Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

3 tipp, hogy mindig rendezett legyen a gyerekszoba

Érdekességek2022. szeptember 02.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

A gyerekszoba gyakran valóságos csatatérré alakul át egy kiadós játék után, ami sok szülő rémálma. Éppen ezért fontos, minél hamarabb megtanítsuk gyermekeinknek, hogyan tartsák rendezetten környezetüket. Cikkünkben adunk néhány tippet ahhoz, hogyan tudjuk ösztönözni a gyerekeket a gyerekszoba rendben tartására, illetve hogy mi mit tudunk tenni ezért.  

Milyen egy jó gyerekszoba?

Bár elsőre nem tűnhet jó ötletnek, mégis beválik, ha megengedjük a gyerekeknek, hogy maguk döntsék el, hogyan szeretnék saját hálószobájukat berendezni. Ez  lehetővé teszi számukra, hogy kialakítsák saját személyes stílusukat és hogy úgy érezzék, van terük kifejezni magukat. Ez ad nekik irányítást saját szobájuk felett, és magasabb önbecsülést is ad nekik, ami nagyon értékes a korai évek során. Érdemes velük együtt közösen kiválasztani a bútorokat, a kiegészítőket és még a falak színeit is. 
 
Remek közös program lehet lakberendezéssel foglalkozó magazinokban lévő gyerekszobákat nézegetni, de akár egy inspirációs táblát is készíthettek, kivágva az újságokból a leginkább tetsző dekorációkról, gyerekszőnyegekről, berendezésekről készült képeket. Egy színes, világos és praktikusan berendezett gyerekszobában öröm lesz a játék minden pillanata – és szívesebben pakolásznak is benne.

3 tipp, hogy mindig rend legyen benne

Egyes gyerekeket nehéz arról meggyőzni, hogy a rendetlen szoba nem előnyös, hiszen ők gyakran meg vannak róla győződve, hogy mindennek tudják a pontos helyét. Éppen ezért érdemes más szempontból megközelíteni a rendrakás megtanítását, és játékká, közben pedig tanulságos leckévé tenni azt!
 
1.    Világítsunk rá a kontrasztra!
Egyes gyerekeknek segítségre van szükségük ahhoz, hogy emlékezzenek arra, minek hol van a pontos helye, amikor éppen rendben van a szobájuk. Készítsünk képet a rendezett állapotról, és tegyük azt ki a falra! Akár egy kis listát is készíthetünk az elvégzendő rendrakási pontokkal, melyek kipipálásáért cserébe matrica vagy valamilyen finomság járhat. Előbb-utóbb pedig a gyermek is felismeri, mennyivel jobb egy tiszta és rendes szobában létezni.
 
2.   Szabaduljunk meg a régi kacatoktól!
Az egyik legjobb módja annak, hogy a gyerekek rendben tartsák a szobájukat, ha kevesebb kacat áll rendelkezésükre, amelyet szétszórhatnak. Évente egyszer érdemes végigmenni a gardróbon, illetve a játékkészleten, és átválogatni, mire van szükség, és mi az, amit eladományozhatunk vagy kidobhatunk. 

A berendezésre és a dekorációra is érvényes ez, hiszen ahogy nőnek és változnak a gyerekek, az igények és az egyéni szükségletek is megkívánják az új holmik beszerzését. Érdemes minél ergonómikusabb, kényelmesebb megoldásokhoz folyamodni az ágyak és az ülőalkalmatosságok esetében. Emellett jó, ha rendelkezésre áll egy puha gyerekszőnyeg is, amelyen akár hason fekve is remek móka a játék! 
 
3.   Mindennek legyen egy kijelölt helye
A gyerekek nehezen tudják rendben tartani a szobájukat, ha nem világos, hogy hová szükséges tenni a holmikat. Győződjünk meg róla, hogy mindennek van dedikált helye, amit a gyerekek használnak, hogy könnyen el tudják pakolni a tárgyakat. Ez vonatkozik a ruhákra, játékokra, könyvekre, sportfelszerelésekre, hangszerekre és minden másra.
 
Sokat segíthetünk, ha átlátszó tárolókat szerzünk be, így egyértelműen láthatjuk azok pontos tartalmát. Így nem kell az összes szekrényt, dobozt egyesével átnézni és kihúzni, hogy a gyermek megtalálja a keresett játékot. Akár fel is címkézhetjük a tárolókat, amely remek emlékeztetőül szolgál.

Díjazzuk a szorgalmat!

Ha megjutalmazzuk gyermekeinket a rendrakást követően, jó élményként marad meg bennük ez a folyamat. Még ha nem is takarítják ki tökéletesen a szobát, jó, ha megdicsérik őket az erőfeszítésért. Előfordulhat, hogy a gyerekszoba soha nem lesz makulátlan, de ha elmagyarázzuk, miért számít a rendezettség, és támogatóan állunk a tanítás folyamatához, nagyobb örömmel látnak majd neki a pakolásnak.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

A fenntartható táplálkozás gyakorlati szempontjai

2025. július 02.



Nincs általános és globális fenntartható étrend. Egy étrend akkor fenntartható, ha az adott nemzet földrajzi elhelyezkedéséhez, környezeti adottságaihoz, gasztronómiai szokásaihoz, vallási előírásaihoz alkalmazkodik. Hatalmas jelentőséggel bír a fenntarthatóságon belül a reklámokból oly jól ismert „vedd a hazait!” Valóban tisztában vagyunk azzal, mikor minek van szezonja? A nagy élelmiszerláncok januártól decemberig kínálnak szinte minden zöldséget, gyümölcsöt. A szezonális termékek közti eligazodásban – az áron kívül – segítségünkre lehet az MDOSZ Terítéken az egészség FB oldala, ahol elérhető az ún. szezonális táblázat (1. táblázat).




