Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

3 ok, amiért hasznos lehet a folyamatos szöveti glükózmonitor használata

Érdekességek2024. december 09.

A szöveti glükózmonitor (CGM- continuous glucose monitor) egzaktabb képet ad a beteg szénhidrát-anyagcsere állapotáról. A napi 24 órás monitorozással nyert adatok ismeretében pedig a vércukor-ingadozások is megelőzhetővé válnak – hangsúlyozza dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont belgyógyász, diabetológus szakorvosa, aki a CGM három jelentős előnyét emelte ki a cukorbetegek terápiájában.

Fotó: 123rf.comA glükózszenzorok előnyei

Egyre több cukorbeteget láthatunk a karjukra rögzített kis fehér tapaszokkal, az ún. glükózszenzorokkal, amelyek a sejtközötti folyadék vércukorszintjét mérik. Ez a viszonylag új technológia rendkívül értékes segítséget jelent a cukorbetegek terápiájában, hiszen részletes cukorprofilt nyújt, és megmutatja, hogy a különböző életmódbeli tényezők miként befolyásolják a glikémia alakulását. Mivel a folyamatos glükózmérő rendszerek képesek a vércukorszint változásainak folyamatos nyomon követésére, ezáltal érzékenyen jelzik a vércukor-ingadozásokat is – hangsúlyozza dr. Para Györgyi, aki szerint ennek a betegek életminőségének javításán túl a későbbi súlyos szövődmények megelőzésében is nagy jelentősége van.

De milyen további előnnyel kecsegtet a folyamatos vércukor monitorozás?

Nagyobb rálátás a vércukorháztartásra

A legtöbb CGM-rendszer lehetőséget biztosít arra, hogy a beteg a mérési adatokat megoszthassa kezelőorvosával, dietetikusával, ami több szempontból is előnyös. Az adatok áttekintése, korrekt elemzése a szakember kompetenciájába tartozik, és segítheti a pontosabb terápiás döntéshozatalt is – ehhez ráadásul immár nem szükséges a beteg személyes jelenléte sem.  Ezek az eszközök nemcsak a valós idejű glükózmérés miatt kapnak kiemelt figyelmet a diabéteszesek terápiájában, hanem azért is mert nagyobb rálátást biztosítanak a betegek vércukormintázatainak alakulására is (pl. a lassú és gyors glükózszint emelkedésére bizonyos időszakokban).

Mindemellett előre jelezhetik, és korrekciós javaslatokkal megelőzhetővé teszik a küszöbön álló hipoglikémiát is. A heti vagy akár havi vércukoradatok áttekintése segíthet tehát e minták beazonosításában, így jobban kézben tartható a vércukorkontroll, és javulhat a glükóz céltartományában eltöltött idő (Time-In-Range) is. 

–A TIR-nek ideális esetben mind az 1-es, mind a 2-es típusú cukorbetegeknél a nap legalább 70%-ában a 70-180 mg/dl (3,9-10 mmol/L) glikémiás céltartományban kellene lennie. Ugyanakkor ez nem kőbe vésett szabály, elsősorban – főként kezdő CGM használók esetében – arra törekszünk, hogy a beteg egyéni igényeinek megfelelően állítsuk be a magas és alacsony vércukorértékeket – magyarázza a diabetológus szakember. Hozzáteszi: a későbbiekben, a folyamatos szöveti glükózmonitor rendszeres használatával a beteg maga is egyre jobban megismerheti vércukorértékeinek alakulását, és cukorbetegségének menedzselését (gyógyszereinek, fizikai tevékenységeinek vagy étkezéseinek módosítását) is saját kezébe veheti.


Segítség a cukorbetegek étrendjének összeállításához

–A kiegyensúlyozott étrend a diabéteszes beteg vezérfonala: elősegíti, hogy a vércukorszint normál tartományon belül maradhasson, és megakadályozza a hipo- és hiperglikémia kialakulását is – ezáltal pedig az inzulin dózisának beállítása is könnyebb lesz. Azt tapasztaljuk azonban, hogy a megfelelő étrend kialakítása sokszor kihívás elé állítja a betegeket – mondja Para doktornő. A glükózmonitor viselését többek között azért is szorgalmazzuk a frissen diagnosztizált 2-es típusú cukorbetegek vagy GDM-es kismamák esetében, mert mindezek a nehézségek áthidalhatóvá válnak. A páciensek jobban megértik, miként hatnak az egyes élelmiszerek vércukorszintjükre, és megfigyelhetik azt is, hogy a különböző ételek elfogyasztásának sorrendje befolyásolja-e a mért értékeket.

