Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Akarok futni, de ... Tolószékből a maratonig, passzivitástól a motivációig

Érdekességek2018. április 17.

Hekkeld meg az agyadat a futáshoz! Egy bajnok és egy igazi "radír" beszél arról, honnan merít erőt a futáshoz - mellesleg segítenek, hogy te is felemeld a hátsódat! Lubics Szilvia és a futócsoportok népszerű PiciPocija, valamint egy pszichológus is motiválnak, mert futni jó!  

Miért indulunk futni, ha semmi másra nem vágyunk, mint a kanapén feküdni? Mi visz minket át a küszöbön, hogyan győzheti le kedvünket az akaratunk? Tényleg kémiai a boldogság, amit a futás okoz? 

Az ópium hatásához hasonló, a futás során testünkben elszabaduló hormonszerű anyagokkal tudományosan is magyarázzák, hogyan tehet minket boldoggá a futás. Mégsem ez a kémiailag generált boldogságérzet az, ami futópályára állít minket egy álmos, hideg hajnalon.  A futás még ennél is hatékonyabban segít minket a boldogsághoz.

Lubics Szilviát a világ egyik legkitartóbb futónőjeként tartják számon

Hétszer egymás után teljesítette a Sparthatlont, vagyis az Athén–Spárta közti 245,3 km-es futóversenyt, háromszor ráadásul elsőként beérve a célba. Mindezt amatőr futóként, 3 fiúgyermek és egy fogászati praxis mellett. Tavaly a Death Valley Nemzeti Park (Halál Völgy Nemzeti Park) sivatagában futotta le a 217 km-t, 50 fok körüli hőségben. És még nála is megesik, hogy nehezen indul neki napi edzésének: “Nyilván nincs az embernek mindennap egyforma lelkesedése. Alapvetően engem a célok tudnak legjobban motiválni. Ha van egy nagyobb cél, akkor az edzések 95%-át lelkesen végzem. Ha meg éppen nincs kedvem, akkor csak megcsinálom. Ilyenkor az segít, hogy tudom, hogy éppen miért megyek ki.”

Lubics Szilvia sem 245 km-rel kezdte: “Viszonylag későn, 28 évesen kezdtem el futni és gyakorlatilag már a második héten kitaláltam, hogy szeretnék teljesíteni egy félmaratont egy versenyen, tehát már a kezdettől volt egy cél, ezek nőttek az évek során.”


Azonban nem mindenki tud bajnok, vagy akár gyors lenni. Őket mi vezeti?

Öööö… szóval, futás. Sokan mesélik, hogy bizonyos kilométer után elönti őket az endorfin, a testi-lelki gyönyörűség, teljesen kikapcsolnak, hátrahagyják a gondokat és szinte súlytalanul száguldanak, lábuk gazelláé, fejük a felhőkig ér… és futás után alig várják a következő alkalmat.

Én ezt ugyan még sosem éltem át – de csak azért is futok- mondja a Facebook csoportok népszerű PiciPocija, Halász Alexandra, aki lapunk szerzője, és lelkes maratonista, aki egy szerencsétlen baleset során az Sztk tolószékében döntötte el: Ha lábra állok, futni fogok!  Ő nem sporteredményeivel, hanem vidám rajzaival lett a közismert. PiciPoci karikatúrái saját magát ábrázolják. 

Vannak futó-alkatú emberek. Csodálom őket, ahogy elszáguldanak mellettem. Karcsúak, szálas inakkal, csodás vádlikkal. Mindenféle, számomra ismeretlen rendeltetésű szupermodern kütyüket viselnek a mellkasukon és a karjukon. Nem ciki nekik a feszülős caprinadrág. Nyilvánvalóan egy másik bolygó lakói. Kecsesek, akár egy ceruza, elegáns kalligráfiával siklanak végig a futópályán.

Én ezzel szemben radír alkat vagyok. Megküzdök minden méterért. Rövid lábak, meglehetős talpak, lépéseim nyomán megrezeg a Sas-hegyi szeizmográf. 

De juszt is futok. 
 
Persze, sokáig sikerélmény, az sehol. Ínszalaghúzódás, az volt (sznob módon a Forma1 pályán gyűjtöttem be), meg bevérzett ízület is (hatalmas esés a Margit-szigeten). 
De barátok is voltak. Vannak. Van friss levegő is. Madárdal. Vicces felhők. Virágillat. Mókus. Legutóbb a szigeten valósággal belefutottam egy „natgeo természetfilmbe”: napkelte, sirályok, vadkacsák, kormorán, minden volt. Lehet bámészkodni kocogás közben – igen, jó dolog a feszülős technikai póló és nadrág (persze nem rajtam). 

És juszt is futok.
 