Fenntarthatósági szempont
Tevékenység


Húsfogyasztás
Az elfogyasztott hús mennyiségének csökkentése
Heti legalább 1 húsmentes nap beiktatása Hús kiváltása egyéb teljes értékű fehérjékkel (tojás, tejtermékek)


Halfogyasztás
Heti legalább egy alkalommal fogyasszunk halat
Válasszuk az MSC jelzéssel ellátott termékeket
Fogyasszunk minél több hazai halt


Élelmiszerhulladék
Tervezzük meg előre az étrendünket Bevásárlás előtt készítsünk listát és ne menjünk éhesen vásárolni Figyeljünk a szavatossági időre és a termékek megfelelő tárolására Vigyünk magunkkal többször használatos zsákot és szatyrot a termékeknek


Globalizáció élelmiszerkilométer
Válasszunk helyi termékeket Ellenőrizzük a termék címkéjén a származási országot Fogyasszunk idényjellegű zöldségeket és gyümölcsöt


Egészséges táplálkozás
Csak annyi táplálékot vigyünk be, amennyire szervezetünknek ténylegesen szüksége van Étkezzünk rendszeresen és változatosan Ha nem szükséges, ne zárjunk ki semmit az étrendünkből Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket



Az utazási hasmenés fő tünetei

2025. július 02.



Külföldön az emberek általában szívesen próbálják ki a helyi konyhát. Vannak azonban, akiknek érzékeny a gyomruk és az idegen ételtől gyomorrontást kapnak: ennek tünetei szintén hányás, hasmenés, gyomorgörcsök. Ez azonban diéta és bő folyadékfogyasztás mellett hamar elmúlik. A komolyabb betegségről, az utazási hasmenésről akkor van szó, ha az utazónál megérkezése után három napon belül, legalább napi három alkalommal híg székletürítésre kerül sor, valamint a vezető tünetek közül (alig visszatartható székelési inger, hastáji fájdalom vagy puffadás, hasi görcsök, émelygés, láz, hányás, véres vagy nyálkás jellegű széklet) legalább három fellép.

A legfontosabb a megelőzés

A rossz hír az, hogy az alkoholfogyasztás, mely a közhiedelem szerint „fertőtleníti az emésztőcsatornát” – nem igaz. Példa rá Hemingway, aki sűrűn alkoholizált utazásai közben (is), mégis, afrikai útjáról mint „az Önök vérhasban szenvedő tudósítója” számolt be olvasóinak. A megelőzés biztos módja a biztonságos, nem fertőzött ételek és italok fogyasztása. Erről a Zsebdoktor utazóknak c. könyv „Egzotikus vidékek – egzotikus ételek” című fejezetében részletesen olvashat.

A diétás megszorításokat és a biztonságos étkezésre vonatkozó szabályokat az utazók többsége nem tartja be, az erre való törekvés mintegy két nap után lanyhul. Mivel az utazási hasmenés tipikusan az elutazás utáni harmadik napon lép fel, a kezdeti óvatosság az első két napban – úgy tűnik – meghozza a gyümölcsét. A megelőzésképpen szedett antibiotikumok – más káros mellékhatásaikon kívül – sem akadályozzák meg a hasmenés kialakulását, főleg azért, mert nem minden utazási hasmenést okozó mikroba érzékeny az adott antibiotikumra.

Ezért nehéz egyedül formába lendülni otthon

2025. július 01.

Hogyan lehet mégis tartós a fejlődés?

Sokan hajlamosak magukat okolni, ha otthon nem jönnek az edzés eredmények, pedig a valóság ennél jóval árnyaltabb. A négy fal között edzeni nemcsak kényelmes, hanem tele van nehézségekkel is: könnyű elveszíteni a lelkesedést, elcsúszni a rendszerességen, vagy épp tanácstalanul válogatni a rengeteg online videó között. Fodor Réka fitnesz szakértő szerint nem a kitartás hiánya a fő akadály, hanem az, ha nincs egy jól felépített terv, személyre szabott segítség és bátorító közösség.

A szakértő szerint a siker kulcsa a részletekben és a tudatosságban rejlik.

„Az otthoni edzés nem szükségszerűen könnyebb vagy kevésbé hatékony, mint az edzőtermi, de csak akkor hozza a kívánt formát, ha helyesen végezzük” – hívta fel a figyelmet a Barackcsapat online edzésplatform alapítója.

Túlzott lelkesedés vs. teljes rendszertelenség

Fodor Réka szerint az egyik leggyakoribb buktató a túlzott kezdeti lelkesedésből fakadó túledzés, vagy éppen ennek ellenkezője, a rendszertelenség.

„Sem a pihenőnapok nélküli, mindennapos intenzív mozgás, sem a hetekig tartó kihagyások nem vezetnek optimális eredményre. Előbbi könnyen túlterheléshez és sérüléshez, utóbbi pedig motivációvesztéshez és a fejlődés elmaradásához vezethet. A megoldást egy okosan felépített, fokozatosságot biztosító edzésterv jelentheti, amely figyelembe veszi az egyéni terhelhetőséget és biztosítja a szükséges regenerációt.” – meséli Fodor Réka.