Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

3+1 hűsítő limonádé-recept a nyárra

Érdekességek2022. július 17.

A meleg párás idők, a forró nyári nappalok, a fülledt időszak kedvenc itala a limonádé. A citromos és cukros verziót mindenki ismeri, sokan szeretik is. A gyermekek egyik kedvence a gyümölcsös citromos ízével, mindennap fogyasztva azonban könnyen unalmassá válhat, érdemes ezért kombinálni!  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A limonádénk sok jégkockával az igazi, lassan kortyolgatva. Készíthetünk olyan jégkockákat, amelyek eleve citromos ízesítésűek, vagy ehető virágok szirmait fagyasztottuk bele, és ettől csodaszép lesz az italunk.

Viszont a szívószálat vagy felejtsd ki belőle, vagy használj fémből készült, esetleg más, lebomló fajtát, mert súlyosan környezetkárosító a műanyag szívószál! 

A klasszikus, szörpös, boros, teás, vagy citrusok keverésével készülő limondékat már mind ismerjük. Most nézzünk olyanokat, amiket nem biztos, hogy próbáltál!

1. Rózsavizes limonádé

Kelet egyik kedvence a rózsavizes limonádé. A rózsavíz nem a kölni neve! Bioboltokban, keleti kereskedésekben, indiai vagy arab boltokban vagy hípermarketekben beszerezhető, de olykor drogériákban is kapható ínyencség. A rózsavíz adagolását a címkén kell elolvasnunk, többnyire egy kis kupaknyi elegendő belőle egy egész kancsó üdítőhöz. A hagyományos limonádét készítsük kissé savanykásabbra. Készülhet citromléből is, de legjobb, ha rendes, egész citromot vásárolunk, és ennek levét facsarjuk bele. Egy másfél literes kancsóhoz ízlés szerint fél-egy citrom levét adjuk, és 2-4 evőkanál cukrot, vagy igény szerinti édesítést adjunk hozzá. Rózsavizes limonádé esetén a sima fehér répacukrot javaslom leginkább. Üdítőitalod ne felejtsd el időben behűteni!

Tipp: Gyermekek kedvence lehet. Kicsiknek, ha kell, forrald fel előtte a vizet, olcsó és finom üdítő! S azt is tudod, mit tartalmaz, itt nincsenek titkok!

2. Borsmentás limonádé

Gyakorlatilag egy tea. A borsmenta főzet másfél liter vízhez két literből készül. Kb. 5-10 percig áll a kancsóban a filter, és így egy lágy, vagy közepes erősségű forrázat keletkezik. Fontos, hogy a vizet egyből forrás után ráöntsd a borsmenta levelekre, mert különben nem jön ki rendesen az íze. A pikáns, mentás ízű tea így is fogyasztható, de legjobb, ha egy egész citrom levét hozzáadagolod, és cukor helyett mézzel ízesíted. Hűtsd be!
 
Tipp: Emésztést és keringést javító hatása miatt teakúraként, gyógyhatásai miatt is fogyaszthatod, főként zsíros étkezések mellé ajánlott.


3. Vaníliás limonádé

Ha további különlegességet nyernél, egy fél zacskó vaníliás cukorral is megbolondíthatod az üdítőd! (Lehetőleg ne a kristályvanilines, hanem az eredeti vaníliával készülő fajtát válaszd!) A hagyományos limonádéd ezúttal se legyen túl édes, túlcukrozott, viszont a másfél literes kancsónyi adaghoz egy csomag vaníliáscukrot adhatsz. Ez legyen minőségi, hagyományos bourbon vanília! Ha ragaszkodsz hozzá, a cukrot és a vizet vaníliarúddal is felforralhatod, bár ez egészségesebb, de időigényesebb feladat.Finoman illeszkedik hozzá a rózsabors, vagy a csillagánizs, ezek forrázatával is tudsz kísérletezni! 
 
Tipp: A vaníliás limonádé íze miatt kiváló édességpótló.

+1 izgalmas tipp:  Fűszeres limonádé

Az alábbi fűszeres limonádé főként nagy forróságban jó, és valóban jegesen, minimum jégkockákkal dúsítva adagolható! A limonádédba másfél citromot csavarj, és alaposan cukrozd is meg! A legfinomabb ehhez a nádcukor vagy a barnacukor. Az üdítődhöz reszelj le egy teáskanál gyömbért, nyers, friss, illatos darabból, ezen túl ízlés szerint néhány szem szegfűszeget, vagy egy rúd egész fahéjat áztass bele. Egész feketeborsból csipetnyit őrölhetünk bele. Ettől csípős lesz. A fűszeres limonádé megnöveli a gyomor belső hőjét, ezáltal belülről hűt, viszont még igen nagy melegben is fontos, hogy a gyomor hője nagyobb legyen külső hőmérsékletnél, így garantálja ez recept a hibátlan emésztést!

 Tipp: Ezt a fűszeres kombinációt még férfiak is kedvelik csípőssége és frissessége miatt, nyugodtan bűvöld el párod egy pohár fűszeres, gyömbéres limonádéval. Díszítsd remekműved koktélcseresznyével.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Az öngyógyítás lehetőségei utazási hasmenés esetén

2025. július 04.

