Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

5 lépés az otthoni wellness-élmény megteremtéséhez

Érdekességek2022. június 02.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A pihenés rendkívüli módon háttérbe szorul az életünkben: reggel elmegyünk dolgozni, utazunk, edzünk, hazaérünk, főzünk, tanulunk a gyerekekkel, ágyba tesszük őket, és mindeközben nincs időnk saját magunkra. Emiatt is nagyon fontos, hogy hagyjuk saját magunkat is feltöltődni egy olyan program során, amikor nem csinálunk különösebben semmit és nem gondolunk semmire. De hogy kell ,,csak úgy lenni"? Hogyan élhetjük át a wellness-élményt saját otthonunkban?  

Wellness otthon – Miért is?

Az otthoni wellnesshez nem kell különösebb apropó: ha fáradtak vagyunk, vagy kikapcsolódnánk, bátran élvezhetjük otthonunkban a wellness nyújtotta kényelmet és luxust. Ehhez első lépésként találjunk magunkra két-három órát, amikor semmi mással nem vagyunk elfoglalva, csakis saját magunkkal! A választott időtöltés rajtunk áll: ha egy fürdő az, ami igazán pihentet, válasszuk azt, de ha két-három óra folyamatos olvasásra vágyunk, netán egy borkóstolót szerveznénk magunknak és párunknak, erre találjuk meg az időt és a helyet. A lényeg az, hogy ez a pár óra örömteli legyen, és töltsön fel!

5 tipp a tökéletes otthoni wellness-élményhez

A kérdés valójában az, hogy nekünk mit jelent a wellness, és hogy ebből otthoni körülmények közt mit tudunk megvalósítani. De természetesen vannak alapfelszerelések, amelyek nélkül nem wellness a wellness!

Gyertyafénnyel a romantikáért

A gyertyafény végigkíséri az életünket: ott van a templomokban a keresztelőkön, az esküvőkön és a születésnapi tortákon is. Miért pont a szabadidőnkben ne gyújtanánk gyertyákat? A lámpa erős, rideg fénye megnehezíti az elalvást, de ha gyertyát gyújtunk, nemcsak a pihenést segíthetjük elő, hanem a könnyebb alvást is. Meggyújthatjuk az ágy körül, vagy a kádban, ahol éppen vagyunk, a lényeg csak annyi, hogy ne aludjunk el úgy, hogy égve hagyjuk fényes barátainkat. Kiváló páros program: a gyertyafényben való beszélgetés legyen az kádban, vagy a lakás bármely pontján, rendkívül mély tud lenni, amire ritkán van idő a mindennapokban.

Jóleső masszázs

A masszázs éltető hatásai jól ismertek: azon túl, hogy rendbe teszi hátunkat vagy akár az egész testünket, lelkünknek is fontos táplálék. Végre valaki velünk foglalkozik, és nincs más dolgunk, csak feküdni, és élvezni, ahogy letapadt izmaink újra életre kelnek! Sokszor nem is a profi masszázs a lényeg, hanem a törődés, így ha párunkkal töltjük a masszázsra szánt időt, lélekben is feltöltődhetünk. De ez azért egyedül sem lehetetlen! Ebben az esetben házhoz hívhatjuk a szakembert, így még az sem töri meg a wellness-idillt, hogy el kellett mennünk otthonról.

Illatgyertyákkal a kikapcsolódásért

Az illatgyertya legyen szó akár olvasásról, akár kádban való lazításról, segíti az ellazulást és akár az elalvást is. Ha minden egyes nap kádban fürdünk, egy wellness-napon akkor is hasznos lehet az illatgyertya, mert általa teljesen máshol érezhetjük magunkat. Nem gondolná az ember, hogy mennyit számít egy másik illat, de egy szimpatikus aromával mindenképpen érdemes tenni egy próbát!

Pakolj, de ne a lakásban!

Egy kellemes arcpakolás is lehet a wellness-rutin része. Ha nincs más otthon, csak kígyóuborka, az is tökéletes hidratálásra és a szem alatti táskák összehúzására, de ha egy ráérős maszkot kenünk magunkra, és közben csokit majszolva a kedvenc sorozatunkat nézzük, az is felér egy valódi wellness-élménnyel!

Mert enni is kell!

