Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Életmódod lenyomata a gyermekeden

Érdekességek2018. február 28.

Pár csupasz statisztikai adat, ha úgy gondolod, nem számít az életmódod a teherbeesés szempontjából. Az ASRM kutatásai szerint a kor, a dohányzás, betegségek, illetve a túlsúly, és a kóros soványság mind befolyásolhatják a termékenységet. Tehát célszerű már a babatervezés előtt átváltani egészséges életmódra.  

A meddőségek 12%-át a nem megfelelő testösszetétel okozza. Túl sok zsírszövet túl sok ösztrogént termel, amire a test úgy reagál, hogy lecsökkenti a teherbeesés esélyét. A nagyon kevés zsírszövet eredményeként nagyon kevés ösztrogén termelődik, ami zavart okozhat a ciklusban, ergo be kell állítani egy egészséges testsúlyt lehetőleg minél előbb.

Csóti-Kovács Anikó tőlünk ment férjhez, szült babát és most kisbabával is hozzánk tartozik.

„..nagyon hamar várandós lettem köszönhető az állandó sportnak, és ezáltal egészségesebb életmódnak! Majd mikor kiderült, hogy babát várunk, követtem az instrukcióid és úgy mozogtam, ahogy mondtad! Nyugtató volt a tudat, hogy bármi kérdésem van, hozzád mindig fordulhattam és rögtön válaszoltál is szakszerűen, tanácsokat adtál és nem sablon szövegeket, hanem személyre szabottan figyeltél, legyen az táplálkozással kapcsolatos vagy mozgással! Egész kismama létem alatt a mozgás fontos volt, sosem hagytam el magam és amiket jóváhagytál gyakorlatokat mindig végeztem is és mellette rengeteget gyorsgyalogoltam! Közben pedig mindig néztem, hogy már milyen sokan vannak a Bajnokok edzésén :) Biztos vagyok benne, hogy az állandó mozgásnak köszönhető, hogy könnyen vettem az akadályokat a kismamaság alatt, szülés előtt három héttel pedig még dolgoztam! A szülés előtti napon pedig annyit gyalogoltam, hogy még most is sok lenne, de jól esett :)


A szülés is könnyedén ment, azt mondhatom, így minden kismamának azt javaslom, mozogjon, hiszem, hogy az segített!”

Kisbabával éjszakázás, különben is a gyerek a fontos, úgysem leszel olyan, mint szülés előtt…Kinek a véleménye számít?

„Megszületett Enikő és egy-két hét után kezdtem megőrülni, hogy nem mozoghatok! Majd amikor ilyeneket hallottam, hogy jó lenne hónapokig még nem mozogni, mert nem regenerálódni kell a szervezetnek stb... na mondom kész... már annyira hiányzott a mozgás, az edzésed, hogy alig vártam, hogy kezdhessem! Abban fáradtam el itthon, hogy nem mozogtam igazán, nem mozgattam át minden testrészem, mint ahogy minden egyes Bajnokok edzésén, úgy hogy utána érezzük két napig :)

Majd Enikő két és fél hónapos volt, mikor újra kezdtem edzeni veled a Bajnokok edzésén! Sokan kétkedve mondták, hogy korán lesz ez még,nem jó a szervezetnek, el fogsz fáradni, nem fogod bírni... de megőrültem már, hogy nem mozgok!”



Érezted már azt, hogy megtaláltad a helyed a világban? Hogy minden kerek? Te hogyan akarsz élni? Érzed ezt a vitalitást, ezt a szenvedélyt, energiát, ami még a kisbabás anyukáinkból is sugárzik?

Kovácsné Poros Heni már visszanyerte lánykori alakját, futóversenyen indult fél éves edzésmúlttal a háta mögött, az egész családot megfertőzte a szenvedélyével „Mostanában már kapom, hogy nem kell fogynom többet 4 gyerek mellett ez már nagyon jó, úgysem leszek olyan, mint a gyerekek előtt.” És mi a véleménye erről egy másik bajnokomnak, „igaza van. Nem leszel olyan, mint a gyerekek előtt. Mert a gyerekek előtt sokkal több időd volt, így még nagyobb szuperhős vagy, hogy gyerekek mellett jobban fogsz kinézni, mint előtte. Ő meg soha nem lesz olyan, mint te.” /Gyarmati Anna/.

