Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

6+1 szokás, hogy nyáron is megőrizhessük egészségünket

Érdekességek2025. július 10.

Testünk és lelkünk is meghálálja a törődést

Fotó: schantalao | www.freepik.comA nyár sokunk számára a felszabadulás és a felhőtlen kikapcsolódás időszaka. A megszámlálhatatlan élmény közepette azonban könnyű elveszíteni a fókuszt önmagunkról, pedig ahogy az év többi részében, úgy a meleg hónapokban is fontos tudatosan figyelnünk az egészségünkre, hiszen ilyenkor is számos tényező gyakorolhat negatív hatást rá. Az AVON az egészséges életmód elkötelezett támogatójaként arra bíztat, hogy nyáron se hanyagoljuk el testi-lelki jóllétünket. Ennek érdekében érdemes beépíteni mindennapjainkba a szépségmárka szakértői által összegyűjtött tippeket, melyek nemcsak a nyár folyamán javíthatják közérzetünket, de hosszútávon is hozzájárulhatnak egészségünk megőrzéséhez.

1. Belső hidratálás

Az év legmelegebb napjain fontos, hogy körültekintően figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra. A hidratáltság nemcsak szervezetünk kiegyensúlyozott működéséhez szükséges, hanem bőrünk egészségéhez is hozzájárul, ráadásul a jó közérzetet is elősegítheti. Egy felnőtt nő számára naponta legalább 2 liter víz elfogyasztása ajánlott[1], ez a mennyiség pedig a nyári hónapokban növekedhet. Fontos ugyanakkor arra is gondolni, hogy a cukrozott, koffeines vagy alkoholos italok nem helyettesítik a víz jótékony hatásait, így ennek tudatában alakítsuk a napi folyadékbevitelt.


[1] https://ogyei.gov.hu/napi_folyadekszukseglet_az_efsa_europai_elelmiszerbiztonsagi_hatosag_ajanlasa_alapjan

2. Bőrvédelem: okosan a napsütéssel

A napsütés és a napbarnított bőr csábítóan hangzik, bőrünk azonban könnyen védtelenné válhat a nyári hónapokban. Épp ezért a fényvédő krém használata minden napra ajánlott, még akkor is, ha csak rövid időt töltünk odakint vagy ha épp felhős az ég. Törekedjünk arra, hogy 10 és 16 óra között lehetőleg bent tartózkodjunk, ha viszont ez nem lehetséges, keressünk árnyékot, és védjük fejünket, valamint arcunkat egy kalap viselésével[1]. Mindemellett érdemes ilyenkor a világos öltözetet előnyben részesíteni.


[1] https://www.who.int/health-topics/ultraviolet-radiation#tab=tab_2

3. Mozogjunk – de nem mindegy, mikor

Ahogy az év többi részében, úgy nyáron is sokat tehetünk az egészségünkért a rendszeres testmozgással. Fontos azonban, hogy ne a legnagyobb forróságban próbáljuk megdönteni a rekordjainkat. A reggeli vagy esti edzések frissítőbben hathatnak ránk, biztonságosabbak és jobban is eshetnek. Ilyenkor a hőmérséklet is kedvezőbb, ráadásul a szervezetünket sem terheljük meg feleslegesen a legmelegebb órákban.

Mozogjunk – de nem mindegy, mikor

Fotó: Jannes Glas | Unsplash

4. Lassuljunk le a pörgésben

A koncertek, a nyaralások és a folyamatos jövés-menés közepette se felejtkezzünk el lelassulni és elcsendesedni. Legyen szó egy rövid jógáról vagy egy kellemes meditációról, netán egy naplemente megcsodálásáról a vízparton, az önmagunkkal töltött idő és a nyugalom segíthet a visszatöltekezésben, valamint a lelki egyensúlyunk megtartásában.