Ahhoz, hogy igazán jól teljen a feltöltődésre szánt pár óra, az evést és az ivást se hagyjuk ki a programból! Akár étteremből is rendelhetünk, de párunkkal együtt is elkészíthetjük a menüt. Az igazán jó estéhez pedig bor is dukál! Érdemes előtte tartani egy borkóstolót, hogy pontosan tudjuk, milyen nedű illik az adott tésztához vagy húsféléhez. A gasztronómiai élmény után következhet a wellness további része!

Ajándéknak sem utolsó!

Egy otthoni pihenés kiváló ajándék lehet! Nem is kell hozzá alkalom, elég ha a semmiből forró fürdővel, gyertyákkal és egy üveg borral várjuk haza kedvesünket! Figyeljünk oda, hogy olyan programmal készüljünk, amit szeret, és olyan illóolajokat használjunk, amiknek nem tud ellenállni! Egy ilyen estével teljesen új lendületet kaphat egy egyszerű hétköznap.
 
A wellness-t ugyan automatikusan szállodához köti az ember, apró beruházásokkal mi is megteremthetjük magunknak a saját rekreációs központunkat. ,,Mindenütt jó, de a legjobb otthon” – tartja a mondás, és a wellnesszel sincs ez másképp!
 
Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Szívritmuszavar: a csendes ellenség, amely bárkit érint

2025. július 09.

A szívritmuszavar napjainkban egyre növekvő egészségügyi kihívást jelent világszerte és Magyarországon egyaránt. Legújabb becslések szerint hazánkban közel 400 ezer1 ember érintett a leggyakoribb szívritmuszavar-típusban, a pitvarfibrillációban, miközben sokan még nem is tudnak betegségükről. Az okoseszközök már ezen a téren is segítségünkre lehetnek. A Budai Egészségközpont szakembere a szívritmuszavar világhete alkalmából elmagyarázza, hogyan. Egyúttal pedig beavat a szívprobléma felismerésével, kezelésével és megelőzésével kapcsolatos tudnivalókba.

A szívritmuszavar, szaknyelven aritmia, a szívverés ritmusának megváltozását jelenti. Egészséges körülmények között a felnőtt szív percenként 60-100 alkalommal ver szabályos ritmusban. Szívritmuszavar esetén azonban a szív túl gyorsan (tachycardia – 100 feletti pulzusszám), túl lassan (bradycardia – 60 alatti pulzusszám) vagy szabálytalan ritmusban dobog. A szív négy üregének összehangolt működését és ezáltal a folyamatos vérkeringést egy „természetes pacemaker” irányítja, amelynek kiindulópontja a jobb pitvarban található szinuszcsomó. Amikor ez az elektromos rendszer meghibásodik, szívritmuszavar alakul ki, amely bármely életkorban előfordulhat, gyakorisága azonban az évek számával együtt növekszik (főként 65 év fölött). A leggyakrabban előforduló szívritmuszavar, a pitvarfibrilláció több mint 11 millió embert érint csak Európában. Magyarországon a betegek száma megközelíti a 300 ezret. Aggasztó azonban, hogy az érintettek mintegy 25 százaléka, vagyis csaknem 100 ezer ember nem is tud a betegségéről.

Mi váltja ki a szívritmuszavart?

A szívritmuszavar kialakulásának számos oka lehet. A leggyakoribbak közé tartoznak a szívbetegségek (szívroham, szívelégtelenség, szívbillentyű-problémák, koszorúér-betegség, valamint örökletes szívizom és ioncsatorna betegségek), az elektrolitegyensúly-zavarok (nátrium, kálium, kalcium és magnézium hiánya vagy túltengése), a hormonális problémák (pajzsmirigy túl- vagy alulműködése), valamint közvetetten a magas vérnyomás és a cukorbetegség. Az életmódbeli tényezők is jelentős szerepet játszanak a szívritmuszavar megjelenésében. Adohányzás, illetve a nikotinbevitel, a túlzott alkohol- vagy koffeinfogyasztás, a krónikus stressz, az alvási apnoe és az elhízás mind növelik a kockázatot. Emellett bizonyos gyógyszerek mellékhatásai is szerepet játszhatnak.

Éjjel felerősödő asztmás tünetek? Ilyen okai lehetnek

2025. július 08.

