt, sok esetben stratégiai befektetés” – véli Hidvégi Norbert, a HW Solutions ügyvezető igazgatója. Mint mondja, a pandémia után a takarítás szerepe gyökeresen átalakult: ami korábban egy csendes háttérfolyamat volt, mára a bizalom, a biztonság és a professzionalizmus szimbóluma lett.

De miért is érdemes többet költeni rá, miért fordítanak ma már a cégvezetők is komolyabb figyelmet a takarítás minőségére? A válasz valójában egyszerű és sokszorosan megtérül: a professzionális, rendszeres takarítás kézzelfogható hatással van a munkavégzés hatékonyságára, a dolgozók egészségi állapotára és lelki közérzetére, valamint arra az élményre is, amit az ügyfelek az irodákba belépve a céggel kapcsolatban átélnek.

A higiénia mint bizalom- és motivációépítő erő

„Egy tiszta iroda nemcsak szebb, hanem sokkal egészségesebb is. A portalanított környezet, a megfelelően tisztított szellőzőrendszerek és a gyakran fertőtlenített felületek miatt kevesebb a megbetegedés, így kevesebb a betegszabadság is. Ez pedig közvetlenül hat a produktivitásra” – magyarázta Hidvégi Norbert, a HW Solutions ügyvezetője.

A higiénia azonban nemcsak fizikai biztonságot ad. Egy rendezett, jól karbantartott munkakörnyezet pszichológiai biztonságot is nyújt. Segít a stressz csökkentésében, a kiszámíthatóság érzésének fenntartásában, és megerősíti azt a benyomást is, hogy a munkáltató törődik a kollégákkal.

„A munkavállalók sokkal motiváltabbak egy olyan környezetben, ahol látszik, hogy fontos a tisztaság. Ez nemcsak az egészségről szól, hanem arról is, hogy a munkáltató felelősséget vállal az emberekért. Ezt mindenki megérzi” – tette hozzá a szakértő.