Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Miért nem tudok lefogyni?

Érdekességek2018. július 01.

Szinte minden nő ismeri a helyzetet: gondolatként megfogalmazódik bennünk, bizony itt volna az ideje annak, hogy megszabaduljunk néhány plusz kilótól. A gondolat hatására aztán teszünk bizonyos lépéseket, a várt fogyás azonban mégsem következik be. A megélt kudarc, vagy a kudarctól való félelem később észrevétlenül fordítja át a változás iránti vágyunkat a csendes belenyugvás állapotába, így mire észbe kapunk, gyakorlatilag már fel is adtuk a folyamatot. Mindez persze elkerülhető volna. Ahhoz azonban, hogy megtaláljuk a megoldást, először meg kell értenünk a probléma természetét.  

1. A fogyás önmagában nem lehet cél!
A fogyás szándéka mögött általában megbújik egy mélyebb ok. Valójában ez ösztönöz bennünket arra, hogy leadjuk azokat a bizonyos kilókat aktuális testsúlyunkból, nem magának a fogyásnak a vágya.
Ilyen ok lehet az önbecsülésünk, a női önértékelésünk, vagy az egészségi állapotunk szintjén való javítás szándéka. Ok lehet továbbá az én-ideál hajszolása, a megfelelési vagy bizonyítási vágy megélése. A fogyás okai között akár az önmegvalósítás iránti szükséglet is meghúzódhat. Mindez egyénileg változó.
Mielőtt tehát fogyókúrába kezdünk, meg kell értenünk, tulajdonképpen miért fontos ez számunkra. Mit szeretnénk elérni általa? Mit adna nekünk a vágyott testsúly elérése?
Csak a pontos ok/okok ismeretében érdemes nekivágni a változás folyamatának.


2. A fogyás nem pusztán diéta!
A fogyás nem a célja, hanem a következménye egy új életmódnak. Ahhoz, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben, olykor az életünk több területén is változtatnunk kell.
A rendszeres testmozgás, a tudatos táplálkozás, a kevesebb stressz és a több pihenés mind szükségesek ahhoz, hogy a testünk valós változáson mehessen keresztül. Az életmódváltás az a keret, mely megteremti a tartós változás megélésének feltételrendszerét.
Ahhoz, hogy tudjuk, nekünk pontosan mire van szükségünk, érdemes lehet szakemberrel konzultálni.  Mivel az életmódváltás során a legnagyobb akadályt többnyire nem is az információ-, mint inkább a motivációhiány, ill. a nem megfelelő önismeret jelentik, ez a fajta támogatás valóban hatékony segítséget jelenthet a sikeres és tartós változás érdekében.

3. A fogyás nem megy egyik napról a másikra!
Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a felszaladt kilóktól éppolyan gyorsan meg lehet szabadulni, mint ahogyan azokra szert tettünk. Elhisszük azt, amit a modern fogyasztói társadalom sugall, miszerint az idő is csak egy olyan tényező, amit meg lehet vásárolni. Tényező, amit pénzzel meg lehet váltani.
Pedig a gyarapodás és a súlyvesztés biológiai mechanizmusa között alapvető különbségek vannak, ami miatt utóbbihoz valóban több időre van szüksége a szervezetnek. A fogyás egy folyamat. Fogadjuk ezt el, és legyünk türelmesek önmagunkkal, s a testünkkel szemben.
Mérjük fel reálisan a változáshoz szükséges időt, és ahhoz képest ellenőrizzük a folyamatot. Ne legyünk elégedetlenek akkor sem, ha egy időre megtorpanni látszik a kilókban mérhető eredmény mértéke.


4. Az erőfeszítést nem lehet megúszni!
Általában azt szeretnénk, ha a célkitűzéseinket minimális erőfeszítés befektetése mellett érhetnénk el. Erre a vágyunkra pedig egész iparágak épülnek!
Ezek a cégek mind azt ígérik, hogy úgy fogyasztanak le bennünket, hogy közben nekünk egyáltalán nem, vagy csak minimális mértékben kell változtatnunk eddigi életmódunkon, szokásainkon. Ahelyett, hogy belátnánk, áldozatvállalás nélkül nincsen eredmény, inkább tablettákat, turmixokat, krémeket, masszázsokat, testkezeléseket, vagy az azonnali változás ígéretével kecsegtető sporteszközöket vásárolunk, ami után szükségszerűen csalódunk. A tartós siker érdekében ugyanis gyakran változtatnunk kell eddig szokásainkon, mely pedig lemondással és áldozatvállalással járhat együtt.
Ahhoz, hogy a valódi célunkat elérhessük, meg kell tanulnunk másképp élni, amit nem csupán nekünk, de a környezetünknek is el kell fogadnia. Ez pedig sokszor legalább akkora kihívást jelent.