Ha éjszaka erőteljesebb nehézlégzés, úgynevezett fulladás, köhögés jelentkezik, az asztmás betegek úgy vélhetik, súlyosbodott a betegségük. Holott ezeket a tüneteket más, akár az asztmával összefüggő betegségek is okozhatják. Ezért hívta fel dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont – Prima Medica tüdőgyógyásza, allergológus a figyelmet arra, mennyire fontos a felerősödő panaszok kivizsgálása és a helyes diagnózis felállítása.

Az asztma tünetei éjjel-nappal jelentkezhetnek

Az asztma a légutak gyulladásával járó krónikus betegség, amely nem egyik napról a másikra alakul ki. Az egyik első intő jel lehet, ha nehezebben bírjuk a fizikai aktivitást és kialakul a terhelésre jelentkező nehézlégzés. A betegség gyermek- és felnőttkorban is kialakulhat, és egyik életkorban sem kell feltétlenül az állóképesség hiányára gondolni, ha már enyhe mozgásra is fújtatva vesszük a levegőt, bár tény, hogy a túlsúly és az edzetlenség szintén okozhat ilyen panaszt.
– Azok az asztmás betegek, akik már egy ideje együtt élnek a betegséggel, azt is tudják, hogy náluk milyen triggerek válthatnak ki rohamot, súlyosbíthatják a tüneteket. Gyakran ilyen lehet például a dohányfüst, a légszennyezettség, a fizikai terhelés, légúti allergia, de sok asztmás a hideg levegő belélegzésére és a stresszre is így reagál. Ha az asztmás tünetek elsősorban éjszaka erősödnek fel, fontos kivizsgálni a pácienst, hiszen ilyen jellegű panaszokat más betegségek is okozhatnak – magyarázza Potecz doktornő.

Milyen betegségek állhatnak az éjjel felerősödő asztmás tünetek mögött?

Fül-orr-gégészeti betegségek

A fekvő testhelyzettel függhet össze az éjszaka köhögés, ha mögötte úgynevezett hátsó garatfali csorgás áll. Ez gyakran a krónikus orrmelléküreg-gyulladás egyik jellegzetes tünete lehet, amikoris a garat felé csorgó váladék ingerköhögést okoz. A háttérben több kiváltó ok is állhat, amelyek felderítéséhez fontos a fül-orr-gégészeti vizsgálat.

Reflux (GERD)

Éjjelente erős tüneteket okozhat a reflux is, ugyanis fekvő helyzetben a gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó savas gyomornedv irritálja a torkot, ami köhögési ingert vált ki. Az asztma gyakran együtt jár a reflux betegséggel, a gyakori köhögés és egyes asztma gyógyszerek is felerősíthetik a reflux tüneteit. Ilyen esetben gasztroenterológus bevonásával lehet a két betegséget eredményesen kezelni.

Beltéri allergének kiváltotta allergia

Ha az asztmás tünetek éjszaka rosszabbodnak, akkor elképzelhető, hogy valamilyen allergia is áll a háttérben. A triggerek között már említettük a polleneket, ezek elsősorban a szabadban jelentenek gondot. Beltéri panaszok akkor alakulhatnak ki pollentől, ha például a hajban megmaradnak a pollenszemek, és éjjel, amikor lefekszünk, ezeket könnyebben belélegezzük. Előfordulhat azonban, hogy beltéri allergénekre alakul ki allergia, igen gyakran pl. poratka allergia. Mivel pedig a háziporatka nagyon „szeret” a hálószobában, a matracban, ágyneműben, szőnyegekben nagyobb mennyiségben megbújni, ez éjszakánként felerősítheti a nehézlégzést, a sípoló légzést, a köhögést, egyéb tüneteket.

Ökológiai lábnyom csökkentése a dietetikai gyakorlatban

2025. július 08.


A dietetikus akár beteg, akár egészséges kliensnek ad táplálkozási tanácsot élelmiszerekkel, ételekkel, receptekkel, étlaptervezéssel, adagnagyságokkal kell, hogy foglalkozzon. Figyelembe kell venni az egyéni igényeket és helyi lehetőségeket épp úgy, mint a gazdaságossági szempontokat a mennyiség tervezésénél, és a maradék felhasználást. (2) Vagyis egy étrendi körforgást kell megvalósítani, amit ma már környezettudatossági szempontok kell, hogy vezéreljenek (1. ábra). Ezek a szempontok nem bonyolultak, sőt kézenfekvőek, de tudatosítani kell az emberekben, hogy minél többször megvalósulhassanak.25.