Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Miért hullik ki a hajad?

Érdekességek2018. július 04.

Senki sem szeretné, egy-egy fésülködés után rémülten számolni az elvesztett hajszálait, közben abban bizakodni, hogy épp elég maradt még. A haj ritkulása, a kopaszodás, a nem kívánt kopaszság, stresszfaktor, és sokszor komoly jelzés a szervezetedtől. De miért veszítjük el a hajunkat? Mit jelent a haj elvesztése, miért kell erre odafigyelni?  

Mennyi hajunk van?

A tudósokban már felvetődött, hogy vajon hány szál haja lehet az embereknek, úgyhogy nemrég készült egy vizsgálat, ami az alábbi eredményeket hozta: ha természetes szőke vagy, akkor körülbelül 140 000, ha barna, akkor 100 000, ha pedig vörös, akkor körülbelül 80-85 000 hajszálad van. Ebből naponta 60-80 szálat gond nélkül elveszthetsz, ez természetes. Ha viszont naponta 100, vagy több hajszálad hullik ki, akkor már hajhullásról beszélünk, és az a kérdés, hogy természetes, vagy egy jelzés a szervezetedtől, hogy valami nincs teljesen rendben. Mielőtt megbeszélnénk, milyen gondok lehetnek, derítsük ki, miért fontos annyira a haj?


A haj pszichológiája

Bármelyik nemhez is tartozol, tudjuk, hogy a hajad fontos neked. Egy férfinak például akár komoly önértékelési zavarokat is okozhat, ha fiatalon kopaszodik meg, vagy igen erősen hullik a haja. Az tény, hogy a nők a kopaszodó, vagy kopasz férfiakat kevésbé tartják vonzónak, mint azokat, akiknek egészséges a hajuk. Ha pedig egy nő veszti el a haját, azt szinte katasztrófaként éli meg. De vajon miért van ez? Miért ilyen fontos a haj? Mi a baj a kopaszsággal, ha csak esztétika, vagy szépség?

Mélyen gyökerező megoldás

Pszichológiai kutatásokból az derült ki, hogy a haj elvesztése (az emberiség történelme során) legtöbbször negatív eseményhez köthető: gyászhoz, megszégyenüléshez, alávetettséghez. Csak néhány példa: a katonák (kopaszok) haját azonnal lenyírták a seregben: ezzel is jelezték az alávetettségüket. A foglyokat a börtönben mindig kopaszra nyírják. Aki vezekel a bűneiért a fejére hamut szór: de előtte kopaszra borotválták. A divatos biliárdgolyó fejű pasik egy részének is kapóra jön, hogy a kopaszság divat is, mert sokuk, amúgy is kopaszodna a sok szteroidtól. A haj tehát fontos, minél később szeretnénk elveszteni, és rettegünk a kopaszodástól. De miért kopaszodunk?

Így nő a hajad

Egy átlagos hajszál körülbelül 7 éven keresztül él, aztán magától kihullik, és átveszi a helyét egy másik. A hajad háromnaponta egy millimétert nő, azaz havonta nagyjából egy centimétert. Ha soha nem vágnád le, akkor magától, körülbelül fél méteresre nőne meg, utána kihullana: egyrészt azért mert lejár az élettartama, másrészt azért, mert önmaga súlya miatt vesztenéd el.

A férfi hajhullás

A hajhullás lehet természetes: a kor előrehaladtával ez teljesen normális, illetve természetellenes: ekkor hirtelen, nagymértékű hajhullás lehetséges. A természetes hajhullás általában a halántéknál, homloknál, vagy a fejtetőn alakul ki, oka az androgén hormon csökkenése és általában 30-40 éves kor körül kezdődik.

Női hajhullás

Érdekes, hogy a nők haja is hullhat az androgén hormon hiánya miatt, hiszen androgén a női szervezetben is van, igaz kisebb mennyiségben, mint a férfiakéban. A hormonális hatás miatti kopaszodás a nőknél sokkal ritkább, mint a férfiaknál, de előfordulhat. Hajhullás jelentkezhet női nemi szerveket érintő tumorok esetében, vagy egyszerűen a menopauza bekövetkezte után is.

Amikor a hajhullás bajt jelez.

A hajhullást kiválthatják olyan (nem várt, és nem természetes) okok, amelyekre oda kell figyelni, és kivizsgálást is igényelhetnek. Ilyen a stressz: egy halálhír, erős lelki, vagy fizikai fáradtság, vagy (paradox módon akár) a hajhullástól való félelem is okozhat hajhullást.

Ha a hajhullás zónás - azaz foltokban hullik a haj – az lehet fertőzés, gyulladás miatt, vagy jelezhet hormonális változást is. Sajnos előfordulhat gyógyszerektől, annak mellékhatásaitól is, de az orvostudomány szerint okozhat hajhullást pajzsmirigyprobléma, hosszan tartó láz, vagy vitaminhiány, a vitamin túladagolása is, éppúgy, mint diéta, vagy akár a rossz vérkeringés: ezért, ha hirtelen hajhullást tapasztalsz, vagy a hajad foltokban kezd hullani azonnal keresd fel az orvost. Jó hír az, hogy a probléma megszűnése után a hajad – legtöbbször – újra kinő.


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Éjjel felerősödő asztmás tünetek? Ilyen okai lehetnek

2025. július 08.

