Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

8 tipp a kiegyensúlyozott párkapcsolathoz

Érdekességek2023. október 26.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A hercegnő megismeri a királyfit, a fiatal üzletember meghódítja élete szerelmét, a külföldi hősszerelmes leveszi a lábáról a nyaralásra érkező egyetemistát. Számos ilyen romantikus történetet ismerünk a filmekből és regényekből, de mi történik az első randik után? Hogy folytatódik a kapcsolat a világra szóló esküvő után? Mi lesz a párral a hétköznapokban? Erről már kevesebb történet szól, pedig a válasz egyik esetben sem egyszerű. A hosszú távú, kiegyensúlyozott kapcsolat titka legalább annyira kulcsfontosságú, mint az egymásra találás receptje.  

Mi a kiegyensúlyozott párkapcsolatok titka?

Minden kapcsolat más és más, minden embernek eltérőek a prioritásai és az értékrendje, éppen ezért a kiegyensúlyozott kapcsolatoknak nincs egyetlen, minden esetben alkalmazható formulája. Vannak azonban olyan elemek és szokások, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy egy kapcsolat egészséges és harmonikus legyen:

1. Kommunikáció: Minden emberi kapcsolatban, így a párkapcsolatokban is az egyik legfontosabb tényező a kommunikáció. A nyitott, őszinte és tiszteletteljes kommunikáció segít megérteni egymást, kifejezni a szükségleteket, valamint megoldani a felmerülő problémákat és orvosolni a konfliktushelyzeteket.


2. Érzelmek kifejezése: A hosszú távon is harmonikus kapcsolatokhoz fontos, hogy ki tudjuk fejezni érzéseinket a másik fél felé. Ez történhet akár szavakkal, akár gesztusokkal vagy ajándékokkal is. Érdemes ehhez megismerni a társunk szeretetnyelvét, hogy fel tudjuk térképezni mi az a módszer, ami nála működni fog. Lehet, hogy az elismerő szavak fognak verbális megerősítést nyújtani a párodnak, de az is lehet, hogy egy ajándékba kapott szerelmes páros karkötő lesz a leginkább kifejező számára.

3. Bizalom: A bizalom az alapja minden jó kapcsolatnak. Fontos, hogy megbízzunk a partnerünkben, és hozzájáruljunk a bizalom megerősítéséhez azáltal, hogy megtartjuk az ígéreteinket és tiszteletben tartjuk a határokat.

4. Közös értékek és célok: A közös értékek és célok segítenek az azonos irányba történő haladásban. Ha együtt dolgoztok valamiért, az stabillá teszi a kapcsolatotokat és megerősíti az összetartozás érzését. Találjatok olyan közös hosszú vagy rövidtávú célokat és értékeket, amelyek összekötnek titeket.

5. Tisztelet és empátia: Fontos, hogy tisztelettel és empátiával forduljatok a másikhoz, és minden szituációban ennek megfelelően viselkedjetek. Figyeljetek oda a másik érzéseire és szükségleteire, még akkor is, ha ezeket sokszor nehéz felismerni vagy szavakba önteni. Ne próbáljátok megváltoztatni a másikat, hanem fogadjátok el egymást olyannak, amilyenek vagytok.

6. Idő együtt és külön: Fontos az együtt töltött minőségi idő, de ugyanolyan fontos a személyes tér és énidő megtartása is. Mindkét partnernek szüksége van időre a saját barátai, érdeklődési körei és hobbijai számára.

7. Konfliktuskezelés: A konfliktusok elkerülhetetlenek egy kapcsolatban, de fontos, hogy tudjatok velük konstruktívan foglalkozni. Tanuljatok meg vitázni tisztelettel és a megoldásokra összpontosítva. Nem minden vitát vagy konfliktust kell megvívni, néha érdemes engedni, hogy a másik fél érdekeit tiszteletben tartsuk. A megoldható konfliktusokon viszont fontos, hogy együtt dolgozzatok, és találjatok közös megoldást, ami mindkettőtök számára elfogadható és megnyugtató.