Csak még addig a villanyoszlopig. Addig a fáig. Addig a szemeteskukáig. Meg még egy kicsit. Mindig egy kicsit tovább.
2014, Midicitta, mint célverseny. Hátha sikerül. Majré, hogy mi van, ha nem. De tényleg, akkor mi van? Leosztályozza a tesitanár? Ehh, ne már. Rajtszám rögzítése, kis híján szívendöföm magam a ziherejsztűvel, úgy remeg a kezem. :)

Tömeg, rajt. Tömegrajt. Innen már késő megszökni, futni kell, ezért vagyok itt. Feloldódom – pont mint a kavics a betonban, mondhatni… azért egy kilométer múlva már lazul a népsűrűség, kocogni is lehet… és MEGY! Visz a tömeg sodrása! Mire nyavalyogni kezdenék, féltáv. Tisztelettel nézem a kerekes székes versenyzőket… Elbambulok, vigyorgok a fotósnak látszó személyekre, nyakon öntöm magam a frissítőponton, megtapsolom a dobzenekart a Jászain. Parlament, fordító. Sehol a megszokott haláltusa. Jé, lehagyok embereket. Ez valami új. Ráfordulok a hídra – utoljára a taxis sztrájk idején szaladgáltam autómentes aszfalt közepén Pesten… be is szól egy, a futam miatt megrekedt autós… „inkább futnál te is, haver” vigyorgok rá, úgyse ér utol  „Utolsó kilométer” – mi van?! Máris? A pálya mellett a tömegben ismerős arcok, „hajrá!”, taps, biztatás. Repülök. Cél. Célfotó, baráti ölelések. De jó volt!
 
Lehet, hogy a futók tényleg egy másik bolygó lakói. De néha nem rossz érzés ufónak lenni…


(Kép: Halász Alexandra csiga szarvakkal jelzi - nem a gyorsaság, hanem az élmény a lényeg!)

Mit mond a pszichológus?

Nem véletlenül olyan népszerűek a futóversenyek, hiszen kézenfekvő motivációt jelentenek egy amatőr futónak is. A dátum fix, a kitűzött táv szintúgy, tehát a hozzá vezető útnak, az edzéstervnek is annak kell lennie. A rövid távú kényelmünket feladva rendszeresen neki indulunk egy nagyobb célért, hogy a versenyen saját magunkat legyőzve célba érjünk. Pszichológusok szerint egy jól kitűzött cél már fél boldogság.

És milyen a jól kitűzött cél? SMART - vagyis: 
(Specific) specifikus,
(Measurable) mérhető,
(Achievable) elérhető,
(Relevant) releváns és
(Time based) időzített. 
 
A futás ebből a szempontból pedig kifejezetten hálás terep. Amellett, hogy rövid távon egy-egy edzés végén büszkék vagyunk, hogy erőt vettünk magunkon és elindultunk futni, a rendszeres edzések során rövid idő alatt növekszik teljesítményünk: nemcsak érezhetően, de mérhetően is hosszabban, gyorsabban futunk. A pozitív visszacsatolás tehát gyors, befektetett energiánk rövid idő alatt megtérül, a sikerélmény pedig önbizalmat ad, ami tovább motivál. Azon kívül, hogy a legtöbb embernél a motiváció elválaszthatatlanul kapcsolódik a kitűzött célok teljesítéséhez, a boldogság elérésének és a szorongás csökkentésének is a leghatékonyabb eszköze.

A boldogsághoz tehát nemcsak kémiailag, de pszichológiailag is hozzásegít a futás, a motiváció fenntartásához pedig a kitűzött futóversenyekre való felkészülés. Legyen  3 km a kitűzött cél vagy éppen 245.

A Generali a Biztonságért Alapítvány most segítséget nyújt a motivációhoz: Állj rajthoz, mi segítünk! pályázatuk keretében szabadidősport-egyesületek, diáksport-szervezetek, oktatási intézmények pályázhatnak amatőr futók nevezési díjának finanszírozására, hogy olyan népszerű futóversenyeken tudjanak helytállni, mint az április 22-ei, balatonfüredi Generali Runner’s World Run.


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Éjszakai kéz- és lábzsibbadás? Ilyen okai lehetnek

2025. július 10.

Az éjszaka jelentkező végtagzsibbadás nagyon kellemetlen lehet, bár a legtöbb esetben egyszerű oka van, nevezetesen, hogy olyan pozícióban alszunk, ami elnyomja a kezünk vagy a lábunk vérkeringését. Ha azonban ez nem csak egyszer-egyszer fordul elő, és gyakran ébredünk zsibbadásra, érzéskiesésre, bizsergésre, fontos utánajárni a kiváltó oknak. Ebben a témában segített eligazodni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa.