Sajnos, az utazók 80%-a nem tartja be a biztonságos evés-ivás szabályait. Még a legfigyelmesebb turista is vét kisebb hibákat, melyek betegséghez vezethetnek. Mit lehet tenni, ha mégis fellép a hasmenés az utazás közben?

Az utazási hasmenés kezelésének tengelyében a folyadékpótlás áll. A többszöri hasmenés, hányás ugyanis nemcsak folyadékvesztéssel jár, hanem a szervezetből ekkor igen sok, a sejtműködéshez elengedhetetlen só is távozik. Ugyanaz a helyzet áll elő, mint amit az előző fejezetben a kiszáradásról írtam. Folyadékpótlás történhet palackozott ásványvízzel, teával, vagy házilag elkészíthető keverékkel: 4 púpozott teáskanál cukor, fél teáskanál só 1/2 liter forralt vagy palackozott (nem szénsavas) vízben feloldva. (Lásd még a kiszáradás elleni védekezésnél).

A folyadékbevitel a napi minimum 2 litert el kell, hogy érje: félóránként egy pohár folyadék, plusz minden széklet után még egy pohár ajánlott.

A nagy mennyiségű víz ivása maga is hányingert okoz, ezért előnyben kell részesíteni a teát vagy gyümölcslevet. Jómagam a gyermekbetegeimnek – azok nagy örömére – bő kólafogyasztást és ropievést javasolok: a sósrúd nemcsak szomjúságot okoz, melyre inni kell (folyadékpótlás!) hanem sóval is ellátja a szervezetet.

Székletfogók alkalmazása is indokolt. A hasmenés kezelésére enyhébb esetekben loperamid adását szokták javasolni. Saját tapasztalataim szerint az utazási hasmenésnél, előnyben kell részesíteni a vényre kapható, erősebb, hatásosabb szereket, feltéve, ha a betegnek nincs szürkehályogja. Súlyosabb esetekben jön szóba az antibiotikum adása, mely általában 24 órán belül enyhíti a tüneteket. Ezek azonban vényköteles gyógyszerek, a háziorvos írhatja fel. A rifaximin-származékokat ajánlják széles spektrumuk és bélrendszerből fel nem szívódó hatóanyaguk miatt. A rifamixin 2×200 mg dózisban három napig szedve hatásos szernek bizonyul, ugyanakkor utazóbarát adagolása még azt is eltűri, ha a beteg egy alkalommal elmulasztja a beszedését.

Kiegészítő gyógyszerek, fájdalomcsillapító és görcsoldó nyugodtan alkalmazható.

Érthetetlen módon szinte mindenki elfelejtkezik a diéta megtartásáról, pedig ez az alapja annak, hogy ne terhelje tovább az amúgy is meggyötört emésztőrendszerét.

Apa csak egy van

2025. július 04.



A PSA vizsgálat fontossága

A prosztatarák korai felismerésének leghatékonyabb eszköze a PSA (prosztata specifikus antigén) szint mérése a vérből. A PSA ugyan nem „rák-specifikus”, azaz az emelkedett szintje nem jelenti a rák diagnózisát, de mindenképp felhívja a figyelmet a daganat előfordulásának veszélyére, és további vizsgálatot, szövettani mintavételt tehet indokolttá. A PSA-t egyénre szabottan kell értékelnie a szakorvosnak: a megítélése függ a beteg életkorától, a prosztata nagyságától.

A „szervre lokalizált prosztatarák” (amikor a tumor nem terjed túl a szerv határain, nem ad áttétet nyirokcsomókba vagy távoli szervekbe) jó eséllyel gyógyítható és a beteg további életkilátásai megegyeznek a vele azonos korú és egészségi állapotú férfiakéval.

Szeretnénk kiemelten felhívni a figyelmet a szűrések fontosságára és a megelőzésre, mivel a prosztata rák tünetet csak a késői stádiumban mutat, ugyanakkor idejében felfedezve a legtöbb esetben teljes sikerrel gyógyítható!

Hogyan kell használni a fényvédő termékeket?

2025. július 03.



A fényvédő termékek teljes mértékben csak akkor hatékonyak, ha megfelelő mennyiségben és időközben alkalmazzák őket.

Az átlagos testméretű felnőttek teljes testfelületének védelméhez kb. hat teáskanálnyi (kb. 35 ml) mennyiségnek megfelelő fényvédő készítmény szükséges. Ajánlatos már a napozás, napon tartózkodás előtt 20 perccel bekenni a bőrt, és ezt kétóránként megismételni.

Fürdés, erős izzadás után is ismételni szükséges a bőr lekenését. Egy átlagos flakonnyi fényvédő készítmény tehát 1-2 nap alatt elfogy. Ha ennél tovább kitart, akkor valami helytelen volt az alkalmazás során.

Sokan a tartós napozás helyett megszakításokkal napoznak, mert így vélik elkerülni a tartós sugárzás hatását. A rossz hír az, hogy az ultraviola sugárzás hatása felhalmozódik (kumulálódik) a nap folyamán, tehát a napozásra szánt összidő ne legyen több fél–egy óránál.