5. Egészségügyi rutinok nyáron is

Valószínűleg az orvosi rendelőkbe vágyunk a legkevésbé a nyári időszakban, mégse halogassuk az épp aktuális éves szűrővizsgálatokon való részvételt, legyen szó fogászatról, nőgyógyászatról, laborvizsgálatról vagy mammográfiáról. Ne felejtkezzünk el kiemelten figyelni bőrünkre, a napvédelem és a hidratálás mellett az anyajegyeinkre, valamint az esetleges elváltozásokra is fókuszáljunk. A sok nyári élmény közben ne mulasszuk el havonta ellenőrizni melleinket, hiszen ez a havi néhány perc akár életre szóló hatással bírhat ránk és szeretteinkre nézve egyaránt. Ha pedig épp most szeretnénk bevezetni az emlőönvizsgálatot a havi rutinunkba, akkor az AVON edukációs kisfilmje remek támaszunk lehet ebben, hiszen a videóból lépésről-lépésre ismerhetjük meg a helyes önvizsgálat folyamatát. Az edukációs kisfilm az AVON Magyarország Youtube csatornáján, a következő linkre kattintva érhető el: https://youtu.be/Gw8oOI1PL04.

6. Könnyed táplálkozás

A nyár remek lehetőséget teremt arra, hogy sokkal több friss alapanyagot tehessünk a tányérunkra, ezt pedig érdemes is kihasználni. A hőségben megnövekedő folyadékvesztés miatt a nehéz, zsíros fogások helyett jobb, ha könnyebb, vízben gazdag ételeket választunk: például szezonális zöldségeket és gyümölcsöket. Napi szintű fogyasztásukkal fokozhatjuk a folyadékbevitelünket és gondoskodhatunk a vitaminbevitelről is.

+1: Hűtés csak ésszel

Nincs is jobb a nyári hőségben a hűsítő élményeknél. A túlzásba vitt hideg zuhany vagy fürdő, a klíma és a jeges italok könnyen megfázáshoz vagy torokfájdalomhoz vezethetnek. Épp ezért figyeljünk a mértékletességre, emellett próbáljuk meg természetes módon elősegíteni a kellemesebb hőérzetet, például szellőztetés, árnyékolás és legyező segítségével.

Tudatosnak lenni nem bonyolult, csak a figyelemgyakorláson és néhány apró döntésen múlik, amit nap mint nap meghozunk önmagunkért. Nyáron is érdemes tehát fókuszálni a testi-lelki egészségünkre, hogy ne csak most, de később is jól érezhessük magunkat a bőrünkben. Mert a gondoskodás önmagunk felé nem luxus, hanem a jóllétünk fontos alapja.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

A fenntartható táplálkozás gyakorlati szempontjai

2025. július 02.



Nincs általános és globális fenntartható étrend. Egy étrend akkor fenntartható, ha az adott nemzet földrajzi elhelyezkedéséhez, környezeti adottságaihoz, gasztronómiai szokásaihoz, vallási előírásaihoz alkalmazkodik. Hatalmas jelentőséggel bír a fenntarthatóságon belül a reklámokból oly jól ismert „vedd a hazait!” Valóban tisztában vagyunk azzal, mikor minek van szezonja? A nagy élelmiszerláncok januártól decemberig kínálnak szinte minden zöldséget, gyümölcsöt. A szezonális termékek közti eligazodásban – az áron kívül – segítségünkre lehet az MDOSZ Terítéken az egészség FB oldala, ahol elérhető az ún. szezonális táblázat (1. táblázat).




Fenntarthatósági szempont
Tevékenység


Húsfogyasztás
Az elfogyasztott hús mennyiségének csökkentése
Heti legalább 1 húsmentes nap beiktatása Hús kiváltása egyéb teljes értékű fehérjékkel (tojás, tejtermékek)


Halfogyasztás
Heti legalább egy alkalommal fogyasszunk halat
Válasszuk az MSC jelzéssel ellátott termékeket
Fogyasszunk minél több hazai halt


Élelmiszerhulladék
Tervezzük meg előre az étrendünket Bevásárlás előtt készítsünk listát és ne menjünk éhesen vásárolni Figyeljünk a szavatossági időre és a termékek megfelelő tárolására Vigyünk magunkkal többször használatos zsákot és szatyrot a termékeknek


Globalizáció élelmiszerkilométer
Válasszunk helyi termékeket Ellenőrizzük a termék címkéjén a származási országot Fogyasszunk idényjellegű zöldségeket és gyümölcsöt


Egészséges táplálkozás
Csak annyi táplálékot vigyünk be, amennyire szervezetünknek ténylegesen szüksége van Étkezzünk rendszeresen és változatosan Ha nem szükséges, ne zárjunk ki semmit az étrendünkből Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket



Az utazási hasmenés fő tünetei

2025. július 02.



