Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Nehogy már a cipő csóválja a macskát!

Érdekességek2018. november 17.

Szabadulj meg hamar attól a kényelmetlen cipőtől, még ha egy vagyonba került is.  

"Távolíts el mindent, ami erőszakot áraszt” – ez a Ha… egyik sora (Sziámi), ez van a fülemben (megint) napok óta, mint az egyik legjobban dalba fogalmazott zen gondolat. (Zen a füleimnek...) Mert tényleg ki kell hajítani mindent, ami így vagy úgy, de erőszakot áraszt, és akkor már nagyjából jól is érzi magát az ember. És egyáltalán nem (csak) a primér erőszakra gondolok, de a verbálison keresztül az érzelmi zsaroláson meg a mérgező kapcsolatokon (l. még energiavámpírok, stb.) át egészen a legapróbb(nak tűnő) dolgokig, hogy szabadulj meg hamar attól a kényelmetlen cipőtől, még ha egy vagyonba került is.

Lehet, hogy ez egy viccesnek látszó példa, meg nem is a sajátom, ez a cipős dolog (egyik se került egy vagyonba, lol), de mégse az: tegyük fel, veszel egy méregdrága párat, mert valamit fel kell venni egy alkalomra, vagy mert valaki rábeszélt, vagy mert úgy döntesz, hogy egyszer az életben megengedheted magadnak. Egy hét hordás után se tudod megszokni, két hét után se, sose. Az év nagy részében ott áll a szekrényben, foglalja a helyet, porosodik, kimegy a divatból, mindeközben folyamatosan emlékeztet arra, hogy de hülye vagy. Amikor mégis felveszed, továbbra is kényelmetlen, ettől aztán akaratlanul is pocsékul érzed magad egész nap, ingerült vagy, összeveszel a barátoddal, belerúgsz a macskába. Ismerős?

Na, akkor dobd ki, vagy ajándékozd el. Most.


Ja, hogy hol van ebben az erőszak a macskás vonatkozáson túl? Ott, hogy egy hülye tárgy befolyásol. Nem engedi, hogy maradéktalanul jól érezd magad. Korlátoz. Ami korlátoz, az szerintem erőszak. Pontosabban, ami úgy korlátoz, hogy közben nem valamilyen pozitív érdeket szolgál, hiszen pl. egy egész konkrét korlát egy egész konkrét szakadék szélén egészen konkrétan korlátoz, de hát azért van, hogy ne zuhanj le.

Most látom, hazudtam: nem is a legkisebb dolgokkal kezdtem – a cipő csak egy szó, behelyettesíthető, és nem csak tárgyak elnevezésével.

És most nekiállok takarítani.


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Mikor és mennyit fürödjünk?

2025. december 28.

Régi időkből hallva nehezen tudjuk elképzelni, hogy őseink milyen kevés időt fordítottak a tisztálkodásra. Ma köztudott, hogy az alapvető személyes higiénia elengedhetetlen az egészséghez.

A magyar nép köztudottan tiszta nép volt. A középkori várakban dézsákban és fából készült kádakban tisztálkodtak az emberek. Ezeknek a szokásoknak két nagy járvány, a pestis és a szifilisz- véget vetett, mivel a kor embere úgy gondolta, hogy ezeket a járványokat a víz terjeszti. Ennek eredményeképpen a tisztálkodás hosszú ideig háttérbe szorult.

Később a higiénia orvosi szempontból is előtérbe került.  Gondoljunk csak a kolera, pestis járványokra, Semmelweis munkásságára, ahol a fertőzések ellen vívott harcban a tisztaságot egyre inkább a betegségek megelőzésével kötötték össze. Ekkor terjedt el ismét a rendszeres fürdés, a kézmosás szokása. A szappan tömeggyártása is beindult, majd megjelentek a modern testápolási termékek: tusfürdők, samponok, dezodorok. A tisztálkodás már nemcsak higiéniai szükséglet, hanem az önkifejezés és a divat része is lett. Az illatszerek, krémek és kozmetikumok mind hozzájárultak ahhoz, hogy a testápolás személyes és kulturális jelentőséget kapjon.

A modern ember számára a tisztálkodás egyszerre szolgálja a testi egészséget, a lelki feltöltődést és a társadalmi elvárásoknak való megfelelést. Egyfajta hidat képez múlt és jelen között. A vízhez való ősi kapcsolatunkat ma is őrzi, miközben a technológia és a kultúra formálja.

Ezért imádjuk a havat karácsonykor!

2025. december 28.

A Karácsony hófehéren az igazi. Amikor mindent elborít a hótakaró, mindenhol csengőszó keveredik a talpunk alatt ropogó hóval és körbevesz mindannyiunkat a szeretet.

Miért jó a fehér Karácsony?

Ha gyereked van akkor ezért:


elvan a hóemberépítéssel amíg te nyugodtan le tudsz ülni végre és szuszanni egy kicsit a karácsonyi hajtás után
kacagva tartja az arcát az ég felé, hogy hópelyheket egyen, ilyenkor érzed, hogy szükséged lenne egy fényképezőgépre
csinálhatsz vele hóangyalkát a hóba feküdve és a karodat mozgatva

Hogyan étkezzünk egészségesen ünnepekkor?

2025. december 27.

Az ünnepek menüsoránál kis újítással egészségesebb változatot is készíthetünk.

Az ünnepi menü is lehet egészséges, csak oda kell figyelni az összetevőkre, azok minőségére, figyelni kell az elkészítési módra, és persze az elfogyasztott mennyiségre.


Hal bőven kerülhet a karácsonyi asztalra, mert nagyon egészséges, főleg, amelyiknek kedvező a zsírsavösszetétele, tartalmaz ómega-3 zsírsavat (busa, lazac, makréla, hering, pisztráng, szardínia)
A halászlének nagy a zsírtartalma. Ha viszont csak az alaplé készül pontyból, a belefőzött hal pedig valamelyik zsírszegény fajtából (csuka, busa), az már egészségesebb megoldás.
A leveseknek folyadékpótló és telítő ereje van, amit használjunk ki!
A pácolt, füstölt húsokat inkább csak mértékkel válasszuk.
Feldolgozott húsfélék, vörös húsok heti egy-két alkalommal legyenek a tányéron. Nem kell lemondani róluk, mert értékes fehérjeforrások, vitamin- és ásványianyag-tartalmuk miatt is fontosak.
A húsokat ne bő zsiradékban süssük, hanem roston vagy sütőzacskóban.
Köretnek zöldséget is lehet tálalni a hagyományos krumpli helyett.
A fehér rizs helyett inkább válasszuk a barna rizst.
A máknak magas a rost- és a kalciumtartalma, a zsírsavösszetétele is kedvező, éppen úgy, mint a dióé, ezért bátran használhatjuk ezeket.
A sütemények töltelékéhez, a krémekhez ideális választás a kalóriaszegény túró, vagy a zsírosabb, de alacsony szénhidráttartalmú mascarpone sajtkrém.
Az aszalt gyümölcsöknek magas a cukortartalma, ezért inkább csak ízesítésre, díszítésre használjunk belőlük.
A sima liszt helyett használjunk teljes kiőrlésű lisztet.
Vigyázat! Az alkohol nem pótolja a folyadékot! Csak az alacsonyabb alkoholtartalmú sörök tartalmaznak elég vizet a folyadékpótláshoz. A nagy evészetek megterhelik az emésztőrendszert, puffadást, teltségérzetet okoznak. Nem mozgunk eleget, ami még inkább fokozza a panaszokat. Mindenképpen legyen otthon epeműködésre, emésztésre való készítmény.