Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

3 tipp, amitől fitt maradhatsz a terhesség alatt

Érdekességek2022. február 20.

A várandósság és az anyává válás időszakát minden kismama máshogy éli meg. Ahogy kiderül a nagy hír, hogy gyermeket várunk, felmerül néhány kérdés, ami szinte mindenki fején átszalad. Tudok vajon aktív életet élni a terhesség alatt? Hány kilót fogok felszedni? Szükségem lesz terhes vitaminra? Mik azok a dolgok, amikről jobb azonnal lemondani? A sportolás is köztük van? Cikkünkkel igyekszünk egy kis útmutatót nyújtani, amivel megőrizheted fittséged a terhesség alatt is.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Egészséges mozogni a várandósság során?

Érdemes erről a kérdésről konzultálni szülész-nőgyógyászunkkal, aki terhességünk körülményeinek függvényében tehet javaslatot a mozgásra vonatkozóan. Egy egészséges kismama számára, akinek az állapota nem veszélyeztetett, egy kis mozgás általában még jót is tehet.

 

Mivel ilyenkor megváltozik a hormon háztartásunk és szervezetünk berendezkedik egy új élet táplálására, a plusz kilók könnyen felszaladnak. Nem mindegy azonban, hogy mennyit hízunk terhességünk alatt. A túlsúly ugyanis könnyen terhességi cukorbetegség és esetleges szívproblémák kialakulását is okozhatja. Érdemes a várandósság előtt és közben is terhes vitamin segítségével támogatni a szervezetet, hogy a fontos ásványi anyagok és vitaminok soha ne maradjanak ki.

A mozgás jótékonyan hat a közérzetünkre is, hiszen csökkenti a stressz szintjét, megkönnyítheti a szülést és az ezt követő regenerációs időszakot is. Legyünk azonban bármennyire is a mozgás szerelmesei, terhességünk alatt figyeljünk a lassú, fokozatos terhelésre. Napi harminc perc séta és heti két kismama torna például ideális alternatíva az ebben az időszakban rizikós rázkódással vagy eséssel járó sportok, például a futás helyett.

3 tipp, hogy fitt maradhass a terhesség alatt

1. Mozogj mértékkel!

Nemcsak a szükségesnél nagyobb súlygyarapodástól kímélhet meg a visszafogott mozgás a terhesség alatt, hanem akár csökkentheti a szülés során esetlegesen felmerülő problémák kockázatát is.

Az első trimeszterben, amikor nagyobb a vetélés veszélye, érdemes csökkenteni az edzés intenzitását akkor is, ha előtte rendszeresen sportoltunk. A második és harmadik trimeszterekben aztán kicsit szabadabban mozoghatunk, habár ilyenkor sem szabad túlzásba esni.

A rendszeres séta és az úszás, illetve a kismamatorna és a jóga jó hatással lehet a szervezetünkre. Amellett, hogy boldogsághormont szabadítanak fel a szervezetben, fokozzák a méhlepény vérkeringését is, így jótékonyan hatnak a magzat oxigén- és tápanyagellátására is.

2. Támogasd a szervezeted terhes vitaminnal!

A terhes vitaminok szedése már a várandósság tervezésétől ajánlott, mivel számos fontos vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, amire egy egészséges női szervezetnek szüksége lehet. A terhesség első hónapjaiban, amikor szervezetünk rengeteg tápanyagot és energiát csoportosít át az embrió fejlődésére, még nagyobb szerepet kapnak ezek a táplálékkiegészítők.

Ezek a legfontosabb vitaminok terhesség alatt:

-          Folsav: napi ajánlott mennyisége 400-800 mikrogramm, ami csökkenti a vetélés és a velőcsőzáródási rendellenességek kockázatát.

-          D-vitamin: hozzájárul az immunrendszer és a csontok egészségének megőrzéséhez, valamint a magzat fejlődéséhez. A terhesség során napi 2000 NE az ajánlott adagja.

-          C-vitamin: az immunrendszer támogatása mellett csökkenti a vérzések és a vetélés kockázatát is, akár már napi 60 mg-tól.

-          Magnézium: az izmokra gyakorolt jótékony hatása miatt csökkenti az izomgörcsök és a vetélés esélyét. A kismamák számára napi 450 mg a napi ajánlott mennyisége.

-          B12- és B6-vitaminok: a vörösvértestek képződéséhez, valamint az agy és idegrendszer kialakulásához járulnak hozzá a B-vitaminok, amelyek megtalálhatóak a legtöbb terhes vitaminban és a magnéziummal kombinált multivitaminokban is.