8. Romantika és intimitás: Egy kapcsolat elején ösztönös a kézen fogva sétálás, a reggeli üdvözlő csók, az ölelkezés a TV előtt. Érdemes odafigyelni rá, hogy az idő elteltével ez az ösztönös fizikai kapcsolat is megmaradjon, és ne száműzze a rutin a hétköznapokból.

Minden kapcsolat egyedi és az emberek eltérő igényekkel rendelkeznek, így fontos, hogy azokat a dinamikákat és elemeket találjátok meg, amelyek a ti kapcsolatotokban a leginkább működnek.

Egy párkapcsolat boldogsága nem csak az egészséges személyiségeken múlik, hanem a két ember kompatibilitásán is. Nem létezik univerzális recept a kiegyensúlyozott kapcsolatokhoz, de a két embernek képesnek kell lennie ápolni a kapcsolatot, elfogadva a különbözőségeket is. Ezek az elvek segíthetnek abban, hogy kialakítsunk egy tartós és boldog párkapcsolatot.

 

Képforrás: Canva Pro adatbázis.


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Mióma a menopauza után – kell-e aggódni?

2025. július 18.

A méhmióma egy döntően jóindulatú szövetburjánzás a méhben és annak környékén, amelynek ahhoz, hogy növekedni tudjon, ösztrogénre van szüksége. Ezért tehát a menopauza után, amikor az ösztrogénszint visszaesik, jelentősen csökken a mióma kialakulásának, növekedésének esélye is. Néhány esetben azonban nem ez történik, hanem a mióma továbbra is jelen van és tüneteket is okoz. Mi lehet ennek az oka, mit lehet tenni, kell-e aggódni a jelenség miatt? Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica nőgyógyásza, sebész válaszolt meg a kérdéseket.

Mi lehet az oka annak, ha a mióma a menopauza után is tüneteket okoz?

A menopauza után az az általános megfigyelés, hogy akik korábban mióma, miómák okozta panaszokkal bajlódtak, rendszerint jobban lesznek. Ez azonban nem minden esetben van így.
– Előfordul, hogy épp a perimenopauza vagy menopauza alatt alkalmazott hormonpótló terápia az, amely a progeszteron és ösztrogén pótlással fenntartja azt az állapotot, ami miatt a mióma gondot tud okozni. A tünetek változatosak lehetnek, ahogyan a mióma mérete és száma is. Az almamag méretűtől a grapefruit nagyságúig, az egyetlen darabtól a több miómáig számos variációban felfedezhetünk ilyen képleteket. Éppen ezért a panaszok is sokrétűek:
– erős menstruációs vérzés (ha még van menstruáció a perimenopauzában),
– köztes vérzés vagy menopauza utáni vérzés,
– szex közben érzett fájdalom,
– puffadás,
– hátfájás (ha a mióma a méh hátsó részén jelentkezik, nekinyomódhat a hát alsó szakaszán lévő izmoknak és idegeknek),
– székelési, vizelési fájdalom, székrekedés, hólyag kiürítésének nehézsége (ugyanis a méh külső falán elhelyezkedő miómák nyomhatják a hólyagot, a végbelet és az idegeket).
A tünetek lehet enyhék, de akár olyan erőteljesek is, hogy nem csak a nappali közérzetet, de az éjszakai alvást is megnehezíthetik. Nagyon ritka esetben az is előfordulhat, hogy a mióma daganatos sejteket is tartalmaz.

Miben más a növényi és az állati fehérje? Melyik segíti jobban a fogyást?

2025. július 17.

A fehérjediéta több szinten is hozzájárul az anyagcsere fokozásához, a zsírégetés elősegítéséhez és az izomméret megtartásához, miközben pozitív hatással van az energiaszintre és a bőr egészségére. De felmerül a dilemma: a cél, az egészséges és tartós fogyás érdekében a növényi vagy az állati fehérje fogyasztását részesítsük előnyben?

