Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

5 dolog, amitől minden helyiség világosabbnak hat

Érdekességek2025. január 21.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A kényelmes, otthonos lakás fogalma mindenkinek mást jelent, abban azonban talán mindannyian egyetérthetünk, hogy a megfelelő megvilágítás rendkívül fontos kérdés. A taktikusan elhelyezett lámpák szerepe tagadhatatlan, a legjobb azonban az, ha otthonunk elegendő természetes fényt is kap. Persze nem minden ingatlan rendelkezik óriási ablakokkal és ideális tájolással, szerencsére azonban számos olyan trükköt vethetünk be, melyek segítségével bármely helyiséget világosabbá és optikailag tágasabbá tehetünk.

1. Világos színek

Ha szeretnénk a lakás helyiségeit világosabbá varázsolni, ennek az egyik legegyszerűbb módja a falak és a mennyezet színének helyes megválasztása. A világos árnyalatok, így elsősorban a fehér, a krémszín vagy a pasztell visszaverik a fényt, így segítségükkel a szoba sokkal világosabbnak, ráadásul nagyobbnak is tűnik majd. Ennek a választásnak további előnye az, hogy a semleges árnyalatok gyakorlatilag bármilyen színnel vagy formával kombinálhatók, így egy fehér fal tökéletes hátteret adhat akár a modern, visszafogott, akár a bohókás stílusú bútoroknak és kiegészítőknek is.

2. Minimalista berendezés

Egy zsúfolt helyiség – különösen akkor, ha masszív, sötétebb bútorokkal van berendezve – sokkal sötétebbnek és komorabbnak tűnik, mint egy szellősebben elrendezett szoba. Ha tehát szeretnénk egy világos, élettel és napfénnyel teli otthonban élni, akkor csak a legszükségesebb bútorokat tartsuk meg, ezek közül pedig lehetőség szerint válasszunk légiesebb, kevésbé tömör darabokat.

Már az is nagyon sokat számít, ha a kanapé vagy a dohányzóasztal lábakon áll, így a padló is látható marad alatta; a sötét hátlappal ellátott könyvszekrény helyett válasszunk polcokat, és ügyeljünk arra is, hogy az ablakok elé ne helyezzünk el nagyobb, a fényt eltakaró bútordarabokat.

3. Tükrök és üveg használata

Akár egy apró helyiség méretét szeretnénk optikailag növelni, akár egy sötétebb szobába engednénk be még több fényt, a tükröződő felületek óriási szolgálatot tehetnek nekünk. Néhány okosan elhelyezett tükörrel azt a hatást kelthetjük, mintha a lakásnak több ablaka lenne, így segítségükkel jelentős mértékben növelhetjük az oda bejutó napfény mennyiségét. Az üvegből készült polcok, asztalok biztosan nem állnak a fény útjába, így egyáltalán nem sötétítik be a lakást, ráadásul tökéletes dekorációs elemként is tekinthetünk ezekre a bútorokra.


4. Jól megválasztott nyílászárók

Újabb ablakokat kialakítani az esetek nagy részében sajnos nem tudunk, a nyílászáróink azonban alapvetően meghatározhatják azt, hogy mennyi fény jut be a lakásba. Egy vékonyabb kerettel ellátott műanyag ablak természetesen nagyobb üvegfelülettel rendelkezik, ami világosabb helyiségeket eredményez. Ezek a nyílászárók remekül szigetelnek és akár évtizedekig is gond nélkül kiszolgálhatnak minket, ezért ha cserén gondolkodunk, egy műanyag ablak biztosan jó választás lesz.

Az igazán sötét, apró helyiségekben – például a fürdőben vagy a gardróbban – a mennyezeti lámpákat egy fénycsatornával is helyettesíthetjük: ennek egyik vége egy tetőbe épített ablak, ahonnan egy fényvisszaverő bevonattal bélelt csövön keresztül jut el a napfény a szobába.

5. Áttetsző függönyök

Ha az ablakok problémája megoldódott, már csak annyi a dolgunk, hogy ezeket ne takarjuk el vastag, nehéz drapériákkal: az esti sötétítéshez válasszunk inkább egy modern redőnyt, napközben pedig használjunk könnyű, vékony anyagból készült függönyöket, melyek a fényt beengedik, másokat azonban megakadályoznak abban, hogy a magánéletünkbe betekinthessenek.

Csak egy kis kreativitásra van szükség!

Ha elégedetlenek vagyunk, mert lakásunk még a nappali órákban is túl sötétnek hat, nem a költözés az egyetlen megoldás. Számos lehetőségünk van arra, hogy a helyzetet orvosoljuk: a világos színek, a tükröződő felületek és a taktikusan elhelyezett bútorok mind segítségünkre lehetnek abban, hogy igazán komfortosan érezzük magunkat otthonunkban.