Igen, az átlag így gondolkodik. Érzed a kontrasztot az átlaganyukák és közöttük? Te hová akarod predesztinálni magadat? Csak annak a véleménye számít, aki érdekelt közvetlenül a Te sikeredben. Az irigy, vagy esetlegesen jó szándékú emberek, akik nem gondolnak bele, csak felületesen a dolgokba, soha nem azt fogják mondani, amit Te akarsz hallani, amivel támogatnának téged. Még a végén rávilágítasz a saját lustaságukra!

És mit nyersz az alakodon, egészségeden felül?

„Rákészültem lelkileg, hogy az első edzések után alig lesz erőm este a gyerekhez, meg ugye akkor még sűrű éjszakai kelések, etetés... de épp ellenkezőleg, olyan energiát adott minden egyes edzésed, ami nem csak fizikailag, de lelkileg is rengeteget segített! Sokkal összeszedettebb voltam, kiegyensúlyozottabb! Edzések után szinte újult energiával és kipihenten tudtam foglalkozni a gyermekemmel! Szerintem sok anyának is egy kiadós edzés kellene, akik szülés utáni depresszióba esnek, biztos helyrerázódnának”.

Igen, ismét statisztika. Napi 20 perc mozgásra van szüksége mindenkinek ahhoz, hogy lelkileg is stabil legyen, mint egy korábbi anyagomban már hivatkoztam rá.

És a baba utánozva tanul…

„Enikő imádja, mikor itthon végzek gyakorlatokat, fekvőtámasz, guggolás, hasazás, őt is be szoktam vonni, Biztos őt is a sportos életmódra fogjuk nevelni. Ehhez az kellett számomra, hogy megtaláljam azt a fajta edzést, amit szívesen csinálok és nem kényszer, nem nyűg az edzés.„


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

A tej

2025. május 02.



II. rész: A tej hőkezelési eljárásai

Mit jelent a pasztörizálás?

A pasztörizálás a kórokozó csírákat hőhatással elpusztító hőkezelési módszer. Nevét a francia vegyész-bakteriológusról, Louis Pasteurről kapta. A tejüzemek jelenleg rövid idejű pasztörizálást alkalmaznak magas hőfokon (15 másodperc 75 °C-on), vagy hosszabb idejű kezelést, viszonylag alacsony hőmérsékleten (nagyjából fél óra 60-62 °Con). Ezzel a módszerrel a baktériumok 99,5%-a elpusztul. Bizonyos élelmiszereket, például a tejet is csak korlátozott ideig, 3–5 napig lehet eltartani, 6 °C-nál nem melegebb hőmérsékleten. A pasztörizálás során a tejnek az emberi táplálkozás szempontjából fontos összetevői és tulajdonságai nem károsodnak és nem semmisülnek meg.

Mi az UHT technológia?

Ultra High Temperature Treated, vagyis ultramagas hőfokon történő hőkezelési módszer, amit ultrapasztőrözésnek is neveznek. A tejet nagyon rövid időre (2–3 másodpercre) felhevítik nagyjából 135-137 °C-ra. Ezután gyorsan lehűtik és aszeptikus környezetben aszeptikus csomagolásba töltik. Így az összes mikroorganizmus elpusztul, és a tej szobahőmérsékleten akár 3–6 hónapig is eltartható. Más, aszeptikus módszerrel kezelt élelmiszerek akár 24 hónapig is eltarthatók.

Mi a homogenizálás?

A homogenizálás folyamata során a tejet nagy nyomással átpréselik egy kis résen. Így a tejzsír kis elemekre törik össze, emulgeált állapotban marad meg a tejben és nem jön fel a felszínre. A tej homogenizálásának célja, hogy azt azok is könnyebben megemészthessék, akik bél- és emésztőrendszeri problémákkal küzdenek.

Mi az aszeptikus technológia?