5. A fogyás nem csodaszer!
Sokan gondoljuk azt, hogy a problémáinkra a fogyás jelenti a megoldást. A kezdeti sikerek után aztán hamar rájövünk, hogy valójában nem is ez az, amire szükségünk van. A két számmal kisebb ruhaméret ugyanis nem fogja megmenteni a házasságunkat, a formás test önmagában nem tesz szerethetőbbé, a vékonyabb idomok pedig nem eredményeznek automatikusan nagyobb önbizalmat.
Főképp akkor gondolkodhatunk így, ha a fogyásra nem valaminek az eszközeként vagy annak jótékony következményeként tekintünk. Ez pedig veszélyes lehet, mivel a csalódottságunkra nagy valószínűség szerint az evés, és a korábbi szokások biztonsága jelentik majd a vigaszt.
Merjük tehát megfogalmazni, adott esetben hangosan kimondani a gondjainkat. Ahelyett, hogy az esetleges túlsúlyunkban próbálnánk felfedezni a problémáink fő okát - melyekről azt feltételezzük, rögvest köddé válnak, amint sikerült leadnunk őket - inkább nézzünk szembe a démonjainkkal, és arassunk felettük tartós győzelmet.
 

Szeretnél változtatni a megjelenéseden?
Mit vársz ettől?
Ki támogathat a folyamatban?

forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Ökológiai lábnyom csökkentése a dietetikai gyakorlatban

2025. július 08.


A dietetikus akár beteg, akár egészséges kliensnek ad táplálkozási tanácsot élelmiszerekkel, ételekkel, receptekkel, étlaptervezéssel, adagnagyságokkal kell, hogy foglalkozzon. Figyelembe kell venni az egyéni igényeket és helyi lehetőségeket épp úgy, mint a gazdaságossági szempontokat a mennyiség tervezésénél, és a maradék felhasználást. (2) Vagyis egy étrendi körforgást kell megvalósítani, amit ma már környezettudatossági szempontok kell, hogy vezéreljenek (1. ábra). Ezek a szempontok nem bonyolultak, sőt kézenfekvőek, de tudatosítani kell az emberekben, hogy minél többször megvalósulhassanak.25.

Milyen erős a napsugárzás?

2025. július 07.

Az ultraviolasugárzás erőssége napról napra és területről területre, sőt a tengerszint feletti magasságtól függően is változik.

Az UV-sugárzás erősségét az ún. UV-index adja meg, melyet egységes elvek alapján az ENSZ Környezetvédelmi programjának keretében az Egészségügyi Világszervezet (WHO) dolgozott ki. A mérőszámok 1-25-ig emelkednek és a sugárzás erősségét mutatják. Minden nap tájékozódhat a sugárzásról az Országos Meteorológiai Intézet internetes honlapján (www.met.hu) vagy külföldön a szállásadótól, illetve a nemzetközi meteorológiai honlapokról (www.metoffice.gov.uk).

Tájékoztatásul az UV-index skálája és besorolása a következő ábrán látható (az egyes számokhoz tartozó színkódokat nemzetközi előírások rögzítik).

Milyen a jó napszemüveg?

2025. július 07.



Az UV-sugarak nagy részét a szaruhártya elnyeli, csupán 3%-uk éri el a szemfeneket. Az intenzív sugárzás hatására ezért a szem külső képletei „leéghetnek”. (Ez a jelenség okozza az ún. „hóvakságot” is – l. „A téli sportok veszélyei” című rész). A szem szárazzá válik, erezettsége megnő, fájdalmas és fényérzékeny lesz. A tüneteket sokszor heves fejfájás kíséri. Ilyenkor a kamillateás hideg borogatás, a szem lefedése és a fény kerülése jó hatású.

A szem sugárártalmainak megelőzésében fontos a jó napszemüveg. Ennek ismérve, hogy kellően sötétített, nem korlátozza a látásélességet és a színlátást, valamint 100%-os UV-védelmet biztosít. Nem elengedhetetlen kellék a szemüvegszárba épített MP3-lejátszó, de a szemüvegszár adjon oldalt és alul-felül is megfelelő takarást a szemnek. Fontos tudni, hogy a zöld színű szemüveggel a legjobb a természetes színlátás, a kék pedig a havas táj vakító fehérségét tompítja. A szürke szemüveglencse erős napfényben tökéletes, a természetes színeket adja vissza. A barna lencsén át a szem erős napfényben a mélységet, a teret jól érzékeli. Ezért kerékpározáshoz, hegymászáshoz a legideálisabb. A sárga lencse viselete gyenge fényben ajánlott, jó képélességet biztosít azáltal, hogy erősíti a kontrasztokat. Erős fényben viszont hunyorgásra késztet, akárcsak a rózsaszín üveg.

A narancs árnyalatú lencse, ugyanúgy, mint a barna, szintén jól érzékeli a mélységet, viszont nem ajánlott erős fényben. A lila lencsék kedvező tulajdonságairól (ha van) a szerző értesítést kér.

A legbiztosabb védelem a napsugárzás hatásaitól az, ha az UV-sugárzás a felsorolt védőeszközökkel mérsékelhető. Ez általában délelőtt 11 óra előtt és a délutáni órákban, 15 óra után lehetséges.