Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

5 tipp, hogy könnyebben megszokja gyermekünk a szemüveget

Érdekességek2023. március 26.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A szülők számára sokszor a legnehezebb kihívások egyikét jelenti, hogy elfogadtassák gyermekükkel a szemüveg viselését. Gyakran ütközhetnek erős ellenállásba, pedig akárcsak a fogszabályozó, úgy a szemüveg is az ő érdeküket szolgálja. Ennek ellenére egyik sem népszerű gyógyászati termék a gyerekek körében, akik sokszor kellemetlennek élhetik meg ezek viselését, kínosan érezhetik magukat megjelenésük miatt és tarthatnak osztálytársaik csúfolódó megjegyzéseitől is.  

A szemüveg hosszú távon kétségtelenül gyermekünk előnyére válik, ugyanakkor hirtelen hozhat jelentős változást a mindennapjaiba. Ezért időre lesz szüksége ahhoz, hogy megszokja az új helyzetet és szívesen viselje az előírt darabot. Nézzünk is meg néhány hasznos tippet, amelyekkel segíthetjük abban, hogy idővel ő is hasznos kiegészítőként tekintsen a szemüvegre, megértse előnyeit és viselése ne kínos, sokkal inkább szórakoztató élmény legyen számára!

Mit tehetünk szülőként, hogy könnyebben megszokja gyermekünk a szemüveget?

A gyereknevelés nagy felelősséggel jár, a szülőknek sokszor népszerűtlen döntéseket is meg kell hozniuk gyermekünk érdekében; hiszen a legkisebbek gyakran vonakodnak az olyan hasznos dolgok betartásától, mint a zöldségek fogyasztása, a kevesebb édesség, a több tanulás vagy az időben történő lefekvés. Egy szemüveg feltehetően egyik gyermek kívánságlistáján sem szerepel, de vannak olyan helyzetek, amikor elkerülhetetlen annak rendszeres viselése. Fontos, hogy legyünk türelmesek és megértőek, magyarázzuk el, hogy a szemüveg előnyére válik, nincs benne mit szégyellni, és segítsük abban, hogy leküzdhesse az ezzel kapcsolatos félelmeit. Nézzünk ehhez 5 hasznos tippet!

1. Keressünk példaképeket!

Minden gyereknek vannak kedvenc mesehősei, filmes karakterei, sportolói, énekesei vagy más olyan hírességek, akikre felnéznek. Példaképeik között pedig szinte biztosan akad legalább egy szemüveges: Harry Potter mellett gondolhatunk Supermanre, Demi Lovatora vagy éppen Matt Damonra. A gyerekek sokszor rajonganak kedvenceikért, az a tudat pedig, hogy az általuk csodált bálvány is hozzájuk hasonló cipőben jár, sokkal magabiztosabbá teheti őket a szemüveg viselésében. Ezt a tudatosságot erősíthetjük gyermekünkben akár a hálószobájába tett poszterekkel is, hogy lássa, teljesen menő dolog szemüveget viselni.


2. Vonjuk be őket a választásba!

Évtizedekkel vagyunk túl az SZTK-s szemüvegek korszakán, napjainkban a szemüvegkeretek és a szemüvegtokok egyaránt trendi, menő kiegészítők lehetnek. Széles választékban érhetőek el, már a legkisebbek számára is, tetszés szerinti méretekben, formákban, színekben vagy mintázatokban. Minden gyerek szeret válogatni, ha pedig egy elképzeléseihez passzoló darabot talál, idővel akár még ragaszkodhat is hozzá. Ráadásul úgy érezheti, ő is részese volt a szemüveggel kapcsolatos komoly döntés meghozatalának.

3. Figyeljünk oda a kényelemre!

Alapvetően rábízhatjuk gyermekünkre a döntést a szemüveg stílusát illetően, nekünk azonban fontos odafigyelni annak kialakításra is. Az az optimális, amikor a szemüveg stabilan illeszkedik az arcformához, kényelmesen ül az orrnyergen és füleken. Nem csúszik le, nem túl laza és nem túl feszes, szinte észrevehetetlen viseletet tesz lehetővé. Ne feledjük, hogy a gyerekeknek kisebb a fülük és kevésbé markánsak az arcvonásaik – ha biztosan jó döntést szeretnénk hozni, akár a szemészeten, akár egy szaküzletben is kérhetünk tippeket a tökéletes típus kiválasztásához.

4. Fokozatosan szoktassuk őket a viseléshez!

Nem várhatjuk el, hogy gyermekünk minden pillanatban szívesen hordja a szemüvegét, kiváltképpen az elején nem, amikor még az újdonság erejével hat. A hozzászokás eltarthat egy ideig: legyünk türelmesek, a legtöbb lurkónak körülbelül három hónapra van szüksége az „akklimatizációhoz”. Apró lépésekkel szoktassuk a szemüveghez, például a viselési idő fokozatosan növelésével. Kezdhetjük napi 10 perccel, majd folyamatosan emelhetjük ezt az időtartamot egészen addig, amikor már az állandó viselet is természetes lesz számára.