Az aszeptikus technológia a XX. század forradalmi találmánya. Ezért a találmányért kapta meg a Tetra Pak 1989-ben az élelmiszeripari technológia területén az utóbbi ötven év legjelentősebb tudományos felfedezésének járó díjat. 1996-ban az amerikai elnökhelyettes, Al Gore a Tetra Brik Aseptic csomagolásának – amely a világ legelterjedtebb kartoncsomagolása – az Aszeptikus Csomagolás Folyamatos Fejlődéséért díjat adományozta. Az aszeptikus csomagolásba töltött élelmiszereket szobahőmérsékleten lehet tárolni (feleslegessé válik a szállítás, a rakodás és a raktározás során a költséges hűtés), ráadásul sokkal tovább eltarthatók, mint a pasztőrözött termékek. Az élelmiszereket – az UHT-kezelést követően – légmentesen zárt, aszeptikus gyártósorokon töltik a steril dobozokba! Ez az eljárás megbízhatóan elpusztítja a kórokozó baktériumokat és azok csíráit, de az élelmiszer tápértéke, minősége és íze megmarad.

A tej

2025. május 01.



I. rész: A tej, mint megbízható kalciumforrás

A magyarok átlagosan 67,5 liter, naponta 1,8 dl tejet isznak (2010. évi adat), kevesebb mint felét a szakértők által javasolt napi félliteres mennyiségnek.

Az emberi szervezet legkönnyebben a tehéntejből jut kalciumhoz, mert a fehérje, a kalcium, a D-vitamin, a foszfor, a tejzsír és a tejcukor csak a tejben található meg együtt, a megfelelő arányban.

A tej az egyik legfontosabb alapélelmiszer, s az emberi szervezet elsődleges kalciumforrása.

Sajnos számos, tejhez kapcsolódó tévhit van a köztudatban, holott a tej jótékony hatással van az egészségre, gyermekkorban pedig különösen fontos pillére az egészséges táplálkozásnak. Könnyen és jól emészthető táplálékról van szó, mely túlnyomórészt egészséges zsírokat tartalmaz, ugyanakkor hangsúlyozni kell, hogy fogyasztás előtt szükséges és fontos a hőkezelés.

Hajklimax: a változókori hajhullás nem betegség, csak figyelmeztetés

2025. május 01.

A hajunk a testünk tükre. A változókor sok testi és lelki változással jár, amelyekből az egyik legszembetűnőbb a hajhullás. Hogy mi áll a hátterében, mit tehetünk ellene, és hogyan kezeljük, arra Dr. Lieber Andrea orvos- természetgyógyász-kozmetikus ad praktikus tanácsokat.

1. A hormonális egyensúly felborulása, különösen az ösztrogénszint csökkenése, közvetlenül hat a haj növekedési ciklusára. Az ösztrogén segít fenntartani a haj sűrűségét, így annak hiánya a haj ritkulásához és gyengüléséhez vezethet, amely a változókor alapvető tünete.

2. A változókorral járó hormonális ingadozások fokozhatják a stresszt, ami növeli a kortizol-szintet a szervezetben. A magas kortizolszint is hozzájárulhat a hajhulláshoz, mivel befolyásolja a haj növekedési ciklusát, lerövidíti a növekedési fázist, ezzel elősegítve a hajszálak idő előtti kihullását.

3.Bár a hajhullás gyakran a változókor velejárója, nem mindig ez az elsődleges ok. Számos más tényező is okozhatja, például tápanyaghiány, keringési probléma vagy stressz. Ezért érdemes alaposan kivizsgálni a problémát.

4. A megfelelő táplálkozás elengedhetetlen. Fogyasszunk olajos magvakat (dió, mandula, lenmag), leveles zöldségeket (spenót, articsóka), zsíros halakat (lazac, makréla) és kollagénben gazdag ételeket.

5. Az egészséges ételek mellett a vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek is segítenek. A szelén és a cink támogatják a hajhagymák működését, a vas és a réz segítik az oxigénszállítást a fejbőrben. A D-vitamin a haj növekedési ciklusát támogatja, az Omega-3 és az Omega-7 hidratálják a fejbőrt és csökkentik a gyulladást.

6. A hajápolási rutin a változókorban kiemelten fontos. Kerüljük az agresszív samponokat, válasszunk hajerősítő formulákat, természetes összetevőkkel. Érdemes olyan, kifejezetten változókori hajhullásra kifejlesztett hajápoló termékcsaládot használni, amelyben sampon, balzsam, étrend-kiegészítő tabletta és szérum is található. Ez utóbbi a problémásabb területeket bemasszírozva fejti ki hatását. De ne mossuk túl gyakran a hajat, hogy megőrizzük természetes védőrétegét.