A szakember példaként említi a gyümölcsöket, amelyek bár magas biológiai értékkel bíró növények, önmagukban fogyasztva azonban mégis könnyen vércukor-emelkedést okozhatnak diabéteszeseknél. Fontos tehát, hogy a betegek a gyümölcsöket lehetőleg rostokban, fehérjében, illetve telítetlen zsírokban gazdag élelmiszerekkel (pl. joghurttal, túróval, magvakkal) kombinálva fogyasszák, hogy a vércukorszint emelkedésük lassabb legyen.

Hatékonyabb gyógyszerbeállítás

A szöveti glükózmonitor adatainak kiértékelésével a szakemberek látni fogják, hogy a páciens megfelelően tartja-e a diétáját, képes-e jól megbecsülni étkezéseinek szénhidráttartalmát, az elfogyasztott ételek és italok glikémiás indexét, továbbá, hogy az inzulindózis megfelelően illeszkedik-e mindezekhez. Bár a diabéteszesek esetében is ajánlott rendszeresen felkeresni a kezelőorvost, a találkozók közti időszakokban a CGM használata nagy segítséget jelenthet a beteg számára gyógyszereinek beállításához. A szöveti glükózmonitor valós idejű adatai hasznosak lehetnek azok számára is, akik új gyógyszereket kezdtek el szedni.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Úgy véli, felnőttként már nem lehet 1-es típusú cukorbeteg? De igen!

2025. május 07.



Az 1-es típusú cukorbetegséget sokáig fiatalkori diabétesznek hívták, hiszen döntően gyerekeknél és tinédzsereknél diagnosztizálták azt. A tévhitekkel szemben azonban felnőtteknél is kialakulhat ez a típus, ám mivel a tünetei nagyon hasonlítanak a 2-es típusú cukorbetegség tüneteihez, nem kizárt a kezdeti téves diagnózis sem. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista éppen ezért arra hívta fel a figyelmet, mennyire fontos megérteni a különbséget és megfelelő kezelést alkalmazni.

A felnőttkori 1-es típusú cukorbetegség könnyen összetéveszthető a 2-es típusúval

A felnőttkorban, tipikusan 30 év felett induló 1-es típusú cukorbetegség akkor következik be, amikor a hasnyálmirigy valamiért leáll az inzulintermeléssel, vagy legalábbis csökkenti azt – emögött általában egy autoimmun folyamat áll. Ha valóban erről van szó, akkor LADA típusú cukorbetegségről lehet beszélni (Latent Autoimmune Diabetes in Adults). Az inzulintermelés csökkenése vagy leállása azzal jár, hogyha kevés van ebből a vércukor mennyiséget szabályozó hormonból, akkor a táplálékkal bevitt cukrok a véráramban maradnak ahelyett, hogy energiává alakulnának az izmokban, zsírban, májban.
– Az egyik nagy különbség a gyermekkorban induló 1-es típusú cukorbetegség és a felnőttkori megjelenés közt, hogy míg a gyerekek általában inzulinkezelésre szorulnak, a felnőtteknek nem minden esetben szükséges azonnal elkezdni az inzulinadást, főként, ha a hasnyálmirigy még termel valamennyit. Emiatt viszont előfordulhat, hogy 2-es típusúnak diagnosztizálják a valójában 1-es típusú diabéteszt.

Milyen tünetekre kell felfigyelni?

Egyelőre nem tudjuk, mi lehet az oka annak, hogy az immunrendszer éppen a hasnyálmirigyet támadja meg, vizsgálják a vírusok, a környezeti mérgező anyagok szerepét. Az azonban biztos, hogy a genetika nem megkerülhető, ha ugyanis az egyik szülőnek van 1-es típusú cukorbetegsége, az utódnál 1-8% a kialakulás esélye, két szülő érintettsége esetén pedig már 30%. Felnőttkorban lassan, hónapok alatt alakulhat ki a diabétesz, az alábbi, fokozatosan megjelenő panaszokra kell felfigyelni:
– extrém éhség, szomjúság még akkor is, amikor eleget ettünk, ittunk,
– gyakori vizelési inger, még éjjel is,
– szokatlan fáradtság, gyengeség,
– hirtelen és szándék nélküli fogyás,
– homályos látás vagy más látászavarok,
– gombás és más jellegű gyakoribb fertőzések,
– gyümölcsös, édeskés illatú lehelet,
– légzési nehézségek,
– kézben, lábbal jelentkező zsibbadás, bizsergés,
– száraz, viszkető bőr.

Tudományosan bizonyított: a ChatGPT szinte hibátlanul felismeri a leggyakoribb bőrproblémákat

2025. május 06.