Az idegek többféle ok miatt sérülhetnek

Amikor őseink kétlábra álltak, számos előnyre tettek szert azáltal, hogy a kezek szabaddá váltak a tevékenységekhez. Ez a pozíció azonban sebezhetőbbé is tett minket a gravitáció hatásaival szemben, amelyek például a csont- és izomrendszert érintik. Ez a kockázat ráadásul még alvás közben is fennáll, amikoris a vázizmok ellazulnak, és a nehézségi erő átveszi az irányítást. Ez tartós és gyakran egyenetlen nyomást gyakorol a vállak, lábak és csípők ízületeire és kötőszövetére. Az olyan változóktól függően, mint az ember életkora, súlya, csontvázszerkezete, általános egészségi állapota és fittsége, valamint a meglévő sérülései, ez káros hatással lehet az idegekre is.
Az egyik különösen érzékeny terület a nyaki gerinc, amelynek területén olyan összekapcsolódó idegköteg helyezkedik el, amely a karok, csuklók, kezek és ujjak mozgását szabályozza, érzékelésüket biztosítja. Ha ezek közül az idegek közül bármelyik összenyomódik, megsérül, vagy oxigén- és tápanyaghiány alakul ki bennük, az bizsergést, zsibbadást vagy izomgyengeséget is okozhat.
– Ez az összenyomódás, vagyis kompresszió olyan egyszerű és visszafordítható dologból is adódhat, mint a rossz testtartás. Ugyanakkor számos kórkép is állhat a háttérben, mint például a gerinccsatorna szűkülete, az ízületi gyulladás, a kéztőalagút-szindróma, a degeneratív betegségek, egyes fertőzések és a fizikai sérülések. A bizsergés és zsibbadás maguknak az idegeknek a károsodása miatt is felléphet, amit betegség és sérülés okozhat. Ezt az idegkárosodást nevezzük neuropátiának– foglalja össze Para doktor.

6+1 szokás, hogy nyáron is megőrizhessük egészségünket

2025. július 10.

Testünk és lelkünk is meghálálja a törődést

A nyár sokunk számára a felszabadulás és a felhőtlen kikapcsolódás időszaka. A megszámlálhatatlan élmény közepette azonban könnyű elveszíteni a fókuszt önmagunkról, pedig ahogy az év többi részében, úgy a meleg hónapokban is fontos tudatosan figyelnünk az egészségünkre, hiszen ilyenkor is számos tényező gyakorolhat negatív hatást rá. Az AVON az egészséges életmód elkötelezett támogatójaként arra bíztat, hogy nyáron se hanyagoljuk el testi-lelki jóllétünket. Ennek érdekében érdemes beépíteni mindennapjainkba a szépségmárka szakértői által összegyűjtött tippeket, melyek nemcsak a nyár folyamán javíthatják közérzetünket, de hosszútávon is hozzájárulhatnak egészségünk megőrzéséhez.

1. Belső hidratálás

Az év legmelegebb napjain fontos, hogy körültekintően figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra. A hidratáltság nemcsak szervezetünk kiegyensúlyozott működéséhez szükséges, hanem bőrünk egészségéhez is hozzájárul, ráadásul a jó közérzetet is elősegítheti. Egy felnőtt nő számára naponta legalább 2 liter víz elfogyasztása ajánlott[1], ez a mennyiség pedig a nyári hónapokban növekedhet. Fontos ugyanakkor arra is gondolni, hogy a cukrozott, koffeines vagy alkoholos italok nem helyettesítik a víz jótékony hatásait, így ennek tudatában alakítsuk a napi folyadékbevitelt.

A meleg környezet ártalmai

2025. július 09.

A napszúrás a fejet érő, intenzív, hosszan tartó napsugárzás, mely következtében mérsékelt agyi nyomásfokozódás alakul ki. Fejfájás, szédülés, fénykerülés jellemzi a tüneteket, sokszor hányinger, hányás kíséri. A beteget azonnal hűvös helyre kell vinni, hideg borogatás adható. Ha az állapot rövidesen nem javul, tanácsos az orvosi ellátás, mert a tünetek hátterében egyéb, súlyosabb betegség rejtőzhet.

A hőség okozta ájulás a már ismertetett, meleg okozta vérkeringési zavarok eredménye. A test hűtése értelemszerű tennivaló, a lábak felpolcolása pedig segít a keringő vérmennyiségnek az agyi erekbe való átterelésében. Ha a beteg ájult, nem szabad őt itatni!

A hőguta viszont már azonnali beavatkozást kívánó károsodás. Leggyakrabban magas hőmérsékleten, nagy páratartalmú helyeken (így trópusokon, szubtrópusi országokban: Egyenlítő és környéke, Dél-Amerika, Közel- és Távol-Kelet és Izrael stb.) lép fel: lényege, hogy a nagy páratartalom gátolja a szervezet természetes hűtését, az izzadást. Ha ehhez még fokozott tevékenység is járul (pl. sportolás a napon) a szervezet maga is pluszhőt termel, és a testhőmérséklet fokozatosan emelkedik, akár 40 °C-ra is.

A magas testhőmérsékletű betegnek a bőre száraz, gyakran félrebeszél, zavart. A test azonnali hűtése, és orvosi ellátás szükséges. Megelőzésképpen bő folyadékfogyasztás (ez napi 10 liter is lehet!) javasolt, akkor is, ha az illető nem érzi a szomjúságot.