3. Ne egyél kettő helyett!

Az étkezésre a terhesség során is érdemes kiemelten odafigyelni. A diétázást és a koplalást persze nem ajánljuk senkinek, változatos és egészséges étrenddel ugyanakkor gondoskodhatunk a szervezetünk számára fontos vitaminok és ásványi anyagok pótlásáról. Mindeközben pedig kordában tarthatjuk a gyarapodó kilókat is.

Fogyasszunk sok zöldséget és gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonából készült termékeket és sovány húsokat! A paprika és a savanyúkáposzta például kiváló C-vitamin forrás, a borsó, a földimogyoró és a banán pedig B-vitamin szükségletünk pótlásához járul hozzá. Az avokádóban és az olajos magvakban pedig a szív- és érrendszer számára fontos zsírsavak találhatók meg.

Ezeket kerüld a terhesség alatt

Kisbabánk egészségének érdekében van néhány dolog, amiről le kell mondanunk a terhesség alatt. Ezek a következők:

-          túl nagy intenzitású mozgásformák,

-          dohányzás,

-          alkoholfogyasztás,

-          koffein.

Ezenkívül próbáljuk kerülni a stresszt és a nagy súlyok emelését is, amelyek növelik a vetélés és a fejlődési rendellenességek kialakulásának esélyét.

A várandósságot mindenki másképp éli meg. Igyekezz odafigyelni szervezeted jelzéseire akár sportolásról, akár pihenésről legyen is szó, hiszen te érzed a legjobban, mire van szükséged. Ha pedig extrán hozzá akarsz járulni saját és babád egészségéhez, terhes vitaminnal is támogathatod a szervezeted.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Leégett a bőre?

2025. július 18.

Hasznos tudni, hogy mivel kezelje a napégette bőrt

Nyár, nyaralás, napsütés, napégés… Az utóbbi nem játék, hiszen a kellemetlen panaszokon túl a napégés vagy leégés a bőr ráncosodásának, öregedésének az előszobáját és egyes esetekben akár a bőrrák kiindulópontját is jelenti.

A legjobb lenne a napégést megelőzni! Ha azonban kivédeni nem sikerül, akkor mindenképpen törekedni kell a szakszerű kezelésére.

Milyen tünetekkel jár a napégés?

Minél több időt tölt valaki minél nagyobb intenzitású napfényen, annál inkább ki van téve az ultraibolya (UV)-sugárzás káros hatásának, így a napégésnek is. A bőr rózsaszínűvé, majd pirosas, vöröses árnyalatúvá válása mellett a melegérzet és a bőr megérintésekor tapasztalható perzselő, égő érzés egyaránt arra utalnak, hogy túl nagy dózisban volt a bőr a napsugárzásnak kitéve.

Az extrém erősségű napsugárzásnak való kitettséget követő pár órán belül


fájdalom,
viszketés,
hólyagosodás,
hólyagnedvedzés,
duzzanat egyaránt tapasztalható a bőrön.


Súlyosabb esetben a panaszok nem korlátozódnak csupán a bőrre, és egyéb tünetek is megjelennek, így például a fejfájás, hányinger, hányás, szédülés, gyengeség vagy akár láz.

A napégéssel társuló egyik legnagyobb veszély a kiszáradás, és itt nem csak a bőr szárazzá válásáról van szó, hanem a szervezet só- és vízháztartási egyensúlyának felborulásáról. Megfogadandó a tanács, hogy napégéses panaszoknál az érintettek hűvös, elsötétített helyiségben tartózkodjanak és gondoskodjanak a bőséges folyadékbevitelről, lehetőleg tiszta víz formájában. A langyos vizes zuhanyzás kellemes érzést adhat, érdemes tusfürdőt nem használva, csupán tiszta vízzel tusolni. Az öltözetet illetően szellőző (pamut), nem szoros és lehetőleg nem műszálas ruházat viselése javasolható. Megjegyzendő, hogy az alkoholos italok fogyasztása szárító hatású a szervezetre, vagyis a „becsípett” állapotban való leégés súlyosabb következményekkel járhat, mint a józan állapotban szerzett napégés, illetve a leégett állapotban való italozás tovább ronthat az állapoton.

Mióma a menopauza után – kell-e aggódni?

2025. július 18.

A méhmióma egy döntően jóindulatú szövetburjánzás a méhben és annak környékén, amelynek ahhoz, hogy növekedni tudjon, ösztrogénre van szüksége. Ezért tehát a menopauza után, amikor az ösztrogénszint visszaesik, jelentősen csökken a mióma kialakulásának, növekedésének esélye is. Néhány esetben azonban nem ez történik, hanem a mióma továbbra is jelen van és tüneteket is okoz. Mi lehet ennek az oka, mit lehet tenni, kell-e aggódni a jelenség miatt? Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica nőgyógyásza, sebész válaszolt meg a kérdéseket.