5. Támogassuk és biztassuk őket!

Gyermekünknek szüksége lehet a támogatásunkra és a biztatásunkra, különösen az elején: egészen a szemészeten tett látogatástól az eszköz első viseléséig. Ezután is dicsérjük meg időnként a megjelenését, juttassuk eszébe a szemüveges példaképeit, emlékeztessük arra, mennyi előnnyel jár a szemüveg viselése! Szebben írhat, jobban láthatja a filmeket és az iskolában is ügyesebb lehet. Kisebb gyereknél sajnos előfordulhat, hogy valamilyen formában az osztálytársaik céltáblájává válnak szemüvegük miatt. Ezért érdemes lehet előre felkészíteni ezekre a helyzetekre, vagy legalább segíteni abban, hogy hagyja figyelmen kívül ezeket a rosszindulatú megjegyzéseket.

A szemüveg elfogadtatása nem egyszerű, azonban közel sem lehetetlen feladat. A fenti tippek sokat segíthetnek a cél elérésében, ugyanakkor, ha indokoltnak érezzük, bármikor kérhetünk további tanácsokat például egy szemész szakorvostól, beszélhetünk akár gyermekünk tanáraival is. Ők biztosan partnerek lesznek abban, hogy a lehető legkevesebb kellemetlenség vagy rossz érzés mellett szokjon hozzá a legkisebb az új helyzethez!

 

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Ilyen okai lehetnek a féloldali fejfájásnak

2025. június 28.

A féloldali fejfájás ugyanolyan kínzó lehet, mint amikor a fej más részein jelentkezik a fájdalom, ám az okok közt elsődleges és úgynevezett másodlagos fejfájást is diagnosztizálhatnak. Ezt pedig azért nagyon fontos tudni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa szerint, mert teljesen más kezelést igényelhet például a migrén, mint a gerinc probléma miatt jelentkező fejfájás.

Elsődleges fejfájások típusai

Bizonyos esetekben a fejfájás a fej egyik oldalán intenzívebben jelentkezhet, mint a másikon, de az is előfordulhat, hogy csak a fej egyik oldalán érzékelhető. Ilyen panaszt okozhat többféle elsődleges fejfájás is, mint például a migrén, a cluster fejfájás és a paroxizmális hemicrania, valamint a hemicrania continua is. Az elsődleges fejfájás (vagy primer fejfájás) önálló betegségnek tekinthető, és nincs egyetlen, minden esetben beváló gyógymódja.
Mit érdemes tudni ezekről az elsődleges fejfájástípusokról?

Migrén

Tipikusan csak az egyik oldalon, például a tarkó, halánték vagy a homlok jobb oldalán jelentkezik. Jellemzően a fej egyik oldalán jelentkezik, lüktető fájdalom formájában. 6-9 erősségű egy tízes fájdalompontozó skálán, ami órákon, vagy akár 1-2 napon át is tarthat. Jellemzője, hogy fizikai aktivitás fokozza és társul hozzá rosszullét, hányinger, fény-túlérzékenység. Ezt a gyakran aurajelenségekkel bevezetett fejfájást nők háromszor gyakrabban tapasztalják.

Cluster fejfájás

A cluster fejfájás jellemzően csak az egyik szem körüli, szem mögötti rendkívül intenzív fájdalmat vált ki, többnyire időszakosan jelentkezve. Időszakosan előfordul, hogy mindennap kialakul, jellemzően 2-3 órával a lefekvés után vagy hajnali órákban erre ébred a beteg máskor akár egy évig nem jelentkezik. Rendszeresen társul hozzá könnyezés, orrfolyás vagy dugulás, lógó szemhéjak, szemvörösség, esetleg izzadás a homlokon vagy arcon, szűk pupilla. A 30-60 perces roham nagyon erőteljes, a beteg nyugtalan, járkál, dörzsöli a fejét – ellentétben a migrénnel, ahol inkább csendet és sötétséget keres

Paroxizmális hemicrania

Ez a fejfájástípus jóval ritkább, mint az többi. A cluster fejfájáshoz hasonlóan a paroxizmális hemicrania rohamok is eltartanak egy ideig. De az időszakok rövidebbek (10-30 perc) és gyakoribbak (naponta 5-15 alkalommal). A fej egyik oldalán jelentkező szúró vagy égető fájdalom mellett influenzára hasonlító tünetek – folyó orr, verejtékezés – is előfordulhat.

Hemicrania continua

Ez egy ritka, állandó egyoldali fejfájás, amely mindig ugyanazon az oldalon jelentkezik. A fájdalom folyamatosan jelen van, naponta 24 órában, de időnként felerősödhet. Jellemző tünete, hogy a fejfájás sosem vált oldalt, tartós, tompa vagy nyomó jellegű fájdalom, időnként erősebb, szúró, lüktető rohamokkal, időnként társulhat könnyezéssel, orrdugulással, szemvörösséggel az érintett oldalon.

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.