Külföldön az emberek általában szívesen próbálják ki a helyi konyhát. Vannak azonban, akiknek érzékeny a gyomruk és az idegen ételtől gyomorrontást kapnak: ennek tünetei szintén hányás, hasmenés, gyomorgörcsök. Ez azonban diéta és bő folyadékfogyasztás mellett hamar elmúlik. A komolyabb betegségről, az utazási hasmenésről akkor van szó, ha az utazónál megérkezése után három napon belül, legalább napi három alkalommal híg székletürítésre kerül sor, valamint a vezető tünetek közül (alig visszatartható székelési inger, hastáji fájdalom vagy puffadás, hasi görcsök, émelygés, láz, hányás, véres vagy nyálkás jellegű széklet) legalább három fellép.

A legfontosabb a megelőzés

A rossz hír az, hogy az alkoholfogyasztás, mely a közhiedelem szerint „fertőtleníti az emésztőcsatornát” – nem igaz. Példa rá Hemingway, aki sűrűn alkoholizált utazásai közben (is), mégis, afrikai útjáról mint „az Önök vérhasban szenvedő tudósítója” számolt be olvasóinak. A megelőzés biztos módja a biztonságos, nem fertőzött ételek és italok fogyasztása. Erről a Zsebdoktor utazóknak c. könyv „Egzotikus vidékek – egzotikus ételek” című fejezetében részletesen olvashat.

A diétás megszorításokat és a biztonságos étkezésre vonatkozó szabályokat az utazók többsége nem tartja be, az erre való törekvés mintegy két nap után lanyhul. Mivel az utazási hasmenés tipikusan az elutazás utáni harmadik napon lép fel, a kezdeti óvatosság az első két napban – úgy tűnik – meghozza a gyümölcsét. A megelőzésképpen szedett antibiotikumok – más káros mellékhatásaikon kívül – sem akadályozzák meg a hasmenés kialakulását, főleg azért, mert nem minden utazási hasmenést okozó mikroba érzékeny az adott antibiotikumra.

Ezért nehéz egyedül formába lendülni otthon

2025. július 01.

Hogyan lehet mégis tartós a fejlődés?

Sokan hajlamosak magukat okolni, ha otthon nem jönnek az edzés eredmények, pedig a valóság ennél jóval árnyaltabb. A négy fal között edzeni nemcsak kényelmes, hanem tele van nehézségekkel is: könnyű elveszíteni a lelkesedést, elcsúszni a rendszerességen, vagy épp tanácstalanul válogatni a rengeteg online videó között. Fodor Réka fitnesz szakértő szerint nem a kitartás hiánya a fő akadály, hanem az, ha nincs egy jól felépített terv, személyre szabott segítség és bátorító közösség.

A szakértő szerint a siker kulcsa a részletekben és a tudatosságban rejlik.

„Az otthoni edzés nem szükségszerűen könnyebb vagy kevésbé hatékony, mint az edzőtermi, de csak akkor hozza a kívánt formát, ha helyesen végezzük” – hívta fel a figyelmet a Barackcsapat online edzésplatform alapítója.

Túlzott lelkesedés vs. teljes rendszertelenség

Fodor Réka szerint az egyik leggyakoribb buktató a túlzott kezdeti lelkesedésből fakadó túledzés, vagy éppen ennek ellenkezője, a rendszertelenség.

„Sem a pihenőnapok nélküli, mindennapos intenzív mozgás, sem a hetekig tartó kihagyások nem vezetnek optimális eredményre. Előbbi könnyen túlterheléshez és sérüléshez, utóbbi pedig motivációvesztéshez és a fejlődés elmaradásához vezethet. A megoldást egy okosan felépített, fokozatosságot biztosító edzésterv jelentheti, amely figyelembe veszi az egyéni terhelhetőséget és biztosítja a szükséges regenerációt.” – meséli Fodor Réka.