Goda Gábor, vegyészmérnököt, a Toman Diet szakértőjét kérdeztük arról, miért olyan hatékony a fehérjediéta és vajon a növényi, vagy az állati fehérje segíti jobban a fogyást?

„A fehérjediétának számos előnye van a népszerű divatdiétákkal szemben: fokozza az anyagcserét, mivel a fehérjék lebontása több energiát igényel, mint a szénhidrátoké vagy a zsíroké. Ez a magasabb termikus hatás elősegíti a kalóriák gyorsabb elégetését, ami a testsúlycsökkenést és a zsírvesztést támogathatja – feltéve, hogy a bélflóra és az enzimháztartás megfelelően működik. Kalóriadeficitben a szervezet hajlamos az energiáért az izomszövet lebontásához folyamodni. A megfelelő fehérjebevitel azonban biztosítja az izmok építőelemeit (aminosavakat), segítve így az izomtömeg megőrzését és elősegítve az előnyösebb, tónusosabb testkép kialakulását. A fehérje lassúbb emésztése miatt hosszabb teltségérzetet biztosít és stabilabb energiaszintet eredményez. Emellett nélkülözhetetlen a kollagén és elasztin termelésében, melyek a bőr rugalmasságát, szilárdságát és regenerációját támogatják, így segítve a bőr fiatalos megjelenésének elérését vagy fenntartását.”

Tehát a fogyókúra során a fehérjebevitel kulcsszerepet játszik. Az azonban, hogy az állati vagy a növényi fehérje segíti jobban a fogyást, nagyban függ az étrend többi részétől, az egyéni igényektől és a fehérjeforrás minőségétől.

„Míg az állati fehérjék általában teljes aminosav-profillal és magas biológiai értékkel rendelkeznek, addig a növényi fehérjék előnyei a rost és az antioxidáns tartalomban nyilvánulnak meg. Az egészséges étrend szempontjából a legjobb megoldás az egyensúly fenntartása és a különböző fehérjeforrások kombinálása, hogy mind az esszenciális aminosavak, mind a további tápanyagok optimálisan biztosítva legyenek.” – folytatja Goda Gábor.

Úti patika

2025. július 17.

Amikor a gyógyszer a családdal együtt utazik

Az utazás

Milyen gyógyszerekre lehet szükség, és hogyan érdemes kiválasztani, hogy melyik gyógyszer utazzon?
Az úti patika összeállításánál figyelembe kell venni azt, hogy ki(k)nél milyen panaszok orvoslására lehet szükség.

Nem mindegy, hogy hány éves, milyen alapbetegséggel küzd, milyen egyéb gyógyszereket szed az utazó.

Az úti patika tehát egy személyre vagy családra szabott gyógyszereket, kötszereket és egyéb patikaszereket tartalmazó csomag. Az úti patikának praktikusnak, kis helyen elférőnek, ugyanakkor az esetlegesen felmerülő problémákra „elsősegélyt” nyújtónak kell lennie. Összeállításánál az úti célt is figyelembe kell venni; mert pl. egy trópusi szigetre utazáskor valószínűbb az akut hasmenés, mint egy szomszédos országban való nyaraláskor. Kanyargós utakon való buszos kiránduláskor gyakori panasz az utazási betegség. Hegyi túrák alkalmával fokozott a kockázata a rándulásoknak, ficamoknak, bőrsérüléseknek. vízparton gyakoribbak lehetnek a rovarcsípések.

Vannak olyan panaszok is, amelyek bárhol és bármikor felléphetnek; így a láz és a fájdalom. A fájdalom- és lázcsillapító gyógyszer tehát kötelező kelléke az úti patikának. Érdemes olyan gyógyszerek mellett dönteni, amelyek akár az egész család számára megoldást kínálhatnak adott probléma esetén, és „kompatibilisek” a nyaralással járó esetleges meleggel. Lehetőség szerint kerülendők a hűtőben tárolandó gyógyszerek, a magasabb hőmérsékleten megolvadó kúpok. A tablettákénál problémásabb lehet a folyadékok, kenőcsök szállítása.