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Apa csak egy van

2025. július 04.



A PSA vizsgálat fontossága

A prosztatarák korai felismerésének leghatékonyabb eszköze a PSA (prosztata specifikus antigén) szint mérése a vérből. A PSA ugyan nem „rák-specifikus”, azaz az emelkedett szintje nem jelenti a rák diagnózisát, de mindenképp felhívja a figyelmet a daganat előfordulásának veszélyére, és további vizsgálatot, szövettani mintavételt tehet indokolttá. A PSA-t egyénre szabottan kell értékelnie a szakorvosnak: a megítélése függ a beteg életkorától, a prosztata nagyságától.

A „szervre lokalizált prosztatarák” (amikor a tumor nem terjed túl a szerv határain, nem ad áttétet nyirokcsomókba vagy távoli szervekbe) jó eséllyel gyógyítható és a beteg további életkilátásai megegyeznek a vele azonos korú és egészségi állapotú férfiakéval.

Szeretnénk kiemelten felhívni a figyelmet a szűrések fontosságára és a megelőzésre, mivel a prosztata rák tünetet csak a késői stádiumban mutat, ugyanakkor idejében felfedezve a legtöbb esetben teljes sikerrel gyógyítható!

Hogyan kell használni a fényvédő termékeket?

2025. július 03.



A fényvédő termékek teljes mértékben csak akkor hatékonyak, ha megfelelő mennyiségben és időközben alkalmazzák őket.

Az átlagos testméretű felnőttek teljes testfelületének védelméhez kb. hat teáskanálnyi (kb. 35 ml) mennyiségnek megfelelő fényvédő készítmény szükséges. Ajánlatos már a napozás, napon tartózkodás előtt 20 perccel bekenni a bőrt, és ezt kétóránként megismételni.

Fürdés, erős izzadás után is ismételni szükséges a bőr lekenését. Egy átlagos flakonnyi fényvédő készítmény tehát 1-2 nap alatt elfogy. Ha ennél tovább kitart, akkor valami helytelen volt az alkalmazás során.

Sokan a tartós napozás helyett megszakításokkal napoznak, mert így vélik elkerülni a tartós sugárzás hatását. A rossz hír az, hogy az ultraviola sugárzás hatása felhalmozódik (kumulálódik) a nap folyamán, tehát a napozásra szánt összidő ne legyen több fél–egy óránál.

Nem múlik a nyakmerevség? Fontos az orvosi kivizsgálás

2025. július 03.



A nyaki merevség általában egy egyszerű „elalvás” miatt alakul ki, de ha az állapot tartósan fennáll, az jelentősen rányomja a bélyegét a hétköznapokra, különösen, ha más tünetek, például váll- vagy fejfájás is társulnak mellé. Dr. Csengei Gábor PhD, a Fájdalomközpont – Prima Medica reumatológusa azokra a jelekre hívta fel a figyelmet, amelyekkel orvoshoz kell fordulni.

A merev nyak az autóvezetésben is akadályozhat

A nyakmerevség jellegzetes tünete a fájdalom és nyak mozgatásának nehézsége, amely főként a fej oldalra fordításkor jelentkezik. Néha a nyak olyan merevvé válhat, hogy csak a teljes test elfordításával tudunk oldalra nézni. Igen gyakran jelentkezik ez a panasz reggel, felkelés után, ám egyes esetekben egész nap fennmarad a merevség. Máskor konkrét mozdulathoz köthető a fájdalom, amikor mintegy „meghúzzuk” a nyakunkat. Elképzelhető, hogy a nyaki probléma az oka a fejfájásnak, váll- és karfájdalomnak is.
– A nyaki merevséggel járó fájdalom az egészen enyhétől a komoly, éles, kínzó érzésig terjedhet. Különösen oldalra fordításnál nyilallhat bele a fájdalom a testrészbe, ami adott esetben lehetetlenné teszi az olyan mindennapos tevékenységeket, mint például az autóvezetés.

Izomfeszülés és gerincprobléma is okozhatja


A nyakmerevség leggyakoribb oka a rándulás. Különösen a lapockaemelő izom hajlamos a sérülésre, amely összekapcsolja a nyaki gerincet a vállal. Ez az izom számos, hétköznapi tevékenység során megrándulhat, terhelődhet. Ilyen lehet például a rossz pozícióban történő alvás, a sportsérülés, amikor hirtelen behatásra oldalra csapódik a fej, vagy éppen a tartós, helytelen nyakpozíció, jellemzően számítógép- vagy mobiltelefon-használat kapcsán. Az is gyakori eset, hogy a tartós stressz miatti izomfeszültség okozza a nyak merevségét is – foglalja össze a tudnivalókat Csengei doktor.