Ha éjszaka erőteljesebb nehézlégzés, úgynevezett fulladás, köhögés jelentkezik, az asztmás betegek úgy vélhetik, súlyosbodott a betegségük. Holott ezeket a tüneteket más, akár az asztmával összefüggő betegségek is okozhatják. Ezért hívta fel dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont – Prima Medica tüdőgyógyásza, allergológus a figyelmet arra, mennyire fontos a felerősödő panaszok kivizsgálása és a helyes diagnózis felállítása.

Az asztma tünetei éjjel-nappal jelentkezhetnek

Az asztma a légutak gyulladásával járó krónikus betegség, amely nem egyik napról a másikra alakul ki. Az egyik első intő jel lehet, ha nehezebben bírjuk a fizikai aktivitást és kialakul a terhelésre jelentkező nehézlégzés. A betegség gyermek- és felnőttkorban is kialakulhat, és egyik életkorban sem kell feltétlenül az állóképesség hiányára gondolni, ha már enyhe mozgásra is fújtatva vesszük a levegőt, bár tény, hogy a túlsúly és az edzetlenség szintén okozhat ilyen panaszt.
– Azok az asztmás betegek, akik már egy ideje együtt élnek a betegséggel, azt is tudják, hogy náluk milyen triggerek válthatnak ki rohamot, súlyosbíthatják a tüneteket. Gyakran ilyen lehet például a dohányfüst, a légszennyezettség, a fizikai terhelés, légúti allergia, de sok asztmás a hideg levegő belélegzésére és a stresszre is így reagál. Ha az asztmás tünetek elsősorban éjszaka erősödnek fel, fontos kivizsgálni a pácienst, hiszen ilyen jellegű panaszokat más betegségek is okozhatnak – magyarázza Potecz doktornő.

Milyen betegségek állhatnak az éjjel felerősödő asztmás tünetek mögött?

Fül-orr-gégészeti betegségek

A fekvő testhelyzettel függhet össze az éjszaka köhögés, ha mögötte úgynevezett hátsó garatfali csorgás áll. Ez gyakran a krónikus orrmelléküreg-gyulladás egyik jellegzetes tünete lehet, amikoris a garat felé csorgó váladék ingerköhögést okoz. A háttérben több kiváltó ok is állhat, amelyek felderítéséhez fontos a fül-orr-gégészeti vizsgálat.

Reflux (GERD)

Éjjelente erős tüneteket okozhat a reflux is, ugyanis fekvő helyzetben a gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó savas gyomornedv irritálja a torkot, ami köhögési ingert vált ki. Az asztma gyakran együtt jár a reflux betegséggel, a gyakori köhögés és egyes asztma gyógyszerek is felerősíthetik a reflux tüneteit. Ilyen esetben gasztroenterológus bevonásával lehet a két betegséget eredményesen kezelni.

Beltéri allergének kiváltotta allergia

Ha az asztmás tünetek éjszaka rosszabbodnak, akkor elképzelhető, hogy valamilyen allergia is áll a háttérben. A triggerek között már említettük a polleneket, ezek elsősorban a szabadban jelentenek gondot. Beltéri panaszok akkor alakulhatnak ki pollentől, ha például a hajban megmaradnak a pollenszemek, és éjjel, amikor lefekszünk, ezeket könnyebben belélegezzük. Előfordulhat azonban, hogy beltéri allergénekre alakul ki allergia, igen gyakran pl. poratka allergia. Mivel pedig a háziporatka nagyon „szeret” a hálószobában, a matracban, ágyneműben, szőnyegekben nagyobb mennyiségben megbújni, ez éjszakánként felerősítheti a nehézlégzést, a sípoló légzést, a köhögést, egyéb tüneteket.

Ökológiai lábnyom csökkentése a dietetikai gyakorlatban

2025. július 08.


A dietetikus akár beteg, akár egészséges kliensnek ad táplálkozási tanácsot élelmiszerekkel, ételekkel, receptekkel, étlaptervezéssel, adagnagyságokkal kell, hogy foglalkozzon. Figyelembe kell venni az egyéni igényeket és helyi lehetőségeket épp úgy, mint a gazdaságossági szempontokat a mennyiség tervezésénél, és a maradék felhasználást. (2) Vagyis egy étrendi körforgást kell megvalósítani, amit ma már környezettudatossági szempontok kell, hogy vezéreljenek (1. ábra). Ezek a szempontok nem bonyolultak, sőt kézenfekvőek, de tudatosítani kell az emberekben, hogy minél többször megvalósulhassanak.25.

Milyen erős a napsugárzás?

2025. július 07.

Az ultraviolasugárzás erőssége napról napra és területről területre, sőt a tengerszint feletti magasságtól függően is változik.

Az UV-sugárzás erősségét az ún. UV-index adja meg, melyet egységes elvek alapján az ENSZ Környezetvédelmi programjának keretében az Egészségügyi Világszervezet (WHO) dolgozott ki. A mérőszámok 1-25-ig emelkednek és a sugárzás erősségét mutatják. Minden nap tájékozódhat a sugárzásról az Országos Meteorológiai Intézet internetes honlapján (www.met.hu) vagy külföldön a szállásadótól, illetve a nemzetközi meteorológiai honlapokról (www.metoffice.gov.uk).

Tájékoztatásul az UV-index skálája és besorolása a következő ábrán látható (az egyes számokhoz tartozó színkódokat nemzetközi előírások rögzítik).