Mi lehet az oka annak, ha a mióma a menopauza után is tüneteket okoz?

A menopauza után az az általános megfigyelés, hogy akik korábban mióma, miómák okozta panaszokkal bajlódtak, rendszerint jobban lesznek. Ez azonban nem minden esetben van így.
– Előfordul, hogy épp a perimenopauza vagy menopauza alatt alkalmazott hormonpótló terápia az, amely a progeszteron és ösztrogén pótlással fenntartja azt az állapotot, ami miatt a mióma gondot tud okozni. A tünetek változatosak lehetnek, ahogyan a mióma mérete és száma is. Az almamag méretűtől a grapefruit nagyságúig, az egyetlen darabtól a több miómáig számos variációban felfedezhetünk ilyen képleteket. Éppen ezért a panaszok is sokrétűek:
– erős menstruációs vérzés (ha még van menstruáció a perimenopauzában),
– köztes vérzés vagy menopauza utáni vérzés,
– szex közben érzett fájdalom,
– puffadás,
– hátfájás (ha a mióma a méh hátsó részén jelentkezik, nekinyomódhat a hát alsó szakaszán lévő izmoknak és idegeknek),
– székelési, vizelési fájdalom, székrekedés, hólyag kiürítésének nehézsége (ugyanis a méh külső falán elhelyezkedő miómák nyomhatják a hólyagot, a végbelet és az idegeket).
A tünetek lehet enyhék, de akár olyan erőteljesek is, hogy nem csak a nappali közérzetet, de az éjszakai alvást is megnehezíthetik. Nagyon ritka esetben az is előfordulhat, hogy a mióma daganatos sejteket is tartalmaz.

Miben más a növényi és az állati fehérje? Melyik segíti jobban a fogyást?

2025. július 17.

A fehérjediéta több szinten is hozzájárul az anyagcsere fokozásához, a zsírégetés elősegítéséhez és az izomméret megtartásához, miközben pozitív hatással van az energiaszintre és a bőr egészségére. De felmerül a dilemma: a cél, az egészséges és tartós fogyás érdekében a növényi vagy az állati fehérje fogyasztását részesítsük előnyben?

Goda Gábor, vegyészmérnököt, a Toman Diet szakértőjét kérdeztük arról, miért olyan hatékony a fehérjediéta és vajon a növényi, vagy az állati fehérje segíti jobban a fogyást?

„A fehérjediétának számos előnye van a népszerű divatdiétákkal szemben: fokozza az anyagcserét, mivel a fehérjék lebontása több energiát igényel, mint a szénhidrátoké vagy a zsíroké. Ez a magasabb termikus hatás elősegíti a kalóriák gyorsabb elégetését, ami a testsúlycsökkenést és a zsírvesztést támogathatja – feltéve, hogy a bélflóra és az enzimháztartás megfelelően működik. Kalóriadeficitben a szervezet hajlamos az energiáért az izomszövet lebontásához folyamodni. A megfelelő fehérjebevitel azonban biztosítja az izmok építőelemeit (aminosavakat), segítve így az izomtömeg megőrzését és elősegítve az előnyösebb, tónusosabb testkép kialakulását. A fehérje lassúbb emésztése miatt hosszabb teltségérzetet biztosít és stabilabb energiaszintet eredményez. Emellett nélkülözhetetlen a kollagén és elasztin termelésében, melyek a bőr rugalmasságát, szilárdságát és regenerációját támogatják, így segítve a bőr fiatalos megjelenésének elérését vagy fenntartását.”

Tehát a fogyókúra során a fehérjebevitel kulcsszerepet játszik. Az azonban, hogy az állati vagy a növényi fehérje segíti jobban a fogyást, nagyban függ az étrend többi részétől, az egyéni igényektől és a fehérjeforrás minőségétől.

„Míg az állati fehérjék általában teljes aminosav-profillal és magas biológiai értékkel rendelkeznek, addig a növényi fehérjék előnyei a rost és az antioxidáns tartalomban nyilvánulnak meg. Az egészséges étrend szempontjából a legjobb megoldás az egyensúly fenntartása és a különböző fehérjeforrások kombinálása, hogy mind az esszenciális aminosavak, mind a további tápanyagok optimálisan biztosítva legyenek.” – folytatja Goda Gábor.