Bőrbetegségek felismerésében tesztelték a két legismertebb mesterséges intelligencia alkalmazást a Semmelweis Egyetem kutatói. A GPT-4o az esetek 93%-ában azonosította az aknét és a rosaceát, szemben a Google Gemini Flash 2.0-s modelljével, amely az esetek mindössze 21%-ában ismerte fel a kórképeket, derül ki az egyetem új klinikai kutatásából. A MI hosszú távon csökkentheti az időt, amíg a beteg ellátáshoz jut, de a végleges diagnózis felállítása szakorvosi feladat marad, hangsúlyozzák a szerzők.

A vizsgálat során a két mesterséges intelligencia modellnek olyan betegek fotóit mutatták meg, akiknél szakorvosi diagnózis igazolta az akne vagy a rosacea meglétét. A képeket ezt megelőzően két bőrgyógyász értékelte ki egymástól függetlenül, egy harmadik szakértő bevonásával, aki eltérő diagnózis esetén döntött. A végső diagnózist többségi vélemény alapján állapították meg.

Csökken a teljesítménye, szorít a mellkasa? Fontos a kivizsgálás!

2025. május 06.

Bizonyos mértékig természetes, hogy 40-50 felett nem ugyanolyan a teljesítőképességünk, mint 18 évesen. Az sem ritka, különösen a szellemi munkát végzőknél, hogy időnként nehezen megy a koncentráció. A testi tüneteket azonban nem lehet mindig a túlhajszoltság számlájára írni. Dr. Bőhm Tamás, a Kardioközpont belgyógyásza, kardiológus azokra a jelekre hívta fel a figyelmet, amelyek megléte esetén fontos a kardiológiai kivizsgálás.  

A teljesítménycsökkenés természetes, de csak egy bizonyos mértékig

40-50 felett, nőknél pedig különösen a menopauza után olyan biológiai folyamatok játszódnak le a szervezetben, amelyek hatására fokozatosan csökken az erő, a csontok sűrűsége, a hajlékonyság, a gyorsaság – ez a dolgok természetes rendje. Ez a folyamat azonban egy személyre szabott, hatékony életmódprogrammal azonban jó ideig megfékezhető, a teljesítménycsökkenés lassítható. Ugyanilyen szemüvegen keresztül kell tekinteni a szellemi képességeinkre, terhelhetőségünkre is. Természetes, ha 40-50 évesen nem tudunk már hónapokon át napi 10-12 órákat dolgozni, ha a munkában rendszeresen szünetre van szükségünk. Vannak azonban olyan jelek, amelyek túlmutathatnak az idősödés velejáróin, és amelyekkel érdemes orvoshoz fordulni.

Fizikai tünetek


Normálisnak tekinthető, ha futás, biciklizés vagy más intenzívebb mozgás közben és után kapkodjuk a levegőt, de az figyelemfelkeltő jel lehet, ha csökken annak a terhelésnek az ideje vagy intenzitása, ami már lihegésre késztet minket. A terheléstől függetlenül jelentkező légszomj pedig mindenképpen kivizsgálást igényel.
Gyanút keltő tünet, ha a bemelegítés nélküli végzett, hétköznapi aktivitások, mint például a lépcsőzés vagy futás a buszhoz, komoly megterhelést jelentenek. Még akkor is ajánlott orvoshoz fordulni, ha egyébként rendszeresen mozgunk.
Ha a pulzusunk jóval lassabban rendeződik az edzés után, mint korábban, azt jelezheti, hogy a szívnek több időre van szüksége az alkalmazkodáshoz.
Ajánlott utánajárni, mi okozza a lassabb regenerálódást, akár egy sérülés, akár csak komolyabb izommunka után.


Szellemi tünetek


napközben kevésbé tudunk koncentrálni, teljesíteni, de azért is, mert például az alvási apnoé betegség növeli a magasvérnyomás betegség, a szívinfarktus, a stroke és a pitvarfibrilláció kockázatát is. Szomnológus az az orvos, aki az alvászavarokat vizsgálja.
A tartós fáradtság olyan általános tünet, amelyre könnyű legyinteni, holott különösen a nők közt gyakori, hogy szokatlanul erős fáradtságot éreznek a szívinfarktus előszobájában, de a tartós kimerültség mögött is állhat kardiológiai ok, például szívelégtelenség.
Mind a tartós szorongás, mind az akut nyugtalanság olyan tünet, amelynek mindenképpen utána kell járni. A szívinfarktuson átesett betegek gyakran számolnak be arról, hogy határozottan erős nyugtalanságot tapasztaltak az esemény előtt. Természetesen ez az általános tünet nem feltétlenül utal szívbetegségre, sokszor „csak” pszichés jelzés, amelyet azonban szintén kezelni kell pszichológus, pszichiáter bevonásával.